Ile kosztuje przeprowadzka? Średnie ceny firm przeprowadzkowych

To, ile kosztuje przeprowadzka nie zależy wcale aż tak bardzo od miasta, w obrębie którego planujesz się przenieść. Porównaliśmy oferty kilkudziesięciu firm przeprowadzkowych w Polsce i odkryliśmy, że ceny są bardzo zbliżone. Różnica w rozmiarze miejscowości odpowiada tylko za około 10 zł różnicy w koszcie godziny pracy firmy.

Największy wpływ na koszt przeprowadzki mają następujące kwestie:

 • rozmiar potrzebnego auta transportowego, czyli objętość dobytku liczona w m3
 • to, czy chcesz wynająć jedynie samochód przeprowadzkowy z kierowcą, czy zależy Ci również na pomocnikach, którzy dzielnie wniosą Twoje rzeczy w nowe progi,
 •  piętro budynku,
 • dzień, w którym planujesz przeprowadzkę.

Sprawdź ceny firm przeprowadzkowych w Twoim mieście!

Z tego artykułu dowiesz się:

 •  ile średnio kosztuje przeprowadzka w granicach jednego miasta,
 • za jakie usługi firmy przeprowadzkowe kasują dodatkowo,
 • czy tzw. tanie firmy przeprowadzkowe naprawdę są tanie,
 • jak kształtują się przykładowe ceny przeprowadzek w takich miastach jak Bydgoszcz, Gdańsk, Kalisz, Kraków, Lubin, Łódź, Poznań, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra,
 • co powinieneś wiedzieć, zanim poprosisz firmę o wycenę przeprowadzki.
ile kosztuje przeprowadzka
Freepik

Ile kosztuje przeprowadzka?

Standardową przeprowadzkę rozumiemy jako przenosiny w granicach jednego miasta. W zakres podstawowej usługi wchodzi wynajęcie auta transportowego o pojemności 2122 m3 z kierowcą i dwoma pracownikami, którzy zapakują, a później wniosą Twój dobytek. W dzień roboczy standardowa przeprowadzka kosztuje średnio 140 zł za godzinę pracy firmy.

Nie bez powodu napisaliśmy „za godzinę”. Firmy przeprowadzkowe zwykle zakładają bowiem, że przeprowadzka potrwa minimum 2 godziny. Cena, którą wskazaliśmy powyżej tyczy się przeciętnej przeprowadzki, która trwa właśnie od 2 do 4 godzin. Nawet jeżeli przeprowadzka potrwa krócej niż 2 godziny, nie zdziw się na widok rachunku wystawionego za 2 godziny, czyli na ok. 280 zł. Koszt jest zwykle naliczany od każdej rozpoczętej godziny, a nie od liczby minut.

Czy można taniej? Cena wynajęcia auta przeprowadzkowego z kierowcą

Jeżeli chcesz przyoszczędzić na kosztach i masz rodzinę lub przyjaciół, którzy ochoczo pomogą Ci wynieść wszystkie meble i pudła z obecnego domu, a potem przemieszczą się do punktu docelowego i wypakują Twój dobytek, możesz po prostu wynająć auto transportowe. Każda firma przeprowadzkowa ma tę usługę w swojej ofercie.

Średni koszt wynajmu auta transportowego o pojemności paki 2122 m3 z kierowcą to 70 zł za godzinę.

Podobnie jak w przypadku wynajmu auta z kierowcą i pomocnikami do wnoszenia, firmy przeprowadzkowe zakładają, że przeprowadzka potrwa minimum 2 godziny, czyli cena początkowa to tak naprawdę 140 zł.

Wynajęty kierowca pomoże Ci wprawdzie poukładać pakunki i meble w samym aucie transportowym, ale dla 90% ofert na tym kończy się jego rola. Pozostałe 10% firm przeprowadzkowych wyraźnie zaznacza w swoich cennikach, że kierowca to tzw. pracownik czynny i pomoże we wnoszeniu.

