Przeprowadzka do USA: jak przeprowadzić się do USA?

Jak przeprowadzić się do USA i czy rzeczywiście to aż tak skomplikowane? Wyjazd do Stanów Zjednoczonych rzeczywiście jest dość skomplikowany, podobnie jak próba zamieszkania tam na stałe. Nie oznacza to jednak, że przeprowadzka do USA jest zupełnie niemożliwa – musisz tylko być gotowy na załatwianie licznych formalności.

Sprawdź koszt przeprowadzki do USA!

Przeprowadzka do USA 2021 dla obywatela Polski

przeprowadzka do usa chicago
Photo by Pedro Lastra on Unsplash

Jesteś ciekawy, jak przeprowadzić się do USA? Będzie Ci przede wszystkim potrzebny paszport oraz odpowiednia wiza. Bez zgody na pobyt i zatrudnienie w tym kraju, skorzystać możesz jedynie z wyjazdu turystycznego, a nawet na niego musisz mięć odpowiedni dokument.

Przeprowadzka do USA krok po kroku jest dość skomplikowana. Zielona karta uprawniająca do pobytu w tym kraju marzy się wielu, czy jednak jedyną drogą do jej zdobycia jest loteria wizowa? USA udostępnia również inne sposoby otrzymania zezwolenia, choć są one jeszcze bardziej skomplikowane.

Przeprowadzka do USA krok po kroku

Rozmyślanie nad tym, jak przeprowadzić się do USA, nie ma większego sensu – trzeba zacząć działać. Procedury są dość czasochłonne, więc im szybciej się nimi zajmiesz, tym wcześniej możesz otrzymać zgodę.

Jak przeprowadzić się do USA – skąd wziąć wizę?

Jak przeprowadzić się do USA i rozpocząć tam pracę? Może Ci w tym pomóc zdobycie wizy pracowniczej. O to pozwolenie musi ubiegać się pracodawca, który chce Cię zatrudnić w Stanach Zjednoczonych. Jego wniosek zatwierdza USCIS. 

Interesuje Cię praca w USA? Wiza nie jest jedynym rozwiązaniem. Możliwe jest także otrzymanie zezwolenia na pracę, czyli tzw. dokumentu zezwolenia na zatrudnienie – EAD. Jego wyrabianie możesz rozpocząć, gdy przeprowadzka do USA będzie już za Tobą, choć zawsze wiąże się to z ryzykiem otrzymania odmowy. 

Praca w USA – wiza pozwalająca na normalne życie

Jeśli zastanawiasz się, jak przeprowadzić się do USA i rozpocząć tam pracę, to wiedz, że pozwala na to wiele rodzajów wiz. Najczęściej wnioski dotyczą zezwolenia dla tymczasowych pracowników–imigrantów, możesz jednak skonsultować się z Ambasadą i Konsulatem USA w Polsce i tam przedstawić swoją sytuację. Pracownicy pomogą ustalić, czy w Twoim przypadku przeprowadzka do USA wchodzi w grę, a jeśli tak, to na jakich zasadach.

Co to jest zielona karta? Loteria wizowa USA

Zastanawiasz się, co to jest zielona karta i czy z nią przeprowadzka do USA będzie możliwa? Dokument ten poświadcza o zezwoleniu na pobyt, naukę i pracę okaziciela na terenie Stanów Zjednoczonych. 

Jaką ważność ma zielona karta? USA pozostaje otwarte dla okaziciela maksymalnie przez rok. Zielona karta jest możliwa do zdobycia na kilka sposobów. Otrzymać ją możesz w loterii wizowej lub wtedy, gdy jesteś najbliższą rodziną obywatela USA, a nawet rezydenta. Oprócz tego starać się o nią mogą inwestorzy czy tzw. imigranci specjalni.

Gdy masz zieloną kartę, nie musisz już ubiegać się o żadną wizę pracowniczą czy inne pozwolenie na pracę. Właśnie dlatego jest ona taka cenna.

Praca w USA na wizie turystycznej?

