Plan przeprowadzki w punktach: jak wygląda dobrze zorganizowana przeprowadzka?
Decyzja o przeprowadzce zapadła, wiesz już wszystko o tym, co, kiedy i gdzie. Musisz tylko zebrać swój dobytek, wyłączyć światło i ruszyć przed siebie. Z rodziną lub bez rodziny, gdzieś niedaleko lub całkiem w nieznane, a może z powrotem do domu? W każdym z tych przypadków musisz dobrze rozplanować poszczególne czynności i o niczym nie zapomnieć. Przygotowaliśmy dla Ciebie plan przeprowadzki – sprawdź, czy masz wszystko pod kontrolą!
Jak pobrać plan przeprowadzki
W czytanym właśnie przez Ciebie artykule zawarliśmy szczegółowy opis wszystkich potrzebnych czynności, ale mamy też dla Ciebie PDF ze skróconym planem przeprowadzki! Pobierz go i wydrukuj, a będziesz mógł na szybko sprawdzać kolejne zadania i wykreślać już wykonane punkty. Jeśli nie masz czasu, możesz też po prostu przeczytać tylko tę krótszą wersję. Plan przeprowadzki w formacie PDF jest dostępny za darmo. Po prostu kliknij niebieski przycisk z napisem „Pobierz” na końcu artykułu.
Osiem tygodni przed przeprowadzką
- Zrób porządek w domu. Wybierz rzeczy, które chcesz zabrać do nowego mieszkania i te, które chciałbyś zostawić.
- Zaplanuj, co zrobisz z rzeczami, których chcesz się pozbyć. Poszukaj numerów telefonu do organizacji charytatywnych, zrób katalog praktycznych stron internetowych, a może Twoje rzeczy zainteresują kogoś ze znajomych i rodziny?
- Sprawdź, czy masz do zabrania wyjątkowo trudne w transporcie meble lub przedmioty. Zabytkowy fortepian, duże akwarium i gigantyczne lustro wymagają specjalnej opieki podczas przeprowadzki. Oszacuj, które meble trzeba będzie rozkręcać, a które uda się przewieźć w całości. Te informacje pomogą Ci wybrać odpowiednią firmę przeprowadzkową.
- Zdecyduj, czy będzie Ci potrzebny tzw. storage space, czyli przechowalnia. Możesz jej potrzebować, jeśli postanowisz przeprowadzić się dwuetapowo. Przestrzeń do przechowania przedmiotów i mebli oferują także niektóre firmy przeprowadzkowe.
- Ustal, które instytucje i urzędy oraz których usługodawców będziesz musiał powiadomić o zmianie adresu i z jakim wyprzedzeniem. Chodzi o takie instytucje jak bank, uczelnia, oddział ZUS, dostawcy energii i gazu, Internetu, usług telefonicznych, telewizji. Być może regularnie kupujesz przez Internet – ustal, kiedy najlepiej zmienić adres dostawy. Zrób sobie harmonogram.
- Zastanów się, jakich narzędzi i jakiego wsparcia będzie Ci potrzeba podczas przeprowadzki. Chodzi o kartony, pudła, taśmę klejącą, folię bąbelkową, folię stretch. Zastanów się, gdzie je zdobyć. Być może potrzebne będą specjalne kartony do spakowania np. sprzętu RTV i AGD. Jaki budżet jesteś w stanie przeznaczyć na opakowania i pudła? Jak możesz zaoszczędzić, jeśli Twój budżet jest bardzo ograniczony? Może pożycz od znajomych i rodziny walizki na kółkach, praktyczne przy przenoszeniu książek. Niektóre firmy przeprowadzkowe oferują wypożyczenie kartonów. Według statystyk średnich rozmiarów mieszkanie dla czterech osób to około 80-90 kartonów.
- Jeśli zamierzasz wziąć urlop w związku z przeprowadzką, zdecyduj, kiedy zawiadomisz o tym swojego pracodawcę.
- Zdecyduj, czy będzie Ci potrzebna firma przeprowadzkowa, czy raczej transportowa. Zrób listę kilku firm, które oferują przeprowadzki w Twojej okolicy. Określ dokładnie termin, który Cię interesuje i przemyśl, jaki rozmiar będzie miała Twoja przeprowadzka i ile dodatkowych osób będziesz potrzebować do pomocy. Pamiętaj, że najwięcej przeprowadzek odbywa się w weekendy pod koniec miesiąca. Wtedy też najtrudniej znaleźć dobrych pomocników.
