Przeprowadzka do Anglii || Jak przeprowadzić się do Wielkiej Brytanii?

Jeśli rozważasz, czy i jak przeprowadzić się do Wielkiej Brytanii, ten artykuł odpowie na to i inne Twoje pytania. Dowiesz się z niego między innymi:

 • Jak wygląda przeprowadzka do Wielkiej Brytanii po Brexicie.
 • Ile kosztuje przeprowadzka do Anglii.
 • Jaka jest praca w Anglii i jak wyglądają zarobki na najpopularniejszych stanowiskach.
 • Ile kosztuje życie w Anglii.

Przeprowadzka do Anglii 2021

Rok 2020 był pełen niezbyt przyjemnych sytuacji, które znacznie wpłynęły na prostotę życia i łatwość przemieszczania. Jednym z takich zdarzeń był Brexit, który uprawomocnił się w tamtym roku. 1 stycznia 2021 dobiegł końca jego okres przejściowy i całkowicie zmienił tym samym kwestię tego, jak przeprowadzić się do Wielkiej Brytanii. 

Wedle obecnych przepisów każdy wjeżdżający na teren UK musi posiadać ważny paszport, a także przejść odpowiednią selekcję opierającą się na systemie punktowym. Takie działanie ma według premiera UK zapewnić, że każda osoba, której celem jest przeprowadzka do Anglii i innych krajów królestwa wniesie znaczący wkład w gospodarkę państwa.

Ile kosztuje przeprowadzka do Anglii?

Zastanawia Cię głównie to, ile zapłacisz za usługę firmy przeprowadzkowej przy przenosinach do Wielkiej Brytanii? Sprawdź, jaki będzie koszt przeprowadzki – wystarczy, że klikniesz poniższy przycisk.

Sprawdź koszt przeprowadzki do Anglii

Przeprowadzka do Wielkiej Brytanii po Brexicie: system punktowy

W związku z nowymi przepisami przeprowadzka do Wielkiej Brytanii wiążę się z koniecznością posiadania ważnego paszportu, a także otrzymaniem wizy wjazdowej. W celu uzyskania drugiego z wymienionych dokumentów trzeba zdobyć odpowiednią ilość punktów, które uprawnią Cię do wjazdu na teren UK.

Kategorie obowiązkowe:

 • Oferta pracy od zatwierdzonego sponsora, 20 pkt, brak możliwości wymiany
 • Oferta pracy na odpowiednim poziomie kwalifikacji, 20 pkt, brak możliwości wymiany
 • Znajomość języka angielskiego na wymaganym poziomie, 10 pkt, brak możliwości wymiany

Kategorie dodatkowe:

 • Wynagrodzenie 20,480 £ (min) – 23,039 £, 0 pkt, możliwość wymiany
 • Wynagrodzenie 23,040 £ – 25,599 £, 10 pkt, możliwość wymiany
 • Wynagrodzenie 25,600 £ i wyższe, 20 pkt, możliwość wymiany
 • Oferta pracy w sektorze deficytowym, 20 pkt, możliwość wymiany
 • Doktorat w dziedzinie związanej z pracą, 10 pkt, możliwość wymiany
 • Doktorat związany z pracą z nauk ścisłych, 20 pkt, możliwość wymiany

 Źródło: gov.uk

Aby rozpocząć rozważania, jak przeprowadzić się do Wielkiej Brytanii w 2021 roku, upewnij się, że jesteś w stanie uzyskać przynajmniej 70 punktów wedle wytycznych z wyżej przedstawionej tabeli.

Przeprowadzka do Anglii na studia po Brexicie

Studia to piękny czas w życiu każdego młodego człowieka. Stojąc u progu dorosłości, warto wykorzystać ten moment, aby zwiedzić nieco świata i zapoznać się z nowymi kulturami. Przeprowadzka do Anglii w ramach zdobywania wiedzy jest bardzo rozsądnym pomysłem, ponieważ angielskie uczelnie należą do najlepszych na świecie.

