Przeprowadzka do Szwecji. Jak przeprowadzić się do Szwecji?

Interesuje Cię przeprowadzka do Szwecji? Wielu Polaków już zdecydowało się na ten krok i znalazło tam pracę stałą lub sezonową. Podjęcie decyzji nigdy nie jest łatwe, ale w tym artykule postaramy się wyjaśnić wszystkie kwestie, które mogą Ci w tym pomóc.

Sprawdź koszt przeprowadzki do Szwecji!

Przeprowadzka do Szwecji 2021 dla obywatela Polski

jak przeprowadzić się do szwecji
Photo by Sadia Afreen on Unsplash

Zanim weźmiemy pod uwagę plusy i minusy życia w Szwecji, skupmy się na samym aspekcie przeprowadzki. Kraj ten należy do Unii Europejskiej, Polacy mogą więc do niego wjechać na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Nie jest wymagane wyrabianie wizy czy posiadanie innych, specjalnych dokumentów.

Jak przeprowadzić się do Szwecji: formalności

Praca w Szwecji oraz stały pobyt w tym kraju są dostępne dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej. Polacy mają prawo podjąć tam studia, otworzyć firmę czy po prostu zamieszkać. 

Jak od strony prawnej wygląda przeprowadzka do Szwecji? Formalności nie ma zbyt wiele. Osoby zatrudnione automatycznie obejmuje tzw. prawo do pobytu, dzięki czemu nie muszą zgłaszać się do Urzędu Migracyjnego. Powinny natomiast wpisać się do tamtejszego rejestru ludności, by otrzymać tzw. personnummer – odpowiednika naszego PESEL-u. 

Można się po niego zgłosić do Urzędu Skarbowego (Skatteverket) i jest niezbędny do rozliczeń podatkowych. Często nadawanie go trwa nawet do kilku tygodni, a w tym czasie posługiwać się można numerem tymczasowym. Jest użyteczny np. przy zakładaniu konta w banku.

Przeprowadzka do Szwecji – koszt

Jeśli nie wiesz, jak przeprowadzić się do Szwecji, nie musisz się przejmować – procedura nie jest skomplikowana. Kraj ten znajduje się w strefie Schengen, możesz więc do niego swobodnie wjechać. Minusem za to jest jego odległość od Polski, która generuje dodatkowe koszty przewozu rzeczy.

Przeprowadzka do Szwecji: transport

Zarobki w Szwecji kuszą, ale najpierw trzeba wydać pieniądze na przeprowadzkę. Jeśli masz niewiele rzeczy, dobrym rozwiązaniem będzie wykupienie bagażu rejestrowanego w samolocie lub nadanie dużej paczki międzynarodowej.

Większe koszty pojawiają się w przypadku konieczności transportu samochodowego – drogą lądową lub morską. Oba rozwiązania są dość drogie i zakładają pokonanie około 1000-1500 kilometrów.

Cena przeprowadzki do Szwecji

Już wiesz, jak przeprowadzić się do Szwecji, ale ile może kosztować przeprowadzka do Szwecji? Transport lądowy niestety nie jest tani. Poniższa tabela pokazuje przykładowe ceny usługi przeprowadzkowej między dużymi miastami Polski i Szwecji, realizowanej przez jedną z polskich firm.

Miasto w PolsceMiasto w SzwecjiKoszt przeprowadzki*
WarszawaSztokholmok. 12400 zł
PoznańGöteborgok. 8350 zł
KrakówMalmöok. 8550 zł

*Do ceny doliczyć należy koszt promu. Transport realizowany jest meblowozem o pojemności 50 m3

Sprawdź koszt przeprowadzki do Szwecji!

Jak przeprowadzić się do Szwecji na studia

Polscy studenci również często zastanawiają się, jak przeprowadzić się do Szwecji i rozpocząć naukę na tamtejszych uniwersytetach. Do realizacji tego planu wystarczy przedstawić potwierdzenie zdania matury oraz bardzo dobrej znajomość angielskiego.

Studia w tym kraju są darmowe i dwustopniowe, podobnie jak u nas. Pierwszy etap to BA Programme – odpowiednik naszych studiów licencjackich lub inżynierskich. Po jego ukończeniu można rozpocząć MA Programme, czyli tamtejszą magisterkę.

Studenci w Szwecji nie płacą czesnego, ale sami muszą zapewnić sobie wyżywienie, zakwaterowanie oraz środek transportu. Zwykle to koszt maksymalnie 7300 SEK miesięcznie, czyli ok. 3400 zł.

