Książeczki dla dzieci o przeprowadzce: co przeczytać z dzieckiem?

Jak przygotować dziecko do przeprowadzki? Książeczki dla dzieci o przeprowadzce to naprawdę dobry sposób. Każdy rodzic chce, aby jego maluchy przeszły przez zmianę miejsca zamieszkania możliwie jak najbardziej bezproblemowo. Tęsknota za starym domem jest w pełni zrozumiała i dorośli również przez nią przechodzą. Dzieciom jest jednak trudniej, ponieważ wszystko przeżywają po raz pierwszy i nie mogą wesprzeć się doświadczeniem życiowym. 

Książki o przeprowadzce dla dzieci pozwolą maluchowi zapoznać się z historyjką o podobnych przeżyciach fikcyjnego bohatera. Dzięki temu dziecko zostanie wyposażone w przydatne pojęcia i przekona się, ze w nowym domu może być równie miło, a może nawet przyjemnie co w starym domu. Zobaczy, że bohaterów nie czekało po przeprowadzce nic strasznego: znaleźli nowych przyjaciół i przeżyli nowe przygody.

Oto kilka przykładowych książeczek na temat przeprowadzek, które możesz przeczytać wraz ze swoim dzieckiem. Tytuł należy oczywiście dostosować do wieku. Dobrze przeczytać bajkę razem z dzieckiem i przedyskutować jej zawartość, odnosząc ją do własnego życia. Możesz zadać mu różne pytania: “Czy chciałbyś tak jak króliczek iść po przeprowadzce na film do kina w nowym mieście?”, “Czy Ty też chcesz po przeprowadzce zadzwonić do przyjaciółki ze starej okolicy i o wszystkim jej opowiedzieć?”.

Propozycja 1: „Przeprowadzka” z serii „To nic strasznego”, Stephen Cartwright i Anna Civardi

Ta krótka i niedroga książeczka to część serii tytułów stworzonej właśnie po to, aby oswoić dzieci z rzeczami, które mogą wzbudzać w nich strach i niepewność. Ma tylko piętnaście stron i nie jest gęsto wypełniona treścią, więc nada się do wspólnego czytania nawet z najmłodszymi dziećmi.

Propozycja 2: „Nie mój dom”, S.Morgenstern i S.Bloch

Urocza i wypełniona komiksowymi obrazkami książka ma 40 stron, więc pozwoli nieco dłużej obcować z tematem. Pokazuje ona trudy przeprowadzki oczami dziecka. Czytelnik ma szansę poznać emocje małego chłopca, który musi opuścić nie tylko stare mieszkanie, ale również wszystko, co kochał w swoim starym życiu: pobliskie drzewo czy przyjaciela z okolicy. Mimo że poprzedni dom jest nieduży i przeprowadzka wiąże się ze zwiększeniem komfortu życia, główny bohater i tak nie chce się rozstać ze starym miejscem zamieszkania. Ostatecznie oczywiście buduje jednak nowe znajomości i jest szczęśliwy także po przeprowadzce. Taka perspektywa z pewnością pomoże dziecku spojrzeć bardziej przychylnym okiem na życie po przeprowadzce bez przekłamywania rzeczywistości.

Propozycja 3: „Filiżankowy domek. Cześć, Króliczki!”, Hayley Scott

Jeśli chodzi o książeczki dla dzieci o przeprowadzce, tutaj docieramy już do zawartości dla starszaków – najlepiej tych, które potrafią już samodzielnie czytać. Oczywiście wspólna lektura z rodzicem ma niezaprzeczalną wartość, ale tytuł ma 128 stron, więc ze względu na ograniczony czas mamy i taty dobrze, żeby choć część maluch zdążył przeczytać na własną rękę. Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie strony są wypełnione treścią, niektóre mają tylko obrazki.

Tytuł opowiada o uroczych króliczkach, które żyją w filiżance w domu głównej bohaterki, Ani. Właśnie ich przygód dotyczy cała seria książeczek. Historia zaczyna się jednak właśnie od przeprowadzki i to na pocieszenie po niej Ania otrzymuje filiżankę z króliczkami, dzięki którym rozgrywa się cała historia.

Propozycja 4: „Wiśniewscy. Wielka przeprowadzka”, Chris Higgins

W tej pełnej przygód książeczce wielodzietna rodzina po wygraniu loterii postanawia przeprowadzić się do nowego, wielkiego domu – ostatecznie wszyscy podejmują jednak decyzję, aby zostać w poprzedniej okolicy i połączyć stary dom z domem sąsiada, który ten akurat postanowił sprzedać. Warto więc zastanowić się, czy proponować tę książeczkę dzieciom, jeżeli przeprowadzasz się daleko od poprzedniego miejsca zamieszkania. Wydaje się ona dobrze dostosowana do sytuacji dzieci, które muszą przyzwyczaić się do nowego domu czy mieszkania, ale pozostają w tej samej okolicy co poprzednio.

Ważnym wątkiem książki jest tłok i ścisk panujący w domu ze względu na narodziny kolejnego braciszka. Ten tytuł może więc stanowić ciekawy wybór właśnie dla maluchów, które niedługo będą witały na świecie rodzeństwo. Książeczka ma 144 strony i jest polecana dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Propozycja 5: „Mia i biały lew. Historia niezwykłej przyjaźni”, Prune de Maistre

Ta przeznaczona dla nastolatków książka opisuje historię sporo bardziej nietypową niż większość przeprowadzek. Główna bohaterka przeprowadza się wraz z rodziną na afrykańską farmę, którą przejął jej ojciec, i z oczywistych względów adaptacja do zupełnie nowego miejsca i klimatu nie przychodzi jej łatwo. Jej życie zmienia się na lepsze dopiero wtedy, gdy poznaje białego lwa afrykańskiego, z którym buduje niesamowitą więź.

Pytanie jak przygotować dziecko do przeprowadzki może być łatwiejsze niż wytłumaczenie tego samego nastolatkowi. Z jednej strony lepiej rozumie on świat, ale z drugiej sam ma już dużo silniejsze opinie i potrzeby. Rekomendowana książka może wnieść w przemyślenia nastolatka dużo świeżych wątków i pokazać mu, jak wygląda perspektywa różnych stron w temacie przeprowadzki: zarówno rodziców, jak i dzieci. No i cóż, może myśl o przeprowadzce do Afryki sprawi, że przenosiny do pobliskiego miasta czy na inną ulicę wydadzą się dzieciom nieco mniej przytłaczające?

Książeczki dla dzieci o przeprowadzce to doskonałe narzędzie, dzięki któremu można przygotować pociechy do zmiany miejsca zamieszkania. Nie można jednak zapominać o rozmowie i gotowości do odpowiadania na wszelkie pytania, które przyjdą dziecku do głowy. Książka nie jest niestety w stanie załatwić tego wszystkiego za nas. Z pewnością stanowi ona jednak istotną pomoc i doskonały punkt wyjścia do dalszej rozmowy z dziećmi.

przez  Agnieszka | 04-09-2020 |
Komentarze (0)

Skomentuj