Przeprowadzka do Poznania || Jak przeprowadzić się do Poznania?

Poznań to miasto cieszące się dużą popularnością na naszej mapie przeprowadzkowej. Bo kogo nie urzekają tamtejsze koziołki? Istotną kwestią dla osób, których interesuje przeprowadzka do Poznania, jest też położenie nad rzeką Wartą. Młodzież nazywa to miasto stolicą rapu, a z klubu piłkarskiego Lecha Poznań wywodzi się wielu reprezentantów Polski w piłce nożnej. W czerwcu 2020 r. Poznań liczył 533 830 mieszkańców, co plasuje go na 5 miejscu pod względem liczby ludności. 

Sprawdź, ile będzie kosztowała Twoja przeprowadzka (Poznań) – cennik po kliknięciu przycisku poniżej. Wystarczy, że odpowiesz na kilka pytań odnośnie do Twoich potrzeb, a my zaproponujemy Ci wycenione usługi!

Sprawdź koszt przeprowadzki do Poznania!

Ile kosztuje wynajem mieszkania w Poznaniu?

Jeśli chcesz przeprowadzić się do stolicy Wielkopolski, warto w pierwszej kolejności zapewnić sobie dach nad głową. Jak prezentują się ceny wynajmu mieszkań? Poznań pod tym względem wygląda naprawdę nieźle. Jak na tak duże miasto, ceny te wcale nie są aż tak wysokie. W przypadku przeprowadzki Warszawa – Poznań Twój portfel na pewno nie ucierpi, a wręcz Ci podziękuje. Ceny oczywiście są bardzo zróżnicowane w zależności od wielu czynników. Znaczenie mają między innymi takie kwestie jak dzielnica, wielkość mieszkania czy jego standard, jeśli mówimy o w pełni wyposażonym lokum. Ile kosztuje wynajem mieszkania w Poznaniu? Według portalu otodom.pl w kwietniu 2021 r. średnie ceny prezentowały się następująco: 

metraż (m2)średnia cena (w zł/mc)
0 – 381 325
38 – 601 768
60 – 902 223

Jak widać w tabeli powyżej, ceny te nie należą do najwyższych. Warto jednak mieć na uwadze, że w związku z panującą pandemią ceny wynajmu mieszkań (Poznań) spadły około 15 – 20 %. Stolicę Wielkopolski zamieszkuje także dużo studentów, którzy najprawdopodobniej będą wracać do miasta, kiedy tylko sytuacja się unormuje, więc trzeba się spodziewać, że wtedy też ceny te z powrotem pójdą w górę. 

Ceny mieszkań w Poznaniu: zakup mieszkania

Jeśli mieszkanie w Poznaniu to spełnienie Twoich marzeń, zakup własnych czterech ścian zawsze jest dobrą opcją. Co ciekawe, ceny mieszkań w Poznaniu jeśli chodzi o kupno, nie są proporcjonalne w stosunku do wynajmu, bo wydają się dość drogie. Oczywiście bardzo dużo zależy od dzielnicy i wielkości mieszkania. Warto zauważyć, że na rynku wtórnym mieszkania w Poznaniu są niewiele tańsze od tych zakupionych na rynku pierwotnym. Według portalu Bankier.pl średnie ceny w maju 2021 r. prezentują się następująco: 

metraż (m2)średnia cena (w zł/m2)
0 – 389 058
38 – 608 224
60 – 907 720

Według powyższej tabeli ceny wzrosły w stosunku do maja 2020 r. o 1,7% i aż 3,6 % w stosunku do średnich wartości z całego roku 2020. Aktualnie odnotowujemy w Poznaniu najwyższe stawki w historii. 

