Jak wrócić do Polski z emigracji? Przeprowadzka do Polski

Przeprowadzka do Polski, niezależnie od powodów tej decyzji, nie zawsze jest łatwym i szybkim procesem. Podejmując decyzję, że nadszedł czas na powrót z emigracji, musisz liczyć się z pewnymi formalnościami. Powinieneś wcześniej zadbać o podjęcie niezbędnych kroków, tak aby pytanie „jak wrócić do Polski” nie spędzało Ci snu z powiek. 

Powrót do Polski: kwarantanna?

Od 28 grudnia 2020 roku wszyscy obywatele Polski, którzy decydują się na powrót do kraju, muszą liczyć się z obowiązkiem poddania się kwarantannie. Zmiany w przepisach można na bieżąco śledzić na stronach rządowych. Warto tuż przed przyjazdem sprawdzić, czy kwarantanna wciąż jest wymagana.

Przeprowadzka do Polski: cena

Zastanawiasz się, ile wyniesie Cię powrót z emigracji pod względem kosztów? Jeżeli myślisz o skorzystaniu z usługi przeprowadzkowej, to kliknij poniższy przycisk i porównaj cenniki poszczególnych firm oferujących transport do nowego miejsca zamieszkania.

Sprawdź cenę przeprowadzki!

Jak wrócić do Polski?

Przeprowadzka do Polski wiąże się z wieloma formalnościami. Musisz zadbać o sporo spraw, zaczynając od kwestii prawnych, a kończąc na transporcie rzeczy osobistych. Powinieneś na spokojnie określić cały plan działania tak, aby nic Cię nie zaskoczyło. Powrót z emigracji będzie wyglądał inaczej w zależności od kraju, w którym do tej pory mieszkałeś. Ten artykuł powstał po to, aby pomóc Ci i odpowiedzieć na pytanie, jak przeprowadzić się do Polski.

Przeprowadzka do Polski: formalności

Jak przeprowadzić się do Polski? Na to pytanie nie ma tylko jednej odpowiedzi. Przeprowadzka do Polski z USA będzie inna niż powrót z Irlandii. Po przybyciu pamiętaj jednak, że wbrew obiegowej opinii obowiązek meldunkowy w Polsce wciąż istnieje. Co prawda służy on jedynie do celów ewidencyjnych i jego brak nie jest karany, jednakże jako obowiązek wciąż istnieje. Warto zadbać o swoje zameldowanie, zwłaszcza że jest to procedura łatwa i darmowa.

Powrót z emigracji z dziećmi

Przeprowadzka do Polski sama w sobie może być dość kłopotliwa. Jeżeli dodatkowo dotyczy Cię powrót z emigracji z dziećmi, musisz pamiętać o kilku dodatkowych sprawach. W Polsce istnieje obowiązek szkolny dla dzieci od 7 do 18 roku życia. Innymi słowy, dziecko musi ukończyć min. 8 lat szkoły podstawowej.

Aby powrót z emigracji z dziećmi był łatwiejszy, warto już teraz rozważyć, gdzie zapisać dziecko do szkoły. Zgodnie z przepisami, Twoje dziecko ma zapewnione miejsce w szkole, która należy do rejonu jego zamieszkania. Jeśli jednak chcesz, aby chodziło do innej szkoły, należy wtedy złożyć podanie, czyli wniosek o przyjęcie.

Przeprowadzka do Polski może przysporzyć sporo stresu dzieciom, które wychowały się za granicą i nie są pewne, czego spodziewać się po kraju pochodzenia. Jeśli chcesz przygotować maluchy na zmianę miejsca zamieszkania, mogą Ci w tym pomóc specjalne książeczki.

Przeprowadzka do Polski z UK 2021

1 stycznia 2021 UK Wielka Brytania oficjalnie opuściła Unię Europejską. Brexit stał się faktem. Nie oznacza to jednak, że jesteś zmuszony do przeprowadzki do Polski. Polacy w UK muszą jedynie zalegalizować swój pobyt. Wiąże się to jednak z formalnościami i kosztami, które nie każdy chce ponieść. 

Jeżeli chodzi Ci po głowie przeprowadzka do Polski po Brexicie, przed opuszczeniem Wysp musisz zadbać o niezbędne formalności. Pierwszą z nich będzie rozwiązanie umowy najmu. Bez uzgodnienia tego z wynajmującym możesz być zobowiązany do zapłaty brakującej części pieniędzy za najem nawet wtedy, gdy już tam nie mieszkasz.

