Wolne na przeprowadzkę: czy przysługuje Ci urlop?

Przeprowadzka niejednego potrafi przyprawić o ból głowy. Nie dość, że trzeba sporo zaplanować, to cały proces zajmuje naprawdę dużo czasu. Pakowanie, załatwianie formalności w urzędach, przenoszenie lub zawieranie nowych umów z dostawcą Internetu i prądu… Dobrym pomysłem byłoby przynajmniej kilka dni urlopu. Ale czy z tej okazji tak jak w innych krajach europejskich należy Ci się urlop okolicznościowy?

wolne na przeprowadzkę
Canstockphoto

Urlop okolicznościowy

Polskie prawo przewiduje możliwość pobrania jednego lub dwóch dni wolnych na specjalne okazje. Jeśli jesteś zatrudniony na umowę o pracę, masz prawo zwrócić się o jeden lub dwa dni urlopu, za które przysługuje pełne wynagrodzenie. Uprawniają Cię do tego okoliczności rodzinne takie jak własny ślub, narodziny dziecka, ślub dziecka i śmierć kogoś z najbliższej rodziny oraz akt honorowego oddania krwi i konieczność stawienia się przed organem państwowym.

Zagłębiając się w przepisy polskiego prawodawcy, nie znajdziesz jednak niestety żadnej wzmianki na temat urlopu, który przysługiwałby ze względu na przeprowadzkę. Czy istnieje jakaś możliwość, aby pracodawca dał Ci chociaż jeden dzień wolny od pracy na przeniesienie do nowego miejsca zamieszkania? Jeżeli należysz do pewnej grupy zawodowej i Twoja przeprowadzka uwarunkowana jest przeniesieniem służbowym, przysługuje Ci wolne na przeprowadzkę w wymiarze 3 do 5 dni.

Przeniesienie służbowe policjanta 

Ta szczęśliwa grupa, której przysługuje urlop okolicznościowy na przeprowadzkę, to policjanci. Mogą dostać od trzech do pięciu dni wolnego, ale tylko w przypadku, jeżeli jest to przeprowadzka do innego miasta lub miejscowości i jest ona wymuszona przeniesieniem do innej jednostki. Na ten cel policjant może otrzymać od trzech do pięciu dni wolnych od pracy.

O przyznaniu urlopu w celu przeprowadzki decyduje kierownik jednostki albo kierownik komórki organizacyjnej Policji, biorąc pod uwagę położenie nowego miejsca zamieszkania, sytuację rodzinną mundurowego oraz inne czynniki mające bezpośredni wpływ na przeprowadzkę. Zgoda na urlop na przeprowadzkę związaną z przeniesieniem do nowej miejscowości musi zostać udzielona również przez przełożonego właściwego w sprawach osobowych. Urlop na ten cel może zostać wybrany przez policjanta w całości lub na raty, co jest przewidziane w przepisach.

Przeprowadzka do innego miasta zwykłego Kowalskiego 

Ale co, jeśli nie pracujesz w szeregach policji? Czy masz szansę choć na jeden dzień urwać się z pracy? Żeby to sprawdzić, zapoznaj się z obowiązującymi w Twojej firmie przepisami zakładowymi i zerknij do umowy o pracę. Może się okazać, że Twoje miejsce pracy ma własne wytyczne i przysługuje Ci wolne na przeprowadzkę, zwłaszcza jeżeli jest ona wymuszona warunkami służbowymi. Jeżeli pracodawca przewidział dla Ciebie przeniesienie do filii w innym mieście, warto, żebyś zaznajomił się z przysługującymi Ci prawami.

Zapytaj kadrowej, czy firma przyznaje urlop na taką okoliczność. Jeżeli nie jest to uregulowane przepisami zakładowymi lub umową o pracę, warto mimo wszystko porozmawiać z przełożonym. Jeśli Twoje przeniesienie służbowe zostało podyktowane odgórnie, powinien popatrzeć na Twoją prośbę przychylnym wzrokiem. W końcu Twoja przeprowadzka leży w jego interesie.

Nie przysługuje Ci urlop okolicznościowy na przeprowadzkę na podstawie przepisów prawnych lub zakładowych? Niestety pozostaje Ci załatwianie wszystkiego po godzinach pracy i w weekendy. Jeśli obawiasz się, że przeprowadzka może Cię przerosnąć, przemyśl opcję zatrudnienia firmy transportowej. Takie firmy oferują różne typy usług – od zwykłego przewiezienia rzeczy z punktu A do punktu B po kompleksowe usługi obejmujące pakowanie (wraz z odpowiednimi materiałami), transport i rozpakowanie w nowym domu. Jeśli nie możesz wziąć urlopu i chcesz zaoszczędzić sobie stresu, jest to alternatywa godna rozważenia.

przez  Agnieszka | 25-11-2019 |
Komentarze (0)

Skomentuj