Koszt przeprowadzki do Poznania

Przeprowadzka do Poznania
Photo by Andriyko Podilnyk on Unsplash

Jeśli marzy Ci się przeprowadzka do Poznania i nie masz możliwości lub zwyczajnie nie chcesz męczyć się z tym sam, na ratunek przychodzą firmy przeprowadzkowe. Koszt usługi jest każdorazowo ustalany indywidualnie. Najistotniejsze jest to, skąd chcesz przetransportować swoje rzeczy. Całkiem logiczne, że koszt przeprowadzki Warszawa – Poznań będzie znacznie wyższy niż na przykład z Zielonej Góry do stolicy Wielkopolski. Nie zapominajmy, że samochody dostawcze dużo palą, a paliwo nie jest tanie.

Ale to nie jedyne, co warunkuje koszt przeprowadzki. Bardzo istotne jest też to, co chcesz przewieźć. Możesz sam zapakować swoje rzeczy, zanieść je do auta, a później z niego zabrać i wnieść do mieszkania. Wtedy wystarczy, że wynajmiesz sam samochód (jeśli posiadasz prawo jazdy) lub auto z kierowcą. Jeśli masz do przewiezienia większe rzeczy, na przykład meble, i brak Ci rąk do pomocy, istnieje możliwość opłacenia także tragarzy. Oczywiście, w zależności od piętra, na które potrzebujesz pomocy z wniesieniem, cena będzie się zmieniać – im wyżej, tym drożej. Ważna tu jest także obecność windy.

Niektóre firmy oferują dodatkowo usługę pakowania rzeczy do przeprowadzki. W związku z tym, że cena przeprowadzki zależna jest od bardzo wielu czynników, w tym artykule nie odpowiemy Ci, ile wyniesie właśnie Twoja. Możesz jednak obliczyć ją na moveria.pl!

Sprawdź koszt przeprowadzki do Poznania!

Przeprowadzka do Poznania: jaka dzielnica?

Aby wybrać najlepszą dla siebie dzielnicę, jeśli interesuje Cię przeprowadzka do Poznania – opinie mieszkańców mogą okazać się niezastąpione! Jeśli nie masz możliwości sprawdzić i przekonać się samemu, zanim wybierzesz lokalizację swoich czterech kątów, poszukaj w internecie wypowiedzi osób, które mieszkają bądź mieszkały w danej okolicy.

Według badań przeprowadzonych przez portal otodom.pl w 2020 r. najbardziej polecanymi dzielnicami okazały się Strzeszyn, Piątkowo i Ławica, natomiast najmniej – Łazarz, Komandoria i Śródka. Pamiętaj jednak, że aby wybrać najlepszą lokalizację dla siebie musisz zastanowić się, jakie czynniki są dla Ciebie najważniejsze, a jakie trochę mniej. Na przykład – jeśli jeździsz samochodem i nie zamierzasz tego zmieniać, bliskość komunikacji miejskiej może nie mieć dla Ciebie tak dużego znaczenia, jak dla osób niebędących kierowcami. Jeśli masz dzieci, na pewno będzie zależało Ci na dużym wyborze placówek edukacyjnych w pobliżu.

Według wspomnianego rankingu Strzeszyn najwyższe oceny otrzymał w kategoriach sąsiedzi oraz zadbana, czysta i bezpieczna okolica. Najgorsze noty otrzymał w zagadnieniach związanych z łatwością dojazdów (dostępność komunikacji) i wygodą zakupów. Pod względem bezpieczeństwa bardzo dobrze wypadły także Winogrady, Podolany i Szczepankowiec. Ławica zwyciężyła pod względem czystości i terenów zielonych, a infrastruktura dla dzieci najlepiej oceniona została na Ratajach. Jeśli zależy Ci na dobrym skomunikowaniu i dużej dostępności transportu publicznego, najlepszym wyborem będą Winiary. Jak w większości dużych miast, można się domyślić, że w kategoriach rozrywki i gastronomii przoduje Stare Miasto.

