Przeprowadzka do Hiszpanii || Jak przeprowadzić się do Hiszpanii?

Hiszpania to jedno z najlepszych miejsc na wakacje w Europie. Przeprowadzka do Hiszpanii to jednak całkiem inna kwestia. Wymaga odpowiedniego przygotowania i nastawienia – w praktyce codzienność na Półwyspie Iberyjskim to nie tylko plaża i słońce! Aby Twoje przyszłe życie w Hiszpanii było jak najlepsze, przeczytaj, jak przeprowadzić się do Hiszpanii w najmądrzejszy i najbardziej efektywny sposób.

Chcesz tylko sprawdzić, ile kosztuje przeprowadzka do Hiszpanii? Kliknij w przycisk poniżej, żeby porównać oferty firm przeprowadzkowych!

Sprawdź koszt przeprowadzki

Przeprowadzka do Hiszpanii 2021 dla obywatela Polski

Hiszpania, tak samo jak Polska, znajduję się w strefie Schengen. W związku z tym Twoja planowana przeprowadzka do Hiszpanii będzie o wiele łatwiejsza niż dla obywatela spoza Europy. Nie musisz starać się o wizy ani pozwolenia pobytu. Wystarczy, że zadbasz o dopełnienie kilku formalności, które zalegalizują Twój pobyt w tym malowniczym kraju.

Przeprowadzka do Hiszpanii: formalności

Podstawową rzeczą w kwestii tego jak przeprowadzić się do Hiszpanii jest legalizacja pobytu. Jeżeli planujesz zamieszkać tam na stałe, czyli powyżej sześciu miesięcy w ciągu roku, konieczne będzie podjęcie kilku działań.

Jeśli ma pomyślnie przebiec Twoja przeprowadzka do Hiszpanii – formalności z tym związane to temat priorytetowy. Twoim pierwszym krokiem powinno być wyrobienie tzw. „Certificado de Registro de Ciudadano de la U.E.”, czyli certyfikatu potwierdzającego Twój pobyt poza granicami Polski.

Kolejnym krokiem jest wyrobienie na komisariacie policji numeru N.I.E. Jest on niezbędny przy wielu czynnościach: bez niego nie kupisz mieszkania, ciężej będzie też założyć konto w banku czy podjąć pracę. Numer N.I.E. jest odpowiednikiem polskiego numeru PESEL. Zostanie Ci nadana unikatowa kombinacja cyfr i liter, którą warto znać na pamięć – bardzo często będziesz musiał jej używać.

Jeśli zadbasz o te sprawy w pierwszej kolejności, Twoja przeprowadzka do Hiszpanii przebiegnie sprawnie i przyjemnie. 

Przeprowadzka do Hiszpanii: koszt

Zanim zdecydujesz się zamieszkać w Hiszpanii na stałe, warto poznać koszty takiej operacji. Podstawową sprawą jest fakt, że ten kraj operuje walutą euro. Wiąże się to ze sporymi kosztami przewalutowania, jeżeli Twoje oszczędności wciąż są w złotówkach albo jeśli planujesz pracować zdalnie i zarabiać w polskiej walucie.

Sprawdź koszt przeprowadzki

Przeprowadzka do Hiszpanii: transport na drugi koniec Europy

Nasz kraj od Hiszpanii dzieli około 3000 km. Jest to duży dystans, szczególnie jeżeli chcesz go pokonać autem na własną rękę. Więc jak przeprowadzić się do Hiszpanii? Samochodem trasę tę przeciętny kierowca pokona w ok. 3 dni. Rozważ postoje w Niemczech i Francji – bardzo łatwo znaleźć nocleg bezpośrednio przy autostradzie.

Jeżeli preferujesz szybszy sposób, odpowiedzią jest lot samolotem. Zajmuje on ok. 3-4 godzin w zależności od tego, z jakiej części Polski startujesz i do którego konkretnie miasta się przeprowadzasz. Wielu przewoźników oferuje loty do najważniejszych miast w Hiszpanii, nie powinieneś więc mieć kłopotu z kupnem biletu. W szczególności warto szukać promocji u tanich przewoźników takich jak RyanAir, WizzAir oraz EasyJet.

Chciałbyś uzyskać pomoc specjalistycznej firmy przeprowadzkowej, ale nie wiesz, jak wybrać odpowiedniego usługodawcę? Na szczęście mamy już o tym artykuł.

