Przeprowadzka do Łodzi || Jak przeprowadzić się do Łodzi?

Niektórym mogłoby się wydawać, że przeprowadzka do Łodzi nie jest szczególnie popularnym pomysłem. Tymczasem to miasto ma spore znaczenie – jest trzecie pod względem ludności i czwarte jeśli chodzi o powierzchnię miejscowości w naszym kraju.

Łódź to także oczywiście stolica województwa łódzkiego. Znajduje się tam aż dziewiętnaście uczelni – najprawdopodobniej właśnie dlatego wiele młodych osób decyduje się na przeprowadzkę do tego miasta.

Jeśli interesują Cię ceny wynajmu mieszkań (Łódź) i inne kwestie życia w tym mieście, ten artykuł jest dla Ciebie!

A może chcesz po prostu się dowiedzieć, ile wyniesie Cię przeprowadzka do Łodzi? Cennik znajdziesz po kliknięciu przycisku poniżej:

Sprawdź koszt przeprowadzki do Łodzi!

Ile kosztuje wynajem mieszkania w Łodzi?

przeprowadzka do lodzi
Photo by Admiral_Lebioda at Pixabay

Jeśli interesuje Cię przeprowadzka do Łodzi, warto już wcześniej rozejrzeć się za mieszkaniem. Jeśli więc interesują Cię ceny wynajmu mieszkań – Łódź jest niemal najtańsza pod tym względem w stosunku do innych dużych, polskich miast. Zaskoczony? Nic dziwnego, mając na uwadze fakt, że jest to miasto ocierające się o podium w kwestii wielkości. Aktualnie ceny idą nieco w górę, jednak nadal są niższe, niż były jeszcze dwa lata temu. Co istotne, to właśnie Łódź zanotowała procentowo największy spadek. No to ile kosztuje wynajem mieszkania w Łodzi? Z danych udostępnionych przez Otodom.pl wynika, że w zależności od metrażu w czerwcu 2021 roku średnie koszty miesięczne wynosiły:

metraż (m2)średnia cena (w zł/mc)
0 – 381 227
38 – 601 734
60 – 902 497

Nietrudno zauważyć, że to te najmniejsze mieszkania najbardziej wyróżniają się ceną. Jeśli chcesz przeprowadzić się z rodziną i potrzebujesz większego lokum, cena za takie powyżej 60 m2 jest już wyższa niż na przykład w Poznaniu i zbliżona do Lublina czy Katowic. 

Ceny mieszkań w Łodzi: zakup mieszkania

Jeśli interesuje Cię przeprowadzka z całą rodziną lub nawet sam dla siebie chciałbyś nabyć mieszkanie na własność, stolica województwa łódzkiego nie ma konkurencji. Ceny mieszkań w Łodzi, szczególnie tych większych, są naprawdę niskie w porównaniu do innych miast. Podobnie prezentuje się jedynie Lublin, ale nawet tam kwoty są wyższe. Tylko w tych dwóch miastach w czerwcu 2021 roku średnia cena za m2 wyniosła poniżej 8 000 zł, jednak jedynie w Łodzi było to mniej niż 7 500 zł. To nieco więcej niż w ubiegłym roku, jednak mimo to nadal kwoty te są bardzo korzystne.

Wszystko zależy też oczywiście od metrażu wymarzonego mieszkania. Według danych udostępnionych przez Otodom.pl dla portalu Bankier.pl w czerwcu 2021 roku średnia cena za m2 w Łodzi wynosiła: 

metraż (m2)średnia cena (w zł/m2)
0 – 387 743
38 – 607 209
60 – 906 878

Pamiętaj jednak, że byś mógł ocenić swoją zdolność kredytową celem zakupu mieszkania, musisz mieć też na uwadze, jak prezentują się zarobki w Łodzi. 

Koszt przeprowadzki do Łodzi

Według portalu ClickTrans.pl przeprowadzki Warszawa – Łódź to jedna z najpopularniejszych tras. Średni koszt przewozu rzeczy między tymi miastami to około 356 zł. Choć wszystko oczywiście zależy od Twoich preferencji – jak dużo i jakie przedmioty chcesz przeprowadzić, czy potrzebujesz również pomocy z załadunkiem i rozładunkiem, a jeśli tak to z którego i na które piętro, czy jest winda w budynku i tak dalej… Jeśli chciałbyś wykorzystać firmę przewozową jedynie do przetransportowania na przykład jakiegoś mebla lub większego urządzenia możesz liczyć na znacznie niższą cenę.