Najgorzej oceniany Łazarz najniżej punktowany był w kwestiach czystości okolicy i sąsiedztwa, a Komandoria uznana została za najmniej bezpieczną i najgorzej zadbaną dzielnicę. Starołęka na pewno nie jest polecana dla rodzin z dziećmi, gdyż najniżej punktowała w kategoriach możliwości spędzania wolnego czasu i infrastruktury dla dzieci. Wygoda zakupów i poziom cen to największy problem na Szczepankowie, a dostęp do terenów zielonych – na Jeżycach. 

Życie w Poznaniu: transport

Jeśli marzy Ci się przeprowadzka do Poznania, a preferujesz przemieszczanie się komunikacją miejską, to niestety raczej nie zaoszczędzisz więcej niż w innych dużych miastach. Ceny biletów są do nich bardzo zbliżone. Na szczęście infrastruktura dróg jest całkiem niezła, choć mimo to nie unikniesz korków w godzinach szczytu. To jak właściwie najlepiej przemieszczać się po Poznaniu?

Transport publiczny

Jeśli chodzi o komunikację miejską, w Poznaniu funkcjonują zarówno autobusy, jak i tramwaje. Jak można się domyślić, ruch na drogach nie jest mały, więc znacznie szybciej jest się przemieszczać transportem szynowym.

Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu oferuje szeroką gamę różnych rodzajów biletów. Standardowo w ofercie dostępne są jednoprzejazdowe (15, 45 i 90-minutowe), krótkookresowe i okresowe. Bilet jednoprzejazdowy 45-minutowy na wszystkie strefy to koszt 6 zł. Tamtejszy zarząd transportu ciekawie podszedł do sprawy płatności za przejazdy okresowe – cena podstawowa (zależna od stref) dotyczy 14 dni. Za każdy ponad to dopłacasz stawkę zależną od całkowitej długości ważności, na jaką chcesz dokonać zakupu. 

Dostępna jest zniżka metropolitalna dostępna dla osób opłacających podatki w Poznaniu. Bardzo fajne są także funkcjonujące tam bilety przystankowe, których niestety nie spotkamy w wielu miastach. Jak sama nazwa wskazuje, płacisz za liczbę przejechanych przystanków. Im więcej przejedziesz w trakcie jednej podróży, tym cena za jeden będzie niższa.

Co więcej, mając bilet okresowy na strefę A, możesz także przemieszczać się w obrębie miasta pociągami Kolei Wielkopolskich lub POLREGIO, którymi z Dworca Głównego na Starołękę dostaniesz się w jedyne 7 minut!

W Poznaniu funkcjonują także przejazdy w ramach aplikacji Uber oraz Bolt. 

Własny samochód

Jazda prywatnym samochodem w Poznaniu wygląda niemal identycznie jak w każdym dużym mieście. Infrastruktura drogowa jest tam bardzo rozbudowana, jednak w godzinach szczytu korków nie unikniesz. Lepiej także omijać Centrum i Stare Miasto, gdyż ruch tam jest bardzo utrudniony. Wiele dróg dostępnych jest tylko dla mieszkańców danej ulicy lub w ogóle wyłączonych z ruchu dla samochodów.

Funkcjonuje tam też oczywiście strefa płatnego parkowania – za pierwszą godzinę postoju zapłacisz 7 zł, a za trzecią i każdą następną aż 7,90 zł. My odradzamy udawać się w tamte rejony własnym autem – jeśli potrzebujesz dostać się na Stare Miasto, skorzystaj z transportu publicznego. 

Rower? Piechota?