Cena przeprowadzki do Hiszpanii

Poniższa tabela prezentuje przykładowe ceny, gdy Twoim celem jest przeprowadzka do Hiszpanii, transport rzeczy osobistych i ew. mebli na trasie Polska → Hiszpania. 

OdDo Cena
WarszawaMadrytok. 10900 zł + autostrady
PoznańBarcelonaok. 8200 zł + autostrady
OlsztynValenciaok. 10400 zł + autostrady

Jak widzisz nie jest tanią operacją przeprowadzka do Hiszpanii. Transport mebli, opłaty za autostrady – to wszystko bardzo podnosi koszty całej operacji. Oczywiście możesz rozważyć opcję, w której zabierasz wyłącznie najpotrzebniejsze przedmioty osobiste, a meble czy ubrania kupujesz na miejscu. Biorąc pod uwagę wysoką cenę transportu, może Ci to wyjść na plus mimo wyższych cen przedmiotów użytku codziennego w Hiszpanii.

Hiszpania & Erasmus, czyli przeprowadzka do Hiszpanii na studia

Jeżeli jesteś studentem szukającym ciekawego kierunku wyjazdu na Erasmus, przeprowadzka do Hiszpanii na ten czas z pewnością jest warta rozważenia.

Hiszpania to kraj bardzo przyjazny studentom, z bogatym życiem nocnym i pięknymi widokami. Najpopularniejsze miasta jak Barcelona, Madryt, Granada czy Cartagena, to gwarancja poznania innych studentów z całego świata. Miasta te co roku przyciągają tysiące studentów.

Jako polski Erasmus, masz możliwość uzyskania dofinansowania wyjazdu w kwocie 400 euro miesięcznie lub 500 euro, jeżeli wyjeżdżasz na praktyki. Przed wyjazdem koniecznie upewnij się, czy Twój paszport jest aktualny. Warto też wyrobić sobie tzw. kartę EKUZ, która daje prawo do bezpłatnej opieki medycznej w nagłych przypadkach.

Pomoc od hiszpańskiego rządu na start?

Przeprowadzka do Hiszpanii wiąże się z ogromną życiową zmianą. Aby cała operacja przebiegała jak najlepiej, warto byś wiedział, na jaką pomoc możesz liczyć, będąc w Hiszpanii.

Podstawową kwestią jest język. Życie w Hiszpanii wymaga dobrej znajomości hiszpańskiego. Mogłoby się wydawać, że tak duży europejski kraj będzie szczycił się dobrą znajomością angielskiego, jednak prawda jest inna. Aby dogadać się w banku czy na ulicy, nie wystarczy Ci angielski. W związku z tym każde miasto oferuje darmowe kursy hiszpańskiego dla obcokrajowców. Są one dobrą alternatywą dla płatnych, prywatnych kursów w szkołach językowych. Dodatkowo często możesz spotkać się z tzw. clases de conversación. Są to najczęściej spotkania w barach, przy kawie, gdzie będziesz mieć możliwość rozmowy i szlifowania języka z innymi. 

Poza kwestią języka prawdopodobnie interesuje Cię sprawa zasiłku dla obcokrajowców w Hiszpanii. Zarobki w Hiszpanii nie należą do najwyższych, czy możesz więc liczyć na pomoc od rządu? Wszystko zależy od tego, czy przebywasz tam legalnie. Bez dokumentów nie możesz liczyć na żadną pomoc ze strony rządu. Warto więc zalegalizować swój pobyt, aby móc pobierać np. paro, czyli zasiłek dla bezrobotnych. 

Przeprowadzka do Hiszpanii z dziećmi

Jeżeli zastanawiasz się, jak przeprowadzić się do Hiszpanii z dziećmi, tutaj znajdziesz odpowiedź. Podstawową kwestią jest szkoła. W Hiszpanii znajdziesz dużo międzynarodowych szkół, w tym prestiżowe szkoły brytyjskie lub prywatne szkoły hiszpańskie w języku angielskim. Wiążą się jednak one z dużymi kosztami rzędu kilku tysięcy euro rocznie.

Jeżeli Twoje dzieci mają mniej niż 18 lat, możesz rozważyć zapisanie ich do szkoły państwowej. Takie placówki oferują darmowe lekcje hiszpańskiego dla wszystkich extranjeros (obcokrajowców). Pomagają też we wdrożeniu się w nową rzeczywistość. Im młodsze dzieci, tym łatwiej będzie im przystosować się i nauczyć nowego języka. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak przeprowadzić się z dziećmi? Sprawdź nasz artykuł!

