Przeprowadzka z dziećmi: jak przeprowadzić się z dzieckiem?

Jak przeprowadzić się z dziećmi? Z pewnością zadajesz sobie to pytanie, jeżeli planujesz zmianę miejsca zamieszkania i masz pod swoją opieką malucha lub nawet całą grupkę dzieciaków. Trzeba przyznać, że przeprowadzka z dzieckiem staje się nieco trudniejsza. Wymaga ona dodatkowego przygotowania i planowania, maluchowi trzeba natomiast poświęcić sporo uwagi. 

Podróż do nowego domu lub mieszkania może przerodzić się w ekscytujące wspomnienie z dzieciństwa. W tym artykule prezentujemy dwadzieścia przydatnych podpowiedzi, dzięki którym przeprowadzka z dzieckiem będzie łatwiejsza.

Mądrze wybierz dzień przeprowadzki

Data Twojej przeprowadzki z pewnością będzie zależeć od wielu różnych okoliczności. Dobrze jednak wziąć pod uwagę także sytuację dzieciaków. Najlepiej zaplanować przeprowadzkę na względnie spokojny okres w ich życiu, na przykład w czasie letnich wakacji. Postaraj się także unikać bliskości wydarzeń, które wprowadzają zmiany w życiu dziecka. Dobrze, żeby przeprowadzka nie nakładała się na pierwsze miesiące chodzenia do szkoły czy na naukę korzystania z nocnika.

Poinformuj dziecko w odpowiednim czasie

Sposób i czas poinformowania dziecka o przeprowadzce trzeba dostosować do jego wieku.

Jeżeli Twój maluch ma dopiero kilka latek, nie ma sensu rozpoczynać rozmowy o zmianie domu ze zbyt dużym wyprzedzeniem. Przeprowadzka jest dla małego dziecka bardzo abstrakcyjnym pojęciem, więc bez przeżycia konkretnych wydarzeń kilkulatek nie zrozumie za wiele na ten temat. Najlepiej poinformuj malucha o przeprowadzce dopiero wtedy, kiedy będziesz w stanie pokazać mu na własne oczy nowy dom, nowy plac zabaw i nowe przedszkole. Dobry moment to na od kilku tygodni do tygodnia przed dniem przeprowadzki.

Starsze dziecko jest w stanie zrozumieć zmianę miejsca zamieszkania, więc możesz je poinformować sporo wcześniej – najlepiej wtedy, kiedy Twoje plany dotyczące przeprowadzki nabiorą już konkretnych kształtów. Dzięki temu dziecko będzie mogło zaangażować się we wszelkie czynności poprzedzające przeprowadzkę i przyzwyczai się do myśli o zmianie mieszkania na nowe.

Przedstawiaj przeprowadzkę w pozytywnym świetle

Zawsze wypowiadaj się o planach przeprowadzki w pozytywny sposób, kiedy wspominasz o nich w obecności dziecka. Kładź nacisk na to, w jaki sposób nowy dom będzie lepszy od starego i ile miłych miejsc czeka na malucha w nowej okolicy. Jeżeli będziesz emanować entuzjazmem na temat przeprowadzki, to bardzo możliwe, że dziecko w dużej części zarazi się pozytywnym podejściem.

Zdarza się, że przeprowadzka wiąże się z negatywnym wydarzeniem z życia, na przykład z rozwodem albo utratą pracy. W takich sytuacjach postaraj się znaleźć pozytywne strony tych przykrych wydarzeń. Możesz na przykład przekonać dziecko, że przenoszenie rzeczy i ustawianie mebli w nowym pokoju będzie dobrą zabawą albo że wybierzecie się do sklepu, aby maluch mógł sam wybrać dekorację do przyszłego pokoju.

Książeczki dla dzieci o przeprowadzce
Freepik

Wykorzystaj książeczki i filmy dotyczące przeprowadzek

Czytanie czy oglądanie historii o przeprowadzkach przed Waszą własną przeprowadzką pomoże Twojemu dziecku zrozumieć nadchodzące zmiany i podejść do nich w pozytywny sposób. Dzięki temu maluch pozna dodatkowy punkt odniesienia i zobaczy, jak fikcyjni bohaterowie poradzili sobie z podobną sytuacją.

