Przeprowadzka do Holandii || Jak przeprowadzić się do Holandii?

Polska jest dla Ciebie za mała? Interesuje Cię przeprowadzka do Holandii? Czemu nie! Jeśli nie wiesz, jak się za to zabrać – dobrze trafiłeś! W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje co do przeprowadzki do Niderlandów. 

Każda zmiana miejsca zamieszkania niestety wiąże się z kosztami, przede wszystkim tymi związanymi z transportem dobytku. Nie dysponujesz odpowiednimi zasobami albo po prostu nie chcesz robić tego sam? No to jak przeprowadzić się do Holandii? Na szczęście istnieją firmy, które Ci z tym pomogą!

Kliknij przycisk poniżej i odpowiedz na kilka pytań, aby sprawdzić, ile będzie kosztowała Twoja przeprowadzka do Holandii – transport rzeczy i ewentualne usługi dodatkowe (np. wnoszenie). Cennik zależny jest między innymi od odległości oraz tego, jakie rzeczy potrzebujesz przewieźć. 

Sprawdź koszt przeprowadzki do Holandii!

Przeprowadzka do Holandii 2021 dla obywatela Polski

przeprowadzka do holandii
Photo by Adrien Olichon on Unsplash

Dzięki przynależności do Unii Europejskiej przeprowadzka do Holandii nie stanowi już żadnego problemu. Nie potrzebujesz żadnych specjalnych dokumentów, o które musiałbyś długo się ubiegać.

Warto pamiętać, że Holandia to zwyczajowa nazwa europejskiego kraju noszącego obecnie oficjalne miano Królestwa Niderlandów. Nie można zapomnieć, że obejmuje ono także południową część Ameryki Zachodniej. Holandia obejmuje również wyspy na Morzu Karaibskim (gminy zamorskie: Bonaire, Saba, Sint Eustatius) a do Królestwa Niderlandów należą jeszcze: Aruba, Curaçao oraz Sint Maarten. Tam również możesz bez większych trudności zamieszkać jako obywatel Unii Europejskiej! Oczywiście oprócz tych logistycznych.

Zatem jak przeprowadzić się do Holandii? Jak najszybciej. Nie skłamiemy, jeśli napiszemy, że zwyczajnie – wsiadasz i jedziesz. Ale to nie oznacza, że nie czekają Cię żadne formalności…

Przeprowadzka do Holandii: formalności

Jeśli interesuje Cię przeprowadzka do Holandii „na chwilę”, czyli na nie dłużej niż cztery miesiące, to nie masz przed sobą wielu spraw do załatwienia. W szczególności, jeśli np. jedziesz tam zarobkowo, a wyjazd ten zorganizowany jest przez agencję pracy. Wtedy najczęściej wystarczy dowód osobisty lub paszport i karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Pozostałe formalności takie jak mieszkanie czy numer BSN (inaczej Sofi) leżą zwykle po stronie agencji. 

Ale czym w ogóle jest ten numer i jak przeprowadzić się do Holandii samodzielnie, na stałe? Wtedy sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Na szczęście kraj ten, podobnie jak Polska, należy do Strefy Schengen. Dlatego też jeśli interesuje Cię przeprowadzka do Holandii, ucieszy Cię fakt, że formalności nie ma dużo. Pewnych musisz jednak dopełnić.

Pomijając podstawowe sprawy takie jak unieważnienie zobowiązań w aktualnym miejscu zamieszkania, przed wyjazdem sprawdź ważność dokumentów (dowód osobisty, prawo jazdy). Nie zapomnij pobrać unijnego aktu urodzenia (lub przysięgle  go przetłumaczyć, jeśli posiadasz ten dokument jedynie w języku polskim). To samo tyczy się aktu ślubu, jeśli jesteś w związku małżeńskim.

