Przeprowadzka do Irlandii. Jak przeprowadzić się do Irlandii?

Czy przeprowadzka do Irlandii jest dobrym pomysłem? Nad takim czasowym rozwiązaniem zastanawia się wielu Polaków, a część z nich podejmuje decyzję o zamieszkaniu w tym wyspiarskim państwie na stałe – co za tym idzie, muszą dowiedzieć się, jak przeprowadzić się do Irlandii.

Nie brakuje też osób, dla których szczególnie kusząca jest praca sezonowa. Związane jest to m.in. z faktem, że zarobki w Irlandii są bardziej atrakcyjne niż w Polsce. Jak jednak w praktyce wygląda kwestia przeprowadzki, pracy i życia w tym kraju?

Sprawdź koszt przeprowadzki do Irlandii!

Przeprowadzka do Irlandii 2021 dla obywatela Polski

przeprowadzka do irlandii
Photo by Nils Nedel on Unsplash

Jak przeprowadzić się do Irlandii? Kraj ten leży w zachodniej części Europy i należy do Unii Europejskiej, można więc podróżować do niego bez ograniczeń.

Na granicy trzeba jedynie okazać ważny dokument tożsamości: paszport lub dowód osobisty. Warto również podkreślić, że Irlandia nie jest w żaden sposób zależna od Wielkiej Brytanii. Oznacza to, że nie dotyczą jej ograniczenia związane z Brexitem.

Przeprowadzka do Irlandii: formalności

Jak przeprowadzić się do Irlandii? Nie ma tam obowiązku meldunkowego, ale zaraz po przyjeździe warto postarać się o numer PPS. Bez niego niemożliwa jest m.in. praca w Irlandii przy obowiązującym niższym progu podatkowym, szczepienie dzieci czy ubieganie się o świadczenia socjalne.

Numer identyfikacyjny PPS (Personal Public Service Number) można uznać za połączenie polskiego NIP-u i PESEL-u. Dzięki niemu nie będziesz musiał płacić ponad 42-procentowego podatku dochodowego. Umożliwi Ci on również podjęcie edukacji w Irlandii, zdobycie ubezpieczenia czy załatwienie wielu spraw urzędowych. 

PPS jest wydawany przez biura Social Welfare. Musisz potwierdzić tam swoją tożsamość i adres, np. okazując dowód osobisty i rachunek za prąd, na którym widnieje Twoje nazwisko. Na PPS musisz czekać około tygodnia – dokument jest wysyłany pocztą. 

Często pracodawcy sami pomagają przy zdobyciu PPS i wynajęciu mieszkania. Podobnie jak w Polsce, opłacają również ubezpieczenie pracowników. Jeśli nie wiesz, jak przeprowadzić się do Irlandii i boisz się problemów, dobrym rozwiązaniem może być znalezienie pracy jeszcze podczas pobytu w Polsce. Następnie – już z podpisaną umową – udaj się po PPS. 

Gdy będziesz mieć te dokumenty, o wiele łatwiej będzie znaleźć Ci mieszkanie w dobrej dzielnicy, bo zyskasz wiarygodność w oczach właścicieli. Oczywiście, aby zastosować takie rozwiązanie, trzeba mieć miejsce, w którym można się zatrzymać przez czas oczekiwania na dokumenty. Jak bardzo jest więc skomplikowana przeprowadzka do Irlandii? Formalności nie są przytłaczające i da się je łatwo załatwić. 

Przeprowadzka do Irlandii koszt

Przeprowadzka do Irlandii nie należy do tanich, głównie z uwagi na odległość tego kraju od Polski. Wpływ ma na to wiele czynników. Trzeba tu wziąć pod uwagę np. rodzaj transportu czy ilość rzeczy, które chcesz przewieźć.

Przeprowadzka do Irlandii: transport

Jak kosztowna jest przeprowadzka do Irlandii? Transport, który wybierzemy, jest kwestią kluczową. W przypadku przewozu najpotrzebniejszych rzeczy możesz zastanowić się np. nad wykupieniem bagażu rejestrowanego w samolocie.

Sprawa się komplikuje w chwili, gdy mowa o przeprowadzce wraz z meblami i wyposażeniem domu. Wtedy w grę wchodzi transport lądowy, którego koszty zwykle zależą nie tylko od kilogramów, ale też kilometrów, które są do pokonania. 

Cena przeprowadzki do Irlandii

Poniższa tabela prezentuje przykładowe koszty usług przeprowadzkowych, realizowanych przez jedną z polskich firm. Zaznaczone zostały tu po dwa duże miasta Polski i Irlandii. Poniższa stawka dotyczy przeprowadzki kawalerki przy użyciu samochodu dostawczego Iveco Daily 20 m3. Uwzględnia załadunek, wyładunek i transport.

