Przeprowadzka do Krakowa || Jak się mieszka w Krakowie?

Przeprowadzka do Krakowa to decyzja, którą podejmuje wielu Polaków, najczęściej ze względu na studia lub perspektywę rozwoju kariery. Zanim upewnisz się jednak, czy naprawdę chcesz zamieszkać właśnie w stolicy Małopolski, powinieneś dowiedzieć się, jak się mieszka w Krakowie, z jakimi kosztami się to wiąże i na jakie możesz liczyć zarobki. Tego wszystkiego dowiesz się właśnie tutaj!

Zastanawiasz się, ile kosztowałaby przeprowadzka do Krakowa z profesjonalną firmą, ale nie masz czasu na przeczytanie całego artykułu?

Poproś o wycenę przeprowadzki!
Przeprowadzka do Krakowa
Sylwia Bartyzel/Unsplash

Ile kosztuje życie w Krakowie? Wynajem mieszkania

Jeżeli po raz pierwszy wprowadzasz się do nowego miasta, to prawdopodobnie nie planujesz od razu zakupić własnego lokum i wolisz zachować pewną elastyczność. To oznacza, że prawdopodobnie zdecydujesz się na wynajem. Na jaki koszt musisz się przygotować, jeśli chcesz wynająć mieszkanie w Krakowie?

Według danych z portalu Bankier.pl za 2019 rok, możesz spodziewać się następujących cen:

Wielkość mieszkaniaŚrednia cena ofertowa za miesiąc
Do 38 m²1649 zł
39-60 m²2076 zł
61-90 m²2856 zł

Pamiętaj, by zawsze upewnić się, co jest zawarte w cenie podanej w ogłoszeniu. Koszt wynajmu mieszkania składa się zwykle z odstępnego (pieniędzy dla właściciela mieszkania), czynszu administracyjnego zależnego od liczby mieszkańców oraz opłat takich jak prąd, gaz oraz internet, a niekiedy także koszt miejsca parkingowego.

Podobnie jak w każdym innym mieście, ceny mieszkań w Krakowie są uzależnione nie tylko od rozmiaru, ale również od standardu i lokalizacji. Modne dzielnice w okolicy centrum jak Grzegórzki, Kazimierz czy Stare Miasto średnio okażą się z pewnością droższe niż oddalone, słabiej skomunikowane rejony typu Swoszowice lub Wzgórza Krzesławickie.

Ceny mieszkań Kraków: zakup własnościowy

A może nie chcesz wtopić pieniędzy w wynajem i zamiast elastyczności wolisz jednak od razu kupić mieszkanie na własność? Przyjrzyjmy się cenom, których możesz się spodziewać. Zauważ, że do czasu pandemii koszt za metr kwadratowy rósł nieubłaganie już od kilku lat, ale obecnie sytuacja jest trudna do przewidzenia. Nie wiadomo, czy wróci tendencja rosnąca, czy może ceny wreszcie spadną.

Przyjrzyjmy się danym z raportu portali Bankier oraz Otodom za wrzesień 2020 roku. Ceny na rynku pierwotnym prezentują się następująco:

Wielkość mieszkaniaŚrednia cena ofertowa za m²
Do 38 m²10 457 zł
39-60 m²8 269 zł
61-90 m²8 185 zł

Po rynku wtórnym można się niestety spodziewać jeszcze wyższych cen:

Wielkość mieszkaniaŚrednia cena ofertowa za m²
Do 38 m²11 302 zł
39-60 m²10 055 zł
61-90 m²10 428 zł

Oczywiście istnieją również znaczące różnice pomiędzy dzielnicami. Najtańsze mieszkania w Krakowie znajdują się na Wzgórzach Krzesławickich i Swoszowicach. Najdrożej wyniesie Cię natomiast zakup lokum na Starym Mieście lub Grzegórzkach.