Aby móc zawnioskować o numer BSN we właściwym urzędzie gminy, na sam początek będzie potrzebne Ci mieszkanie, w którym będziesz mógł się zameldować. BSN to odpowiednik naszego PESEL / NIP i jest on niezbędny do załatwienia jakichkolwiek spraw urzędowych w Holandii. Musisz też wykupić ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli planujesz życie w Holandii już na stałe, a posiadasz samochód – powinieneś go przerejestrować i wymienić prawo jazdy na niderlandzkie.

Przeprowadzka do Holandii koszt

Jeśli chodzi o przeprowadzkę do Holandii, największym problemem jest odległość. Nie oznacza to, że masz mniej możliwości, choć na pewno znajdziesz więcej firm oferujących swoje usługi na przykład jedynie na terenie kraju. Zdecydowanie jednak musisz mieć na uwadze, że koszt tak odległej przeprowadzki będzie znacznie wyższy. Choćby ze względu na koszty paliwa i czas, który kierowca i ewentualnie tragarze muszą poświęcić. Bardzo duże znaczenie ma też to, co chcesz przetransportować. 

Przeprowadzka do Holandii: transport

Odległość z Warszawy do Amsterdamu wynosi około 1 200 km. Dość dużo. Najczęściej na tej trasie firmy przeprowadzkowe wykorzystują duże busy lub ewentualnie ciężarówki. Masz możliwość przewiezienia niemal wszystkiego — małych kartonów, motocykli, sprzętu AGD, a także nieskładanych mebli. Oczywiście będzie to jednak miało duży wpływ na cenę.

Wiele firm regularnie jeździ na konkretnych trasach i przewozi pojedyncze rzeczy między określonymi wcześniej miastami Polski i Niderlandów. Jeśli więc masz do zabrania na przykład jeden karton, skuter, lodówkę czy nawet szafę – możesz skorzystać z takiej usługi kurierskiej. Wyjdzie Cię to zdecydowanie taniej niż wynajem całego busa na swoją przeprowadzkę. Czego niestety nie obejdziesz, jeśli masz do zabrania więcej rzeczy i nie należą do nich tylko kartony, a na przykład również meble. 

Cena przeprowadzki do Holandii

Największy problem jeśli chodzi o przeprowadzkę do Holandii to odległość. Niestety jest to główny aspekt warunkujący jej cenę. Według portalu ClickTrans.pl średnia cena przeprowadzki z Polski do Holandii w marcu 2021 r. wynosiła około 1 726 zł. Oczywiście przewóz Twoich rzeczy może kosztować tak mniej, jak i więcej. Różne firmy mogą oferować bardzo zróżnicowane ceny. Istotne jest jednak też to, co masz do przeprowadzenia. Jeśli dobytek, który chcesz ze sobą zabrać ogranicza się do kilku kartonów, cena będzie znacznie niższa, niż jeśli chciałbyś zabrać także na przykład nieskładane meble.

Według portalu przeprowadzki-poznan-24.pl średnie ceny przeprowadzki z Polski do Holandii prezentują się następująco: 

SkądDokądOdległość (km)Śr. cena (zł)
WarszawaAmsterdam1 2001 900 — 2 100
PoznańAmsterdam9001 300 — 1 500
WarszawaRotterdam1 2501 700 — 1 900
KrakówEindhoven1 2001 800 — 2 000
KatowiceUtrecht1 1501 600 — 1 800
BydgoszczHaga1 1001 700 — 1 900
GdyniaHaga1 3001 900 — 2 100
GdańskAlkmaar1 2501 800 — 2 000
Sprawdź koszt przeprowadzki do Holandii!

Przeprowadzka do Holandii na studia

studia w holandii
Photo by Michael D Beckwith on Unsplash

Holandia jest coraz częściej wybieranym kierunkiem na studia – i to nie tylko przez Polaków. Dostępne są tam uniwersytety badawcze tzw. Research Universities z klasycznymi kierunkami akademickimi. Zdobycie licencjatu na takiej uczelni zajmuje trzy lata i kolejny rok lub dwa, aby uzyskać stopień magistra.