Za jakie usługi firmy przeprowadzkowe kasują dodatkowo

Jeśli Twoja przeprowadzka jest w jakimś sensie niestandardowa, możliwe, że będziesz musiał przygotować się na nieco wyższe koszty.

Wielkość auta transportowego

Firmy, które specjalizują się w przeprowadzkach najczęściej posiadają samochody o wymiarach paki 4,2 metra długości, 2,15 metra szerokości i 2,3 metra wysokości oraz 4,5 metra długości, 2,3 metra szerokości i 2,3 metra wysokości. Daje to kubaturę ładunku ok. 21–22 m3.

Dość popularne są także większe samochody o długości 6 metrów. Jeśli potrzebujesz takiego auta, będzie Cię to kosztowało ok. 40 zł więcej na godzinę niż standardowa cena auta o długości 4 metrów.

Liczba pracowników

Każdy dodatkowy pracownik poza kierowcą, który jest już wliczony w cenę, to koszt od 25 zł do 45 zł za godzinę pracy.

Dzień tygodnia

Średnia cena przeprowadzki, którą podaliśmy wyżej (140 zł za godzinę), to koszt usługi wykonywanej w dzień roboczy, czyli od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00–18:00.

Za przeprowadzkę w weekend, a już szczególnie w ostatni weekend miesiąca (bo to właśnie wtedy przeprowadza się najwięcej osób), zapłacisz od 15% do nawet 50% więcej.

Piętra w budynku

W wielu firmach przeprowadzkowych cena przeprowadzki automatycznie rośnie wraz z liczbą pięter do pokonania i nie ma znaczenia, czy w budynku jest winda.

Zazwyczaj firmy o średnich lub wysokich cenach przeprowadzkę do trzeciego piętra wliczają już w całkowity koszt. Powyżej trzeciego piętra doliczają ok 10–15 zł za każde kolejne piętro.

Z kolei firmy o niskich cenach początkowych za wynajem auta i pracowników często żądają wyższych dopłat, nawet 50 zł za każde kolejne piętro.

Kartony i kosze do pakowania

Wiele firm oferuje również swoim klientom wcześniejszy dowóz kartonów w cenie 4–5 zł za sztukę. Niektóre wypożyczają nawet bezpłatnie kosze i skrzynki.

Jeżeli zdecydujesz się na stały kosztorys przeprowadzki zamiast na godzinowy, możesz liczyć na to, że kosze, kartony, taśmy i folie otrzymamy już za darmo, a pracownicy pomogą Ci szczelnie owinąć każdy mebel i sprzęt RTV AGD. Ceny takiego rozwiązania zaczynają się od 480 zł w średniej wielkości mieście do nawet 1200 zł w dużym mieście.

Montaż i demontaż mebli

Dopóki nie zaczniesz rzeczywiście wynosić wszystkich wielkogabarytowych przedmiotów z domu, możesz nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że niejedna szafa czy łóżko koniecznie muszą zostać wcześniej rozłożone. Nie tylko dlatego, że byłyby mało ustawne w aucie przeprowadzkowym, ale dlatego, że zwyczajnie nie zmieszczą się w drzwiach wejściowych budynku, windzie lub klatce schodowej.

Ceny tego rodzaju usług ustalane są indywidualnie – czasem procentowo od całości zlecenia, a czasem od rodzaju mebla.

Kilometry poza obrębem danego miasta

Jeżeli planujesz przeprowadzkę poza obręb danego miasta, dajmy na to na przedmieścia lub do pobliskiej miejscowości, to możesz się spodziewać dodatkowej opłaty ok. 1,5–2 zł za każdy przejechany kilometr, liczony w dwie strony (przyjazd i powrót).

Z kolei przy dłuższych dystansach, od miasta A do miasta B, cena za każdy kilometr oscyluje wokół 2–2,5 zł i również liczona jest w dwie strony.

Przeprowadzka (auto, kierowca i jeden tragarz) do miasta oddalonego o ok. 200 km to najczęściej koszt 1200–1500 zł.