Spacerkiem zdecydowanie zdrowo, ale zdajemy sobie sprawę, że dotarcie pieszo w potrzebne miejsce może kosztować zbyt wiele energii a przede wszystkim czasu. Poznań jest jednak bardzo przyjazny rowerzystom. Może nie na każdej ulicy znajdziesz ścieżki, ale jesteś w stanie przejechać nimi niemal z każdego końca miasta na przeciwległy. Na oficjalnej stronie Poznania możesz sprawdzić wszystkie dostępne trasy rowerowe. Na portalu noclegowo.pl znajdziesz setki rekreacyjnych tras widokowych w stolicy Wielkopolski o średniej długości 24 km. W Poznaniu funkcjonują też rowery miejskie z wieloma stacjami i przystępnymi cenami. Wszelkie szczegóły znajdziesz na stronie poznanskirower.pl. Nie zapominajmy też o zyskujących coraz bardziej na popularności hulajnogach elektrycznych – jest oczywiście możliwość wynajęcia na minuty także takiego pojazdu. 

Ile kosztuje życie w Poznaniu?

ile kosztuje zycie w poznaniu
Photo by Michael Longmire on Unsplash

Koszt życia w Poznaniu to na pewno jedna z istotniejszych kwestii, która interesuje osoby chcące przeprowadzić się właśnie tam. Ceny mieszkań zostały omówione wcześniej, dlatego też nie będziemy brać ich już tutaj pod uwagę. Według portalu traveltables.com średni koszt życia w Poznaniu dwóch osób w czerwcu 2021 wynosi 3408,65 zł. Nie podano jednak szczegółów odnośnie uwzględnionych wydatków ani nawet czy są to luksusy, czy raczej jedynie najpotrzebniejsze kwestie. Ceny w dużych marketach są oczywiście identyczne jak w innych miastach. Za miesięczny karnet na siłownię zapłacisz około 100 zł. Koszt biletu do kina to mniej więcej 25 zł. Jeśli jednak chcesz przeprowadzić się z maluchem, miej na uwadze, że koszt prywatnego przedszkola na miesiąc dla jednego dziecka to średnio 1100 zł. 

Jak widać, koszt życia w Poznaniu nie jest najniższy, ale też nie depcze po piętach Warszawie. 

Poznań: zarobki

Skoro znasz już koszty, pewnie chciałbyś się dowiedzieć, czy uda Ci się znaleźć pracę, z której zarobki w Poznaniu pozwolą Ci się utrzymać. Co ważne, w stolicy Wielkopolski bezrobocie jest na bardzo niskim poziomie. To już pierwszy plus! Jak względem reszty Polski pod względem wynagradzania prezentuje się Poznań? Zarobki w sektorze przedsiębiorstw według danych Głównego Urzędu Statystycznego w marcu 2021 roku wyniosły średnio 6819,13 zł brutto. To aż około 900 zł więcej niż przeciętne wynagrodzenie w Polsce. Zarobki w Poznaniu są jednymi z najwyższych w kraju. Musisz oczywiście pamiętać, że bardzo dużo zależy od branży. Tą najlepiej płatną jest aktualnie oczywiście IT, ale na zbliżoną pensję możesz liczyć też w e-commerce, sprzedaży czy marketingu. 

Jacy są mieszkańcy Poznania?

Poznaniacy, poznaniaki lub gwarowo pyry. Tak mówimy o mieszkańcach Poznania. Jako że Poznań był pod zaborem pruskim, uważa się, że Niemcy wpoili im cechy takie jak zmysł praktyczny, pragmatyzm, pracowitość, punktualność, oszczędność i gospodarność czy poszanowanie prawa. 

Przez to w ich gwarze jest też wiele germanizmów. Jest ona jedną z najbardziej specyficznych. Bardzo charakterystyczne jest używanie „tej” (Ty) jako wtrącenia czy kończenia zdania w formie pytającej „nie?”. O pyrach z gzikiem może mało kto słyszał, ale same pyry na pewno jadasz przynajmniej raz w tygodniu do niedzielnego obiadu. Wiedziałeś? Pyry to oczywiście ziemniaki (czy jak kto woli kartofle) a gzik – to przyprawiony twaróg. 

Jedno z najhuczniej obchodzonych przez nich świąt to imieniny ul. Św. Marcina. Najbardziej celebrują spośród świąt kościelnych Boże Ciało. Na stronie blubry6d.pl poczytasz żarty i stereotypy o mieszkańcach Poznania. 