Znacznie bardziej praktyczne są uniwersytety nauk stosowanych nazywane Hogenscholen lub Universities of Applied Sciences. Na takich studia licencjackie wydłużone są do lat czterech, magisterskie trwają rok lub dwa, a doktoranckie to minimum cztery. Są też instytuty dla studentów zagranicznych, jednak nie oznacza to, że będąc obcokrajowcem nie możesz studiować na Research Universities lub Hogenscholen. W Holandii sam wybierasz większość przedmiotów, a skala ocen wynosi od 1 do 10.

Większość uczelni prowadzi rekrutację poprzez stronę studielink.nl, jednak warto co do tego zorientować się wcześniej na stronie wybranego przez Ciebie uniwersytetu. Musisz też wcześniej dowiedzieć się, do kiedy przyjmowane są zgłoszenia. Zależy to oczywiście od uczelni. Uniwersytet Amsterdamski przyjmuje zgłoszenia już w styczniu. Dla profesorów w Holandii znacznie ważniejsza jest Twoja motywacja i chęć rozwoju niż oceny na świadectwie maturalnym, jednak oczywiście nie są one bez znaczenia.

Aby rozpocząć studia w Holandii, musisz zdać (z odpowiednim wynikiem) egzamin znajomości języka angielskiego – TOEFL lub IELTS. Jeśli jednak nie osiągniesz wymaganego progu punktowego – nie martw się! Niektóre z uczelni oferują również rok zerowy, aby podszkolić język i zapoznać się z systemem, po którym możesz już rozpocząć studia w standardowym trybie.

Aby Twoja aplikacja na studia w Holandii była wzięta pod uwagę, musisz przygotować świadectwo ukończenia szkoły średniej oraz wyniki egzaminów maturalnych (kiedy będą już dostępne, a także list motywacyjny i referencje od nauczyciela. Jeśli chodzi o rekrutację na studia magisterskie, sprawdź szczegóły na stronie interesującej Cię uczelni.

Studia w Holandii są niestety płatne. Dla obywateli Unii Europejskiej cena wynosi około 2 000 € rocznie. Nie ma tam akademików, więc musisz wynająć pokój / mieszkanie na własną rękę. Jeśli chodzi o życie w Holandii, koszty nie są najniższe, tym bardziej jeśli dochodzi do tego opłata za naukę. Na szczęście dostępnych jest kilka opcji pożyczek oraz stypendiów, a jako student masz możliwość bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej. 

Pomoc od rządu na start?

Holandia jest jednym z lepszych krajów Unii Europejskiej, jeśli chodzi o pomoc socjalną. Ale oczywiście nie wszystko od razu. Nie oczekuj, że przyjedziesz, nie podejmiesz nawet próby szukania pracy i będziesz dostawał „kokosy”.

Oczywiście jeśli w głowie Ci przeprowadzka do Holandii, do codziennego życia wystarczy znajomość języka angielskiego. Zawsze jednak dobrze znać trochę tamtejszego języka urzędowego, aby być traktowanym i czuć się bardziej swojsko. Niektóre urzędy gminy raz na jakiś czas oferują darmowe lub bardzo tanie kursy językowe. Warto dowiedzieć się, czy w Twojej okolicy będzie taki organizowany. 

W ramach polityki socjalnej w Holandii funkcjonuje tzw. Hunrtoeslag, czyli dodatek do czynszu. Oczywiście aby go otrzymać, musisz spełnić szereg wymagań. Pod uwagę brane są informacje takiej jak: czy mieszkasz sam czy z partnerem, ile masz lat, ile wynosi Twój czynsz czy jaki posiadasz majątek. Jeśli chcesz zweryfikować, czy przysługuje Ci taki dodatek, możesz to sprawdzić na specjalnej stronie urzędu podatkowego. 