Przeprowadzki Kraków cennik

Ile kosztowałaby przeprowadzka do Krakowa z innego miasta? Sprawdź, jakich kosztów możesz się spodziewać, jeśli zdecydujesz się na pomoc profesjonalnej firmy. Według portalu transportowego ClickTrans średnia wycena przeprowadzki z przykładowych dużych polskich miast prezentuje się następująco:

TrasaŚrednia wycena
Warszawa – Kraków244 zł
Wrocław – Kraków263 zł
Poznań – Kraków313 zł
Gdańsk – Kraków449 zł
Łódź – Kraków261 zł

W praktyce na wycenę przeprowadzki ma wpływ bardzo wiele czynników – nie tylko miasto, ale też to, jak wiele masz do przewiezienia mebli albo w jaki dzień chcesz się przeprowadzić.

Zastanawiasz się, ile kosztowałaby w Twoim przypadku przeprowadzka do Krakowa z profesjonalną firmą? Kliknij w przycisk poniżej i sprawdź to za darmo!

Poproś o wycenę przeprowadzki!

Życie w Krakowie: koszty gazu, prądu, internetu…

To, ile będziesz płacić za gaz, prąd i internet zależy od bardzo wielu kwestii, między innymi od tego, ile osób będzie mieszkać w Twoim mieszkaniu oraz po prostu Twoich potrzeb. Im więcej urządzeń elektrycznych oraz im częstszy pobyt w domu, tym większego zużycia prądu możesz się spodziewać.

Przykładowo popularny w Krakowie dostawca gazu, PGNiG, pobiera za 1 kWh gazu 12,357 zł brutto, opłata abonamentowa w zależności od taryfy może natomiast wynieść od 3,30 zł do 15,85 zł. Zanim zaczniesz wyliczać, ile wyniesie Twoje średnie zużycie gazu, zwróć uwagę na fakt, czy ciepła woda jest w Twoim mieszkaniu dostarczana przez miasto, czy może ogrzewa ją znajdujący się w łazience gazowy piecyk. W tym drugim wypadku rachunek za gaz będzie oczywiście sporo wyższy. 

Jeśli chodzi o energię elektryczną, w zależności od taryfy często używany przez krakusów prąd od firmy Tauron kosztuje 0,57 do 0,60 zł. Szybki internet możesz zamówić na przykład od UPC. 500 Mb/s z telewizją kosztuje 59,99 zł, a 1 Gb/s z telewizją 79,99. W tej sekcji artykułu podaliśmy oczywiście jedynie przykładowe ceny od firm wybranych na podstawie popularności w Krakowie. Radzimy Ci w zależności od Twojej lokalizacji przejrzeć ofertę firm, które świadczą tam usługę i wybrać najbardziej opłacalnego dostawcę oraz taryfę.

Jak się mieszka w Krakowie: transport

Kraków to miasto średniej wielkości, poza godzinami szczytu przejazd autobusem na drugi jego koniec nie powinien zająć Ci dłużej niż godzinę, a samochodem – do pół godziny. Schody zaczynają się oczywiście wtedy, gdy po mieście przemieszczają się akurat większe masy ludzkie.

Transport publiczny

Jeśli dysponujesz biletem komunikacji miejskiej MPK, możesz korzystać z oferty połączeń tramwajowych i autobusowych. Niestety w Krakowie nie ma systemu metra – za jego namiastkę można uznać co najwyżej tunel szybkiego tramwaju, ale rozciąga się on tylko na… półtora kilometra. MPK udostępnia szeroką gamę biletów: zarówno takie na jeden przejazd czy okresowe, na przykład dwudziestominutowe, jak i miesięczne oraz semestralne dla uczniów i studentów. 

MPK dzieli Kraków na dwie strefy. Aby jeździć w tej drugiej, podmiejskiej, będziesz musiał kupić droższy bilet. Jeśli jednak będziesz się poruszał głównie w obrębie miasta, raczej nie będziesz tego potrzebował. Warto wiedzieć, że autobusy MPK dojeżdżają na krakowskie lotnisko. Przystanek nazywa się Kraków Airport i znajduje się w drugiej, droższej strefie biletowej.

