Przeprowadzka do Niemiec || Jak przeprowadzić się do Niemiec?

Obecnie, w czasach ogólnie postępującej globalizacji, coraz więcej ludzi podejmuje decyzję o opuszczeniu swojej ojczyzny. Według danych statystycznych najczęściej wybieranym kierunkiem emigracji przez Polaków jest Zachód. Jednym z najpopularniejszych krajów, w których Polacy postanawiają zamieszkać, są Niemcy. Jeśli również w Twojej głowie pojawia się myśl o chęci zmiany otoczenia, a głównym pytaniem, jakie sobie stawiasz jest „jak przeprowadzić się do Niemiec?”, ten artykuł pomoże Ci ze znalezieniem odpowiedzi.

Z artykułu dowiesz się przede wszystkim, z jakimi formalnościami wiąże się przeprowadzka do Niemiec. Znajdziesz w nim informacje o tym, jak wygląda życie w Niemczech, jakie są zarobki, a także ile kosztuje przeprowadzka do Niemiec.

Chcesz się dowiedzieć tylko tego, ile kosztuje przeprowadzka do Niemiec? Cennik i porównanie różnych firm zobaczysz po kliknięciu poniższego przycisku.

Sprawdź cenę przeprowadzki

Emigracja do Niemiec – czy masz do tego prawo?

Polacy jako członkowie Unii Europejskiej posiadają prawo do przemieszczania się po całym jej terytorium. Zatem jeśli posiadasz polskie obywatelstwo, nie powinieneś martwić się o to, że nie będziesz miał jak przeprowadzić się do Niemiec. Podczas podróży pamiętaj o zabraniu ze sobą dokumentu potwierdzającego Twoją tożsamość tj. dowodu osobistego lub paszportu. Mimo że Niemcy należą do strefy Schengen, na granicy może zdarzyć się losowa kontrola.

Planując wyjazd do Niemiec na stałe, należy zgłosić to w polskim urzędzie. Koniecznie trzeba także zarejestrować swój pobyt w Niemczech, aby legalnie przebywać na terytorium tego kraju na dłuższą metę. Po trzech miesiącach od przyjazdu konieczne jest uzyskanie zaświadczenia o rejestracji. Można ubiegać się o nie w urzędzie miasta lub na lokalnym posterunku policji. Brak zaświadczenia nie będzie skutkował wydaleniem z kraju, jednak może się skończyć nałożeniem grzywny. Po pięciu latach od przyjazdu można ubiegać się o dokument pobytu stałego. Nie jest on jednak obowiązkowy, aby życie w Niemczech było legalne.

Z jakimi formalnościami wiąże się przeprowadzka do Niemiec?

Formalności, jakich powinno się dopełnić przed przeprowadzką do Niemiec, jest całkiem sporo. Nie tylko nimi warto się zresztą zająć jeszcze w Polsce. Przede wszystkim ucz się języka. Pamiętaj, jak przeprowadzić się do Niemiec, to przynajmniej z podstawową wiedzą i umiejętnością porozumiewania się w języku urzędowym. Po angielsku porozumiesz się raczej ze studentami. W codziennym życiu nie spotkasz zbyt wielu osób, które rozumieją ten język.

Pamiętaj, aby zaopatrzyć się w EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego). Karta ta uprawnia do skorzystania z publicznej opieki zdrowotnej na terenie całej Unii Europejskiej. Ubezpieczenie zdrowotne jest niezwykle istotne, jeśli chodzi o życie w Niemczech. Bez niego nie można się zameldować na terenie kraju.

Skompletuj wszystkie potrzebne dokumenty. Te, o których była mowa wcześniej, a także akt urodzenia, dyplomy i zaświadczenia. Rozsądnym jest również przetłumaczyć je na język niemiecki i wykonać kserokopię, aby nie operować oryginałami, co wiązałoby się z ryzykiem ich zniszczenia.

Po wprowadzeniu się do domu lub mieszkania na terenie Niemiec należy dokonać procedury meldunkowej w urzędzie. W tym celu potrzebne będą następujące dokumenty: 

 • dowód tożsamości, 
 • wypełniony formularz meldunkowy, 
 • umowa najmu lub kupna. 