Jeśli legalnie pracujesz w Holandii i posiadasz dzieci do 18 roku życia, przysługuje Ci zasiłek rodzinny. Wysokość Twoich zarobków nie jest tu istotna, a ile pieniędzy otrzymasz zależy od wieku dziecka – im starsze, tym więcej. Istnieje także dodatek do opieki nad dzieckiem na czas edukacji przedszkolnej oraz w szkole podstawowej. 

Zarobki imigrantów rozpoczynających pracę w Holandii zwykle są niewysokie. Dopóki Twoje dochody nie przekroczą 26 tysięcy euro rocznie, możesz ubiegać się o tzw. “Zorgotestag”, czyli dofinansowanie ubezpieczenia. 

W Holandii funkcjonuje także zasiłek dla bezrobotnych. Aby jednak móc go otrzymać, musisz oficjalnie przepracować tam co najmniej pół roku. Obowiązkiem jest oczywiście także legalny pobyt w Holandii, gotowość do podjęcia pracy i aktywne jej poszukiwanie. Powinieneś też posługiwać się językiem niderlandzkim – jeśli nie będziesz posiadać tej umiejętności, zostaniesz wysłany na kurs. 

Przeprowadzka do Holandii z dzieckiem

Przeprowadzka do Holandii z dzieckiem to duży stres nie tylko dla Ciebie, ale i dla Twojej pociechy. Musisz pamiętać o dodatkowych formalnościach i obowiązkach. Zatem jak przeprowadzić się do Holandii z dzieckiem? Przede wszystkim pamiętaj o jego akcie urodzenia (również w wersji przetłumaczonej) oraz paszporcie. Nie musisz martwić się o ubezpieczenie – Twój potomek automatycznie będzie podlegać pod Twoje. Porady odnośnie do przeprowadzki z dzieckiem znajdziesz w naszym artykule: „Przeprowadzka z dziećmi: jak przeprowadzić się z dzieckiem?”.

Obowiązek szkolny w Holandii jest od 5 do 16 roku życia włącznie. Szkołę podstawową dziecko może jednak rozpocząć już w wieku lat 4. Wcześniej możesz zapisać je do przedszkola, które jest odpowiednikiem naszego żłobka. Jest ono jednak najczęściej płatne. Publiczne szkoły podstawowe są darmowe, jednak nie brakuje też szkół na przykład katolickich, czy także polskich, za które będziesz musiał zapłacić. Koszt utrzymania dziecka w takiej placówce waha się między 3 500 a 18 000 euro. Warto wiedzieć, że lekcje w szkole podstawowej zwykle kończą się ok. godziny 14 – 15, a w niektórych już nawet o 12. Na szczęście w Holandii funkcjonuje także tzw. BSO, czyli opieka pozaszkolna. Jest to coś na wzór naszej świetlicy, jednak działa niezależnie od szkoły. W ramach takiej opieki dzieci są odbierane z placówki i organizowane są im zajęcia pozaszkolne. 

Praca w Holandii: zarobki

Zarobki w Holandii w dużej mierze uzależnione są od wieku pracownika i obowiązuje tzw. wiekówka. Osoby 18–letnie mogą zarabiać nawet ponad 50% mniej niż osoby po 21 roku życia. Spowodowane jest to faktem, iż władze państwa stawiają na edukację i uważają starszych pracowników za lepiej wykwalifikowanych. Od lipca 2021 r. obowiązują następujące stawki minimalne: 

Wiek pracownikaMin. stawka dziennaMin. stawka tygodniowaMin. stawka miesięczna
16 lat27,09 €135,45 €586,85 €
18 lat39,26 €196,30 €850,50 €
21 lat +78,51 €392,55 €1701 €

Należy też pamiętać, że w Holandii etat nie jest jednoznacznie określony. Istnieją 36, 38 lub 40-godzinne tygodnie pracy. Są tam także dodatki za pracę powyżej 8 godzin w ciągu dnia, w godzinach nocnych czy w święta. Zarobki w Holandii zależą oczywiście też od kwalifikacji, doświadczenia czy znajomości języka. W dużych miastach wynagrodzenie może być nieco wyższe niż na terenach podmiejskich. Wykwalifikowani pracownicy tacy jak przedsiębiorca budowlany, spawacz czy operator maszyn zarabiają tam nawet średnio 3 500 € na rękę. 

