Przeprowadzka do Norwegii krok po kroku

Decyzja o zmianie miejsca zamieszkania jest bardzo ważna, a niekiedy bywa kluczowa dla dalszego życia. Przeprowadzka do Norwegii powinna więc zostać dokładnie przemyślana i zaplanowana, zwłaszcza, gdy masz zamiar wyjechać nad fiordy na dłużej. Jak prawidłowo przygotować się do takiego wyjazdu? Ile kosztuje? Jakie sprawy można załatwić jeszcze będąc w Polsce? Przeczytaj nasz poradnik „Jak przeprowadzić się do Norwegii” i sprawdź koszt przeprowadzki do Norwegii!

Sprawdź koszt przeprowadzki do Norwegii!

Przeprowadzka do Norwegii 2021 dla obywatela Polski

norwegia przeprowadzka
Photo by Lukas on Unsplash

Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej, ale należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dzięki temu przeprowadzka do kraju fiordów z Polski nie jest zbyt skomplikowana. Przede wszystkim, przynależność Norwegii do Europejskiego Obszaru Gospodarczego gwarantuje obywatelom Unii Europejskiej, którzy mają ważny dowód tożsamości prawo do pobytu i pracy w Norwegii przez okres do 3 miesięcy. Natomiast, jeśli planujesz przebywać w Norwegii dłużej niż 3 miesiące, musisz mieć pracę. Jak przeprowadzić się do Norwegii? Poznaj formalności, których musisz dopełnić.

Przeprowadzka do Norwegii: formalności

Przeprowadzka do Norwegii sama w sobie nie jest skomplikowana. Procedury są przejrzyste. Jeśli posługujesz się językiem angielskim albo którymkolwiek językiem skandynawskim, bez problemu porozumiesz się i wypełnisz niezbędne dokumenty pobytowe. Musisz przy tym wiedzieć, że w Norwegii wiele spraw można załatwić bez pojawiania się w urzędach. Wystarczy do tego Internet.

Przeprowadzka do Norwegii formalności krok po kroku:

Rejestracja

Obywatele krajów Unii Europejskiej, którzy chcą przebywać w Norwegii dłużej niż 3 miesiące muszą się zarejestrować w UDI (Urząd ds. Cudzoziemców – Utlendingsdirektoratet). Mogą to zrobić przez internetowy serwis informacyjny UDI lub Centrum Informacyjne UDI (osobiście). Po dokonaniu rejestracji należy udać się na policję albo do Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych (SUA). Warto wiedzieć, że świadectwo rejestracji jest wydawane bezpłatnie i obowiązuje na czas nieokreślony, czyli tak długo jak cudzoziemiec posiada podstawę do pobytu w Norwegii, pracuje lub uczy się. Po upływie 5 lat nabywa się prawo ubiegania się o pobyt stały.

Rejestracja przeprowadzki i karta podatkowa

W centrum SUA jest możliwa rejestracja przeprowadzki oraz uzyskanie karty podatkowej. Przeprowadzka do Norwegii, w obrębie Norwegii oraz z Norwegii powinna zostać zgłoszona do rejestru ewidencji ludności. Musi to nastąpić w ciągu maksymalnie 8 dni. Rejestr ewidencji ludności czyli Folkeregisteret to część urzędu podatkowego. Pracownicy muszą posiadać kartę podatkową. Przy pobycie i pracy nie dłużej niż 6 miesięcy razem z kartą podatkową zostanie przydzielony numer identyfikacyjny, tzw. D-nummer.

Mieszkanie

Pracodawcy w Norwegii często zapewniają zakwaterowanie tymczasowe lub stałe. Są to przeważnie kwatery w barakach pracowniczych, ewentualnie mieszkania wieloosobowe o podstawowym standardzie. Mieszkanie można też wynająć samodzielnie lub kupić.

Lekarz rodzinny i ubezpieczenie zdrowotne

Wszystkie osoby mieszkające na stałe i pracujące legalnie w Norwegii automatycznie są członkami norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych od pierwszego dnia pracy. Ubezpieczenie społeczne wynosi 8,2 procent wynagrodzenia brutto. Składki zostają potrącane z wypłaty wraz z podatkiem. Lekarza rodzinnego wybiera się samodzielnie online, gdy się jest zameldowanym w urzędzie ewidencji ludności. Warto wiedzieć też, że w Norwegii przysługuje prawo do tłumacza podczas wizyty lekarskiej. W razie nagłej potrzeby możliwe jest także skorzystanie z usług legevakt, czyli ambulatorium, gdzie chory otrzyma pomoc doraźną.