Jak przeprowadzić się do Wielkiej Brytanii na studia? Niestety nowe przepisy nie pozostawiły taryfy ulgowej dla studentów z UE. Jeśli marzy Ci się dyplom uzyskany na uniwersytecie z UK, będziesz musiał spełnić szereg warunków, aby przystąpić do procesu rekrutacyjnego. Przede wszystkim, tak jak w przypadku wyjazdu zarobkowego będziesz musiał otrzymać wizę wjazdową. Możesz ją otrzymać, jeśli:

 • Masz skończone 16 lat.
 • Wykażesz, że samodzielnie utrzymasz się przez cały okres trwania studiów i opłacisz wszystkie zajęcia.
 • Rozumiesz i posługujesz się językiem angielskim na wymaganym poziomie.

Koszt wydania wizy studenckiej to 348 £. Dodatkowo musisz opłacić ubezpieczenie zdrowotne w wysokości około 1880 £. Cena ta jednak jest indywidualnie wyliczana dla każdego imigranta za pośrednictwem strony gov.uk. Wiza studencka uprawnia Cię do studiowania i podjęcia pracy w organizacji studenckiej. Nie możesz natomiast podejmować pracy zarobkowej ani pobierać funduszy publicznych.

Do tego należy pamiętać, że koszt studiów w Wielkiej Brytanii jest bardzo wysoki, a obecnie Polacy muszą na większości uniwersytetów opłacać czesne dla obywateli „krajów trzecich”. Potrafi ono wynosić kilkanaście tysięcy funtów za rok studiów. Ze względu na Brexit polscy studenci nie mają już możliwości uzyskania od brytyjskiego rządu niskooprocentowanej pożyczki na takich zasadach jak wcześniej.

Przeprowadzka do UK – pomoc na start

Zasiłki i pomoce socjalne to czynnik, który należy wziąć pod uwagę, myśląc o tym, jak przeprowadzić się do Wielkiej Brytanii. W UK większość zapomóg wydawanych jest pod warunkiem legalnej pracy na terenie państwa. Wśród nich jest dodatkowa pomoc dla rodzin z dziećmi, a także pomoc w spłatach tak zwanego Council Tax. Możesz ubiegać się również o dofinansowanie na opłatę części czynszu. Niestety ciężko określić, jakie zasiłki przysługiwać będą imigrantom zarobkowym w realiach po Brexicie, ponieważ polityka państwa zmieniła się raczej w stronę wspierania osób chętnych do wyjazdu z powrotem do swojej ojczyzny.

Na pewną pomoc mogą liczyć natomiast studenci, którzy myślą, jak przeprowadzić się do Anglii. Niektóre uczelnie w odpowiedzi na rządowe rozporządzenie o braku możliwości dotacji dla studentów UE odpowiedziały ofertą stypendialną i obniżkami kosztów, tak aby Europejczycy dalej mogli płacić tyle co Brytyjczycy, a nie jeszcze więcej.

Przeprowadzka do Anglii z dzieckiem

Jak przeprowadzić się do Wielkiej Brytanii z dzieckiem? Przede wszystkim: formalności. Dziecko tak samo jak Ty potrzebować będzie paszportu i ważnej wizy, o którą można wystąpić na stronie gov.uk. Po przyjeździe pierwszą rzeczą, jaką musisz załatwić, jest rejestracja NIN (National Insurance Number), bez którego nie zapiszesz siebie ani członków swojej rodziny do przychodni lekarskiej oraz nie dostaniesz pracy. 

Przeprowadzka do Anglii z dzieckiem będzie wiązać się również z koniecznością zapisania Twojej pociechy do szkoły, ponieważ w UK obowiązek szkolny dotyczy maluchów od 5 roku życia. Aby dokonać zapisu, należy udać się do tak zwanego Councilu i tam dopytać o Education Service. Potrzebne będą Ci dokumenty:

 • Dokument potwierdzający datę urodzenia dziecka (akt urodzenia albo paszport)
 • Potwierdzenie adresu (rachunek np. za gaz, prąd albo podatek lokalny)
 • Dokument potwierdzający prawa do opieki nad dzieckiem.