Po mieście można się także przemieszczać pociągami SKM obsługiwanymi przez Koleje Małopolskie, ale po pierwsze, sieć połączeń jest póki co ograniczona. Jej rozwój jest planowany na najbliższe lata. Po drugie, aby regularnie przemieszczać się po Krakowie pociągami, trzeba niestety zakupić bilet Kolei Małopolskich – bilet MPK nie wystarczy. Pozwalają one natomiast poruszać się nie tylko w obrębie miasta, ale również po okolicznych miasteczkach jak Wieliczka, Tarnów, Nowy Sącz i Zakopane. KM można dojechać również na lotnisko. Bilet jednorazowy ze stacji Kraków Główny na lotnisko kosztuje 12 zł.

Poniżej znajdziesz ceny wybranych biletów pojedynczych i okresowych MPK:

Rodzaj biletuCena normalnaCena ulgowa
Bilet 20-minutowy strefa 1+23,40 zł1,70 zł
Bilet jednorazowy (50 minut)4,60 zł2,30 zł
Bilet imienny, miesięczny, sieciowy106 zł53 zł
Bilet imienny, miesięczny, na jedną linię69 zł34,50 zł

Własny samochód

Według rankingu TomTom na 2018 rok, Kraków to niestety drugie najbardziej zakorkowane miasto w Europie Centralnej. Wyprzedza je tylko Łódź. (Ciekawostka: niestety całe TOP 5 to polskie miasta). Natężenie ruchu w stolicy Małopolski oszacowano jako średnio 40%, a w piątkowe wieczory nawet aż 92%. Jako kierowca możesz się więc niestety nastawić na sporo czasu spędzonego w korkach. Tutaj znajdziesz informacje na temat strefy płatnego parkowania w Krakowie. Jeżeli planujesz dojeżdżać z dalszych regionów, możesz skorzystać także z sieci parkingów podmiejskich Parkuj i Jedź.

Rower

W Krakowie z roku na rok pojawia się coraz więcej ścieżek rowerowych. W zależności od tego, w której części miasta zamieszkasz, transport na jednośladzie może być łatwiejszy lub trudniejszy. Spore zagęszczenie ścieżek znajdziesz na przykład na Mistrzejowicach i Bieńczycach, na Prądniku Białym, na Krowodrzy i na Starym Mieście. Podgórze Duchackie i Dębniki są natomiast dalekie od bycia rajem dla cyklistów.

Ile kosztuje życie w Krakowie?

Kraków to jedno z droższych miast w Polsce, pod wieloma względami spokojnie konkuruje już z Warszawą: chociażby pod względem cen biletów komunikacji miejskiej. Ogólnie można je określić jako nieco tańsze od stolicy, ale i tak jedno z najdroższych w kraju.

Produkty pierwszej potrzeby

Jeżeli będziesz kupować produkty spożywcze i kosmetyczne w sklepach sieciowych takich jak Biedronka, Lidl albo Rossmann, to raczej nie dostrzeżesz różnicy cenowej w porównaniu z pozostałymi miastami i miasteczkami w Polsce. Tego typu sklepy raczej nie mają bowiem innych cen w zależności od lokalizacji. W sklepikach osiedlowych w drogich dzielnicach albo w centrum może być trochę gorzej, ale na obrzeżach miasta możesz pozytywnie się zaskoczyć.

Restauracje

Tutaj sytuacja wygląda podobnie jak w ostatnim zdaniu poprzedniego akapitu. Stare Miasto i Kazimierz spokojnie konkurują ze stolicą. Rozstrzał cenowy jest oczywiście spory, niewielkiego kebaba zjesz choćby i za dziesięć złotych, ale za porządny posiłek w niezłej restauracji możesz zapłacić nawet 30-40 zł. W popularnej restauracji na Kazimierzu za najtańsze piwo zapłacisz na przykład 11 zł, za musakę 29 zł, a za kawałek ciasta 14 zł.