Praca w USA na wizie turystycznej jest zabroniona. Taki czyn może być potraktowany jako przestępstwo imigracyjne. Jeżeli zostaniesz na czymś takim przyłapany, legalna przeprowadzka do USA w przyszłości może się okazać niemożliwa albo przynajmniej mocno utrudniona, więc radzimy nawet o tym nie myśleć!

Ile kosztuje przeprowadzka do USA?

przeprowadzka do usa nowy jork
Photo by Pedro Lastra on Unsplash

Jak przeprowadzić się do USA, żeby nie wydać fortuny na przewozie rzeczy? Niestety musisz liczyć się ze sporymi kosztami. W grę wchodzi jedynie wykupienie dodatkowych bagaży w samolocie lub nadanie przesyłek kurierskich międzynarodowych.

Koszt przeprowadzki do USA w różnych konfiguracjach

Zastanawiasz się, ile kosztuje przeprowadzka do USA? Wszystko zależy od przewoźnika, którego wybierzesz, trasy i klasy kupionego biletu. Zwykle wejściówki na długodystansowe loty klasą ekonomiczną zezwalają na jedną walizkę o wadze ok. 20 kg. Wyższa klasa biletu to często dodatkowe sztuki bagażu, ale też wyższa cena. 

Z drugiej strony wykupowanie osobno nadbagażu też sporo kosztuje. Ile więc ostatecznie kosztuje lotnicza przeprowadzka do USA? Wszystko zależy od Ciebie – przelicz, co bardziej Ci się opłaca i w jaki sposób możesz nieco zaoszczędzić.

Zastanawiasz się, w jaki sposób wybrać odpowiednią firmę przeprowadzkową? Mamy na ten temat materiał – sprawdź, jaka firma przeprowadzkowa jest godna zaufania!

Przeprowadzka do USA – koszt paczek międzynarodowych

W tym przypadku również wszystko zależy od firmy wysyłkowej i wielkości przesyłki. Średnio nadanie paczki z Polski do Stanów Zjednoczonych o wadze ok. 25 kg kosztuje 800–900 zł.

Sprawdź koszt przeprowadzki do USA!

Przeprowadzka z dziećmi do USA

Nie wiesz, jak przeprowadzić się do USA z dzieckiem? Na szczęście w tym przypadku nie czekają na Ciebie dodatkowe problemy. Wystarczy, że Twoja pociecha będzie miała wszystkie dokumenty niezbędne do przekroczenia granicy. 

Przeprowadzka z dziećmi do USA komplikuje się nieco, jeśli maluchy podróżują tylko z jednym rodzicem lub z samym opiekunem. W tym przypadku osoba, która mu towarzyszy, powinna mieć pisemną zgodę rodzica/rodziców na wyjazd dziecka za granicę.

Wiele osób uważa, że przeprowadzka z maluchem to spore wyzwanie – co jest prawdą. Sporą pomocą w przygotowaniu się do zmiany kraju zamieszkania mogą być książeczki o przeprowadzce dla dzieci, które pomogą Twoim pociechom zrozumieć, jakie zmiany życiowe je czekają.

Studia w USA – jak przeprowadzić się do USA na studia?

Jeśli nie interesuje Cię kariera zawodowa, lecz chcesz wiedzieć, jak przeprowadzić się do USA na studia, to również musisz przygotować się na formalności. Przede wszystkim zdaj egzaminy wstępne:

  • SAT;
  • TOEFL;
  • IELTS.

W zależności od uczelni może być wymagane przejście również innych testów czy sprawdzianów. 

Przeprowadzka do USA na studia to dość droga sprawa, bo bez stypendium rocznie na życie i naukę wydać tam trzeba ok. 30–80 tys. dolarów w zależności od miejsca zamieszkania czy prestiżu uczelni. Studentowi z zagranicy nie wolno pracować podczas pierwszego roku, a kolejne lata może do 20 godzin tygodniowo podczas kursu akademickiego i na pełen etat w czasie wakacji.