Dobytek szczególnego typu

Przewóz antyków, sejfu, pianina bądź fortepianu będzie kosztować więcej. Dla przykładu koszt godziny transportu pianina to najczęściej 300 zł.

Za co nie musisz płacić dodatkowo?

Jak się domyślasz, to zależy. Dla przykładu podajemy opis jednej z najtańszych usług przeprowadzkowych, jaką znaleźliśmy:

 • Wynajem standardowej wielkości auta z kierowcą i dwoma pracownikami do pomocy w załadunku kosztował 90 zł za godzinę.
 • Minimalny czas zlecenia wynosił 2 godziny, co daje minimalny koszt 180 zł.
 • Cena obejmowała przeprowadzkę do trzeciego piętra. Koszt każdego kolejnego piętra wynosił dodatkowe 10 zł na godzinę.
 • W weekendy stawki były wyższe o 20%, a po południu o 50%.

Ostatecznie cena za dwugodzinną przeprowadzkę w dzień roboczy (180 zł) wychodzi naprawdę tanio w porównaniu ze średnią krajową (280 zł).

Ale już na przykład sobota i niedziela wcale nie są aż tak tanie, a przecież to właśnie w te dni najczęściej ma się czas na przeprowadzkę. Firmy standardowo liczące 140 zł za godzinę doliczają w weekend ok. 15%, czyli za godzinę wychodzi 161 zł, licząc dwie godziny pracy – finalnie 322 zł. Z kolei „tania firma” z przykładu kosztuje wówczas 216 zł o poranku i 270 zł w południe za dwie godziny pracy. Różnice cenowe maleją.

Inny przykład

 • Stała cena 100 zł za godzinę za wynajem auta i dwóch pracowników do pomocy.
 • Nie ma znaczenia dzień tygodnia.
 • Minimalny czas wynajmu to 3 godziny, czyli minimalny koszt to 300 zł.
 • Każde piętro od drugiego wzwyż to koszt +50 zł.

Nie twierdzimy przy tym, że nie istnieją tanie usługi przeprowadzkowe. Polecamy Ci po prostu zawsze dokładnie przeczytać opis oferty i zawczasu dopytać o wszystkie szczegóły, które mogą wpłynąć na cenę początkową.

Średnie ceny przeprowadzek – przykłady

Poniżej prezentujemy kilkanaście przykładowych cenników usług przeprowadzkowych:

