Przeprowadzka do Kanady: jak przeprowadzić się do Kanady?

Zastanawiasz się, jak przeprowadzić się do Kanady na stałe? Kraj ten nie należy do Unii Europejskiej, więc potrzebna Ci będzie wiza. Nie oznacza to jednak, że zamieszkanie tam jest bardzo skomplikowane, na co dowodem jest wielu Polaków, którzy żyją, uczą się i pracują tam od lat.

Sprawdź koszt przeprowadzki do Kanady!

Przeprowadzka do Kanady 2021 dla obywatela Polski

przeprowadzka do kanady toronto
Photo by Eugene Aikimov on Unsplash

Jak przeprowadzić się do Kanady, będąc Polakiem? Jeśli planujesz półroczny pobyt i nie zamierzasz na miejscu pracować ani się uczyć, nie musisz starać się o żadne specjalne zezwolenia. Wystarczy Ci jedynie paszport i elektroniczne potwierdzenie podróży, czyli tzw. eTA.

Sprawa się komplikuje, jeśli interesuje Cię nauka lub praca w Kanadzie. Wiza będzie wtedy niezbędna. Odpowiedniego zezwolenia wymaga również pobyt w tym kraju z innych powodów, trwający powyżej 6 miesięcy.

Przeprowadzka do Kanady krok po kroku

Jeśli interesuje Cię tylko czasowa przeprowadzka do Kanady na krócej niż pół roku, to o dokładnej długości Twojego pobytu zadecyduje urzędnik imigracyjny. Na przejściu granicznym sprawdzi Twoje dokumenty, zapyta o cel podróży i określi, ile tam możesz zostać. Jak jednak przeprowadzić się do Kanady na stałe, żeby zacząć tam normalnie żyć, pracować i się uczyć? Jeśli interesuje Cię życie w Kanadzie na dłuższą metę, musisz przygotować się na sporo formalności i konieczność spełnienia pewnych warunków.

Jak przeprowadzić się do Kanady – skąd wziąć wizę?

Na dobry początek potrzebujesz oczywiście wizy. Właśnie na podstawie takiego dokumentu można bowiem przebywać długoterminowo w krajach poza Unią. W Sekcji Wizowej w Warszawie możesz złożyć wniosek o wizę stałą. Nie istnieje żadna loteria wizowa – Kanada dokładnie rozpatruje wszystkie wnioski i zezwala na wjazd jedynie tych migrantów, którzy pozytywnie wpłyną na rozwój kraju pod względem społecznym lub ekonomicznym. Co oznacza, że właśnie takim imigrantem musisz być, żeby załapać się na życie w Kanadzie!

Co to jest zielona karta? Często kojarzy się z Kanadą, jednak w praktyce jest to dokument potwierdzający legalny, stały pobyt w USA. Jego posiadacze również mogą wjeżdżać do Kanady, ale muszą – podobnie jak osoby podróżujące z Polski – wyrobić najpierw eTA. Zielona karta nie pozwoli Ci natomiast z automatu podjąć pracy czy nauki w Kanadzie.

Praca w Kanadzie – wiza pozwalająca na normalne życie

Jeśli masz już pozwolenie na pobyt stały i chcesz wiedzieć, jak przeprowadzić się do Kanady i rozpocząć tam pracę, powinieneś postarać się o specjalne pozwolenie. W tym przypadku też nie istnieje żadna loteria wizowa, Kanada bowiem dokładnie ocenia kwalifikacje i doświadczenie zawodowe kandydatów, wydając zgody tym, którzy pozytywnie wpłyną na rozwój tego kraju. 

O zezwolenie na pracę, a także naukę, możesz starać się za pośrednictwem strony internetowej kanadyjskiego rządu. Bez niego zatrudnienie czy rozpoczęcie edukacji jest niemożliwe.

