Sprzątanie po przeprowadzce: firma czy samemu? Poradnik

Sprzątanie po przeprowadzce to żadna rozrywka, podobnie jak każdy inny rodzaj sprzątania. Ale ktoś musi się tym zająć! Dlatego przedstawiamy poradnik, który wyjaśni Ci, jak najlepiej zorganizować sprzątanie przed przeprowadzką oraz po niej. Analizujemy też możliwość wynajęcia firmy, która mogłaby Cię wyręczyć. Przekonaj się, ile to kosztuje!

Sprzątanie po przeprowadzce
Freepik

Sprzątanie przed przeprowadzką i sprzątanie po przeprowadzce samemu

Przenosiny do nowego mieszkania generują naprawdę dużo kosztów, więc to w pełni zrozumiałe, jeśli nie chcesz dodatkowo inwestować jeszcze w firmę sprzątającą. Zresztą nawet gdybyś to zrobił, to i tak musisz w odpowiedni sposób się przygotować! Przed Tobą kilka ważnych etapów: sprawdź, na co zwrócić uwagę.

Sprzątanie przed przeprowadzką: wyrzuć, co niepotrzebne!

Im więcej przedmiotów postanowisz wyrzucić, tym mniej będziesz mieć potem szorowania, wycierania i układania. Już nie wspominając o tym, że pozbywszy się niepotrzebnych klamotów, w nowym mieszkaniu odczujesz dużo więcej przestrzeni! W trakcie pakowania spójrz na każdy przedmiot, który przechodzi przez Twoje ręce, i zadaj sobie kilka ważnych pytań:

 1. Czy używam tego przedmiotu? Czy użyłem go w ciągu ostatniego roku?
 2. Czy ten przedmiot jeszcze mi się przyda? Czy naprawdę będę kiedyś żałować, że go nie mam?
 3. Czy ten przedmiot pasuje do nowego mieszkania? Czy jest w dobrym stanie?
 4. Czy wiążą mnie z tym przedmiotem silne emocje lub wspomnienia?

Jeśli na większość z powyższych pytań odpowiedziałeś przecząco lub wahaniem, to może warto oddać, sprzedać lub wyrzucić niepotrzebną bluzę czy gadżet?

Sprzątanie po przeprowadzce i przed nią: lista zakupów

Jeśli zamierzasz sam zająć się wyczyszczeniem starego mieszkania dla nowego lokatora, a także przygotowaniem nowego lokum na własną przeprowadzkę, będziesz potrzebować do tego koniecznych przyrządów. Oczywiście możliwe, że część z nich już masz, ale warto się upewnić, że o niczym nie zapomniałeś! Oto lista narzędzi potrzebnych na sprzątanie po przeprowadzce:

 • worki na śmieci w różnych rozmiarach,
 • gąbki i myjki,
 • szmaty i ścierki,
 • środki czystości,
 • mop i wiadro,
 • miotła,
 • zmiotka i łopatka,
 • odkurzacz.

Sprzątanie po przeprowadzce: pomoc krewnych i znajomych

Jeśli zamierzasz współpracować w trakcie sprzątania z krewnymi lub przyjaciółmi, to upewnij się, że masz wystarczająco sprzętu, by nikt nie musiał bezczynnie się przyglądać! Mamy tu na myśli sprzęty z listy zakupów widocznej w powyższej sekcji. Oczywiście nie musisz kupować dla każdego po odkurzaczu! Zastanów się po prostu, jakiego rodzaju pracy jest najwięcej. Może zauważalnie przyspieszysz postępy, jeśli będziesz mieć dwa mopy, a może przyda się dużo gąbek? Oczywiście nie musisz tego wszystkiego kupować, możesz na przykład poprosić znajomych, żeby przyszli z własnym sprzętem i użyczyli Ci go na czas przeprowadzki.