 • Firma przeprowadzkowa A (Warszawa) pobiera 130 zł za godzinę z kierowcą, dwoma pracownikami i samochodem. Przeprowadzka 20 m³ dobytku zajmie od 2 do 4 godzin.
 • Firma przeprowadzkowa B (Poznań) oferuje cenę 290 zł za 2 godziny z dwiema osobami do pomocy i samochodem o długości 4,1 m, czyli 145 zł za godzinę. Przy przeprowadzkach do trzeciego piętra nic nie musisz dopłacać. Od czwartego doliczają 10 zł do każdej godziny pracy
 • Firma przeprowadzkowa C (Kalisz) oferuje auto i dwóch pracowników za 100 zł za godzinę lub auto i trzech pracowników za 140 zł za godzinę. Zakłada, że przeprowadzka 20 m3 z wniesieniem wszystkiego potrwa 2–3 godziny.
 • Firma przeprowadzkowa D (Wrocław) oferuje auto z kierowcą za 100 zł lub auto z kierowcą i dwoma pomocnikami za 130 zł. Minimalny czas przeprowadzki to 2 godziny.
 • Firma przeprowadzkowa E (Bydgoszcz) oferuje cenę całkowitą w wysokości 480 zł za przeprowadzkę 20 m3 dobytku. W koszty wliczeni są: dwaj czynnie pomagający we wnoszeniu tragarze, folie i taśmy ochronne oraz kosze do pakowania mniejszych sprzętów. Firma zakłada, że przeprowadzka potrwa 2–2,5 godziny.
 • Firma przeprowadzkowa F (Gdańsk) szacuje koszt 366 zł za przeprowadzkę na dystansie 5 kilometrów, która potrwa ok. 2 godziny i w którą będą aktywnie zaangażowani kierowca oraz pomocnik do noszenia.
 • Firma przeprowadzkowa G (Kraków) oferuje cenę 140 zł za godzinę przy założeniu minimum 3 godzin pracy. W cenę wliczone jest auto 21 m3, dwóch tragarzy i koce oraz folie zabezpieczające meble w trakcie transportu.
 • Firma przeprowadzkowa H (Kraków) koszt wynosi 120 zł za godzinę pracy. Minimum 2 godziny zlecenia. Do dyspozycji dwaj pracownicy i jeden samochód transportowy. Każdy przejechany kilometr jest dodatkowo płatny w kwocie 1,7 zł/km.
 • Firma przeprowadzkowa I (Lubin) oferuje stały całkowity koszt przeprowadzki w wysokości 400 zł za 3 godziny. Usługa obejmuje samochód i dwóch pracowników. Koszt każdej dodatkowej godziny to 120 zł.
 • Firma przeprowadzkowa J (Zielona Góra) oferuje auto i dwóch pracowników w cenie 129 zł za godzinę. Po dwóch godzinach dodatkowe opłaty naliczane są co 30 minut. Firma bezpłatnie wypożycza plastikowe pojemniki do przewozu na kilka dni przed planowanym terminem przeprowadzki, ale liczy się tu kolejność zgłoszeń, czyli najlepiej, jeżeli zarezerwujesz termin 3–4 tygodnie wcześniej.
 • Firma przeprowadzkowa K (Warszawa) oferuje całkowitą cenę 700 zł za trwającą 5 godzin przeprowadzkę 12 m3 lub 1100 zł za przeprowadzkę 20 m3 trwającą około 7 godzin. Cena jest podana bez montażu i przy założeniu, że budynki mają windy.

Co powinieneś wiedzieć, zanim poprosisz firmę o wycenę przeprowadzki

Po pierwsze, rozejrzyj się po mieszkaniu i upewnij, czy któryś z mebli nie będzie potrzebował demontażu i montażu. Czy mieści się we framudze drzwi? Czy można ustawić go pionowo w windzie? Jeżeli nie ma takiej możliwości, a sam nie jesteś w stanie wcześniej rozkręcić mebla, uwzględnij to w zapytaniu o wycenę.

Po drugie, zastanów się nad preferowaną datą. Czy koniecznie musisz się przeprowadzać w weekend? Już wiesz, że wówczas dopłacasz nawet połowę, ponieważ ten termin zawsze jest oblegany. Co więcej, jeżeli wybierzesz dzień powszedni w godzinach 10.00–14:00, jest dużo mniejsza szansa na to, że samochód transportowy utknie w korku. Dzięki temu koszt przeprowadzki będzie znacznie niższy, bo zajmie ona mniej czasu. Pamiętaj też, że najbezpieczniej jest rezerwować usługi z 2–3 tygodniowym wyprzedzeniem.

Po trzecie, sprawdź parking i podjazd zarówno do miejsca, z którego się wyprowadzasz, jak i tego, do którego się wprowadzasz. Firma przeprowadzkowa będzie od Ciebie oczekiwać, że to Ty zarezerwujesz właściwe miejsce. Pamiętaj, że noszenie ciężkiego sprzętu, mebli i kartonów na duże odległości nie tylko męczy, ale i wydłuża czas konieczny na przeprowadzkę.

Co firma przeprowadzkowa powinna zaplanować za Ciebie?

Może zabrzmi to banalnie, ale trasę. To po to podajesz im wcześniej punkt początkowy A oraz punkt docelowy B, by mogli odpowiednio sprawdzić mapę i wybrać najkorzystniejszy przejazd. Profesjonalne firmy przeprowadzkowe zawsze posiadają w aucie GPS i sprawdzają trasę przed przyjazdem.

przez  Agnieszka | 06-12-2019 |
Komentarze (0)

Skomentuj