Na naszej stronie znajdziesz listę książek, które pomogą Ci zdecydować, jak przeprowadzić się z dzieckiem. Zebraliśmy tytuły odpowiednie dla różnych grup wiekowych, więc na pewno znajdziesz coś odpowiedniego. W przypadku starszych dzieci można też wykorzystać filmiki o przeprowadzce dostępne na ogólnodostępnych portalach takich jak na przykład YouTube.

Wybierz nową placówkę edukacyjną z dużym wyprzedzeniem

W większości przypadków przeprowadzka wiąże się z koniecznością zmiany szkoły czy przedszkola. Zacznij konieczne czynności administracyjne na długo przed dniem przeprowadzki – placówka będzie potrzebowała trochę czasu, żeby przyjąć Twoje dziecko. Jeżeli zajmiesz się tym z odpowiednim wyprzedzeniem, będziesz mógł także pomóc maluchowi w adaptacji. Możecie na przykład wybrać się pod budynek, przejść się po korytarzach, a może nawet jeszcze przed przeprowadzką spotkać się z nauczycielami i dziećmi z nowej grupy. Dzięki temu zmiana otoczenia stanie się dużo mniej stresująca.

Pozwól dziecku samodzielnie się spakować

Zależnie od wieku Twój maluch na pewno będzie potrzebował więcej lub mniej pomocy i kontroli. Dobrze jednak, żeby dziecko mogło samodzielnie spakować swoje rzeczy do pudeł i ogólnie pomagać rodzicom we wszelkim potrzebnych czynnościach takich jak sprzątanie czy sortowanie przedmiotów. Dzięki temu abstrakcyjna koncepcja „przeprowadzki” ułoży się w głowie dziecka i stanie się dużo bardziej zrozumiała.

Żeby Twoja pociecha lepiej bawiła się przy całym procesie, możesz kupić specjalne kolorowe pudła przeprowadzkowe przeznaczone dla maluchów. Ewentualnie możesz też użyć zwykłych kartonów, ale poprosić dziecko o wymalowanie na nich obrazków, dzięki którym na pierwszy rzut oka poznacie, co znajduje się w danym pudle. Pozwoli to także maluchowi od razu po przeprowadzce rozpoznać, gdzie znajdują się jego ulubione zabawki.

Przemyśl wystrój nowego pokoju dziecięcego

Jeżeli Twoje dziecko ma sześć lat albo więcej, to prawdopodobnie z chęcią porozmawia z Tobą o swoim nowym pokoju. Może to być wręcz jeden z najlepszych aspektów przeprowadzki – zupełnie nowe miejsce do zabawy! Pozwól maluchowi mieć wpływ na niektóre decyzje dekoracyjne. Dziecko może na przykład wybrać tapetę czy kolor farby na ścianach. Planowanie wystroju wnętrza jest dla malucha stymulujące intelektualnie i może nawet sprawić, że będzie on wyczekiwał przeprowadzki.

Jak przeprowadzić się z dziećmi młodszymi? Jeśli Twoje dziecko ma pięć lat lub mniej, to lepiej udekorować jego pokój w sposób bardzo podobny do tego z poprzedniego mieszkania. Dla takiego malucha przeprowadzka jest większym szokiem, więc pokój pełen znajomych kolorów, mebli i zabawek pozwoli mu poczuć się bardziej na miejscu.

Zapoznajcie się z nowym domem

Aby Twoje dziecko szybciej przyzwyczaiło się do nowego domu, odwiedźcie go wspólnie kilka razy w tygodniach przed przeprowadzką – oczywiście jeżeli jest to możliwe. Obejrzyjcie wnętrza i rzućcie okiem na pokój dziecięcy. Możecie także pospacerować po nowej okolicy i pobawić się na tamtejszym placu zabaw. Dzięki temu stworzysz w głowie Twojego dziecka pozytywne skojarzenia z nowym miejscem zamieszkania i ułatwisz mu zaakceptowanie przeprowadzki.

Razem przygotujcie nowy dom do zamieszkania
Freepik

Razem przygotujcie nowy dom do zamieszkania

Zanim ostatecznie przeprowadzicie się do nowego mieszkania, z pewnością będziecie musieli przygotować tam sporo rzeczy – może trzeba wymalować ściany, rozłożyć dywany albo powiesić obrazki? Zaangażuj dziecko do pomocy w najprostszych czynnościach. Będzie to dla niego rozwijająca zabawa, a do tego pomoże mu przyzwyczaić się do przebywania w nowych czterech ścianach. Maluch będzie mieć także poczucie, że przyczynił się do tego, jak wygląda nowe mieszkanie i że sukces należy także do niego. Małe dziecko może na przykład pomalować pędzlem niewielki fragment ściany albo przenosić po domu lekkie i niegrożące rozbiciem przedmioty.