W pozytywnym rozpatrzeniu wniosku mogą Ci pomóc kwalifikacje zawodowe. Szczególnie przydatne są certyfikaty językowe (angielski i francuski, jako że w stanie Quebec ten drugi język jest powszechnie używany i uważany za ważny). Jeśli masz taką możliwość, postaraj się też o zdobycie referencji od poprzednich pracodawców. Ostatnim krokiem jest potwierdzenie kwalifikacji zawodowych, certyfikatów i wszelkich dyplomów i uprawnień – zadbaj o to, by były dostępne dla urzędnika w językach obowiązujących w Kanadzie.

Praca w Kanadzie na wizie turystycznej?

Praca w Kanadzie na wizie turystycznej jest nielegalna. Wiza turystyczna uprawnia jedynie do swobodnego przemieszczania się po terytorium całego tego kraju. Jeżeli podejmiesz się na takiej wizie pracy „na czarno”, będziesz zagrożony poważnymi konsekwencjami, które mogą w przyszłości uniemożliwić Ci legalną przeprowadzkę do Kanady. Jeśli chcesz jednak wypróbować życie i pracę w tym kraju bez podejmowania się przeprowadzki na stałe, możliwe, że uda Ci się coś takiego zorganizować – szczególnie, jeśli jesteś jeszcze osobą młodą. Istnieje bowiem wiele programów umożliwiających łączenie pracy ze zwiedzaniem, typu Work and Travel.

Ile kosztuje przeprowadzka do Kanady?

Zastanawiasz się, ile kosztuje przeprowadzka do Kanady? Niestety nie jest to tanie przedsięwzięcie. Weź pod uwagę ogromną odległość, która dzieli ten kraj od Polski. W przypadku transportu rzeczy zdać się musisz przede wszystkim na loty samolotem i przesyłki kurierskie.

Koszt przeprowadzki do Kanady w różnych konfiguracjach

Źródło: epaka.pl

Jak przeprowadzić się do Kanady, żeby nie wydać fortuny na transfer rzeczy? Ze względu na odległość najlepiej zabrać ze sobą jak najwięcej bagaży podczas podróży samolotem, a pozostałe przedmioty przesłać kurierem międzynarodowym.

Ile wyniesie Cię przeprowadzka do Kanady? Cena bagażu podczas lotu samolotem zależy od linii lotniczej i wykupionej klasy biletu. Standardowe oferty na podróże długodystansowe przewidują zwykle jedną walizkę o wadze ok. 20 kg w taryfie podstawowej, ale oferują też możliwość wykupienia dodatkowych sztuk lub biletów wyższej klasy, uprawniających do zabrania nawet kilku dużych toreb.

Chcesz, żeby przedmioty czekały na Ciebie na miejscu po Twojej przeprowadzce do Kanady? Koszt nadania paczki z Polski również może różnić się w zależności od firmy, którą wybierzesz, wymiarów bagażu i jego wagi. Pakunek o wymiarach 50cm x 50cm x 50cm i wadze 10 kg można przetransportować z Polski do Kanady za ok. 400-800 zł.

Sprawdź koszt przeprowadzki do Kanady!

Przeprowadzka z dziećmi do Kanady

Przeprowadzka z dziećmi do Kanady wymaga posiadania dodatkowych dokumentów. W tym przypadku musisz zabrać ze sobą odpis aktu urodzenia dziecka. Jeśli maluch jedzie bez jednego z rodziców, konieczne jest też posiadanie jego zgody na wyjazd, która powinna być podpisana przez notariusza. Wszystkie dokumenty muszą być w języku angielskim lub francuskim.

Chcesz przygotować swoje dzieci do przeprowadzki? Możesz poczytać z nimi specjalne książeczki, dzięki którym maluchy zrozumieją, jaka przygoda czeka je w związku ze zmianą miejsca zamieszkania. Polecamy też nasz poradnik, który pomoże Ci zaplanować przeprowadzkę z dziećmi.

Studia w Kanadzie – jak przeprowadzić się do Kanady na studia?

Jak przeprowadzić się do Kanady i rozpocząć tam studia? Musisz wiedzieć, że na większości tamtejszych uniwersytetów zajęcia prowadzone są w języku angielskim lub francuskim.