Konto bankowe

Pieniądze to częsty powód, ze względu na który jest planowana przeprowadzka do Norwegii. Formalności z nimi związane to chociażby wizyta w banku. Pierwsza pensja może być przelana na konto polskie, ale później przydaje się takie lokalne. W norweskich bankach o konto można się starać w chwili, gdy pobyt został już zarejestrowany. Prócz paszportu bank może wymagać okazania potwierdzenia rejestracji pobytu, a także umowy o pracę i umowy najmu mieszkania.

Nostryfikacja wykształcenia

Jak przeprowadzić się do Norwegii i wykonywać zawód taki jak w Polsce? Jest to możliwe, ponieważ w Norwegii można nostryfikować wykształcenie, które zostało zdobyte w innych krajach. Można więc pracować jako pielęgniarz, księgowy czy adwokat. Informacji na ten temat udziela NOKUT, czyli Państwowy Organ ds. Jakości Wykształcenia. Natomiast INVIA to punkt kontaktowy w zakresie uznania kwalifikacji zawodowych dla tzw. zawodów regulowanych.

Przeprowadzka do Norwegii koszt

Formalności na miejscu to nie wszystko, do Norwegii trzeba się w jakiś sposób dostać. Gdy nie zabieramy ze sobą wielu rzeczy, wystarczy wykupić bilet na samolot lub wybrać się w podróż własnym samochodem. Ale co zrobić, gdy przeprowadzka do Norwegii oznacza to samo, co życie w Norwegii na stałe, czyli likwidację mieszkania i życia w Polsce? Jak zorganizować sobie transport? I ile taka zmiana będzie kosztowała?

Przeprowadzka do Norwegii: transport

Przeprowadzka do Norwegii obejmuje nie tylko kierunek Oslo (Warszawa – Oslo to ok. 1200 km). Coraz częściej w kręgu zainteresowań Polaków pojawia się Norwegia Zachodnia. A to około 2000 km, jakie trzeba pokonać drogą lądową i morską. Tutaj są przede wszystkim dwa duże centra – Bergen i Stavanger. Bergen jest drugim co do wielkości norweskim miastem. Posiada rozwinięty przemysł stoczniowy, rafineryjny oraz maszynowy. Stavanger natomiast jest nazywane stolicą norweskiego przemysłu naftowego. Działają tu również stocznie i rozwinięta jest branża budowlana. Do tych regionów Norwegii Polacy najczęściej emigrują. Profesjonalne przeprowadzki oferują specjalistyczne firmy, które działają w obu kierunkach z Polski do Norwegii i odwrotnie. W zakres usług wchodzi przeprowadzka do Norwegii transport pojazdami typu meblowozy o objętości 17m3, 20m3 oraz 42m3, załadunek i rozładunek, pakowanie, montaż – demontaż.

Cena przeprowadzki do Norwegii

Przeprowadzka do Norwegii – transport to koszt, na który składa się ilość paczek, ciężar towaru oraz odległość, która może wynieść nawet 3000 km. Średnio przeprowadzka do Norwegii kosztuje 1003 zł. Jakie są przykładowe ceny takiej usługi?

Miasto PolskaMiasto NorwegiaKoszt przeprowadzki
WarszawaOslo1200
KrakówOslo1500
WrocławOslo1500
WarszawaStavanger2000

Zastanawiasz się, ile kosztuje przeprowadzka do Norwegii w Twoim przypadku? Kliknij przycisk poniżej, żeby dowiedzieć się, ile trzeba zapłacić za usługę przeprowadzkową z Twojego miasta.

Sprawdź koszt przeprowadzki do Norwegii!

Przeprowadzka do Norwegii na studia

Praca to nie wszystko. Polacy wyjeżdżają do Norwegii również, by się uczyć. W Norwegii funkcjonuje siedem uniwersytetów (np. w Oslo, Bergen), 27 szkół wyższych i pięć specjalistycznych szkół wyższych, które podlegają państwu. Oprócz tego działa wiele prywatnych szkół wyższych. Do dyspozycji studentów jest kilkaset kierunków studiów magisterskich w języku angielskim. I w dodatku studia są za darmo. Brzmi obiecująco, prawda?