Poniżej prezentujemy średnie ceny przeprowadzki między Łodzią a kilkoma dużymi miastami w Polsce: 

miastośrednia cena (zł)
Warszawa356
Kraków445 
Wrocław350

Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile będzie kosztowała Twoja przeprowadzka (Łódź), cennik znajdziesz po kliknięciu przycisku poniżej. Odpowiedz nam na kilka pytań odnośnie do tego, co chcesz przewieźć, a my bezpłatnie wyliczymy dla Ciebie orientacyjną cenę. 

Sprawdź koszt przeprowadzki do Łodzi!

Przeprowadzka do Łodzi: jaka dzielnica?

Powyższe pytanie jest o tyle trudne, że… Łódź aktualnie nie jest podzielona administracyjnie. Pięć regionów potocznie nazywanych dzielnicami funkcjonowało oficjalnie do 2012 roku. Istnieje jednak potrzeba rozróżnienia poszczególnych części miasta. Dlatego też nadal używane są nazwy wcześniejszych, umownych dzielnic. Są nimi: Bałuty, Śródmieście, Polesie, Widzew i Górna. Na ich obszarze występuje trzydzieści sześć osiedli administracyjnych i łatwiej byłoby oceniać każde z osobna, niż ogólnie jako dzielnicę.

Jedną z najpopularniejszych i najbardziej zaludnionych są Bałuty. Niegdyś były największą w Polsce wsią sąsiadującym z Łodzią. Ze względu na historię uznawane są za jedną z najniebezpieczniejszych dzielnic. Dużym plusem jest dobry dojazd do centrum i pokaźna ilość terenów zielonych. Bardzo podobną charakterystyką cechuje się Górna, która jednak nie cieszy się aż tak dużą popularnością, a co za tym idzie – jest mniej zaludniona. 

Polesie niegdyś było najsłabiej zurbanizowaną częścią Łodzi, jednak aktualnie szybko się to zmienia i dzielnica ta znacznie zyskuje na popularności. Być może dlatego, że aktualnie jest jedną z najtańszych. Dominuje tam zabudowa wielorodzinna. Polesie jest najbardziej zalesione w stosunku do innych obszarów, a na jego terenie znajduje się ZOO. Komunikacja stale ulega poprawie. Powstaje tam także coraz więcej udogodnień dla dzieci. 

Widzew kojarzony jest przede wszystkim z klubem piłkarskim. Rejon ten ma jednak do zaoferowania znacznie więcej i wbrew pozorom jest uznawany za najbezpieczniejszą dzielnicę. Jest tam mała gęstość zaludnienia i bogate zaplecze handlowo-usługowe, więc to dobra do zamieszkania okolica. Prawdopodobnie z powodu dużej ilości wolnej przestrzeni jest to aktualnie najdroższa dzielnica. 

Co ciekawe, najtańsze aktualnie pod kątem mieszkań jest Śródmieście. To najmniejsza dzielnica, w której trudno o miejsca zielone. Dominują tam miejsca kulturalne, oświatowe oraz użyteczności publicznej. 

Jeśli jednak interesuje Cię przeprowadzka do Łodzi – opinie warto sprawdzić odnośnie do konkretnego osiedla, a niekoniecznie o całej dzielnicy. O każdym znajdziesz w internecie wiele informacji. 

Życie w Łodzi: transport

Po Łodzi możesz wygodnie przemieszczać się zarówno samochodem, jak i transportem publicznym. Funkcjonują tam autobusy, tramwaje oraz pociągi. Łódź jest świetnym węzłem komunikacyjnym. Przez miasto i w jego okolicach przebiegają autostrady, drogi ekspresowe i krajowe.

Transport publiczny

W stolicy województwa łódzkiego funkcjonują dworzec autobusowy Łódź Kaliska, Dworzec Autobusowy Północny oraz dworzec kolejowo-autobusowy Łódź Fabryczna. Jeśli mowa o stacjach pociągowych, w Łodzi jest ich aż osiemnaście. Miasto posiada również lotnisko międzynarodowe Łódź-Lublinek im. Władysława Reymonta oraz dwa lądowiska sanitarne.

W kwestii transportu stricte miejskiego – w ramach MPK Łódź dostępnych jest pięćdziesiąt osiem linii autobusowych oraz dziewiętnaście tramwajowych. Tabor ten należy do najmłodszego w Polsce. Funkcjonuje tam także Łódzki Tramwaj Regionalny, który miał połączyć także Zgierz i Pabianice, jednak inwestycja okazała się zbyt droga. Ze względu na doskonałe połączenie z Warszawą wielu mieszkańców decyduje się korzystać ze stołecznych lotnisk.