Jak przeprowadzić się do Poznania z dziećmi?

Niezależnie czy przeprowadzasz się o kilka kilometrów, czy na drugi koniec Polski, z dziećmi zawsze sprawa jest nieco trudniejsza. Zmiana miejsca zamieszkania generuje dużo stresu, musisz pamiętać, że nie tylko dla Ciebie, ale i Twoich pociech. Jeśli przed Tobą przeprowadzka do Poznania, wybierz bezpieczną okolicę, w której będzie dostęp do dogodnej dla dzieci infrastruktury takiej jak place zabaw, a także sprawdź okoliczne placówki edukacyjne. Pamiętaj, że miesięczny koszt prywatnego przedszkola to koszt około 1100 zł. Nie zapomnij też, żeby odpowiednio wcześniej, w zależności od wieku Twojej pociechy, poinformować ją o waszych planach i odpowiednio przygotować. Szczegóły odnośnie do przeprowadzki z dziećmi przeczytasz w naszym artykule „Przeprowadzka z dziećmi: jak przeprowadzić się z dzieckiem?”. 

Przeprowadzka do Poznania: za i przeciw

Jeśli w głowie Ci przeprowadzka do Poznania – opinie mieszkańców, na przykład dostępne w internecie to coś, z czym na pewno warto się zapoznać. Powinieneś jednak sam zrobić swoją listę za i przeciw. Warto odwiedzić miasto wcześniej i sprawdzić interesującą Cię okolicę. 

Naszym zdaniem podstawowe „przeciw” to to, czego właśnie Tobie będzie brakowało na przykład w wybranej dzielnicy. Niezbyt korzystne są też ceny parkingu w centrum, jeśli chciałbyś poruszać się własnym samochodem. Nie najlepiej prezentują się także koszty życia., choć oczywiście to wszystko jest do obejścia. 

Koszt życia w Poznaniu, mimo że wydaje się być wysoki, rekompensuje wynagrodzenie – jest ono wyższe niż średnia krajowa, dlatego też, mimo że w stolicy Wielkopolski jest nieco drożej, da się na to zarobić. Warto też zauważyć, że wynajem mieszkania jest tam tańszy niż w innych dużych polskich miastach. Wszystko wskazuje na to, że niezależnie, czy chcesz przeprowadzić się sam, czy z całą rodziną, bez problemu dasz radę się tam utrzymać. Dużo przemawia za tym, że przeprowadzka do Poznania to niezły pomysł!

Przeprowadzka do Poznania: samemu czy z firmą przeprowadzkową?

Przeprowadzka zawsze generuje dużo stresu. Jeśli finanse Ci na to pozwalają, naszym zdaniem zawsze lepiej skorzystać z pomocy firmy przeprowadzkowej. Usługi takie bardzo często obejmują nie tylko przewóz rzeczy, ale także ich wniesienie. Można znaleźć również oferty firm, które pomogą Ci z pakowaniem Twojego dobytku. Usługi takie są niezastąpione, w szczególności kiedy nie posiadasz samochodu, którym mógłbyś przewieźć swoje rzeczy lub na przykład potrzebujesz przenieść  ciężkie meble i brakuje Ci rąk do pomocy. Ceny są zależne od wielu czynników. Najważniejsza jest oczywiście odległość przeprowadzki, ale znaczenie ma też to, jak wiele rzeczy chcesz przenieść i czy potrzebujesz pomocy z wniesieniem (a jeśli tak, to na które piętro). 

Kliknij przycisk poniżej, aby wyliczyć, ile będzie kosztowała Twoja przeprowadzka (Poznań) – cennik pojawi się po udzieleniu odpowiedzi na kilka pytań co do Twoich potrzeb.

Sprawdź koszt przeprowadzki do Poznania!
przez  Agnieszka | 16-08-2021 |
Komentarze (0)

Skomentuj