Przeprowadzka do Danii. Jak przeprowadzić się do Danii?

Przeprowadzka do Danii jest opcją, która kusi wielu Polaków. Skandynawski, wysoki poziom życia, brzmi interesująco. Kraj ten leży też w UE, dzięki czemu możesz uniknąć wielu formalności w czasie przekraczania granicy. Jak jednak wszystko wygląda w praktyce i czy wyjazd tam na stałe rzeczywiście się opłaca? 

Sprawdź koszt przeprowadzki do Danii!

Przeprowadzka do Danii 2021 dla obywatela Polski

Polacy, podobnie jak wszyscy obywatele Unii Europejskiej, nie muszą się specjalnie przejmować tym, jak przeprowadzić się do Danii. Przekroczenie granicy tego kraju wymaga jedynie posiadania dowodu tożsamości. Bez żadnego pozwolenia na pobyt czy zezwolenia na pracę przebywać tam możesz maksymalnie 3 miesiące.

Przeprowadzka do Danii: formalności

przeprowadzka do danii
Photo by Nick Karvounis on Unsplash

Wyjazd turystyczny do 3 miesięcy nie jest obarczony żadnymi formalnościami. Jeśli interesuje Cię jednak praca w Danii, przy jej podjęciu od razu musisz uzyskać kartę płatnika podatków. Zrobić to można w Urzędzie Podatkowym (SKAT) na podstawie podpisanej umowy o pracę z tamtejszym pracodawcą. Prawo pracy w Danii zobowiązuje go też do ubezpieczenia Cię od wypadków w czasie pracy.

Po upływie trzech miesięcy musisz zarejestrować swój pobyt w tym kraju. Pierwszym krokiem jest zgłoszenie się do Statsforvaltning, odpowiedniemu dla Twojego miejsca zamieszkania. Urząd ten odpowiada za rejestrację pobytu migrantów na terenie Danii. Możesz zrobić to osobiście, drogą pocztową lub elektroniczną, bądź za pośrednictwem Ambasady Królestwa Danii w Polsce. 

Kolejnym krokiem jest uzyskanie numeru CPR (odpowiednik naszego PESEL-u), czyli rejestracja w Centralnym Rejestrze Ludności. Robi się to w Urzędzie ds. Ewidencji Ludności (Folkeregisteret). Dzięki temu uzyskasz prawo do ubezpieczenia społecznego i będziesz mógł korzystać z państwowej służby zdrowia na tych samych zasadach, co obywatele Danii. 

Przeprowadzka do Danii: koszt

Przeprowadzka do Danii nie jest bardzo kosztowna, ponieważ kraj ten znajduje się stosunkowo blisko Polski. Dzięki temu możesz skorzystać z kilku różnych opcji przewiezienia swoich rzeczy. Najdroższy będzie oczywiście transport całego mieszkania, wraz z meblami.

Zaoszczędzisz sporo pieniędzy, zabierając jedynie najpotrzebniejsze rzeczy czy ubrania. Wtedy rozważyć możesz podróż samolotem, samochodem czy nadanie międzynarodowej przesyłki kurierskiej.

Przeprowadzka do Danii: transport

To, ile kosztuje przeprowadzka do Danii, w głównej mierze zależy od ilości rzeczy, które zamierzasz zabrać ze sobą. Wynajęcie samochodu dostawczego, który pomieści meble, na pewno będzie o wiele droższe, niż przelot samolotem z jedną czy dwiema walizkami. 

Z drugiej strony lot jest o wiele szybszy, więc możesz z niego skorzystać, a rzeczy wysłać np. przesyłkami kurierskimi. W przypadku transportu lądowego istotne są również miejsca wyjazdu z Polski i przyjazdu do Danii, a także ilość dzielących je kilometrów.

Cena przeprowadzki do Danii

Ile kosztuje przeprowadzka do Danii w praktyce? Przykładowa cena wynajęcia samochodu dostawczego między Warszawą a Kopenhagą wynieść może ok. 6–8 tys. zł. Zależeć to może od przewoźnika, wymiarów samochodu, trasy itp. Wybierając się w drogę własnym pojazdem, uwzględnić musisz różnice cen paliwa w poszczególnych państwach, czas, który poświęcisz na podróż, postoje czy różnego rodzaju opłaty drogowe.

Jeśli zastanawiasz się, jak przeprowadzić się do Danii bez wykorzystywania samochodu, możesz zawsze skorzystać z drogi powietrznej. Bilety do Danii są dostępne w tanich liniach lotniczych w bardzo atrakcyjnych cenach. Doliczyć musisz do nich jednak stawkę za dodatkowe sztuki bagażu rejestrowanego – ich koszt zależy od przewoźnika, którego wybierzesz. Alternatywą jest podróż tylko z najważniejszymi rzeczami i zamówienie przesyłki międzynarodowej w firmie kurierskiej. Kwadratowa paczka o boku 50 cm i wadze do 10 kg do Danii kosztować Cię będzie ok. 100–200 zł.