Sam pobyt i prawo do nauki gwarantuje Ci wiza studencka, przyznawana na czas trwania studiów. Jako uczeń z zagranicy nie masz jednak prawa ubiegać się o pożyczkę studencką przyznawaną przez rząd federalny. W przypadku problemów finansowych możesz się starać o stypendium.

Work and Travel USA – przeprowadzka do USA na wakacje

Wiesz już, jak przeprowadzić się do USA, pytanie tylko, czy jest to odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie? Jeśli nie jesteś pewny, czy chcesz na stałe zamieszkać za Oceanem, rozważ wyjazd w ramach programu Work and Travel. Masz wtedy szansę legalnie pracować w USA przez 4 miesiące w czasie letnich wakacji. Jest to też okazja do zwiedzenia tego kraju.

Praca w USA – zarobki

W Stanach Zjednoczonych pensja minimalna jest ustalana indywidualnie przez każdy stan, a wyznacznikiem jest stawka federalna. Niewykształceni pracownicy fizyczni niestety nie mogą liczyć na wysokie wynagrodzenia, a zarabiając najniższą krajową, mogą mieć problem nawet z wynajęciem większego mieszkania w centrum dużego miasta.

Niewykwalifikowani pracownicy, jak np. opiekunowie osób starszych, kasjerzy czy pracownicy magazynowi, zwykle nie mogą liczyć na życie w luksusie. Rocznie zarabiają ok. 20–35 tys. dolarów, zależnie od stanu. 

Z kolei pracownicy korporacji w zależności od stanu mogą liczyć na zarobki 60–90 tys. dolarów, natomiast ci wykwalifikowani w najbardziej lukratywnych dziedzinach takich jak IT czy inżynieria mogą zarabiać nawet 100–250 tys. dolarów i więcej, czyli pieniądze niewyobrażalne z perspektywy Europejczyka na podobnym stanowisku.

Ile kosztuje życie w USA?

Jeśli zastanawiasz się, gdzie zamieszkać w USA, to wybierz stan, w którym średnia krajowa jest najbardziej adekwatna do cen w sklepach. Niestety w większych miastach produkty spożywcze i usługi są drogie dla osób zarabiających minimalną pensję. Horrendalnie kosztowne mogą wydać się też koszty ubezpieczeń społecznych i opieki zdrowotnej. 

Zaoszczędzić za to możesz na paliwie czy zakupie samochodu. Są one stosunkowo tanie i dostępne nawet dla osób zarabiających niewiele ponad najniższą krajową. Mobilność w wielu przypadkach może za to ułatwić znalezienie pracy.

Koszty życia diametralnie różnią się w zależności od stanu. W Michigan, które jest dość przeciętnym regionem w kwestii cen, na miesiąc wydasz średnio około 2500–3000 dolarów, mieszkając na obrzeżach większego miasta.

Życie w USA – czego się spodziewać?

W USA możesz liczyć na otwartość ludzi i ich ciekawość. Zaraz po przeprowadzce z pewnością poznasz wszystkich sąsiadów, którzy będą chcieli się czegoś o Tobie dowiedzieć. Łatwo nawiązuje się tam nowe znajomości dzięki życzliwości rozmówców.

Wiesz już, jak przeprowadzić się do USA, miej jednak świadomość, że to dopiero połowa wyzwania. Teraz czeka na Ciebie jeszcze rynkowy model opieki zdrowotnej i ograniczone prawa urlopowe. Amerykanie niechętnie wyjeżdżają na wakacje, a pracodawcy zatrudniający niewykwalifikowaną kadrę często w ogóle nie umożliwiają im płatnych dni wolnych.

Taki tryb pracy może szybko odbić się na zdrowiu fizycznym i psychicznym, z drugiej jednak strony zapewnia też więcej pieniędzy. Niewielkie świadczenia społeczne kształtują w mieszkańcach USA strach przed bezrobociem i wizją utraty pracy, a co za tym idzie – środków do życia.

Gdzie zamieszkać w USA?

Gdzie zamieszkać w USA? Stany Zjednoczone są ogromnym krajem o różnorodnym klimacie. Poszczególnie stany różnią się przepisami, zarobkami czy cenami. Przed podjęciem decyzji powinieneś więc dokładnie poznać region, na który chcesz się zdecydować.

