Przeprowadzka do Wrocławia || Jak się mieszka we Wrocławiu?

Jak wygląda życie we Wrocławiu? Czy przeprowadzka do Wrocławia to dobry pomysł? I co musisz wiedzieć, żeby bezproblemowo się tam przenieść? Czytaj dalej, by dowiedzieć się, czego powinieneś się spodziewać po mieście uznawanym przez wielu za stolicę Śląska. 

Zastanawiasz się, ile kosztowałaby przeprowadzka do Wrocławia z profesjonalną firmą, ale nie masz czasu na przeczytanie całego artykułu?

Poproś o wycenę przeprowadzki!
Przeprowadzka do Wrocławia
Ola Kucha/Unsplash

Ile kosztuje życie w Wrocławiu? Wynajem mieszkania

Koszt życia to bardzo ważny czynnik, na podstawie którego decydujemy, czy przeprowadzka do danego miejsca to dobry pomysł.

Wrocław to jedno z największych i najbardziej aktywnych gospodarczo miast w Polsce, co rok sprowadzają się tam liczni studenci, często jest również odwiedzane przez turystów. Rynek mieszkaniowy charakteryzuje się więc regularnymi wzrostami cen zarówno kupna, jak i wynajmu. Pod względem cen nieruchomości Wrocław plasuje się zwykle zaraz poza podium, za Warszawą, Krakowem i Gdańskiem.

Według danych z portalu Bankier.pl na luty 2020 roku, możesz spodziewać się następujących cen:

Wielkość mieszkaniaŚrednia cena ofertowa za miesiąc
Do 38 m²1674 zł
39-60 m²2149 zł
61-90 m²2894 zł

Z pewnością domyślasz się oczywiście, że czynsz w określonym mieszkaniu zależy nie tylko od jego rozmiaru, ale również od lokalizacji, rozkładu, standardu wyposażenia, obecności balkonu czy piwnicy i tak dalej.

Pamiętaj również, aby upewnić się, z jakich elementów składa się pełen koszt opłacenia danego mieszkania. Zazwyczaj należy opłacić tak zwane odstępne, czyli pieniądze dla właściciela za udostępnienie mieszkania, a do tego czynsz administracyjny oraz dodatkowe opłaty: prąd, gaz, internet… Jeżeli na wyposażeniu jest kuchenka elektryczna, a w łazience nie ma piecyka gazowego, to możliwe, że gaz nie będzie Cię dotyczył. Z kolei woda w niektórych mieszkaniach jest wliczona w czynsz administracyjny, a w innych należy ją opłacić osobno. Wszystkie te zmienne mogą mieć znaczący wpływ na ostateczny miesięczny koszt mieszkania w danym lokalu!

Ceny mieszkań Wrocław: zakup własnościowy

Według raportu portalu Bankier za wrzesień 2020 roku, ceny na rynku pierwotnym prezentowały się następująco:

Wielkość mieszkaniaŚrednia cena ofertowa za metr kwadratowy
Do 38 m²9 288 zł
39-60 m²8 858 zł
61-90 m²8 001 zł

Natomiast na rynku wtórnym ceny wyglądają trochę inaczej:

Wielkość mieszkaniaŚrednia cena ofertowa za metr kwadratowy
Do 38 m²10 174 zł
39-60 m²8 687 zł
61-90 m²7 965 zł

Jak widać, ceny nie przestają rosnąć. We wrześniu 2020 średnia cena za metr w kawalerkach przebiła już psychologiczną barierę dziesięciu tysięcy. Pod względem kosztu zakupu mieszkania życie we Wrocławiu nie jest niestety łatwe.

Ceny transakcyjne są zwykle nieco niższe niż te widoczne w oficjalnych ofertach. Według urzędu statystycznego dane za drugi kwartał 2020 roku wyglądały następująco:

 • 8041 zł na rynku pierwotnym,
 • 7496 zł na rynku wtórnych.

Wrocław dzielnice: gdzie jest najtaniej?

Wrocław ma sporo mniej skomplikowany podział na dzielnice niż Warszawa czy Kraków, tutaj wystarczy wypowiedzieć się w zasadzie na temat pięciu rejonów. Można je w prosty sposób podzielnić na trzy podgrupy:

 • Najdrożej: Śródmieście i Stare Miasto.
 • Średnio drogo: Krzyki.
 • Najtaniej: Psie Pole, Fabryczna.