Obowiązują jedynie niewielkie opłaty semestralne (semester fee). Wysokość opłaty semestralnej różni się w zależności od uczelni, ale rzadko przekracza kwotę 500 koron norweskich. Jest to rodzaj składki na stowarzyszenie studentów. Jak przeprowadzić się do Norwegii na studia? Rekrutacja na studia w Norwegii wygląda podobnie jak rekrutacja na studia w Polsce. Należy przygotować odpowiednie dokumenty z przebiegu dotychczasowej nauki oraz potwierdzające znajomość języka: angielskiego lub norweskiego. Świadectwa muszą być przetłumaczone na język norweski lub angielski. Podanie składa się online poprzez portal Samordnaopptak do 15 kwietnia (dla osób mieszkających w Norwegii) i do 1 marca dla osób, dla których przeprowadzka do Norwegii wiąże się z rozpoczęciem studiów.

Pomoc od rządu na start?

Przeprowadzka do Norwegii to nie tylko transport, ale też utrzymanie się w tym państwie i życie w Norwegii, które do tanich nie należy. Czy Norwegia pomaga imigrantom na wstępie? Kursy języka norweskiego niestety są odpłatne. A zasiłki ekonomisk stønad i sosialhjelp przyznawane są przez NAV osobom, które nie mogą zapewnić sobie samodzielnego utrzymania. Warunkiem przyznania pomocy socjalnej w Norwegii jest jednak stały i legalny pobyt. Imigranci mogą też wnioskować o zasiłek rodzinny i opiekuńczy.

Przeprowadzka do Norwegii z dzieckiem

przeprowadzka do norwegii
Photo by Oliver Cole on Unsplash

Przeprowadzka do Norwegii z dzieckiem nie jest żadnym problemem. Warto wiedzieć, że dzieci w wieku od 1 do 5 lat mogą chodzić do przedszkola, gdzie aplikuje się stosunkowo wcześnie, a czas oczekiwania na przyjęcie jest dość długi. Przedszkole jest dobrowolne i płatne. Natomiast dzieci będące w wieku od 6 do 15 lat mają obowiązek nauczania podstawowego (grunnskole), które jest bezpłatne i odbywa się w dwóch etapach:

  • szkoła podstawowa (dzieci w wieku od 6-12 lat, barneskole)
  • gimnazjum (młodzież w wieku 13-15 lat, ungdomskole).

Po ukończeniu szkoły podstawowej, dziecko ma prawo do dalszej nauki w 3-letniej szkole średniej (videregående skole). Tu nauka jest dobrowolna i nadal bezpłatna.

Przeprowadzka do Norwegii z dzieckiem wymaga takich samych formalności jak dla osoby dorosłej. Trzeba mieć pozwolenie na pobyt i numer personalny, które załatwia się we wspomnianym UDI. Do uzyskania dokumentów wystarczą:

  • paszport/dowód osobisty opiekuna i dziecka
  • dokument potwierdzający powiązania rodzinne z opiekunem prawnym mieszkającym w Norwegii (akt urodzenia) przetłumaczony na norweski/angielski.

Praca w Norwegii: zarobki

Zarobki w Norwegii, zaraz po Szwajcarii, są najwyższe w Europie. Warto jednak mieć na uwadze, że w Norwegii nie ma ustalonej płacy minimalnej. Niektóre branże, a wyjątkowo te, w których pracuje wielu imigrantów, są chronione odrębnymi rozporządzeniami. Zatrudnieni pracownicy nie mogą więc zarabiać mniej, niż zatwierdzono to oficjalnie. Zapoznaj się ze stawkami minimalnymi w poszczególnych branżach tutaj i dowiedz się, jak wyglądają naprawdę minimalne zarobki w Norwegii.

Przeciętne wynagrodzenie w Norwegii wynosi około 47 000 NOK (koron norweskich), co w przeliczeniu daje około 20 000 złotych. To dużo, ale biorąc po uwagę życie w Norwegii koszty, już tak pięknie ta sprawa ta nie wygląda.

Czy znajdę w Norwegii pracę?

O to pyta niemal każdy, dla kogo przeprowadzka do Norwegii wiąże się z pracą. Poszukiwanie pracy powinno się zacząć już w Polsce. Przed przeprowadzką warto aplikować do firm w wybranej przez siebie branży i śledzić polskie oraz norweskie serwisy internetowe. Choć pandemia koronowirusa dała się odczuć również w Skandynawii, to pracownicy – zwłaszcza wykwalifikowani – są w Norwegii potrzebni. Praca w Norwegii nie jest więc mrzonką.