Jeśli czeka Cię przeprowadzka do Niemiec z dziećmi, potrzebny będzie także paszport dziecięcy albo akt urodzenia dziecka. Zastanawiasz się, jak przygotować maluchy na zmianę miejsca zamieszkania? Mogą Ci w tym pomóc specjalne książeczki dla dzieci o przeprowadzce.

Przeprowadzka do Niemiec: koszt usługi przeprowadzkowej

Wynajęcie firmy przeprowadzkowej do zmiany kraju zamieszkania wydaje się całkiem rozsądnym pomysłem. Zamiast samemu zastanawiać się jak przeprowadzić się do Niemiec z własnymi rzeczami i jak je przetransportować, możemy te kwestie zostawić profesjonalistom. Cena takiej usługi zależna jest od ilości rzeczy, które chcemy ze sobą zabrać, a także od długości trasy. Średnie ceny usługi przeprowadzkowej według serwisu przeprowadzki-poznan-24.pl:

TrasaWycena
Poznań – Berlin900 – 1100 zł
Warszawa – Hannover1600 – 1800 zł
Kraków – Monachium1900 – 2200 zł
Dortmund – Wrocław1500 – 1700 zł
Hamburg – Gdańsk1700 – 2000 zł
Stuttgart – Katowice2100 – 2300 zł
Kolonia – Warszawa2300 – 2600 zł
Sprawdź cenę przeprowadzki

Przeprowadzka do Niemiec – pomoc na start

Po przyjeździe i załatwieniu wszelkich formalności pora na zaadaptowanie się w nowym środowisku. Niemcy to niezwykle opiekuńczy kraj, który oferuje szeroki wachlarz pomocy socjalnej dla swoich obywateli. Jako świeży nabytek tamtejszej społeczności masz możliwość skorzystania z wielu z tych pomocy.

Pierwszym zasiłkiem, którym warto się zainteresować jest tak zwane „Kindergeld”. To zasiłek rodzinny przysługujący rodzicom i opiekunom prawnym. Wypłacany jest co miesiąc na każde dziecko, które nie ukończyło 18 roku życia. Istnieje możliwość, aby zasiłek był wypłacany do 25 urodzin, jeśli dziecko uczy się zawodu lub studiuje. Aby otrzymać pomoc tego typu, należy być osobą aktywnie zawodową i podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W roku 2021 stawki zapomogi znacznie wzrosły i wynoszą: 

 • na każde pierwsze i drugie dziecko 219 euro, 
 • na każde trzecie dziecko 225 euro
 • 250 euro na każde kolejne dziecko. 

Wniosek o Kindergeld można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika w Familienkasse. Na decyzję dotyczącą Kindergeld czeka się od 2 do 6 miesięcy.

Jeśli obawiasz się, jak przeprowadzić się do Niemiec i nie zbankrutować, musisz wiedzieć, że po trzech miesiącach od przyjazdu masz możliwość ubiegania się o zasiłek Hartz 4. Ten typ wsparcia ma za zadanie wspomóc osoby, którym z różnych względów brakuje pieniędzy, aby funkcjonować na przyzwoitym poziomie. Ubiegać się o takową pomoc mogą osoby, które przez rok nie mogły znaleźć pracy bądź pracują, jednak ich dochody nie wystarczają na pokrycie wszystkich kosztów. Kwoty zasiłku mieszczą się w zakresie od 283 euro do 446 euro. Stawki te obowiązują od 1 stycznia 2021 roku.

Oprócz wyżej wymienionych zasiłków każdy mieszkaniec Niemiec może liczyć na państwową służbę zdrowia. Inne pomoce to zasiłek chorobowy, a także wsparcie finansowe po porodzie, z którego mogą skorzystać zarówno matka, jak i ojciec nowo narodzonego dziecka.

Przeprowadzka do Niemiec z dziećmi

Podstawowe informacje o tym, jak przeprowadzić się do Niemiec z dziećmi znajdziesz wyżej. Tutaj natomiast skupimy się na kwestiach, które wprowadzą potomstwo w nowe otoczenie.

Emigracja do Niemiec to stresujące przedsięwzięcie nie tylko dla rodziców, ale też dla dzieci. Przygotowując się do podróży, oprócz załatwiania spraw formalnych w postaci dokumentów czy pozwoleń, nie należy zapominać o odpowiednim przygotowaniu psychicznym. Dzieci mogą przeżyć wyjazd z ojczyzny w sposób szczególny i warto poświęcić nieco czasu na rozmowy, które pozwolą dziecku oswoić się z nową sytuacją.