Ceny różnią się oczywiście dość mocno także w obrębie poszczególnych dzielnic – im bliżej centrum, tym wyższej można spodziewać się ceny. Różnice istnieją również pomiędzy poszczególnymi osiedlami ze względu na bliskość parków i lokali usługowych, a także jakość i wiek inwestycji.

Przeprowadzki Wrocław cennik

Przeprowadzka do Wrocławia wiąże się oczywiście z koniecznością poniesienia pewnych kosztów, w szczególności, jeżeli nie posiadasz odpowiednio dużego samochodu albo po prostu nie chcesz sam zajmować się przenoszeniem całego swojego dobytku. W takim wypadku zechcesz prawdopodobnie uzyskać pomoc ze strony profesjonalnej firmy przeprowadzkowej.

Wycena usługi zależy oczywiście od wielu zmiennych: dystansu między Twoim obecnym miejscem zamieszkania a Wrocławiem, objętości Twojego dobytku i tego, jak bardzo kompletnej oczekujesz usługi. Przedstawione poniżej wartości możesz więc potraktować tylko jako punkt odniesienia. W tabeli poniżej możesz sprawdzić średnie wyceny poszczególnych przeprowadzek według portalu ClickTrans.

TrasaŚrednia wycena
Warszawa – Wrocław492 zł
Kraków – Wrocław740 zł
Niemcy – Wrocław1072 zł
Wielka Brytania – Wrocław1596 zł
Hiszpania – Wrocław3760 zł

Zawsze możesz się także zdecydować na tańszą usługę – na przykład zamiast kompleksowej przeprowadzki zlecić firmie przewozowej transport mebli i sam zająć się ich przenoszeniem, kiedy już dotrą na miejsce.

Zastanawiasz się, ile kosztowałaby w Twoim przypadku przeprowadzka do Wrocława z profesjonalną firmą? Kliknij w przycisk poniżej i sprawdź to za darmo! Będziesz mógł wypełnić formularz informacjami na temat lokalizacji, z której chcesz się przeprowadzić i uzyskasz wycenę dostosowaną do Twoich potrzeb!

Poproś o wycenę przeprowadzki!

Jak się mieszka we Wrocławiu: transport

Przyjrzymy się wygodzie przemieszczania się po dość dużym mieście, jakim jest Wrocław. Jako mieszkaniec tego miasta będziesz miał do wyboru trzy główne metody: korzystanie z transportu publicznego, jazdę samochodem, a także jazdę na rowerze.

Ogólnie można powiedzieć, że Wrocław bardzo szybko rozwija się i ulepsza jakość życia mieszkańców – w szczególności właśnie pod względem transportu. W rankingu najinteligentniejszych miast świata Cities in Motion Index 2020 Wrocław zdobył 88 miejsce, jako jedno z tylko dwóch polskich miast łapiąc się na miejsce w pierwszej setce. W kategorii “transport i mobilność” wskoczył natomiast aż na wysokie 27 miejsce, wyprzedzając na przykład Pekin czy Quebec. W porównaniu z rankingami z poprzednich lat jest widoczny szybki ruch Wrocławia w górę stawki – oby tak dalej! Mieszkanie we Wrocławiu staje się dzięki takim ulepszeniom coraz przyjemniejsze.

Transport publiczny

Mieszkańcy miasta mają do wyboru najbardziej podstawowe sposoby transportu, czyli autobusy i tramwaje. Komunikacja publiczna we Wrocławiu jest bardzo dobrze zorganizowana, linie tramwajowe rozchodzą się koncentrycznie od centrum w stronę poszczególnych dzielnic i w dużym stopniu pokrywają rejony mieszkalne. Pozwalają tym samym mieszkańcom miasta na wygodny dojazd do centrum do pracy czy w celach rozrywkowych. Pozostałe okolice pokrywają połączenia autobusowe.

Z minusów należy wspomnieć, że wrocławskie tramwaje są znane z częstych wykolejeń. Potrafią się one zdarzać nawet po 20 razy miesięcznie, dużo częściej niż w innych polskich miastach. To oznacza, że mieszkańcy Wrocławia częściej są narażeni na niedogodności.

W mieście funkcjonuje szesnaście linii autobusowych nocnych, ich numerki zaczynają się od cyfry dwa. Na wrocławskie lotnisko można dojechać autobusami 106 i 129 (dzienne) oraz 206 (nocny).