Norwegia praca sezonowa

Jeśli nie szukasz stałej pracy, a jedynie takiej na kilka miesięcy, zainteresuj się pracą sezonową. Można znaleźć w Polsce działające agencje pracy, które taki wyjazd zorganizują. Jeśli dobrze znasz język angielski lub norweski, możesz skontaktować się również z agencją pracy w Norwegii. Aktualną listę norweskich pośredników znajdziesz na https://www.ewa-stensrod.no/agencje-pracy-w-norwegii-lista-2019/. Jeśli chcesz szukać zatrudnienia w Norwegii na własną rękę, w pierwszej kolejności zajrzyj do ofert w popularnym serwisie mojanorwegia.pl, Poloniusz.pl, Europa.jobs oraz Europejski Portal Mobilności Zawodowej EURES. 

Ile kosztuje życie w Norwegii?

Plusy i minusy życia w Norwegii są takie, że można tutaj zrobić bardzo dużo, ale też samo życie w Norwegii jest o 50% droższe niż w Polsce. Wszystko też zależy od obszaru, w którym będziemy mieszkać. W Norwegii wydamy od 12 000 NOK (1280 EUR) żyjąc bardzo oszczędnie, w małej miejscowości, do około 17 000 NOK (1820 EUR) wybierając spokojne życie w centrum Oslo.

Życie w Norwegii na stałe a prawo do emerytury

Osoby, które mają pobyt stały i pracują w Norwegii dłużej niż pięć lat, zbierają kapitał emerytalny w norweskim systemie ubezpieczeń społecznych. Im więcej przepracowanych lat i im wyższe dochody, tym wyższa będzie emerytura w przyszłości. Ale do otrzymywania pełnego świadczenia emerytalnego w Norwegii trzeba mieć aż 40 lat składkowych. Im krócej pracujemy, tym emerytura będzie niższa.

Polonia w Norwegii

Polacy są aktualnie najliczniejszą grupą wśród imigrantów. Polacy stanowią obecnie najliczniejszą grupę imigrantów w Norwegii. W roku 2020 to około 120 tysięcy osób. Największe ośrodki polonijne znajdują się w:

  • Oslo,
  • Stavanger,
  • Trondheim,
  • Bergen,
  • Drammen,
  • Fredrikstad.

Co myślą o nas w Norwegii? Czy pod tym względem dobrym pomysłem jest przeprowadzka do Norwegii? Opinie o Polakachwwiększości są pozytywne. Norwegowie uważają nas za sympatycznych, otwartych, kulturalnych i szczerych. Jesteśmy dla nich dobrymi pracownikami (a potrzebują nas) oraz sąsiadami.

Jak wygląda życie w Norwegii?

Przeprowadzka do Norwegii oznacza zmianę życia. Norwegia jest krajem specyficznym, który jawi się Polakom jako przysłowiowe Eldorado, ale czy tak jest rzeczywiście? Wysokie zarobki niestety są zjadane przez kosztowne utrzymanie i życie na miejscu, które do łatwych nie należy. Plusem jest system edukacji – bezpłatny i na bardzo wysokim poziomie. Minusem życia w Norwegii – pogoda, a przede wszystkim chłód, do którego nie jesteśmy przygotowani. Polacy skarżą się też na „białe noce”, bezsenność i rozdrażnienie w zimie, gdy dzień jest bardzo krótki. Poza tym barierą jest język norweski. W dużych miastach można porozumieć się w języku angielskim, ale w mniejszych – zazwyczaj nie. A kursy są płatne.

Przeprowadzka do Norwegii: czy warto jechać?

W rankingu najszczęśliwszych państw na świecie w pierwszej piątce znajduje się Norwegia. Część osób uważa, że przeprowadzka do Norwegii dała im lepsze życie. Inni z kolei deklarują chęć szybkiego powrotu do ojczyzny, gdyż nie potrafią odnaleźć się w Norwegii. By nie należeć do tej drugiej grupy, warto dowiedzieć się jak przeprowadzić się do Norwegii i poznać wartościowe przeprowadzka do Norwegii opinie, by nie podejmować pochopnie decyzji o zmianie zamieszkania. Wiedz też, że Norwegia w pandemii koronawirusa również się zmieniła. O pracę jest trudniej. I wciąż aktualizowane są obostrzenia związane z wjazdem do kraju. Szczegóły znajdziesz tu.

przez  Agnieszka | 25-09-2021 |
Komentarze (0)

Skomentuj