Wiele polskich dyplomów jest tam respektowanych, możliwe jest więc przeniesienie się do tego kraju np. po otrzymaniu dyplomu licencjata. 

Każda placówka ma własne zasady rekrutacji. Podobnie jak nie istnieje tam loteria wizowa, Kanada nie urządza również konkursów dla studentów na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”. Zgody na rozpoczęcie nauki w tym kraju przyznawane są po dokładnej analizie zgłoszenia. 

Jeśli zamierzasz uczyć się tam dłużej niż 6 miesięcy, musisz złożyć wniosek o wizę studencką. Zrobić to możesz dopiero po otrzymaniu potwierdzenia przyjęcia na studia. Do dokumentów dołączyć musisz list z uniwersytetu, skan paszportu i dowód na posiadanie środków umożliwiających pokrycie czesnego i życie przez rok w Kanadzie. 

Kanadyjskie prowincje same ustalają wysokość czesnego, a zwykle jego wysokość wacha się od 7000 do nawet 40000 za rok. Wiza studencka umożliwia podjęcie pracy na pełen etat w czasie przerw wakacyjnych i do 20 godzin tygodniowo w semestrze.

Work and Travel Kanady – przeprowadzka do Kanady na wakacje

przeprowadzka do kanady jak przeprowadzic sie do kanady
Photo by Matthew Henry on Unsplash

Nie jesteś przekonany czy i jak przeprowadzić się do Kanady? Możesz skorzystać z różnego rodzaju wyjazdów czasowych typu Work and Travel. Dzięki nim przekonasz się, czy ten kraj jest dla Ciebie.

Taka czasowa przeprowadzka do Kanady będzie szansą na połączenie pracy ze zwiedzaniem. Zwykle programy tego typu trwają pół roku lub rok, a aplikować mogą do nich najczęściej osoby do 35. roku życia.

Praca w Kanadzie – zarobki

Podobnie jak niemalże na całym świecie, zarobki uzależnione są tam od doświadczenia, branży i miejsca zamieszkania. Jak przeprowadzić się do Kanady, żeby jednak żyć na odpowiednim poziomie? Minimalna stawka godzinowa jest zależna od miejsca zamieszkania, np.:

 • British Columbia – 15,20 CAD,
 • Saskatchewan – 11,45 CAD,
 • Alberta – 15,00 CAD,
 • Manitoba – 11,90 CAD,
 • Quebec – 13,10 CAD,
 • Ontario – 14,25 CAD,
 • Nowa Szkocja – 12,95 CAD.

Są to kwoty, które nawet niedoświadczonemu pracownikowi fizycznemu pozwolą na opłacenie podstawowych zobowiązań finansowych i życie na przeciętnym poziomie.

Ile kosztuje życie w Kanadzie?

Przeprowadzka do Kanady to jedno, ale utrzymanie się w tym kraju jest zupełnie inną sprawą. Za niewielkie mieszkanie w centrum większego miasta zapłacić trzeba ok. 1000–1500 CAD, podczas gdy na obrzeżach lub w mniejszej miejscowości cena ta spaść może nawet do 500–1000 CAD. Podobnie wygląda kwestia stawek za żywność czy usługi – z daleka od największych metropolii rzeczy te są o wiele tańsze.

Życie w Kanadzie – czego się spodziewać?

Jak widzisz, przeprowadzka do Kanady krok po kroku nie jest aż tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać na początku. Co jednak czeka Cię na miejscu? 

Mieszkańcy tego kraju przede wszystkim nie tolerują łamania poprawności politycznej. Bardzo szanowana jest tam wielokulturowość i nieakceptowalne wszelkie przejawy uprzedzeń.

Kanadyjczycy są z natury życzliwi i bardzo grzeczni. Chętnie wymieniają uprzejmości, jednak szanują swobodę – zarówno swoją, jak i innych, dlatego wejście z nimi w bliższą relację trwa zwykle dość długo. Są za to pogodnymi optymistami, którzy w rozmowach skupiają się na jasnych stronach codzienności.