Po przyjeździe do nowego miejsca zamieszkania koniecznym jest zapisanie dzieci do placówki edukacyjnej, ponieważ w Niemczech tak jak w Polsce istnieje obowiązek szkolny. Zapisy są darmowe. Co do formalności, wystarczy zgłosić się do interesującej nas szkoły lub przedszkola i wypełnić odpowiedni formularz. Niezbędne będą także dokumenty dziecka takie jak dowód osobisty, potwierdzenie zameldowania i świadectwa szkolne. W niemieckich miastach znajdują się punkty doradztwa. Możemy tam zasięgnąć rady à propos niemieckiego systemu szkolnictwa, a także dowiedzieć się o dostępności kursów językowych dla najmłodszych.

Przeprowadzka do Niemiec: skupiska Polaków

Polacy w Niemczech to jedna z największych grup narodowych zamieszkujących ten kraj. Przed nami są jedynie imigranci Tureccy. Jak zatem łatwo się domyślić, na terenie Niemiec nie trudno o znalezienie naszego krajana. Według danych z niemieckiego urzędu statystycznego z 2017 roku w Niemczech zameldowanych było 783 000 osób posiadających jedynie obywatelstwo polskie. Osób, które mają podwójne obywatelstwo lub mają jakąkolwiek historię migracyjną związaną z Polską, jest około dwóch milionów.

W przypadku, gdy wyjeżdżasz do Niemiec z chęcią integracji z Polonią i chcesz nadal przebywać w towarzystwie rodaków, najlepszym wyborem będą dla Ciebie miejscowości bliskie polskiej granicy. Tam najwięcej obcokrajowców stanowią właśnie Polacy. Ewentualnie możesz rozważyć miejscowości z regionu Nadrenia Północna-Westfalia, gdzie znajduje się najwięcej Polaków ogólnie.

Jeśli natomiast zastanawiasz się, jak przeprowadzić się do Niemiec i pozostać nieco zdystansowanym od Polaków, na przykład w celu poznania nowych obyczajów, to możesz zainteresować się miejscowościami z krajów związkowych takich jak Saksonia czy Turyngia.

Praca w Niemczech: zarobki

Jednym z istotniejszych tematów, które należy omówić przy rozważaniu przeprowadzki, jest praca w Niemczech. Zarobki w tym kraju na tle całej Unii Europejskiej prezentują się całkiem przyzwoicie. Według portalu forsal.pl Niemcy znajdują się na 6. miejscu w rankingu pod względem płacy minimalnej. Ich stawka minimalna od 1 stycznia 2020 roku to 9,35 € na godzinę, co w wymiarze miesięcznym daje 1 584 €.

Tabela średnich zarobków różnych zawodów w Niemczech

ZawódMedianaŚrednie roczne zarobki
Pomoc kuchenna21.907 €23.454 €
Kelner23.619 €24.884 €
Kasjer26.572 €28.363 €
Zawodowy kierowca28.436 €30.467 €
Specjalista ds. rozwoju biznesu62.551 €71.272 €
Analityk ubezpieczeniowy71.042 €73.731 €
Kierownik działu handlowego/sprzedaży67.699 €76.490 €
Regionalny kierownik ds. sprzedaży74.528 €81.602 €
Manager inwestycyjny83.641 €90.954 €

Warto zauważyć, że średnie zarobki różnią się w poszczególnych regionach Niemiec. Najwyższe wynagrodzenia dostają mieszkańcy Frankfurtu nad Menem (70 974 euro rocznie). Jeśli chodzi o landy wymieniane wcześniej jako polecane do zamieszkania dla emigrujących Polaków, dane prezentują się następująco:

 • Nadrenia Północna-Westfalia (58 815 €)
 • Turyngia (48 334 €)
 • Saksonia (47 292 €)

Wyjazd do Niemiec na stałe a prawo do niemieckiej emerytury

Jeśli wyjedzieszna stałe do Niemiec i będziesz pracowaćdla tamtejszych firm, będziesz opłacać składki emerytalne dla niemieckich zakładów ubezpieczeniowych i to od nich będziesz pobierać wypłaty emerytur. Zatem jak wyjechać do Niemiec i uzyskać ubezpieczenie emerytalne? Jako emigrantowi przysługuje Ci zarówno emerytura z Polski, jak i z Niemiec. Na podstawie prawa unijnego polski zakład ubezpieczeń wypłaci należną za okres przepracowany w ojczyźnie emeryturę do niemieckiego urzędu. Ten następnie rozdysponuje te pieniądze w Twoją stronę wraz z należnością, którą wypracujesz w Niemczech. Aby otrzymać emeryturę w Niemczech, należy mieć ukończone 67 lat.