Niektórzy uważają, że różnice między stanami USA są równie duże co między krajami Europy. Naszym zdaniem to lekka przesada, ale trzeba jednak przyznać, że między Florydą a Waszyngtonem czy między Teksasem a Nowym Jorkiem istnieje spory rozdźwięk jeśli chodzi o podejście do życia, codzienne zwyczaje, preferowane jedzenie i tak dalej. USA jest tak zróżnicowanym krajem, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie, ale warto mieć świadomość, że wybór stanu czy miasta w dużej mierze przełoży się na to, „której Ameryki doświadczysz”.

Weź pod uwagę również dobre połączenia do Polski z okolicznych miast, obecność Polonii czy stopę bezrobocia. Jak przeprowadzić się do USA, to tylko do miejsca, w którym będzie Ci się żyło lepiej niż do tej pory.

Polonia w USA – gdzie jest? Jaka jest?

Wielu Polaków już w czasie PRL-u zastanawiało się, jak przeprowadzić się do USA, a sporej części się to udało. Dzięki temu Polonię można tam spotkać w każdym większym mieście, na czele z największym skupiskiem Polaków poza Polską – Chicago. Oprócz tego wielu naszych rodaków jest też np. w:

  • Detroit;
  • New York City;
  • Cleveland;
  • Buffalo;
  • Bostonie.

Zorganizowanie Polonii w USA zależy od miejsca. W mniejszych miejscowościach społeczności są ze sobą często zżyte i dobrze współdziałają, np. aktywnie uczestnicząc w życiu polskich szkół. W większych metropoliach więź ta zwykle ogranicza się do sąsiedzkich uprzejmości.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że Polonia w USA składa się z bardzo wielu pokoleń. Ci, którzy wyjechali w czasach PRL mają zupełnie inny ogląd na polskość niż osoby, które przeprowadziły się do USA w XXI wieku. Spodziewaj się więc bardzo dużej różnorodności wśród naszych rodaków.

Co myślą o Polakach w USA?

Amerykanie najczęściej pozytywne podchodzą do Polaków i nie mają uprzedzeń. Wbrew powszechnej opinii wcale nie reagują zdziwieniem na słowo „Poland”. Wielu kojarzy Warszawę i Kraków, obce tam nie są też nasze pierogi czy kiełbasa. Dość znany w USA jest też np. Mariusz Pudzianowski czy Lech Wałęsa, o których niektórzy miejscowi chętnie rozmawiają.

Przeprowadzka do USA – czy warto?

Wiesz już, jak przeprowadzić się do USA, gdzie znaleźć Polonię i jak wyglądają tam koszty życia. Teraz więc stajesz przed najtrudniejszym zadaniem – podjęciem ostatecznej decyzji, która musi należeć do Ciebie.

Legendarny „American Dream” dobiegł już końca, a życie klasy średniej i niższej w USA nie różni się znacznie od tego w Polsce. Pracownicy fizyczni muszą przygotować się na dość skromne warunki mieszkaniowe, a do tego sama przeprowadzka jest o wiele bardziej skomplikowana niż w przypadku zamieszkania w kraju bliższym Polsce, np. w Unii Europejskiej.

Jeśli jednak jesteś pracownikiem wysokokwalifikowanym, na przykład zajmujesz się programowaniem, to życie w USA może być dla Ciebie dużo bardziej opłacalne niż w Europie ze względu na ekstremalnie wysokie wynagrodzenia możliwe do uzyskania za oceanem.

Zastanów się też, czy od razu potrzebna Ci zielona karta. USA może przyjąć Cię w ramach programu Work and Travel na kilka miesięcy lub tymczasowo na wizę turystyczną. Przemyśl dokładnie swoje plany, poznaj ten kraj, a następnie zdecyduj o ostatecznej przeprowadzce. 

Sprawdź koszt przeprowadzki do USA!
przez  Agnieszka | 01-12-2021 |
Komentarze (0)

Skomentuj