Kolejną formalnością jest kwestia podatkowa. Jeżeli w poprzednim roku podatkowym Twoje dochody nie przekroczyły kwoty 12,500 funtów, masz prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Przeprowadzka do Polski z UK w 2021 roku to również potrzeba wymiany waluty. Ostatnimi czasy średni kurs funta waha się w okolicy 5,13 zł, jednak widoczna jest tendencja spadkowa i możliwe jest dalsze osłabienie waluty.

Przeprowadzka do Polski z UK cena

Przeprowadzka do Polski po Brexicie to również formalności związane z przeniesieniem rzeczy osobistych. Aby lepiej zrozumieć, jak przeprowadzić się do Polski, zapoznaj się z przykładowymi cenami przeprowadzek z i do największych miast. Pamiętaj również, że w przypadku powrotu z emigracji z UK do wyboru masz drogę morską promem, samochodem przez kanał La Manche lub samolot. Jak widzisz, jest kilka możliwości, gdy Twój cel to przeprowadzka do Polski z UK. Cena dla przykładowych tras przedstawiona jest poniżej:

OdDoCena
LondynWarszawaok. 850£
ManchesterKrakówok. 950£
Birmingham Poznańok. 850£

Podane ceny dotyczą przypadku, gdy zapełniona jest cała ciężarówka (max. 1200kg)

Przeprowadzka do Polski z Niemiec

Powrót z emigracji w Niemczech wiąże się z koniecznością uzyskania od pracodawcy tzw. Das Arbeitszeugnis, czyli niemieckiego świadectwa pracy. W przypadku, gdy pracowałeś legalnie, a pracodawca odkładał zaliczki na podatek, możesz ubiegać się o zwrot nadpłaty podatku.

Należy również pamiętać o wymeldowaniu się z miejsca zamieszkania oraz przedstawieniu nowego adresu do korespondencji. Przeprowadzka do Polski z Niemiec jest ułatwiona ze względu na to, że oba kraje należą do strefy Schengen. Formalności związane z kwestią tego, jak wrócić do Polski, są więc łatwiejsze do przeprowadzenia. Jeśli planujesz wymienić zarobione euro na złotówki, warto wiedzieć, że kurs euro oscyluje w granicach 4,48 zł.   

Przeprowadzka do Polski z Niemiec cena

Ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo naszego kraju z Niemcami, przeprowadzka do Polski nie powinna się wiązać ze zbyt dużymi kosztami. Kwestię tego, jak wrócić do Polski większość ludzi rozważa na podstawie ceny przewozu rzeczy osobistych i mebli. Poniżej przedstawiono przykładowe ceny przeniesienia między największymi miastami.

OdDoCena
BerlinWarszawa900€
Hamburg Kraków890€
Zagłębie RuhryPoznań900€

Podane ceny dotyczą przypadku, gdy zapełniona jest cała ciężarówka (max. 1200kg)

Przeprowadzka do Polski z Irlandii

W przypadku, gdy Twoim celem jest wyjazd z Irlandii i przeprowadzka do Polski, formalności do załatwienia przed wyjazdem obejmują przede wszystkim odstąpienie od umowy najmu mieszkania. W Irlandii obowiązują ścisłe okresy wypowiedzenia, np. w przypadku, gdy Twoja umowa najmu została podpisana na rok lub 2 lata, okres wypowiedzenia wynosi 42 dni. W związku z tym, należy wcześniej spróbować porozumieć się z wynajmującym, tak, aby przeprowadzka do Polski z Irlandii nie była dla Ciebie zbyt dużym stresem.

Powrót z emigracji w Irlandii to również możliwość ubiegania się o zwrot nadpłaconego podatku oraz kosztów poniesionych za edukację. Wracając z Irlandii, możesz skorzystać z transportu lądowego albo samolotu. Po przybyciu do Polski będziesz zapewne musiał rozmienić euro na złotówki – średni kurs waha się w okolicy 4,48 zł.

Przeprowadzka do Polski z Irlandii cena

Przy przeprowadzce do Polski z Irlandii, konieczne może być zabranie Twoich mebli oraz innych rzeczy osobistych. Poniższa tabelka przedstawia poglądowe ceny transportu między głównymi miastami obu krajów.

OdDoCena
DublinWarszawa1260€
Limerick Kraków1260€
CorkPoznań1260€

Podane ceny dotyczą przypadku, gdy zapełniona jest cała ciężarówka (max. 1200kg)

Przeprowadzka do Polski z USA

Powrót z Ameryki do Polski wiąże się ze znaczącymi kosztami oraz formalnościami. Warto na początek zadbać o potwierdzenie stażu pracy. W tym przypadku należy zwrócić się do pracodawcy i poprosić o stosowny list. Przeprowadzka do Polski to także konieczność rozliczenia tzw. worldwide income, czyli międzynarodowego dochodu celem wyliczenia odpowiedniej stawki podatkowej.