- Poznaj procedury wypisania dzieci ze szkoły albo przedszkola i zapisania ich do nowej placówki. Dowiedz się, gdzie znajduje się odpowiednia dla nich szkoła lub przedszkole w nowym miejscu zamieszkania i co trzeba zrobić, by zapisać do niej dzieci.
- Zmierz dokładnie nowe mieszkanie, narysuj sobie jego szczegółowy plan. Zastanów się dobrze, czego w nim brakuje i co możesz zamówić już dziś.
- Zawiadom rodzinę, przyjaciół, znajomych i sąsiadów o tym, że się wyprowadzasz. Wysłuchaj rad, zbierz ciekawe kontakty. Może ktoś ma akurat kartony do oddania?
- Opracuj własny plan działania, uwzględniając wszystkie punkty wymienione powyżej.
Pięć tygodni przed przeprowadzką
- Zacznij pozbywać się rzeczy, których nie zabierzesz ze sobą. Rób zdjęcia, sprzedawaj, oddawaj, wywoź. Im więcej przedmiotów wydasz, tym lepiej, oszczędzisz sobie wydatków w trakcie przeprowadzki i zyskasz przestrzeń w nowym domu.
- Umów się z konkretną firmą. Zastanów się, czy nie zabraknie Ci rąk do pracy, może trzeba będzie zorganizować pomocników.
- Zacznij rozwiązywać umowy z usługodawcami, zawiadom o zmianie adresu bank, uczelnię, oddział ZUS. Być może chcesz przenieść do nowego mieszkania numer telefonu stacjonarnego. Jeśli tak, złóż odpowiedni wniosek.
- Zacznij gromadzić narzędzia i przybory potrzebne do przeprowadzki. Możesz zebrać walizki od znajomych i poprosić o kartony w sklepie spożywczym albo po prostu kupić je lub wypożyczyć.
- Jeśli zamierzasz wziąć dzień wolny, zawiadom pracodawcę o terminie przeprowadzki. Niestety w Polsce nie przysługuje z tej okazji urlop okolicznościowy.
- Rozpocznij formalności związane z przenoszeniem dzieci do nowej szkoły lub przedszkola.
- Zacznij rozglądać się za sprzętem domowym i meblami, których może Ci zabraknąć w nowym domu. Może powinieneś zamówić nową wykładzinę?
- Zacznij zużywać zapasy kuchenne i kosmetyki. Takie rzeczy jak kasza, mąka i ryż najlepiej po prostu zjeść przed przeprowadzką.
- Zrób porządek w papierach i upewnij się, że nie ma już żadnych niezałatwionych spraw związanych z Twoim miejscem zamieszkania. Skompletuj i zabezpiecz dokumenty związane z przeprowadzką oraz ze stanem zdrowia członków rodziny, zwłaszcza jeśli ktoś z Was ma choroby przewlekłe.
- Zadbaj o zdrowie. Jeśli to konieczne, idź do dentysty lub alergologa, wylecz kontuzję do samego końca. Upewnij się, że w dzień przeprowadzki będziesz w dobrej formie.
- Poczytaj o tym, jak się pakować, zanotuj sobie najciekawsze wskazówki, opracuj własny plan. Upewnij się, że materiały i narzędzia do pakowania są gotowe.
Trzy tygodnie przed przeprowadzką
- Jeśli wciąż masz jakieś rzeczy do oddania, zaproś rodzinę, znajomych i sąsiadów na popołudniowe „pożegnanie starego mieszkania” i pozbądź się wszystkiego, co możesz. Rzeczy możesz oddać za darmo lub sprzedać za symboliczną złotówkę.
- Zrób harmonogram tego, co i kiedy zamierzasz spakować.
- Zastanów się, co zrobisz w dzień przeprowadzki z dziećmi i zwierzętami domowymi.
- Zacznij pakować ubrania zimowe, sprzęt sportowy i wszystko, czego nie używasz w obecnej porze roku. Tuż potem weź się za książki, obrazy, dywany, ewentualne kolekcje. Pamiętaj, że lżejsze komody można przetransportować wraz z zawartością, wystarczy dobrze ją zabezpieczyć.
- Oddaj książki do biblioteki.
- Zacznij opróżniać lodówkę.
- Rozpocznij pakowanie sprzętu RTV i AGD. Na początek zrób zdjęcia tego, jak są podłączone kable.
- Zrób listę spakowanych rzeczy, najlepiej sfotografuj każde spakowane pudło i jego opis. Lista może się przydać, gdyby coś zaginęło w trakcie transportu.