Pamiętaj, że zaangażowanie przyjaciół w przeprowadzkę, mimo że wychodzi taniej niż opłacenie rachunku od firmy sprzątającej, również pociąga za sobą pewne koszty. Mogą być one bardziej rozproszone, ale i tak należy wziąć je pod uwagę. Przygotuj się na pokrycie następujących wydatków:

 • Posiłki dla pomocników,
 • Drobny upominek w podziękowaniu, np. alkohol lub czekoladki,
 • Ewentualny zwrot kosztów transportu dla dojeżdżających z daleka.

Sprzątanie mieszkania: porady

Oto nasze porady co do tego, jak zorganizować samodzielne sprzątanie mieszkania po przeprowadzce lub przed nią, tak żeby wszystko poszło szybko i bezproblemowo! Wspominamy też o kilku elementach, o których niektórym zdarza się zapomnieć.

 1. Wyznacz sobie kolejność, w jakiej będziesz sprzątać. Stań na środku pokoju i zacznij czyścić poszczególne elementy pokoju, kierując się na przykład od sufitu do podłogi i od lewej do prawej.
 2. Wilgotną ściereczką przetrzyj klamki, drzwi i włączniki światła. Umyj także meble i sprzęt AGD.
 3. Najpierw zetrzyj kurz z mebli i przedmiotów oraz je spakuj, następnie odkurz podłogę, a dopiero potem umyj ją na mokro.
 4. Najpierw zdejmij firanki i zasłony, a następnie umyj szyby oraz ramy okienne i parapety. Przetrzyj też kaloryfery. To wszystko powinieneś zrobić jeszcze przed odkurzeniem całego mieszkania.
 5. Usuń kamień z kranów i wnętrza toalety. Możesz użyć w tym celu octu.
 6. Kafelki możesz potraktować środkiem zapobiegającym pojawianiu się grzyba lub pleśni.
 7. Wyczyść otwory wentylacyjne – to kwestia bezpieczeństwa! Możesz wykorzystać odkurzacz.
 8. Aby Twoje sprzątanie po przeprowadzce nie przeszło zaraz w niepamięć, zadbaj o zapach w nowym mieszkaniu. W szafie możesz umieścić woreczki zapachowe, a w sypialni specjalne świeczki.

Sprzątanie po przeprowadzkach: cena

Trochę przytłacza Cię wizja dwudniowego festiwalu sprzątania w otoczeniu tłumu niekoniecznie zadowolonych pomocników? A może przeprowadzasz się do zupełnie nowego miasta i nie masz kogo poprosić o przysługę? Cóż, w takim wypadku możesz rozważyć skorzystanie z usług firmy sprzątającej. Będziesz musiał wydać trochę pieniędzy, ale oszczędzisz sobie sporo czasu i nerwów. Poniżej prezentujemy, jak wygląda od strony finansowej profesjonalne sprzątanie mieszkań. Cena za każdą usługę jest uśredniona. Będzie oczywiście zależeć chociażby od miasta, w którym znajduje się Twoje lokum.

Sprzątanie mieszkań: cena

Sprzątanie za m2 mieszkania3-5 zł / m2
Odkurzanie dywanówod 4 zł / m2
Mycie okien3-5 zł / m2
Pranie dywanów10-20 zł / m2
Czyszczenie łazienkiod 4,5 zł / m2

W tym artykule znajdziesz szersze opracowanie kosztów sprzątania mieszkania w Polsce.

Podstawowa usługa sprzątania mieszkania nie obejmuje zazwyczaj takich dodatkowych usług jak pranie dywanów i mycie okien. Żeby otrzymać realistyczną wycenę, najlepiej wysłać po prostu zapytanie do kilku firm. W ten sposób możesz opisać swoją osobistą sytuację i potrzeby, dzięki czemu otrzymasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.

Mamy nadzieję, że teraz czujesz się lepiej przygotowany na sprzątanie po przeprowadzce i przed nią! Dobrze się zastanów, czy wolisz zająć się tym na własną rękę, czy może podjąć współpracę z odpowiednią firmą. Niezależnie od tego, co wybierzesz, życzymy Ci powodzenia!

przez  Agnieszka | 16-01-2020 |
Komentarze (0)

Skomentuj