Czy znajdę w Holandii pracę?

Praca w Holandii aktualnie nie jest trudna do znalezienia. Choć wszystko oczywiście zależy od Twoich wymagań. Stale brakuje tam rąk do pracy sezonowej przy owocach czy kwiatach. Znajdziesz też wiele możliwości zatrudnienia przy produkcji. Jeśli jednak jesteś wysoko wykwalifikowany i poszukujesz pracy w jakimś konkretnym zawodzie, może być nieco trudniej, aczkolwiek wynagrodzenie na pewno Cię usatysfakcjonuje. W Holandii znajduje się mnóstwo spółek technologicznych i międzynarodowych korporacji, w których możesz uzyskać pracę biurową.

Ofert najłatwiej szukać przez internet. Warto regularnie sprawdzać stronę EURES – pracodawcy z całej Europy udostępniają tam swoje ogłoszenia, a strona jest dostępna również w języku polskim. Kiedy będziesz już w Holandii, warto też skontaktować się z tamtejszym Urzędem Pracy. 

Holandia praca sezonowa

Jeśli interesuje Cię przeprowadzka do Holandii na okres krótszy niż 4 miesiące, żeby tylko dorobić trochę gotówki, możesz rozważyć bardzo popularne wyjazdy organizowane przez agencje pracy. W przypadku wyboru dobrego pośrednika potrzebujesz tak naprawdę jedynie dokumentu tożsamości. Wszystkie pozostałe formalności takie jak mieszkanie, ubezpieczenie czy numer Sofi załatwiane są przez agencję. Nie jest tak jednak w każdym przypadku, więc nie zapomnij o wszystko dopytać. W Holandii zatrudnienie przez pośrednika jest czymś zupełnie normalnym, więc poprzez taką agencję możesz znaleźć bardzo szeroki przekrój ofert – począwszy od pracy sezonowej przy zbiorach po stałe zatrudnienie na wysokim stanowisku. 

Ile kosztuje życie w Holandii?

Jeśli chodzi o życie w Holandii, koszty niestety są znacznie wyższe niż w Polsce, a różnorodnych opłat nie brakuje. Średnie ceny popularnych artykułów spożywczych prezentują się następująco: 

  • mleko (1 l) – 1 €;
  • ser (1 kg) – 10 €;
  • chleb (0,5 kg) – 1,50 €;
  • pomidory (1 kg) – 2,50 €;
  • jajka (10 szt.) – 3 €;
  • pierś kurczaka (1 kg) – 9 €.

Wiele jednak też zależy od regionu. Co do zasady ceny w większych miastach są wyższe. Statystycznie w Eindhoven za tę samą kwotę kupisz dwa razy więcej niż w Amsterdamie. 

Karnet na siłownię w Holandii kosztuje około 20 €, a bilet do kina 10 €. Za 0,5 l piwa w pubie zapłacisz 5 € a wielodaniowy obiad w dobrej restauracji to około 50 €. 

Według portalu traveltables.com średni koszt utrzymania dwuosobowej rodziny wynosi mniej niż 1 500 €. Pamiętaj, że według danych na lipiec 2021 r. minimalne miesięczne wynagrodzenie dla osoby, która ukończyła 21 rok życia to 1 701 €. 

Ile kosztuje wynajem mieszkania w Holandii?