Przeprowadzka do Wielkiej Brytanii: skupiska Polaków

Polacy to jedna z najliczniejszych grup imigrantów w UK, co nie powinno zbytnio dziwić, ponieważ przeprowadzka do Wielkiej Brytanii to w Polsce całkiem popularny temat. Według danych na terenie Zjednoczonego Królestwa znajduje się ok. 773 000 Polaków. Największe zagęszczenie Polonii jest w miastach:

 • Birmingham
 • Bradford
 • Edynburg
 • Glasgow
 • Londyn

Co ciekawe, według niektórych źródeł język polski jest drugim najpopularniejszym językiem w Anglii i trzecim najpopularniejszym językiem w całej Wielkiej Brytanii.

Praca w Anglii: zarobki

Podejmując kwestię, jak przeprowadzić się do Wielkiej Brytanii, nie można pominąć tematu pracy i zarobków. Minimalna pensja za godzinę wynosi obecnie 8,91 £, co dla czterdziestu godzin przepracowanych w tygodniu daje ok. 356 £, a dla 168 godzin w miesiącu – 1496 £.

Co ciekawe, godzinowe płace minimalne w Anglii różnią się między sobą w zależności od tego, w jakim wieku jest pracownik. National Minimum Wage przysługuje osobom poniżej 25 roku życia. Stawka ta dzieli się na poszczególne kategorie, według wieku pracownika i tego, czy nadal uczy się lub studiuje. Od 1 kwietnia 2021 roku obowiązują następujące stawki:

 • Osoby w wieku 23-24 lata: 8,91 £
 • Osoby w wieku 21-22 lata: 8,36 £
 • Osoby w wieku 18-20: 6,56 £
 • Osoby poniżej 18 lat (bez statusu osoby uczącej się); 4,62 £
 • Osoby poniżej 18 lat (ze statusem osoby uczącej się): 4,30 £

National Living Wage to stawka minimalna, która przysługuje wszystkim osobom pracującym w Wielkiej Brytanii, które ukończyły 25 lat. Obecnie stawka National living Wage wynosi w UK 8,91 £ po wzroście w kwietniu 2021.

Jak widać, nawet na poziomie płacy minimalnej praca w UK jest wynagradzana w różnych stawkach. Jeszcze ciekawiej wygląda praca w Anglii. Zarobki w tamtym rejonie może różnić się w zależności od miasta. Dla przykładu:

Real Living Wage w UK wynosi:

 • W Londynie: 10,85 £
 • W pozostałych częściach kraju: 9,81 £

Real Living Wage to minimalna stawka, jaką powinien zarabiać pracownik, aby utrzymać się w Anglii na przyzwoitym poziomie. Oblicza się ją, biorąc pod uwagę rzeczywiste ceny produktów i usług niezbędnych do życia w Wielkiej Brytanii.

Życie w Anglii na stałe a prawo do emerytury

Przeprowadzka do Wielkiej Brytanii spowoduje, że po pewnym czasie wykonywania tam zawodu otrzymasz prawo do pobierania świadczeń emerytalnych. Aby móc otrzymać pierwszą taką wypłatę, wystarczy przepracować 10 lat. Otrzymasz wtedy ok. 48 £ na tydzień. Do pełnych wypłat będziesz uprawniony po wypracowaniu 35 lat, wtedy otrzymasz ok. 168 £ tygodniowo.

Przeprowadzka do Anglii z agencją?

Emigracja do UK po Brexicie została znacząco utrudniona i nałożyła wiele nowych obowiązków na każdego, kto chciałby tam zamieszkać. Zważając na to, ile kosztuje przeprowadzka do Anglii i ile dodatkowej pracy trzeba wykonać, aby móc swobodnie się tam przenieść, dobrą opcją jest przesunięcie części odpowiedzialności na agencje pracy. 

Takie rozwiązanie jest całkiem korzystne ze względu na warunki, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać wizę wjazdową. Dlaczego? Jeśli zostaniesz zakontraktowany przez agencję, która potwierdzi, że po przyjeździe do kraju czeka na Ciebie praca, będziesz mieć zapewnione 20 obowiązkowych punktów do otrzymania wizy. Jest to znaczne uproszczenie w kwestii tego, jak przeprowadzić się do Wielkiej Brytanii.