Przeprowadzka do Hiszpanii z dziećmi
Jorge Fernández Salas /Unsplash

Praca w Hiszpanii: zarobki

Zarobki w Hiszpanii to kolejny ważny temat. Życie w Hiszpanii i koszty z nim związane wymagają stałych dochodów, najlepiej na wyższym poziomie niż w Polsce. W 2020 roku w Hiszpanii przeciętnie zarobiłbyś ok. 1860 euro miesięcznie. Minimalna stawka to 950 euro i rząd hiszpański stale ją podnosi.

Ciekawostką jest, że Hiszpanie otrzymują często 13. lub 14. pensję. Dodatkowe dwie wypłaty są im przydzielane w lipcu i grudniu. Niech nie zdziwi Cię też fakt, że zarobki w Hiszpanii zwykle przedstawia się w skali roku, a nie miesiąca. Jeśli więc dana pozycja będzie opłacana 2000 euro miesięcznie w polskim rozumieniu, to w ogłoszeniu o pracę zobaczysz kwotę 24000 euro rocznie.

Czy znajdę w Hiszpanii pracę?

Praca w Hiszpanii lub też jej brak to podstawowa obawa, gdy Twoim celem jest przeprowadzka do Hiszpanii. Bezrobocie jeszcze przed wybuchem pandemii było tam bardzo wysokie – drugie najwyższe w Europi, zaraz po Grecji. Obecnie sytuacja wygląda jeszcze gorzej. Tysiące Hiszpanów tracą pracę przez trudną sytuację, w szczególności w turystyce i branży restauracyjnej, w której zatrudnione było tam upzednio bardzo dużo osób.

Nie nastawiaj się na wysokie zarobki – są one niższe niż w innych krajach Europy Zachodniej. Jeżeli jesteś specjalistą wysokiej klasy, to możesz oczywiście znaleźć pracę z satysfakcjonującą pensją, ale będzie ona sporo niższa, niż miałoby to miejsce w Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii. Hiszpania nie jest dobrym krajem do wyjazdów zarobkowych, szczególnie jeśli nie znasz języka. Ten kraj nadrabia wieloma innymi pozytywnymi cechami, ale w temacie finansów raczej nie góruje w rankingach.

Ile kosztuje życie w Hiszpanii?

Życie w Hiszpanii, koszty i formalności z nim związane – te sprawy z pewnością zaprzątają Ci głowę, jeżeli myślisz o przeprowadzce.

Dobrą wiadomością jest to, że w porównaniu z innymi krajami Europy, Hiszpania jest całkiem tania. Najbardziej problematyczne są koszty wynajmu mieszkania w największych miastach, czyli Madrycie i Barcelonie. Według portalu Numbeo wynajem mieszkania z jedną sypialnią na obrzeżach jednego z tych miast to koszt ok. 700 euro, a w centrum – ok. 900 euro. Ofert można szukać np. na portalu Idealista albo Fotocasa.

W mniejszych miastach sytuacja jest dużo lepsza, w zależności od regionu koszty życia mogą być podobne do tych polskich lub nawet niższe. W szczególności stołowanie się w restauacjach czy odwiedzanie kawiarni potrafi być w Hiszpanii sporo tańsze niż u nas w kraju. Ceny produktów spożywczych w hipermarketach nie przekraczają zbytnio polskich.

Życie w Hiszpanii na stałe a prawo do emerytury

Hiszpańskie prawo przewiduje przejście na emeryturę w wieku 65 lat niezależnie od płci. Praca w Hiszpanii już po 15 latach odprowadzania składek daje Ci prawo do emerytury. Jednak aby starać się o pełną emeryturę, musisz przepracować 35 lat. 

Polonia w Hiszpanii

Przeprowadzka do Hiszpanii może być łatwiejsza, jeżeli będziesz miał możliwość poznania rodaków, którzy już tam mieszkają. Największe skupisko Polonii znajduje się w Madrycie. W praktyce możesz spotkać naszych rodaków nawet w najmniejszych miastach, co jest nieco zaskakującym doświadczeniem.

Pamiętaj jednak, że Polacy w Hiszpanii nie są tak zorganizowani jak ci w UK czy USA. Brakuje tam typowych organizacji narodowościowych, polskich szkół i kościołów – znajdziesz je raczej tylko w największych miastach, jeśli w ogóle.

Co myślą o nas Hiszpanie?