Własny samochód

Infrastruktura drogowa w Łodzi stale się rozwija. Przez miasto przebiegają autostrady: A1 i A2, drogi ekspresowe: S8 i S14 oraz drogi krajowe: DK14, DK72 i DK91. 

W Łodzi podobnie jak w każdym dużym mieście radzimy unikać własnym samochodem okolic centrum (Śródmieścia). Obowiązuje tam Strefa Płatnego Parkowania. Co więcej, stale jest ona poszerzana. Ze względu na dużą gęstość zaludnienia nie unikniesz tam korków. 

Rower? Piechota?

Spacery to zawsze świetny pomysł, aczkolwiek przejście z jednego na drugi koniec miasta pieszo może być problematyczne. Szczególnie jeśli goni Cię czas. Zdecydowanie lepszą alternatywą jest rower. W Łodzi ścieżki rowerowe mierzą około 190 km. Przez miasto przebiegają również trasy ośmiu szlaków rowerowych Są to oznakowane trasy wycieczkowe, przebiegające przez wiele pięknych miejsc takich jak Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich i Łódzką Magistralę Rowerową.

Co ciekawe druga z nich to część szlaku transeuropejskiego, który w przyszłości ma połączyć Niemcy, Polskę i Ukrainę. Na stronie mapa.lodz.pl sprawdzisz ścieżki rowerowe w mieście. Nie masz własnych dwóch kółek? Nic straconego! W Łodzi funkcjonuje również Łódzki Rower Publiczny, który możesz wypożyczyć na minuty. 

Ile kosztuje życie w Łodzi?

lodz zarobki

Jeśli interesuje Cię przeprowadzka do Łodzi, w pierwszej kolejności powinieneś zweryfikować kilka kwestii. Część z nich, takich jak mieszkania czy dostępność transportu publicznego, już omówiliśmy. Równie istotny jeśli nie najważniejszy jest ogólny koszt życia w Łodzi oraz czy zarobki pozwolą na utrzymanie się tam. 

Wszelkie rankingi wskazują, że stolica województwa łódzkiego jest najtańsza w stosunku do innych dużych, polskich miast. Według portalu numbeo.com w Łodzi najwięcej wydaje się na mieszkanie oraz w marketach. Ceny w sklepach spożywczych są podobne. Natomiast rozrywka, dostęp do obiektów sportowych, placówki dla dzieci, komunikacja miejska…

Wszystko to jest na naprawdę przyzwoitym poziomie. Bilet do kina możesz dostać tam już za 10 zł! Brzmi to świetnie, mając na uwadze, że w innych miastach musisz zwykle zapłacić dwa razy tyle. Portal rynekpierwotny.pl porównał koszt życia w Łodzi, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. Według tego rankingu sporządzonego w lipcu 2021 roku (z pominięciem kosztów mieszkaniowych) ceny prezentują się podobnie we wszystkich tych miastach. Najtaniej jednak jest właśnie w Łodzi. Koszt życia tam wynosi około 12% mniej niż w stolicy, czyli 88% stołecznej średniej. W pozostałych miastach wydasz ponad 92% tego co w Warszawie. 

Łódź: zarobki

Skoro wiesz już, ile kosztuje życie w Łodzi, warto przyjrzeć się średnim zarobkom w tym mieście. Czy uda Ci się zapracować na utrzymanie? Nie powinno być to trudne zadanie, mając na uwadze niewielkie koszty życia. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego średnie zarobki w Łodzi oraz całym województwie łódzkim w lipcu 2021 wyniosły 5 188,77 zł brutto.

Co istotne, z roku na rok odnotowywany jest wzrost pensji. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń najwięcej osób zarabia od 2 000 do 3 000 zł brutto. Spośród badanych w Łodzi aż 11% otrzymuje wynagrodzenie na poziomie 10 000 zł przed opodatkowaniem. Na najwyższe pensje mogą liczyć osoby pracujące w sektorach informacji i komunikacji, finansowych czy nieruchomości.

Jeśli chodzi o Łódź, zarobki z pewnością pozwolą się tam utrzymać. Najtrudniej jednak będzie osobom zatrudnionym w usługach na przykład w gastronomii. Według statystyk właśnie tam notowane są najniższe średnie pensje. 

Jacy są mieszkańcy Łodzi?

Jeśli interesuje Cię przeprowadzka do Łodzi, warto, abyś dowiedział się co nieco o jej mieszkańcach. Jest to miasto wielu kultur. Według statystyk niewiele ponad połowa osób zamieszkujących Łódź to rodowici łodzianie. Spotkasz tam wielu przyjezdnych nie tylko z okolicznych miast, ale i obcokrajowców.