W oddalonych od centrum dzielnicach możesz natomiast znaleźć sporo okazji, jako że relatywnie niższy czynsz pozwala restauratorom oferować mniej zabójcze ceny: na przykład w knajpce na Mistrzejowicach piwo za 7 zł, wysokiej jakości burgera za 18 zł albo przygotowaną z dobrych składników pizzę z salami (40 cm średnicy) za 28 zł.

Rozrywka

Ceny w Krakowie są na poziomie podobnym do pozostałych dużych miast takich jak Poznań, Wrocław czy Gdańsk, ale niekiedy niższe niż w Warszawie. Na przykład bilety do Multikina zapłacisz 14,90 zł za osobę od poniedziałku do czwartku i 17,90 od piątku do niedzieli. Jednorazowe wejście na ściankę wspinaczkową na Czyżynach to w weekend 30 zł dla osoby dorosłej i 25 zł z ulgą. Z kolei karnet open na popularną w Krakowie sieć siłowni to koszt 119 zł za miesiąc.

Przeprowadzka do Krakowa
Sylwia Bartyzel/Unsplash

Kraków: zarobki

Kraków to perspektywiczne miasto pełne międzynarodowych firm, przez co przyciąga do siebie wielu Polaków (i nie tylko) poszukujących wysokich zarobków. Na pozostanie w nim decydują się także często studenci, którzy pierwotnie planowali pobyt tylko w trakcie studiów. Według danych krakowskiego Urzędu Statystycznego średnie pensje w mieście urosły w trakcie roku 2019 o aż 11%. Co będzie po pandemii koronawirusa, trudno powiedzieć, tendencja zwyżkowa raczej na pewien czas się zatrzyma. Sytuacja w mieście i tak powinna jednak pozostać lepsza niż w mniejszych ośrodkach. Średnia pensja krakusa w 2019 roku wyniosła niemal 5900 zł brutto. Mediana to natomiast 5500 zł brutto. 

Jacy są mieszkańcy Krakowa?

Na temat krakusów krąży w Polsce sporo stereotypów. Po pierwsze, są uważani za raczej oszczędnych, a według niektórych nawet skąpych. Czy to prawda? Trudno powiedzieć. Ruch w restauracjach i barach raczej nie wskazuje na to, by mieszkańcy miasta stronili od drogich rozrywek. Statystycznie prawdą jest natomiast to, że przeciętny krakowianin jest bardziej konserwatywny od warszawiaka, gdańszczanina czy poznaniaka. Wskazują na to chociażby wyniki wyborów. Kraków to jednak wciąż otwarte, międzynarodowe miasto, w którym wszyscy mogą czuć się jak u siebie. Mieszka w nim wielu studentów i pracowników z różnych regionów Polski i świata, na co dzień po ulicach przewijają się też tłumy turystów, przez co mieszkańcy miasta są przyzwyczajeni do różnorodności.

Jak przeprowadzić się do Krakowa z rodziną

Czy planujesz mieszkanie w Krakowie z rodziną? Jeśli masz pod swoją opieką dzieci, będziesz musiał zapisać je do odpowiedniej, znajdującej się w stolicy Małopolski placówki edukacyjnej. Na szczęście proces ten jest dosyć prosty, został także zinformatyzowany, dzięki czemu większość formalności można wykonać przez internet.

Jak zapisać dziecko do przedszkola w Krakowie?

Wszystkie informacje na temat zapisów do przedszkola publicznego w Krakowie znajdziesz na samorządowym portalu Formico. Możesz tam sprawdzić terminarz rekrutacji, kryteria naboru i wszystkie inne zasady, z którymi warto się zapoznać. Znajdziesz tam także przydatne pliki do pobrania i instrukcje postępowania. Za pomocą portalu można również sprawdzić wyniki rekrutacji.