Poniżej znajdziesz ceny wybranych biletów pojedynczych i okresowych MPK:

Rodzaj biletuCena normalnaCena ulgowa
Bilet 15-minutowy2,40 zł1,20 zł
Bilet jednorazowy3,40 zł1,70 zł
Bilet imienny, miesięczny, sieciowy90 zł45 zł
Bilet imienny, 365-dniowy, sieciowy800 zł400 zł

Ceny biletów we Wrocławiu są zauważalnie niższe niż w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Do tego jest możliwość wykupienia biletu od razu na cały rok i oszczędzenia w ten sposób sporej sumki, jeżeli ktoś jest gotowy na poniesienie jednorazowego dużego wydatku.

Własny samochód

O ile pod względem transportu publicznego Wrocław wydaje się poprawiać, to dla kierowców sprawa wygląda niestety inaczej. Na przykład w rankingu najbardziej zakorkowanych miast na świecie firmy Tom-Tom (producent systemów GPS), Wrocław przeskoczył w 2019 roku z 51 na 41 miejsce – a akurat w tym rankingu im wyżej, tym, niestety, gorzej. Według tego samego rankingu osoba przemieszczająca się samochodem w godzinach szczytu traci średnio 170 godzin rocznie. Najbardziej zakorkowane miasto jest w godzinach 16.00-17.00 w dni powszednie.

Rower

Wrocław to dosyć dobre miasto dla rowerzystów i, co najważniejsze, cały czas rozwija się ono w tym kierunku. Choć póki co nie każda dzielnica jest gęsto pokryta trasami rowerowymi, to podobnie jak tramwaje ścieżki rozchodzą się od centrum we wszystkie strony miasta. Dostępna jest także trasa okrążająca centrum od południowo-zachodniej strony. Miasto deklaruje chęć ciągłego rozwoju ścieżek rowerowych, aby wesprzeć wrocławskich kolarzy.

Życie we Wrocławiu może być sportowe także dla osób, które nie posiadają własnego rowera. W mieście funkcjonuje tak zwany Wrocławski Rower Miejski, czyli system wypożyczania rowerów. Zagęszczenie stacji, gdzie można odebrać lub zostawić rower jest bardzo wysokie. Opłata inicjalna to 10 zł. Przez pierwsze 20 minut można jeździć za darmo, następnie do godziny płaci się 2 zł, a za każdą kolejną godzinę 4 zł – to bardzo opłacalna oferta, szczególnie jeżeli ktoś jeździ głównie po krótkich trasach. Jeśli lubisz jeździć na rowerze, to przeprowadzka do Wrocławia wydaje się całkiem dobrym pomysłem!

Wroclaw transport
Alvaro Sanchez/Unsplash

Ile kosztuje życie w Wrocławiu?

Według rankingu kosztów życia w polskich miastach, który został przeprowadzony przez portal Otodom, Wrocław znajduje się na niechlubnym podium zaraz za Warszawą i Krakowem. Respondenci zostali poproszeni, aby wziąć pod uwagę koszty ponoszone ze względu na nieruchomości, a także produktów i usług w swojej okolicy. Ocena pogorszyła sę od roku 2017, co oznacza, że życie staje się zdaniem wrocławian coraz droższe.

Jeśli chodzi o ogólny koszt życia w poszczególnych dzielnicach, ranking od najtańszej do najdroższej przedstawia się następująco:

 1. Fabryczna.
 2. Psie Pole.
 3. Śródmieście.
 4. Krzyki.
 5. Stare Miasto.

Wrocław: zarobki

Według danych podanych przez GUS za pierwsze dwa kwartały roku 2020 przeciętne wynagrodzenie brutto we Wrocławiu wyniosło 5764,64 zł, czerwcowa stopa bezrobocia wynosiła natomiast 2,2% procent. W skali brutto przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło o 4,5%. Najwyższe pensje zgarniały we Wrocławiu osoby zatrudnione w sektorze informatyka i komunikacja, najmniej płaciło się natomiast w zakwaterowaniu i gastronomii.

Jacy są mieszkańcy Wrocławia?

Przeprowadzka do Wrocławia nie powinna napawać Cię obawami. Mieszkańcy tego miasta są w większości uśmiechnięci, tolerancyjny i otwarci na przybyszów z zewnątrz. Rokrocznie przybywa tutaj wielu świeżo upieczonych studentów, sporo osób przenosi się takżę do Wrocławia ze względu na atrakcyjne oferty pracy. Dlatego możesz spodziewać się po tutejszych ciepłego przyjęcia. Wrocławianie są towarzyscy i lubią bawić się w licznych obecnych w mieście lokalach rozrywkowych albo na uwielbianych przez tutejszych wyspach na Odrze, które przyciągają w szczególności w ciepłe letnie dni.