Ile kosztuje życie w Anglii?

Anglia zdecydowanie nie jest najtańszym krajem do życia. Wysokie ceny co prawda rekompensowane są wysoką płacą, jednak po przyjeździe możesz doznać swego rodzaju szoku. Ceny tam są nawet dwukrotnie wyższe w stosunku do cen w Polsce. Warto zwrócić uwagę, że koszty życia różnią się między sobą w zależności od miasta. Weź to pod uwagę, jeśli rozważasz, czy przeprowadzka do Anglii jest dla Ciebie. Poniżej znajduje się krótkie porównanie cen z różnych regionów UK do cen w Polsce według portalu Numbeo.

ProduktLondynWarszawaBirmingham
Posiłek w niedrogiej restauracji15.00 £5.09 £10.00 £
Jabłka (1kg)1.89 £0.78 £2.02 £
Bilet miesięczny w komunikacji miejskiej150.00 £21.54 £65.25 £
Podstawowe opłaty dla mieszkania 85m2179.25 £136.78 £149.30 £
Bilet do kina12.50 £5.88 £10.00 £

Przeprowadzka do Anglii: cennik usługi przeprowadzkowej

Przy planowaniu zmiany miejsca zamieszkania warto podeprzeć się doświadczeniem firmy, która dokładnie wie jak przeprowadzić się do Wielkiej Brytanii i pomoże Ci z załatwieniem transportu najpotrzebniejszych rzeczy na teren UK. Na polskim rynku istnieje wiele przedsiębiorstw, w których ofercie jest przeprowadzka do Anglii. Każda wycena traktowana jest indywidualnie i jest zależna od ilości przewożonych rzeczy. Oto kilka przykładowych wycen od jednej z firm na rynku dla usługi transport + załadunek + wyładunek:

 • Warszawa – Londyn, trzypokojowe mieszkanie: 11.000 – 11.500 zł + koszt promu
 • Warszawa – Londyn, kawalerka: 8.000 – 8.500 zł + koszt promu
 • Poznań – Liverpool, trzypokojowe mieszkanie: 11.500 – 12.000 zł + koszt promu
 • Poznań – Liverpool, kawalerka: 8.500 – 9.000 zł + koszt promu

W praktyce wszystko zależy oczywiście od Twoich osobistych potrzeb. Kliknij przycisk poniżej, aby uzyskać spersonalizowaną wycenę kosztów przeprowadzki!

Wycena przeprowadzki do Wielkiej Brytanii

Jak wygląda życie w Wielkiej Brytanii?

Brytyjczycy mają różne odczucia wobec Polaków, wszystko zależy od tego, na kogo trafi się na swojej drodze. Jednak według statystyk i sondaży nasi rodacy nie są tam zbytnio popularni. Brytyjczycy mówią o nas, że „Polacy dużo piją, dużo się biją, ale chociaż ciężko pracują”. Z drugiej strony są osoby, które uważają Polonię za ludzi sympatycznych i przedsiębiorczych. Przeprowadzka do Wielkiej Brytanii może spowodować, że natkniesz się na nieprzyjemności związane z krajem Twojego pochodzenia. Możesz temu zaradzić, osiedlając się w rejonie, w którym jest wielu Polaków, dzięki czemu nie będziesz czuł się osamotniony i otrzymasz potrzebne wsparcie.

Przeprowadzka do Wielkiej Brytanii po Brexicie: czy to ma sens?

Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie indywidualnie. Czy przeprowadzka do Wielkiej Brytanii po Brexicie i kolejne opłaty i zobowiązania, które się z tym wiążą, nadal sprawiają, że ten kierunek jest dla Ciebie atrakcyjny? Jeśli tak, to po przeczytaniu tego artykułu masz już podstawową wiedzę co do tego, jak przeprowadzić się do Wielkiej Brytanii. Nie pozostaje Ci nic innego jak wykorzystać ją w praktyce… albo wybrać dla siebie inne państwo!

przez  Agnieszka | 15-03-2021 |
Komentarze (0)

Skomentuj