Pomoc od rządu na start?

Wszystkie rodziny z dziećmi mogą się zgłosić z prośbą o zasiłek rodzinny, który pobierać można do chwili ukończenia przez dziecko 16. roku życia. Pieniądze przysługują wtedy, gdy jest ono zarejestrowane i ubezpieczone w tym kraju.

W każdej gminie znajdują się też Urzędy Socjalne. Ich zadaniem jest wsparcie ekonomiczne rodziców, którzy nie mają wystarczających dochodów do utrzymania domu czy kupna jedzenia i niezbędnych rzeczy. Dorośli mogą również zapisać się na bezpłatne kursy języka szwedzkiego dla obcokrajowców (SFI), by zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.

Przeprowadzka do Szwecji z dzieckiem

Przeprowadzka do Szwecji z dzieckiem wiąże się z wybraniem dla niego placówki edukacyjnej. Musisz to zrobić, gdy tylko Twoja pociecha otrzyma szwedzki nr PESEL. Nauka tam jest bezpłatna i obowiązkowa dla dzieci od 6. do 16. roku życia.

W Szwecji są zarówno szkoły państwowe, jak i prywatne. Oba typy są bezpłatne, choć te drugie zwykle mają własne zasady rekrutacji i określony profil. Placówki publiczne najczęściej przyjmują wszystkie dzieci mieszkające w ich regionie.

Praca w Szwecji: zarobki

Szwecja nie ma odgórnej najniższej płacy minimalnej. Zależnie od zawodu, ustalają ją na mocy umów zbiorowych związki zawodowe. Szwedzki Urząd Statystyczny informuje, że średnia pensja obecnie wynosi tam 35,3 tys. koron brutto, czyli nieco ponad 16 tys. złotych.

Czy znajdę w Szwecji pracę?

Jak dochodowa może być przeprowadzka do Szwecji? Opinie na ten temat zależą od tego, jak szybko uda się komuś znaleźć pracę. Aby zawrzeć umowę, konieczne jest posiadanie adresu. Podatki utrzymują się tam na poziomie 35-40 proc., więc są dość wysokie, ale zarobki również są o wiele lepsze niż w Polsce.

Praca w Szwecji jest dochodowa, ale większość emigrantów zajmuje stanowiska fizyczne. Obowiązują tam niższe stawki, one jednak też pozwalają na dostatnie, spokojne życie. W przypadku wyższych stanowisk lub pracy specjalistycznej konieczne jest biegłe posługiwanie się językiem szwedzkim albo angielskim.

Szwecja – praca sezonowa

Jeśli zastanawiasz się, jak przeprowadzić się do Szwecji, ale tylko na chwilę, zastanów się nad pracą sezonową. Każdego roku oferuje ją wiele biur pracy i pośredników – zarówno szwedzkich, jak i polskich. Od kandydatów zwykle nie wymaga się doświadczenia (choć dzięki niemu można wynegocjować wyższą stawkę), a często oferuje im się nawet zakwaterowanie w atrakcyjnej cenie.

Bardzo często praca sezonowa w tym kraju skupia się na pracach leśnych. Jak wyglądają zarobki w Szwecji, gdy przyjeżdżasz tam np. tylko na wakacje? Przy wycince i sadzeniu drzew zarobić można ok. 25 tys. koron miesięcznie, czyli nieco ponad 11 tys. zł. W zależności od pośrednika, pensja może być stała lub przyznawana zależnie od stopnia trudności zadań czy prędkości i jakości wykonywanych obowiązków.

Ile kosztuje życie w Szwecji?

zycie w szwecji
Photo by Jessica Guzik on Unsplash

Jak drogie jest życie w Szwecji? Koszty oczywiście są wyższe niż w Polsce, ale za pracę otrzymuje się też lepsze wynagrodzenie. Oprócz tego pamiętać trzeba, że wszystko zależy od regionu, w którym się mieszka. W dużych miastach zawsze jest zdecydowanie drożej niż na peryferiach czy wioskach.

Wynajem 2-pokojowego mieszkania to koszt od 9 do nawet 30 tys. koron, czyli 4-13,5 tys. zł (zależnie od lokalizacji czy wielkości miasta). Miesięcznie na zakupy spożywcze jedna osoba wydać może przeciętnie ok. 2-2,5 tys. koron (ok. 900-1200 zł), a do tego doliczyć trzeba np. bilety na komunikację miejską lub koszty paliwa. Przykładowe ceny w sklepach:

  • Biały ryż 1 kg – ok. 42 SEK (ok. 11 zł);
  • Chleb 0,5 kg – ok. 20,18 SEK (ok, 9,20 zł);
  • Woda 1,5 l – ok. 13,10 SEK (ok. 5,90 zł).