W Krakowie znajdziesz też oczywiście mnóstwo przedszkoli prywatnych. Część z nich nie charakteryzuje się niczym szczególnym oprócz mniejszych grup, niektóre mają jednak dodatkowe cechy takie jak dwujęzyczność (lub nawet trójjęzyczność!) albo edukacja w myśl metody Montessori.

Jak zapisać dziecko do szkoły podstawowej w Krakowie?

Rekrutacja do publicznych szkół podstawowych w Krakowie odbywa się przy pomocy systemu Elemento. Działa on w zasadzie tak samo jak Formico. Znajdziesz tam wszystkie potrzebne informacje i sprawdzisz, czy Twoje dziecko dostało się do szkoły.

Szkoły prywatne również są w Krakowie dostępne w sporej liczbie. W ofercie miasta znajdują się między innymi szkoły dwujęzyczne, muzyczne i międzykulturowe. W Krakowie jest także dostępna szkoła brytyjska.

Przeprowadzka do Krakowa: za i przeciw

Wiesz już całkiem sporo na temat różnorodnych aspektów przeprowadzki do Krakowa, ale czy jesteś już pewien swoich decyzji? Była stolica Polski ma cały zestaw wad, zalet i cech charakterystycznych, które mogą być dla Ciebie albo zachęcające, albo wręcz przeciwnie. Wszystko zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Dlatego teraz przedstawimy Ci trzy osobne listy: cechy, które naszym zdaniem można dosyć jednoznacznie uznać za wady lub zalety, a także cechy, których ocenę pozostawimy już Tobie. Mamy nadzieję, że pomogą Ci one zrozumieć, jak się mieszka w Krakowie i czy życie w Krakowie to odpowiedni wybór dla Ciebie i Twojej rodziny.

Życie w Krakowie: zalety

 • Stosunkowo wysokie zarobki (w TOP5 dużych miast)
 • Niskie bezrobocie na tle reszty kraju,
 • Wiele renomowanych firm,
 • Szeroka oferta rozrywkowa, kulturowa i gastronomiczna,
 • Dwa lotniska w pobliżu (Kraków i Katowice),
 • Bardzo dobre uniwersytety i szkoły,
 • Liczne parki i ogrody

Życie w Krakowie: wady

 • Zakorkowane ulice,
 • Zła jakość powietrza, smog,
 • Wysokie ceny mieszkań,
 • Brak mądrego planowania urbanistycznego,
 • Wąskie ulice w centrum miasta,
 • Częste wybryki pijanych turystów w centrum miasta.

Pozostałe cechy Krakowa

 • Konserwatywne na tle innych dużych miast,
 • Niepowtarzalny klimat,
 • Liczne zabytki i historyczny charakter miasta,
 • Studencki klimat,
 • Liczność turystów,
 • Liczni mieszkańcy z zagranicy, 
 • Bliskość gór,
 • Daleko od morza,
 • Relatywna bliskość sąsiadów: Słowacji, Czech, Ukrainy

Przeprowadzka do Krakowa: samemu czy z firmą przeprowadzkową?

Zastanawiasz się, czy Twoja przeprowadzka do Krakowa powinna przebiec pod opieką firmy przeprowadzkowej, czy może dasz radę wszystkim zająć się sam? Obie alternatywy mają sporo plusów i minusów, ale główna różnica jest taka, że przeprowadzka na własną rękę to koszt czasu i wysiłku, a przeprowadzka z firmą przeprowadzkową to z kolei koszt w znaczeniu finansowym. Przeczytaj poniższe artykuły, aby dowiedzieć się więcej i podjąć odpowiednią decyzję!

Jak wybrać firmę przeprowadzkową?

Ile kosztuje usługa firmy przeprowadzkowej?

przez  Agnieszka | 08-09-2020 |
Komentarze (0)

Skomentuj