Odpowiednie miejsce do zamieszkania w obcym mieście, a tym bardziej państwie to zwykle największy problem. Ceny wynajmu mieszkań w Holandii nie są niskie, tym bardziej że mówimy o kwotach w euro. Głównymi czynnikami, od których jest ona zależna są przede wszystkim lokalizacja, metraż i standard. Jest oczywiście ogromna różnica między kosztami w mniejszych miejscowościach a stolicą. Najtaniej jest aktualnie w prowincji Fryzja, a najdrożej w Nord-Holland. Ze względu na niedobór mieszkań w Holandii z każdym rokiem koszty idą w górę. Według portalu europa.jobs średnie ceny wynajmu mieszkania (Holandia) prezentują się następująco: 

rodzajcena (cały kraj) w €
pokój we współdzielonym mieszkaniu200 – 400
kawalerka600 – 1300 
>= 2 pokoje800 – 2 500

Więc właściwie ile kosztuje wynajem mieszkania w Holandii? Mając na uwadze dostępne na rynku mieszkania, średnia cena w Utrechcie to 1 500 €, natomiast w Rotterdamie i Hadze 1 700 €. Przeciętny koszt wynajmu 1 m2 to 16 €. W Amsterdamie cena ta sięga nawet 24 € / m2

Ceny mieszkań w Holandii: zakup mieszkania

Średnia cena mieszkania w Holandii w czerwcu 2021 r. to aż 385 tys. €. W samym Amsterdamie sięgają nawet ponad pół miliona! Jeśli interesuje Cię przeprowadzka do Holandii, może to znacznie bardziej opłacalna inwestycja niż wynajem mieszkania. Tym bardziej, że z roku na rok ceny te idą w górę. Niestety, coraz mniej młodych osób ma możliwość otrzymania tak wysokiego kredytu hipotecznego. Aby otrzymać pożyczkę w wysokości 250 – 300 tys. €, konieczne są udokumentowane zarobki około 4 500 – 5 000 € miesięcznie. Jeśli chodzi o zakup, ceny mieszkań w Holandii najwyższe są również w Amsterdamie, a najniższe w gminie Pekela. Według portalu domek.nl średnie ceny zakupu lokum za m2 w wybranych gminach prezentują się następująco:

gminacena za m2 (w €)
Amsterdam5 636
Laren5 486
Baarn4 031
Achtkarspelen1 830
Pekela1 437

Tak wysokie ceny spowodowane są budowaniem zbyt małej liczby nowych budynków i zwiększającym się popytem na nie. Oczywiście da się również znaleźć niższe ceny, głównie w mniejszych miejscowościach. 

Życie w Holandii na stałe a prawo do emerytury

Holenderski system emerytalny jest jednym z najbardziej zaawansowanych rozwiązań na świecie. Prawo do podstawowego świadczenia uzyskasz za określony staż pracy, ale również jeśli byłeś osobą niepracującą, wychowującą dzieci. Istnieje także możliwość doliczenia lat przepracowanych w Polsce. Podstawowa emerytura wynosi 1 270 € dla osoby samotnej, jednak nie musi to być jej całość. Znaczenie mają także składki odprowadzane przez pracodawcę, które umożliwiają zwiększenie wysokości świadczenia. 

W Holandii istnieją także dwa inne systemy emerytalne: nieobowiązkowe programy pracownicze oraz indywidualne programy (na przykład dla osób samozatrudnionych). 

Polonia w Holandii

Aktualnie Holandię zamieszkuje około 250 000 Polaków. Możesz znaleźć tam wiele polskich szkół, sklepów czy nawet stowarzyszeń zorganizowanych do pomocy Polonii w Niderlandach. W związku z tym jeśli w głowie Ci przeprowadzka do Holandii – opinie znajdziesz w internecie bez problemu. Największymi skupiskami Polonii są miasta: Haga, Rotterdam i Amsterdam oraz gminy: Westland, Zeewolde i Noordoostpolder. Polacy są aktualnie szóstą pod względem wielkości grupą etniczną w Holandii. 

Jacy są Holendrzy?