- Zamów usługi potrzebne w nowym mieszkaniu: Internet, telewizję, telefon stacjonarny.
- Jeśli pralka szwankuje, lepiej naprawić ją już teraz. W nowym mieszkaniu będzie miała sporo pracy.
Tydzień przed przeprowadzką
- Przygotuj dla całej rodziny tzw. bagaż podręczny. Powinien zawierać wszystko, co będzie Wam potrzebne w pierwszych dniach po przeprowadzce. Chodzi o takie rzeczy jak piżama, szczoteczka do zębów, przedłużacz, płyn do mycia naczyń, czysta bielizna, pościel, papier toaletowy, miska dla pieska lub kotka, ubrania na zmianę. A może warto mieć też ze sobą zapasowe żarówki?
- Zakończ pakowanie.
- Zabezpiecz i przygotuj do przeprowadzki meble. Szczególną uwagę zwróć na zabezpieczenie materaca.
- Sprawdź, gdzie w nowym miejscu zamieszkania znajdują się najbliższa apteka, szpital i sklep całodobowy. Upewnij się, gdzie dokładnie będzie mogła zaparkować ciężarówka z rzeczami. Może potrzebny będzie jakiś klucz, żeby otworzyć bramę wjazdową? Może trzeba umówić się z dozorcą, żeby otworzył drzwi na klatkę? Warto także zmierzyć windę.
- Rozmroź i umyj lodówkę.
- Upewnij się, że wszystkie pudła mają odpowiednie oznaczenia i są dobrze zamknięte.
- Sprawdź, czy w nowym mieszkaniu podłączono prąd, wodę i gaz oraz czy sprzęty domowe działają tak, jak powinny.
- Jeśli to możliwe, sprzątnij nowe mieszkanie.
- Jeśli to konieczne, sprzątnij także stare mieszkanie. Wynieś śmieci. Możesz zorganizować ekipę sprzątającą, która zajmie się wszystkim tuż po przeprowadzce.
Dzień przed przeprowadzką
- Połóż się wcześniej spać.
- Upewnij się, że masz przy sobie walizkę lub walizki z rzeczami potrzebnymi w pierwszych dniach po przeprowadzce.
- Przygotuj jedzenie i picie na dzień przeprowadzki. Potrzebne Ci będzie dużo energii, a raczej nie starczy Ci czasu na gotowanie.
- Umieść dokumenty (dowód, prawo jazdy), pieniądze i klucze w specjalnej torbie lub plecaku, które w dniu przeprowadzki będziesz mógł trzymać przy sobie.
- Pamiętaj o doładowaniu telefonów.
W dniu przeprowadzki
- Wstań wcześnie i zjedz porządne śniadanie.
- Zorganizuj pracę i poinformuj innych, jaki jest plan. Przeprowadzka będzie łatwiejsza, jeśli wszyscy będą znali swoją rolę.
- Meble i kartony warto wynieść na zewnątrz przed zapakowaniem ich do ciężarówki.
- Jeśli część kartonów chcesz ulokować w przechowalni, te kartony wynieś jako pierwsze.
- Jeśli stare mieszkanie trzeba sprzątnąć – to jest moment na wejście ekipy sprzątającej.
- Sprawdź, czy stare mieszkanie jest czyste i puste. Zrób zdjęcia liczników, wyłącz prąd, gaz i wodę. Pozamykaj okna. Zamknij drzwi.
Po przeprowadzce
- Zamelduj rodzinę w nowym miejscu. Masz na to 30 dni. Dobra wiadomość jest taka, że możesz dopełnić procedur przez Internet.
- Wymień dokumenty, co do których istnieje obowiązek wymiany ze względu na zmianę miejsca zamieszkania lub zameldowania. Może to dotyczyć dowodu rejestracyjnego samochodu, legitymacji szkolnej, karty bibliotecznej.
- Wymień zamki w nowym mieszkaniu, jeśli istnieje taka potrzeba.
- Poznaj nowych sąsiadów.
- Oddaj pożyczone kartony i walizki.
- Przywieź rzeczy z przechowalni.
- Urządzaj się.
Pamiętaj, że mamy też dla Ciebie uproszczoną wersję planu przeprowadzki! Pobierz listę zadań do wykonania w formacie PDF i wydrukuj plik, żeby móc wykreślać kolejne punkty. Dzięki temu nic Ci nie umknie i świetnie zorganizujesz swoją przeprowadzkę.