Sprawdź koszt przeprowadzki do Danii!

Przeprowadzka do Danii na studia

Studia w Danii często są w języku angielskim, więc od studentów nie wymaga się doskonałej znajomości duńskiego. Zależnie od uczelni, może być za to wymagany biegły angielski, potwierdzony testem (np. IELTS czy TOEFL). Zwykle student musi okazać również świadectwo maturalne, a czasem również dokumenty potwierdzające ukończenie poszczególnych klas szkoły średniej. 

Aby rozpocząć studia w Danii, konieczne jest też wysłanie do wybranej uczelni CV i listu motywacyjnego. Zagraniczni studenci mogą podjąć pracę w czasie nauki bez żadnych ograniczeń, o ile uzyskają oficjalne pozwolenie na zatrudnienie. Koszt utrzymania w Danii w czasie studiów jest dość wysoki, bo szacuje się go na ok. 7000 koron duńskich miesięcznie, w co wlicza się wydatki bieżące, jedzenie i zakwaterowanie. Obliczając koszty życia w Danii na studiach, nie musisz uwzględniać czesnego, bo jest ono pokrywane z finansów rządowych.

Przeprowadzka do Danii z dzieckiem

Przeprowadzka do Danii z dzieckiem nie wymaga załatwiania żadnych specjalnych formalności. Twój podopieczny musi mieć jedynie przy sobie ważny dokument tożsamości. System edukacyjny w Danii dzieli się na:

  • szkoły podstawowe (10 lat);
  • gimnazja (3 lata);
  • szkoły zawodowe (przygotowujące do podjęcia pracy).

Nie obowiązuje tam obowiązek szkolny, ale jest obowiązek edukacyjny. Obejmuje on dzieci od 7. do 16. roku życia.

Praca w Danii: zarobki

jak przeprowadzic sie do danii
Photo by Ava Coploff on Unsplash

Prawo pracy w Danii określa, że podatek od pracy w Danii odprowadzany jest przez pracodawcę na podstawie Twojej rocznej prognozy średnich zarobków. Nie reguluje ono jednocześnie pensji minimalnej, która ustalana jest przez układy zbiorowe związków zawodowych z poszczególnych branż. 

Podatek od pracy w Danii jest dość skomplikowany. Każdy odprowadzać musi 8 proc. pensji na rzecz funduszu zatrudnienia. Składka dochodowa zawiera też podatek zależny od miejsca zamieszkania i podatek progresywny na rzecz skarbu państwa. Dodatkowo potrącany od pensji dobrowolnie może być podatek kościelny.

Mimo tych opłat życie i praca w Danii są wyjątkowo spokojne i satysfakcjonujące nawet dla niewykwalifikowanych pracowników fizycznych. Średnio zarobić tam można miesięcznie 20–30 tys. DKK, wiele zależy jednak od miejsca, w którym zamieszkasz, wielkości mieszkania itp.

Czy znajdę w Danii pracę?

Praca w Danii bez języka duńskiego jest możliwa, ale głównie dla specjalistów, na których szczególnie zależy pracodawcom. Wiele firm – szczególnie międzynarodowych – może zaakceptować inny język, choć często będziesz musiał okazać certyfikat jego znajomości. 

Praca w Danii z językiem angielskim bywa rozwiązaniem w przypadku zatrudniania ekspertów z zagranicy, ale najczęściej tylko w początkowej fazie współpracy. Pracodawca z czasem może zacząć sugerować Ci, że powinieneś rozpocząć naukę tamtejszego języka narodowego. Osoby znające choć podstawy duńskiego są też przyjaźniej postrzegane w czasie procesu rekrutacji.

Jeśli nie znasz duńskiego ani angielskiego, masz szansę znaleźć pracę, będzie jednak prawdopodobnie miała charakter fizyczny. Wiąże się to też z niezbyt wysokimi zarobkami.

Skoro myślisz nad tym, jak przeprowadzić się do Danii, to może znasz jednak duński lub angielski bardzo dobrym poziomie? Jeśli tak, masz szansę na naprawdę dostatnie i wygodne życie. Przybliżyć Cię do niego może również ukończenie dobrej uczelni o profilu specjalistycznym. Życzliwym okiem patrzy się też na studia prowadzone np. w języku angielskim. Podjąć możesz je chociażby właśnie w Danii. Ukończenie studiów w tym kraju z pewnością przekona pracodawców, że poważnie myślisz o życiu tam i lepiej rozumiesz kulturę.

Dania – praca sezonowa

Jeśli interesuje Cię jedynie tymczasowa praca w Danii bez języka, możesz spróbować zatrudnienia sezonowego. Każdego roku na wakacje wyjeżdża w ten sposób tysiące ludzi, a zwłaszcza studentów. W tym przypadku nie musisz nawet specjalnie przejmować się tym, ile kosztuje życie w Danii, często bowiem np. koszty zakwaterowania pokrywa agencja, odprowadzając niewielkie kwoty z Twojej wypłaty.