Wielu Polaków, w tym tych mieszkających w Holandii na stałe, ma problem z dogadaniem się z tubylcami. I nie chodzi tu o barierę językową. Holendrzy wiedzą, że Polacy są dla nich niezbędną, tanią siłą roboczą, do prac, których oni wykonywać nie chcą. Na całym świecie krąży jednak o nas mnóstwo stereotypów. A od Holendrów różnimy się bardzo. Dziwi ich jedzenie jednym sztućcem czy picie piwa z sokiem. Holendrzy są znacznie bardziej powściągliwi w okazywaniu emocji i ściśle oddzielają życie prywatne od zawodowego. Są oni bardzo dobrze zorganizowani i uporządkowani. Mają też zupełnie inne podejście do imprez, w tym także do alkoholu, z którym uważają, że Polacy zdecydowanie przesadzają. Dla nich niewyobrażalne jest na przykład wyjście na piwo z kolegą z pracy, co dla nas jest zupełnie normalne. 

Jak wygląda życie w Holandii?

Jeśli nie lubisz morskiego klimatu i wiatrów, to życie w Holandii pogoda może Ci utrudnić. Klimat tam jest raczej łagodny, jednak zdarza się, że występują cztery pory roku w ciągu jednego dnia. W porównaniu do Polski w Holandii jest zdecydowanie chłodniej za sprawą wspomnianych mocnych wiatrów, w szczególności z zachodu. Co ważne, nie ma tam dużych wahań temperatur, najniższa jest w styczniu (średnio 5°C), a najwyższa w lipcu (średnio 22°C).

Według opinii imigrantów życie w Holandii jest znacznie łatwiejsze niż w Polsce, nawet bez znajomości języka. Zarabiając nawet najniższą krajową i żyjąc oszczędnie, będziesz w stanie odłożyć trochę grosza. Choć oczywiście nie wszystko jest takie piękne i kolorowe, jak mogłoby się wydawać. Niezależnie od tego, dokąd chcesz emigrować, zawsze jest to wyzwanie zmuszające Cię nauczyć się funkcjonować w zupełnie nowym środowisku. Jeśli interesują Cię plusy i minusy życia w Holandii, zapoznaj się z opiniami w internecie – w związku z olbrzymią liczbą Polonii tam, bez problemu znajdziesz mnóstwo przydatnych informacji. 

Przeprowadzka do Holandii: czy warto jechać?

Zastanawiasz się jak przeprowadzić się do Holandii? Pomysł ten spędza Ci sen z powiek, ale w sumie nie jesteś przekonany? Usłyszałeś parę wypowiedzi, jak wyglądała wśród Twoich znajomych przeprowadzka do Holandii? Opinie najczęściej będą pozytywne, ale pamiętaj, że ile osób, tyle zdań. Jeśli bierzesz pod uwagę życie w Holandii, pogoda Cię nie odstrasza i znasz choć trochę język angielski – to już pierwsze koty za płoty! 

Jeśli jednak nie masz w Holandii żadnych znajomych, warto jednak pierwszej pracy poszukać przez polską agencję, która pomoże Ci zorganizować cały wyjazd. Najprawdopodobniej zarobisz mniej, jednak na start będzie Ci znacznie łatwiej między innymi z wszystkimi formalnościami. 

Musisz pamiętać, że życie w Holandii wygląda trochę inaczej i będziesz musiał dostosować się do nowej rzeczywistości. Holendrzy dość mocno różnią się od Polaków. Jeśli chcesz wyjechać stricte zarobkowo – na pewno jest to dobra opcja. Aczkolwiek na plusy i minusy życia w Holandii musisz spojrzeć znacznie szerzej, szczególnie jeśli interesuje Cię przeprowadzka na stałe. Czy warto? Na to pytanie niestety nie odpowiemy, gdyż jest to indywidualna kwestia, którą musisz przeanalizować sam, zgodnie z własnymi potrzebami.