Miasto wyjazduMiasto przyjazduCena
WarszawaDublin11000-11500 zł*
KrakówCork11800-12300 zł*

*Do cen należy doliczyć koszty promu.

Sprawdź koszt przeprowadzki do Irlandii!

Przeprowadzka do Irlandii na studia

jak przeprowadzic sie do irlandii
Photo by Diogo Palhais on Unsplash

Nie brak młodych osób, które nie wiedzą, jak przeprowadzić się do Irlandii, a chciałyby rozpocząć edukację na tamtejszych uczelniach. Kraj ten słynie z wysokiej jakości edukacji wyższej, szczególnie z zakresu biotechnologii, ekonometrii czy medycyny. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się np. Dublin City University czy Maynooth University. Co trzeba jednak zrobić, aby dostać się do tych szkół?

Konieczne jest przejście rekrutacji: irlandzkie uczelnie respektują polską maturę i nie mają egzaminów wstępnych, ale zwracają uwagę na oceny. Całym procesem rekrutacji zajmuje się Central Applications Office, a dokumenty składać można zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Zalecana jest też udokumentowana znajomość języka angielskiego. 

Jak drogie jest studiowanie i życie w Irlandii? Koszty niestety są dość wysokie. Studenci muszą się przygotować na płatne kierunki, a każda uczelnia ma własny cennik. Pierwszy stopień to często wydatek nawet ponad 3 tys. euro, ale warto śledzić rządowe programy ułatwiające rozpoczęcie studiów młodzieży z zagranicy, np. Free Fees Initiative.

Pomoc od rządu na start?

Przeprowadzka do Irlandii jest poważnym krokiem, więc pomoc od państwa może być bardzo przydatna. Polacy, którzy znajdą pracę w tym kraju, mogą ubiegać się o świadczenia rodzinne. Wśród nich są:

 • Family Income Supplement – zasiłek przyznawany rodzinom o niskich dochodach.
 • Child Benefit – zasiłek na dziecko. 
 • Guardian’s Payment Non-Contributory – zasiłek bezskładkowy, przyznawany prawnemu opiekunowi sieroty.
 • One Parent Family Payment – dodatek wypłacany rodzinom niepełnym.
 • Domiciliary Care Allowance – zasiłek dla rodziców opiekujących się chorym dzieckiem.  

Przeprowadzka do Irlandii z dzieckiem

W Irlandii obowiązek szkolny dotyczy wszystkich dzieci od 6. do 16. roku życia. System kształcenia składa się z czterech stopni:

 • podstawowy (primary-level);
 • ponadpodstawowy (secondary-level);
 • pomaturalny (further education);
 • szkolnictwo wyższe (third level).

Przedszkola oraz żłobki są nieobowiązkowe i niepubliczne, ale rząd oferuje częściowe pokrycie ich kosztów. W czasie dwóch lat edukacji przedszkolnej skorzystać można z darmowych 3 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu i 38 tygodni w roku. Pozostałe koszty ponoszą rodzice. 

Przeprowadzka do Irlandii z dzieckiem wiąże się z koniecznością znalezienia mu odpowiedniej placówki. Dzieci tam rozpoczynają zwykle naukę w wieku 3 lub 4 lat (muszą mieć ukończone 2 lata i 8 miesięcy).

W Irlandii znaleźć można również polskie szkoły. Ich spis, wraz z danymi kontaktowymi, jest na stronie polskiego rządu. Wśród tych placówek są szkoły organizujące standardowy nabór uczniów poprzez rekrutację, jak i placówki prywatne. Te ostatnie oferują często różne warianty edukacyjne, zawierające nowe metody nauczania, kursy interaktywne czy zajęcia dodatkowe. Często od nich zależą ich cenniki, ustalane wewnętrznie.

Praca w Irlandii: zarobki

Zarobki w Irlandii są na wysokim poziomie. Obecna najniższa krajowa wynosi tam 1724 euro na miesiąc. Minimalna stawka godzinowa to 10,20 euro brutto. Jak widać, przeprowadzka do Irlandii może przynieść spore zyski i zagwarantować godną stopę życiową. Obecnie średnia stawka godzinowa w tym kraju wynosi 14,65 euro, o czym informuje portal Europa.jobs.

Czy znajdę w Irlandii pracę?

W Irlandii raczej nie ma problemów ze znalezieniem pracy. Wszystko jednak zależy od tego, w jakim zawodzie chcesz się rozwijać. Najłatwiej jest znaleźć niewymagającą pracę fizyczną – wynagrodzenie nie jest wtedy zbyt wysokie, ale pozwala na wygodne życie.

Jeśli zależy Ci na pracy przynoszącej większy dochód, być może będziesz musiał szukać nieco dłużej. Zawsze jednak można z pomocą internetu znaleźć miejsce zatrudnienia jeszcze przed przeprowadzką.