Pozwól dziecku być obecnym w trakcie przeprowadzki

Jak przeprowadzić się z dzieckiem? Pewnie obawiasz się, że będzie ono przeszkadzało albo stanie mu się coś  złego. Możliwe, że planujesz na czas przeprowadzki odstawić dziecko do opiekunki albo do babci. Separowanie malucha od całego procesu nie jest jednak konieczne – wręcz przeciwnie, udział w nim może wyjść mu na dobre. To oczywiście zrozumiałe, że chcesz mieć pewność, że dziecko będzie w trakcie przenosin bezpieczne i zadbane. Rozważ jednak zaproszenie opiekuna do opieki nad dzieckiem właśnie tam, gdzie przeprowadzka będzie miała miejsce – przynajmniej przez krótki czas. Maluch będzie mógł pomóc z łatwymi rzeczami takimi jak przenoszenie lekkich przedmiotów i dzięki temu symbolicznie wspomóc rodzinę.

Jeżeli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, to warto przedyskutować tę sprawę zarówno z osobą, która będzie się zajmować dzieckiem, jak i z pracownikami firmy przeprowadzkowej – tak by wiedzieli, że w trakcie pracy mogą natknąć się na malucha.

Znajdź przestrzeń na negatywne emocje

Radzimy Ci, aby przedstawiać przeprowadzkę jako coś pozytywnego, ale to normalne, że będzie się z nią także wiązać smutek i tęsknota – nie można temu zaprzeczyć. Dziecko będzie musiało pożegnać się ze starymi przyjaciółmi, dobrze znanym domem i lubianą okolicą. Na to również trzeba znaleźć przestrzeń do dyskusji.

Porozmawiaj z dzieckiem o trudnych częściach przeprowadzki i wysłuchaj jego obaw ze zrozumieniem. Weź na poważne to, co będzie miało do powiedzenia. To ważne, aby maluch miał poczucie, że ma prawo wyrażać również negatywne emocje.

Zorganizuj przyjemne pożegnanie

Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko chodzi jeszcze do przedszkola, czy może to już nastolatek z paczką bliskich przyjaciół – warto zorganizować wydarzenie pożegnalne, które zostanie mu we wspomnieniach.

Poinformuj nauczycieli o przeprowadzce z odpowiednim wyprzedzeniem, tak żeby szkolni koledzy mieli szansę zorganizować imprezę pożegnalną albo zorganizować dla Twojego dziecka upominek. Porozmawiaj na ten temat z nauczycielem i postaraj się upewnić, że ostatni dzień w szkole albo przedszkolu przebiegnie w miły sposób. Możesz także zorganizować imprezę pożegnalną w domu i zaprosić na nią ulubionych kolegów Twojego dziecka.

Zadbaj o zorganizowany tryb życia

Przeprowadzka sama w sobie wnosi do życia wystarczająco zamieszania. Postaraj się więc, aby codzienne zwyczaje Twojego dziecka pozostały możliwie stabilne i zorganizowane. Czytanie bajki na dobranoc, poranne spacery z psem – cokolwiek robiliście regularnie przed okresem przeprowadzki, postaraj się utrzymać te zwyczaje. Dzięki tego rodzaju tradycjom dziecku będzie lepiej przystosować się do zmiany miejsca zamieszkania.

Zadbaj o schronienie

Zarówno przed przeprowadzką, jak i po niej dziecko powinno mieć zapewnioną przestrzeń, gdzie będzie mogło odseparować się od hałasów i wydarzeń związanych z pakowaniem czy rozpakowywaniem rzeczy. Dlatego postaraj się jak najdłużej utrzymać stary pokój dziecka w stanie używalności. Po przeprowadzce jako pierwszy umebluj natomiast nowy pokój dziecinny. Dzięki temu dziecko cały czas będzie miało swoje bezpieczne miejsce, co pozwoli mu także szybciej przyzwyczaić się do nowego domu.