Jak przeprowadzić się do Wrocławia z rodziną

Zastanawiasz się, jak przeprowadzić się do Wrocławia, ale pod opieką masz nie tylko swoją osobę, ale również dzieciaki? Pod spodem informujemy, gdzie znajdziesz więcej informacji o tym, jak zapisać malucha do odpowiedniej placówki edukacyjnej na terenie miasta.

Jak zapisać dziecko do przedszkola w Wrocławiu?

Rekrutacja do przedszkola publicznego we Wrocławiu odbywa się przez portal internetowy. Możesz zgłosić tam chęć zapisania dziecka do przedszkola, a także sprawdzić wyniki rekrutacji i wiele innych przydatnych w tym temacie informacji. Logowanie do portalu odbywa się przy pomocy numeru PESEL kandydata oraz hasła. We Wrocławiu funkcjonują także liczne przedszkola prywatne, w tym placówki dwujęzyczne oraz Montessori.

Jak zapisać dziecko do szkoły podstawowej w Wrocławiu?

Także rekrutacja do szkół podstawowych odbywa się we Wrocławiu przez portal internetowy. Wygląda on podobnie do tego przedszkolnego i jest bardzo łatwy w obsłudze. Będziesz mógł zapisać tam dziecko do szkoły, a także sprawdzić wynik rejestracji i przeczytać informacje oraz instrukcje powiązane z rekrutacją. Logowaie do portalu odbywa się przy pomocy numeru PESEL kandydata oraz hasła.

W mieście możesz również zapisać dziecko do szkoły prywatnej, co wiąże się oczywiście z koniecznością opłaty czesnego. Funkcjonuje między innymi szkola podstawowa Montessori oraz Polsko-Brytyjska Prywatna Szkoła Podstawowa.

Przeprowadzka do Wrocławia: za i przeciw

Wrocław: czy warto? Zadajesz sobie pewnie takie pytanie, jeżeli przeprowadzka do Wrocławia to coś, nad czym wciąż się zastanawiasz, a nie podjęta już na 100% decyzja. Przyjrzyjmy się różnym cechom, które wyróżniają to miasto na tle innych lokacji.

Życie w Wrocławiu: zalety

 • Dość wysokie płace.
 • Dobrze rozwinięta komunikacja miejska, również nocna.
 • Ciepła pogoda w porównaniu do pozostałych polskich miast.
 • Wysoka jakość uniwersytetów oraz szkół.
 • Szeroka oferta rozrywkowa.
 • Szeroka oferta kulturalna.
 • Rozległe tereny zielone, między innymi na Śródmieściu.
 • Dobre możliwości karierowe: trzeci największy rynek biurowy w Polsce.
 • Dość dobra sieć ścieżek rowerowych.

Życie w Wrocławiu: wady

 • Wysokie ceny mieszkań.
 • Wysokie koszty życia codziennego.
 • Bardzo wysoki poziom zakorkowania.
 • Częste awarie komunikacji miejskiej.
 • Zatłoczone ulice.
 • Zanieczyszczone powietrze.

Pozostałe cechy Wrocławia

Niektóre cechy trudno jednoznacznie zakwalifikować jako wady lub zalety – wszystko zależy od tego, czego poszukujesz i czego ma Ci dostarczyć przeprowadzka do Wrocławia. Poniższe cechy pozostawiamy więc Tobie bez komentarza – sam zdecyduj, czy nastawiają Cię pozytywnie, czy negatywnie do śląskiego miasta.

 • Międzynarodowy charakter miasta.
 • Bliskość Czech oraz Niemiec.
 • Dużo turystów i studentów.
 • Bliskość gór.
 • Duża odległość od morza.

Przeprowadzka do Wrocławia: samemu czy z firmą przeprowadzkową?

Zastanawiasz się, jak przeprowadzić się do Wrocławia? Pomóc mogłaby Ci w tym profesjonalna firma przeprowadzkowa. Ma to sporo plusów, między innymi stanowi oszczędność czasu i energii. Ale czy to odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie? Przeczytaj poniższe artykuły, aby dowiedzieć się więcej i podjąć odpowiednią decyzję!

Jak wybrać firmę przeprowadzkową?

Ile kosztuje usługa firmy przeprowadzkowej?

przez  Agnieszka | 08-10-2020 |
Komentarze (0)

Skomentuj