Irlandia praca sezonowa

Wiele osób wyjeżdża do Irlandii na prace sezonowe – zwykle w okresie letnim. Najczęściej dotyczy to pracowników budowlanych, spawaczy czy operatorów maszyn. Nie brak jednak ofert także dla opiekunek i pielęgniarzy. 

Agencje szukają też studentów i uczniów, którzy są zainteresowani wyjazdami w czasie wakacji. Jest to dla nich szansa na zdecydowanie wyższy zarobek niż w Polsce.

Pośrednicy często oferują pracownikom także możliwość zakwaterowania w atrakcyjnej cenie. Stawki agencji najczęściej są nieco wyższe od najniższej krajowej, ale rzadko przekraczają 11 euro.

Ile kosztuje życie w Irlandii?

W Irlandii trzeba zwrócić szczególną uwagę na różnicę cen w poszczególnych regionach i miastach. Dublin jest najdroższym miastem w kraju i nie odzwierciedla faktycznych kosztów życia tam. 

Ile więc kosztuje średnio życie w Irlandii? Przy założeniu, że 1 euro to 4,55 zł, koszty w średniej wielkości mieście, np. Cork, wyglądają następująco: 

 • chleb – ok. 2 euro (ok. 9 zł),
 • pierś z kurczaka – 8 euro (36 zł),
 • 1 kg ziemniaków – 1,5 euro (6,80 zł). 

Dla porównania, w przeciętnym polskim hipermarkecie te zakupy kosztowałyby kolejno: 2,80 zł, 15 zł i 1 zł. Podkreślmy jednak, że najniższa krajowa w Irlandii to w przeliczeniu ponad 7800 zł.

Życie w Irlandii na stałe a prawo do emerytury

Jak przeprowadzić się do Irlandii, aby mieć prawo do emerytury? W tym kraju obowiązują państwowe emerytury: składkowa i bezskładkowa. Wysokość pierwszej zależy od ilości opłaconych składek. Aby ją otrzymać, musisz mieć 66 lat i płacić podatki przynajmniej 10 lat. 

Druga forma to niskiej wartości świadczenia przyznawane osobom, które mieszkają na terenie Irlandii. Są wypłacane tym, którzy nie mają prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego. 

Polonia w Irlandii

W Irlandii jest wielu Polaków, a największe skupiska naszych rodaków znaleźć można w Dublinie, Cork, Galway i Limerick. Każde z tych środowisk ma swoje grupy w mediach społecznościowych. Nie brak też tam polskich mediów, np. portali internetowych.

Co myślą o nas Irlandczycy?

Udana przeprowadzka do Irlandii? Opinie Polaków mogą być podzielone, bo wiele osób obawia się nieprzychylnych spojrzeń mieszkańców i boi się życia „na obczyźnie”. Prawda jest o wiele przyjemniejsza – Irlandczycy nas lubią i uważają za sumiennych i pracowitych. Są też otwarci na rodziny z dziećmi, w tym kraju bowiem wykazuje się wielką opiekuńczość względem najmłodszych.

Jak wygląda życie w Irlandii?

Jeśli zastanawiasz się, czy i ewentualnie jak przeprowadzić się do Irlandii, pamiętaj, że decyzja należy tylko do Ciebie. Kraj ten jednak jest oceniany przez naszych rodaków bardzo pozytywnie. Irlandczycy są towarzyscy i uprzejmi. 

Z tego powodu przeprowadzka do Irlandii zwykle wiąże się z szybkim nawiązaniem licznych znajomości, podobnie jak wprowadzenie się do nowego domu. Może już pierwszego dnia poznasz sąsiadów, którzy przyjdą się przedstawić. Zależnie od osoby, można to uznać jednocześnie za plusy i minusy życia w Irlandii – nie każdy lubi taką integrację.

Jest jeszcze jeden element, który może zepsuć życie w Irlandii: pogoda. Niestety tamtejsza aura obfituje w ulewy. Z drugiej strony – nie ma też ostrych zim, co dla wielu może być zaletą. 

Przeprowadzka do Irlandii: czy warto jechać?

Jak widać, są plusy i minusy życia w Irlandii. Z jednej strony wyższe zarobki, z drugiej trudność w znalezieniu pracy innej niż fizyczna bez znajomości angielskiego. Przeprowadzka do Irlandii jest szansą dla osób, które nie miały dobrej pracy w Polsce, ale wiąże się też z opuszczeniem swoich bliskich.

Wiele osób mimo to chwali sobie życie w Irlandii. Pogoda nie jest dla nich problemem, a dzięki wysokim pensjom mogą często odwiedzać Polskę. Czy więc można jednoznacznie ocenić, jaka jest przeprowadzka do Irlandii? Opinie są podzielone i wszystko zależy od Twojej osobistej sytuacji i priorytetów.

przez  Agnieszka | 20-10-2021 |
Komentarze (0)

Skomentuj