Kwestia tego, jak wrócić do Polski to także obowiązek przetłumaczenia np. aktu małżeństwa czy testamentów po wcześniejszym zdobyciu tzw. Apostille, czyli poświadczenia autentyczności. Następnie takie dokumenty należy przetłumaczyć u tłumacza przysięgłego. Powrót z emigracji to także konieczność zmiany waluty – amerykański dolar kosztuje średnio 3,69 zł. 

Przeprowadzka do Polski z USA cena

W przypadku przeprowadzki do Polski z USA, koszty przeniesienia rzeczy osobistych są bardzo duże. Jeżeli zdecydujesz się wysłać swoje rzeczy samolotem, średni koszt za paletę 1x1x2m to między 10-14 tys. złotych. W przypadku, gdy chcesz wysłać cały kontener przez ocean, koszty sięgają średnio 15 tysięcy złotych. W związku z tym należy rozważyć, czy bardziej opłacalny nie jest ponowny zakup danych rzeczy w Polsce.

Przeprowadzka do Polski a powrotny szok kulturowy

Powrót z emigracji wiąże się z często z dużym szokiem kulturowym. Pomimo tego, że wracasz do swojej ojczyzny, często przez kilka lat spędzonych poza krajem można zapomnieć, jak wygląda codzienność w Polsce. Oprócz kwestii ekonomicznych i politycznych przeprowadzka do Polski to zderzenie z odmienną mentalnością. Takie cechy Polaków jak zawiść i nerwowość będą sporym szokiem jeżeli ostatnie lata spędziłeś w kraju o „luźniejszej” atmosferze.

Szczególnie może dać się to we znaki, jeżeli czeka Cię powrót z emigracji z dziećmi – Polska jest w okresie dynamicznych zmian, których liczba może być przytłaczająca dla najmłodszych. Powrót do Polski w pierwszych miesiącach może być ciężki dla Twojej psychiki. W takim wypadku warto poszukać pomocy psychologa, który rozumie temat powrotu z emigracji. Ułatwi Ci to ponowną adaptację do Polski i jej rzeczywistości. 

Przeprowadzka do Polski: czy warto?

Powrót z emigracji warto rozważyć na kilku poziomach. W kwestiach ekonomicznych, takich jak średnia płac, Polska cieszy się tendencją wzrostową. W 2020 roku przeciętne wynagrodzenie wynosiło 5411,45 zł brutto. Rok wcześniej prognozowano, że w 2020 roku średnia pensja wyniesie 5227 zł brutto, czyli o prawie 200 zł mniej. To oznacza, że mimo pandemii koronawirusa wynagrodzenia w Polsce rosły nawet szybciej, niż się tego spodziewano przed pierwszymi lockdownami. 

Nie zmienia to  jednak faktu, że nad Wisłą i tak zarabia się sporo mniej niż w krajach będących popularnymi kierunkami emigracji. Inflacja jest wyższa niż na zachodzie Europy, a wzrosty cen z roku na rok stają się coraz bardziej dotkliwe. Trudna jest również sytuacja na rynku mieszkaniowym, w szczególności w dużych miastach.

Dobrą sytuacją podatkową mogą cieszyć się osoby do 26 roku życia, które zwolnione są z podatku dochodowego. Dodatkowo liczne programy socjalne mogą pomóc w życiu codziennym. Dotyczy to w szczególności osób posiadających dzieci, które mogą otrzymać świadczenia takie jak 500+, 300 zł na wyprawkę szkolną i darmowe podręczniki. Warto pamiętać, że w Polsce edukacja jest w pełni darmowa również na poziomie uniwersyteckim, co pozwala zaoszczędzić ogromne kwoty w stosunku do studiowania w USA, UK czy Kanadzie.

Sytuacja społeczno-polityczna nie przedstawia się obecnie kolorowo – liczne napięcia pomiędzy partiami, częste protesty różnych grup społecznych, problemy spotykane przez mniejszości seksualne, sytuacja związana z koronawirusem i obostrzeniami dają się we znaki polskiemu społeczeństwu. Warto więc przemyśleć dokładnie swoją decyzję o powrocie z emigracji. Wszystko zależy od Twojej osobistej sytuacji.

Zastanawiasz się, w jakim mieście w Polsce powinieneś się osiedlić? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami o przeprowadzce do Polski w kontekście poszczególnych miast.

Podsumowując, powrót do Polski wiąże się z wieloma formalnościami i kosztami. Należy dokładnie rozważyć sens takiej decyzji oraz przygotować się na trudności z readaptacją, zwłaszcza jeżeli pobyt za granicą był bardzo długi.

przez  Agnieszka | 31-03-2021 |
Komentarze (0)

Skomentuj