Sezonowe życie i praca w Danii najczęściej zależne są od agencji pracy, chyba że uda Ci się znaleźć zatrudnienie na własną rękę. W przypadku pośredników zwykle miejsce zakwaterowania jest na przeciętnym poziomie, a praca wymaga siły fizycznej. Mowa tu np. o leśnictwie, ogrodnictwie czy budowlance. Zaletą jest to, że niski koszt mieszkania i częsta możliwość brania nadgodzin pozwala na zaoszczędzenie w krótkim czasie sporej ilości gotówki.

Ile kosztuje życie w Danii?

Przeprowadzka do Danii wiąże się z wynajęciem mieszkania, którego koszt to ok. 7–9 tys. DKK. Do tego doliczyć trzeba jedzenie czy najbardziej opłacalny transport publiczny, który miesięcznie kosztuje ponad 1200 DKK.

Kwoty te są dość wysokie, podobnie jak ceny w sklepach, ale odpowiadają średniemu duńskiemu wynagrodzeniu. Nawet dla osób zarabiających niewiele, koszty życia w Danii nie są krzywdzące i pozwalają na spokojne życie. Jeśli jednak planujesz wyjechać, nie mając jeszcze załatwionej pracy z duńską pensją, to przygotuj się na konieczność odłożenia naprawdę sporej kwoty w złotówkach, żeby bezstresowo przetrwać pierwsze miesiące.

Życie w Danii na stałe a prawo do emerytury

Państwowe, najniższe świadczenie dostają osoby, które ukończyły 66 lat. W przypadku obcokrajowców z państw UE świadczenie to przysługuje po przepracowaniu minimum roku. Emeryturę w pełnej wysokości otrzymać mogą osoby, które przepracowały w tym kraju przynajmniej 40 lat.

Polonia w Danii

Nie Ty pierwszy zastanawiasz się, jak przeprowadzić się do Danii. Na taki krok zdecydowało się już tysiące Polaków, a największe Polonie znajdują się m.in. w Kopenhadze oraz Nykøbing Falster. 

Czy da się polubić życie w Danii? Opinie Polaków na ten temat są jednoznaczne i obrazuje je doskonała organizacja tamtejszej Polonii. Zadowoleni z warunków zatrudnienia rodacy stworzyli własną prasę, rozgłośnie i serwisy internetowe. Funkcjonuje tam także organizacja zrzeszająca Polaków, z którą związane są jeszcze mniejsze struktury, np. harcerskie czy młodzieżowe.

Co myślą o nas Duńczycy?

Duńczycy lubią poświęcać się pracy i angażować w powierzane im zadania podobnie jak Polacy. Z tego powodu jesteśmy bardzo pozytywnie odbierani w tym kraju. Uważa się nas za dobrych pracowników, na których można polegać. Sporo Polaków wybiera się do Danii również w celu podjęcia studiów albo pracy na stanowiskach umysłowych, więc niekoniecznie obowiązuje popularny w Niemczech czy Wielkiej Brytanii stereotyp Polaka jako pracownika fizycznego.

Jak wygląda życie w Danii?

Przeprowadzka do Danii to bardzo poważny krok, na szczęście jednak na miejscu nie musisz obawiać się rozczarowania standardem życia czy odbiorem przez miejscowych. Duńczycy cenią prywatność, ale są też życzliwi i uprzejmi. 

Nie brak tam zieleni i przejawów wyjątkowej troski o przyrodę i środowisko. Mieszkańcy tego kraju dbają również o równowagę między życiem prywatnym i zawodowym. Poświęcają się pracy w godzinach do tego przeznaczonych, a popołudnia spędzają z rodziną i najbliższymi.

Przeprowadzka do Danii: czy warto jechać?

Wiesz już, jak przeprowadzić się do Danii od strony technicznej, czas dokładnie przemyśleć wszystkie zalety i wady takiego rozwiązania. Możesz liczyć tam na spokojne życie, a w znalezieniu pracy pomóc Ci może wykształcenie i (choć podstawowa) znajomość języka angielskiego.

Jeśli interesuje Cię praca w Danii z językiem angielskim, to musisz być ekspertem w swoim fachu. Po dłuższym czasie jednak pracodawca może zasugerować Ci, że czas wziąć się za naukę duńskiego, by opanować go, choć w stopniu komunikatywnym. Możesz też spróbować duńskiego życia tylko na chwilę, np. w podczas pracy sezonowej.

Jakie jest więc życie w Danii? Opinie na ten temat mogą być podzielone, ale osoby, które w Polsce miały problemy finansowe, tam powinny być zadowolone ze standardu życia nawet w przypadku pracy na niższym stanowisku.

Sprawdź koszt przeprowadzki do Danii!
przez  Agnieszka | 15-01-2022 |
Komentarze (0)

Skomentuj