Pexels

Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa

Mimo wszystkich spraw na głowie nie możesz zapominać o zasadach bezpieczeństwa podczas pakowania, przejazdu i remontu. Przeprowadzka z dziećmi wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na pewne kwestie. Pamiętaj, aby nie zostawiać na wierzchu narzędzi i przechowuj produkty czyszczące w miejscach niedostępnych dla dzieci. Upewnij się także, że nie układasz na sobie za dużo pudeł – jeżeli stworzysz za wysoką „wieżę”, to może ona przewrócić się na dziecko i zrobić mu krzywdę. Przeprowadzka z dzieckiem to skomplikowany moment i bardzo łatwo o chwilę nieuwagi. Właśnie dlatego tym mocniej trzeba myśleć o zachowaniu bezpieczeństwa.

Nie zapominaj o starych śmieciach

Przebywanie z dala od dobrze znanego środowiska może być dla Twojego dziecka trudnym przeżyciem, w szczególności przez pierwsze tygodnie. W ramach możliwości możesz pomóc mu poprzez okazjonalne odwiedziny starej dzielnicy czy miasta i spotkanie z pozostawionymi kolegami. Jeżeli odwiedziny nie będą możliwe, możesz też przygotować kolaż ze zdjęć przedstawiających najpiękniejsze wspomnienia ze starego mieszkania, szkoły i okolicy. Przy pomocy takich obrazków możesz udekorować nowy dom.

Specjalna torba dla dziecka

Spakuj wszystkie ulubione przedmioty Twojego dziecka do specjalnej, charakterystycznej torby – zabawki, książeczki, ukochanego pluszaka. Zawsze trzymaj tę torbę na widoku i w łatwo dostępnym miejscu, tak aby maluch niezależnie od sytuacji mógł zająć się znanymi i lubianymi zabawkami.

Dokładnie oznacz kartony

Już niejeden rodzic przeżył krytyczną sytuację, kiedy to w akompaniamencie krzyków i płaczu przeszukiwał pudło po pudle w poszukiwaniu zabawki, którą dziecko chce się pobawić JUŻ, TERAZ, NATYCHMIAST. Uwierz, że chcesz uniknąć takiego kryzysu. Sposób na to jest bardzo prosty: nie opisuj kartonu po prostu jako „Zabawki”. Zapisz na nim więcej szczegółów i postaraj się wypisać, które spośród ulubionych przedmiotów są w którym pudle albo przynajmniej podziel zabawki na mądrze przemyślane kategorie.

Canstockphoto

Nie wyrzucaj kartonów od razu

Poczekaj trochę z pozbywaniem się pudeł po ich rozpakowaniu. Twoje dzieci z pewnością chętnie je wykorzystają do zbudowania fortu, tunelu, zamku, statku kosmicznego albo czegokolwiek innego, co przyjdzie im do głowy. Dzięki takiej wyjątkowej, niedostępnej na co dzień zabawie przeprowadzka stanie się dla nich wspaniałą przygodą, a Ty będziesz mógł poświęcić więcej uwagi wyposażaniu nowego mieszkania.

Przekształć przeprowadzkę w przygodę

Wiele osób zastanawia się, jak przeprowadzić się z dziećmi w optymalny sposób. Zmiana miejsca zamieszkania to wyjątkowy czas, który wprowadzi do życia Twojego i Twoich dzieci sporą dawkę chaosu – możesz go zminimalizować, ale nie da się całkowicie go wyeliminować. 

Właśnie dlatego sugerujemy potraktować ten okres jako szansę na zrobienie nietypowych rzeczy, dzięki którym Twoje dziecko będzie podekscytowane i pozytywnie nastawione do całego procesu. W dzień przeprowadzki albo w najbardziej pracowite dni pozwól maluchowi iść spać nieco później niż zwykle, kup rzadko dozwolone słodycze czy napoje albo zabierz rodzinę na kolację do restauracji.

Teraz już wiesz, jak przeprowadzić się z dzieckiem! Czy Ty również planujesz niedługo zmienić miejsce zamieszkania wraz ze swoim maluchem? Daj nam znać w komentarzach do artykułu, jakie masz obawy – postaramy się pomóc. A może przeprowadzka z dziećmi to coś, co masz już za sobą? Pomóż innym czytelnikom i opisz swoje doświadczenia poniżej!

przez  Agnieszka | 13-11-2020 |
Komentarze (0)

Skomentuj