Jeżeli Twoim celem jest przeprowadzka do Hiszpanii, opinie samych Hiszpanów na nasz temat mogą Cię interesować. Trzeba przyznać, że przeciętny Hiszpan nie ma zbyt dużej wiedzy o Polakach. Mogą oni nawet nie wiedzieć, gdzie nasz kraj znajduje się na mapie lub że jesteśmy członkami UE! Niezbyt dużym zaskoczeniem jest też fakt, że często mają Polaków za ponury naród. W porównaniu do nich prawie w ogóle się nie uśmiechamy i podchodzimy do życia sporo bardziej na poważnie.

Jak wygląda życie w Hiszpanii? Słońce i plaża?

Przeprowadzka do Hiszpanii często kojarzy się z wypoczywaniem na plaży pod palmami. Jest to obraz prawdziwy jedynie dla południa Hiszpanii i Wysp Kanaryjskich, przez część roku także dla wschodniego wybrzeża. Na północy kraju możesz spodziewać się jednak pogody porównywalnej do Polski, a nawet bardziej deszczowej.

Życie w Hiszpanii, pogoda, koszty – te kwestie często ulegają drobnemu przekłamaniu, jeżeli bierzemy pod uwagę tylko doświadczenia z wakacyjnych wyjazdów. Prawdą jest jednak to, że Hiszpanie to wyjątkowo przyjazny i uśmiechnięty naród. Życie towarzyskie oznacza dla nich spotkania w barach i restauracjach, które są dużo liczniejsze i bardziej dostępne finansowo niż w Polsce. Zwyczaj odwiedzin w domach jest dla Hiszpanów nieznany i dziwny.

Praca w Hiszpanii wygląda nieco inaczej niż w Polsce. Wspomnieliśmy już o pensji rocznej, która w niektórych miejscach pracy jest rozdzielana na 13 lub 14 wypłat, a nie na 12. Do tego warto zwrócić uwagę na fakt, że w niektórych hiszpańskich firmach wciąż funkcjonuje tzw. jornada partida, czyli przedzielony dzień pracy z obowiązkową co najmniej dwugodzinną przerwą, przez którą łączny czas przebywania poza domem sporo się wydłuża.

Łatwo policzyć, że osiem godzin pracy plus dwie godziny przerwy (lub więcej!) to łącznie co najmniej dziesięć godzin od wejścia do biura do czasu zakończenia dnia pracy, co może oznaczać pracę w systemie np. od 9.00 do 19.00. Wielu Polaków jest nieprzyzwyczajonych do takiego trybu i woli wcześniej wrócić do domu niż mieć dwie godziny na obiad w trakcie pracy. Jeśli należysz do ich grona, to Tobie będzie odpowiadać tzw. jornada continuada albo intensiva, czyli bardziej podobna do typowego w Polsce układu.

Przeprowadzka do Hiszpanii to także nauka cierpliwości. Ludzie z tego kraju bardzo luźno podchodzą do kwestii punktualności. Niekulturalne jest tam przyjście zbyt wcześnie lub na czas. Wszystko można przecież zrobić jutro i zawsze “no pasa nada”, czyli “nie szkodzi, nic się nie dzieje” – nastaw się, że taka mentalność może być dla Ciebie niemałym szokiem kulturowym. Na dłuższą metę może Ci ona jednak pozwolić trochę się rozluźnić i stresować się mniej niż w Polsce. 

Jak widzisz, istnieją różne plusy i minusy życia w Hiszpanii.

Przeprowadzka do Hiszpanii: czy to ma sens?

Plusy i minusy życia w Hiszpanii ciężko byłoby omówić w jednym artykule. Z pewnością największym minusem, gdy czeka Cię przeprowadzka do Hiszpanii, jest trudność w znalezieniu pracy. Powinieneś jeszcze przed wyjazdem zadbać o to, by czekała już tam na Ciebie nowa pozycja. W przeciwnym razie życie w Hiszpanii i koszty z nim związane mogą Cię przerosnąć.

Teraz już wiesz, jak przeprowadzić się do Hiszpanii i rozumiesz, że życie w Hiszpanii, pogoda i ceny często różnią się od wyobrażeń. Co prawda sama przeprowadzka do Hiszpanii, formalności, które musisz załatwić oraz fakt, że przeprowadzka do Hiszpanii opinie wśród rodaków ma często nieciekawe, mogą wydawać się przytłaczające. Jednak swobodna atmosfera oraz otwartość Hiszpanów skutecznie rekompensują wszelkie trudy.

przez  Agnieszka | 31-03-2021 |
Komentarze (0)

Skomentuj