Przeprowadzka do Niemiec samemu czy z agencją?

Wielu Polaków decyduje się na wyjazd do Niemiec, aby najpierw zdobyć pracę, zbadać rynek i warunki, a następnie sprowadzić tam swoją rodzinę. Czy takie rozwiązanie jest korzystne? To zależy. Agencja zdecydowanie wszystko uprości: zadba o zakwaterowanie i formalności, znajdzie pracę. Jednak nie będziesz miał wpływu na to, jakie będą warunki mieszkalne i umiejscowienie kwaterunku, a także w jakiej dokładnie firmie będziesz pracować. Do tego agencja pobierze dodatkowe opłaty za wykonanie swoich usług. Zatem jeśli nie jesteś wymagający i nie wszystko musi być dokładnie tak jak sobie wymarzyłeś, przynajmniej na starcie, to wyjazd z agencją jest dla Ciebie. Jeśli jednak cenisz sobie indywidualność, zorganizuj wyjazd samodzielnie.

Ile kosztuje życie w Niemczech?

Jednym z istotniejszych pytań, na jakie należy sobie odpowiedzieć podczas rozważań czy i jak przeprowadzić się do Niemiec, jest pytanie, ile kosztuje życie w Niemczech. Koszty utrzymania w tym kraju mogą różnić się w zależności od tego, w jakim regionie zdecydujesz się zamieszkać. Według danych z 2020 roku najtańsze lokale mieszkalne można znaleźć we wschodnich regionach Niemiec takich jak Saksonia. Drożej natomiast jest w stolicy i na południu kraju. Przykładowe ceny wynajmu:

 • Monachium – od 1400 €
 • Berlin – od 600 €
 • Kolonia – 600 €
 • Hamburg – 650 €
 • Lipsk – od 300 €.

Według danych z portalu Numbeo, produkty spożywcze w Berlinie są droższe średnio o 58% w porównaniu z Warszawą. Ceny w restauracjach są natomiast wyższe o około 49%.

Jak wygląda życie w Niemczech? Czy Niemcy lubią Polaków?

Według statystyk i badań Niemcy to kraj, który mieści się w ścisłej czołówce najlepszych krajów do życia. W rankingu VMLY & R oraz Wharton School z University of Pennsylvania Niemcy uplasowały się na 10. miejscu, podczas gdy Polska zajęła 22. miejsce. Jeśli chodzi o ogólnoświatowy ranking 10 najlepszych miast, państwo niemieckie może pochwalić się aż dwoma aglomeracjami na liście. Monachium na miejscu 7., a także Düsseldorf na miejscu 4. Według portalu Numbeo siła nabywcza przeciętnej osoby w Berlinie jest wyższa o ponad 70% niż w Warszawie. Co ciekawe, według Barometru polsko-niemieckiego, który stanowi wskaźnik relacji pomiędzy tymi nacjami, większość Niemców i Polaków postrzega relacje polsko-niemieckie jako dobre. Zatem jak przeprowadzić się do Niemiec? Wygląda na to, że jak najszybciej.

Czy warto przeprowadzić się do Niemiec?

Podsumowując temat jak przeprowadzić się do Niemiec i czy warto rozważać taką opcję, można powiedzieć jedynie, że to kwestia całkowicie indywidualna. Jeśli przeczytałeś lub przeczytałaś cały tekst i z każdym kolejnym zdaniem rosło w Tobie odczucie, że to jest coś dla Ciebie, w takim razie nie wahaj się, pakuj najpotrzebniejsze rzeczy i w drogę. Jeśli jednak nadal odczuwasz jakieś wątpliwości czy nie czujesz się na siłach, aby podjąć takie przedsięwzięcie, daj sobie trochę czasu, zrób analizę plusów i minusów lub zwyczajnie prześpij się z tą kwestią.

przez  Agnieszka | 19-02-2021 |
Komentarze (0)

Skomentuj