Wiele osób kojarzy Kanadę z mroźną pogodą i igloo, ale pamiętaj, że zdecydowana większość Kanadyjczyków mieszka w południowej części kraju, gdzie klimat nie jest znacząco chłodniejszy od tego panującego w Polsce. Szczególnie w miastach blisko oceanu możesz spodziewać się łagodnego powietrza, w głębi lądu mrozy bywają natomiast bardziej siarczyste.

Gdzie zamieszkać w Kanadzie?

Jak przeprowadzić się do Kanady, aby trafić w dobre miejsce? Ten kraj jest ogromny, a między wielkimi miastami są potężne odległości. Wybór lokalizacji jest więc kluczowy, bo późniejsze zmiany mogą być kosztowne i czasochłonne. 

Ze względu na rozmiar Kanady, poszczególne miasta różnią się pod wieloma względami. Przy wyborze weź pod uwagę np. warunki pogodowe, klimat czy ukształtowanie terenu. Fani mrozów zapewne nie wyruszą na północ, a miłośnicy wybrzeża do wnętrza lądu. 

Warto też zwrócić uwagę na różnice w wysokości pensji minimalnej. Jak przeprowadzić się do Kanady, to w taki sposób, żeby żyć na odpowiednim poziomie – sprawdź więc, gdzie stawki i koszty są na satysfakcjonującym Cię poziomie.

Wybór miasta zależeć może również od dostępu do lotniska, obecności miejscowej Polonii, miejsca zamieszkania krewnych i wielu innych czynników. Zmiennych jest bardzo wiele, dlatego przed realizacją swoich planów dokładnie je wszystkie przemyśl, by nie przeżyć rozczarowania.

Polonia w Kanadzie – gdzie jest? Jaka jest?

Jeśli interesuje Cię przeprowadzka do Kanady, to z pewnością ciekawy jesteś również tego, gdzie jest tam największa Polonia. W tym kraju obecnie mieszka około miliona Polaków, przez co stanowimy tam jedną z większych społeczności.

Jeśli to, gdzie zamieszkać w Kanadzie, łączysz bezpośrednio z obecnością Polaków, to największe skupiska Polonii są w:

 • Montrealu,
 • Toronto,
 • Mississaudze,
 • Edmonton.

Kanada jest bardzo przyjaznym i spokojnym krajem, mocno zintegrowane są tam więc również grupy etniczne i kulturowe. Polacy, którzy tam mieszkają, często tworzą zintegrowane społeczności, np. wspólnie spędzając wolne dni.

Co myślą o Polakach w Kanadzie?

Kanadyjczycy szanują wszystkie grupy etniczne i narodowościowe, które zamieszkują ich kraj. Najważniejsze jest dla nich jednak to, by imigranci uczciwie pracowali, zarabiali i dobrze się zachowywali. Każda osoba spełniająca te warunki – niezależnie od pochodzenia – zyska ich przychylność.

Przeprowadzka do Kanady – czy warto?

Teraz już wiesz, co to jest zielona karta, jak przeprowadzić się do Kanady i jakich cen spodziewać się na miejscu. Musisz jednak odpowiedzieć sobie jeszcze na pytanie, czy na pewno jest to Twoje miejsce na Ziemi? Na pewno nie będziesz narzekał tam na zły standard życia i będziesz mógł nacieszyć się niesamowitymi widokami. 

Z drugiej strony poza największymi miastami kraj ten jest słabo zaludniony i czasem trzeba pokonać setki kilometrów, aby gdzieś dojechać. Skoro wiesz, jak przeprowadzić się do Kanady tylko na krótki czas, może spróbuj poznać ten kraj dzięki programom typu Work and Travel, a potem dopiero podejmij ostateczną decyzję.

Sprawdź koszt przeprowadzki do Kanady!
przez  Agnieszka | 14-12-2021 |
Komentarze (0)

Skomentuj