Wszystkie te stawki są orientacyjne i mogą się różnić w zależności od sklepu, regionu czy marki produktu.

Życie w Szwecji na stałe a prawo do emerytury

Jeśli już wymyśliłeś, jak przeprowadzić się do Szwecji, przyszedł czas na chwilę refleksji nad przyszłością. Komu i za co przyznawana jest szwedzka emerytura? Wysokość świadczenia zależy od stażu pracy, opłacanych składek oraz pensji, którą otrzymywałeś. Dzieli się ją na:

  • Emeryturę dochodową – jest uzależniona od wysokości pensji. Każdego roku w jej ramach od pensji pracownika odprowadzane jest 16 proc., na podstawie którego obliczane jest następnie świadczenie.
  • Emeryturę składkową – pracownicy sami w tym przypadku decydują, czy chcą ulokować środki na państwowym funduszu AP7 Såfa, czy też zbierać je na prywatnym funduszu emerytalnym. W tym przypadku rocznie odprowadzanych jest 2,5 proc. dochodów, na podstawie których obliczana jest wysokość świadczenia.

Osoby, które zarabiały niewiele (lub w ogóle) mogą liczyć na minimalną emeryturę gwarantowaną. To sprawia, że życie w Szwecji, koszty stałe czy codzienne wydatki, nie są aż tak bolesne nawet w podeszłym wieku. 

Pełną emeryturę pracowniczą i gwarantowaną dostać mogą tylko te osoby, które mieszały w Szwecji przynajmniej przez 40 lat. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, kwota zostaje zmniejszona proporcjonalnie do czasu spędzonego w kraju.

Polonia w Szwecji

Organizacje polonijne są w Szwecji w wielu miastach. Wymienić tu można Polski Związek Polonia w Norrköping, Towarzystwo Szwedzko-Polskie na Gotlandii, Towarzystwo Szwedzko-Polskie w Uppsali czy Zrzeszenie Organizacji Polonijnych W Szwecji w Malmö. Wielu Polaków mieszka też w stolicy tego kraju – Sztokholmie.

Co myślą o nas Szwedzi?

Szwedzi są otwarci i tolerancyjni. Cenią swoją prywatność i nie zaprzyjaźniają się od razu, ale są pomocni i chętnie nawiązują luźne relacje, np. z sąsiadami. Polaków postrzegają jako ludzi pracowitych i oddanych rodzinie. Opisywani często jesteśmy jako zaradni i pomysłowi.

Jak wygląda życie w Szwecji?

Skoro wiesz już, jak przeprowadzić się do Szwecji od strony prawno-technicznej, czas pomyśleć o codzienności w tym kraju. Największym wyzwaniem zapewne będzie zostawienie w Polsce bliskich i rodziny. Z drugiej strony wysokie zarobki umożliwiają częste wizyty w kraju.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden ważny minus, jaki ma życie w Szwecji. Pogoda w tym kraju nie rozpieszcza. Przygotuj się na wiele wietrznych dni oraz częste opady deszczu. Z drugiej strony jednak masz też wokół wspaniałe krajobrazy i dużo zieleni, co zdecydowanie poprawia humor. Nie musisz też martwić się o finanse.

Przeprowadzka do Szwecji: czy warto jechać?

Dla kogo dobrym pomysłem będzie przeprowadzka do Szwecji? Opinie mogą być podzielone, ale kraj ten docenią osoby, które musiały radzić sobie z niewielkimi zarobkami w Polsce. Tam nie ma tego problemu, nawet jeśli jest się pracownikiem fizycznym. 

A jakie minusy ma życie w Szwecji? Pogoda, wysokie podatki, odległość od rodziny – to wszystko może być sporym obciążeniem dla emigranta. Już wiemy, jakie są plusy i minusy życia w Szwecji. Ostateczna decyzja nigdy nie jest łatwa, dlatego musisz ją bardzo dokładnie przemyśleć. Już wiesz, jak przeprowadzić się do Szwecji, więc pozostaje tylko się nad tym zastanowić!

przez  Agnieszka | 01-11-2021 |
Komentarze (0)

Skomentuj