Łodzianie są też bardzo kreatywni, prawdopodobnie ze względu na tekstylne tradycje. Nie bez powodu właśnie tam powstała szkoła filmowa czy sztuk pięknych. Według przeprowadzonych badań większość mieszkańców nie jest zadowolona z życia w Łodzi. Jednak z roku na rok sytuacja ta ulega polepszeniu.

Zła sława spowodowana jest najprawdopodobniej historią. Niegdyś miasto to było osadą robotniczą. Jednak gdy upadły wielkie, państwowe zakłady włókiennicze wzrosło bezrobocie, przez co pogorszył się ogólny wizerunek miasta. Łodzianie mają też wiele swoich gwarowych zwrotów. Pośród najbardziej znanych znajdują się „migawka”, czyli bilet miesięczny, „krańcówka”, czyli pętla autobusowa, czy „trambambula”, czyli gra w piłkarzyki. „Galancie” to dla mieszkańca Łodzi synonim słowa „dużo”. Popularnym jest tam także nieodmienianie niektórych nazw ulic takich jak Nawrot, Orla, Krucza, czy Tamka. Z Łodzi pochodzą między innymi: aktorka Tamara Arciuch, aktor Piotr Fronczewski czy pisarz Andrzej Sapkowski.

Jak przeprowadzić się do Łodzi z dziećmi?

Przeprowadzka zawsze wiąże się ze stresem. Sama organizacja mieszkania czy przewóz rzeczy to sprawa wymagająca dużo uwagi, a co dopiero, jeśli przeprowadzasz się z małym dzieckiem. Do i tak już wielu formalności dochodzą między innymi kwestie wyboru placówki edukacyjnej. Jest to zwykle twardy orzech do zgryzienia, jeśli chcesz wybrać jak najlepsze miejsce, gdzie Twoja pociecha będzie spędzać znaczną część dnia. 

Jeśli chcesz zapisać swoje dziecko do żłobka na wrzesień, już w kwietniu musisz złożyć kartę zgłoszenia. Jej wzór znajdziesz na stronie Urzędu Miasta Łodzi. Kartę możesz złożyć maksymalnie do trzech placówek.

Również w kwietniu trwa nabór do przedszkoli. Obowiązuje dzieci między trzecim a szóstym rokiem życia. W wyjątkowych sytuacjach do przedszkola można zapisać także siedmiolatka – w przypadku, kiedy poradnia psychologiczno-pedagogiczna stwierdziła odroczenie spełniania obowiązku szkolnego. Rekrutacja do przedszkoli przeprowadzana jest online.

Nabór do klas pierwszych publicznych szkół podstawowych odbywa się w maju. Wnioski można zwykle składać do 2 czerwca. W przypadku placówek sportowych termin ten jest nieco skrócony – rodzice dzieci ubiegających się o miejsce w takiej szkole mają czas tylko do 20 maja. Jeśli chodzi o placówki integracyjne, rekrutacja zamykana jest 28 maja. Wszystkie wnioski do szkół podstawowych przyjmowane są przez internet poprzez stronę: lodz.elemento.pl.

Nie zapominaj, że dziecko czuje Twój stres i samo się denerwuje. Aby jak najlepiej przejść przez ten czas, zapoznaj się z naszymi poradami w artykule: „Przeprowadzka z dziećmi: jak przeprowadzić się z dzieckiem?”. 

Przeprowadzka do Łodzi: za i przeciw

Jeśli chodzi Ci po głowie pomysł przeprowadzki Warszawa – Łódź, to pod względem kosztów wydaje się to świetny pomysł. Podobnie wygląda porównanie Łodzi z innymi dużymi polskimi miastami. Choć sprawa wcale nie jest aż taka prosta, bo wszystko oczywiście zależy od Twoich potrzeb. Co prawda naszym zdaniem do życia tam niczego nie brakuje. Warto jednak, abyś sam wcześniej sprawdził i wybrał najbardziej odpowiadającą Ci okolicę.

W Łodzi życie nie jest tak szybkie jak w Warszawie. Na pewno będziesz mieć tam nieco więcej spokoju. Czy zgodnie z zasadą „coś za coś” jest tam mniej możliwości na przykład na rynku pracy? Temu nie możemy zaprzeczyć. Musisz pamiętać, że mimo wszystko Łódź jest mniejszym miastem od stolicy, nie jest też również popularne jak Kraków, Poznań, Wrocław czy Gdańsk, więc pewnych kwestii nie przeskoczysz. Jeśli jednak planujesz przenieść się do Łodzi z małego miasteczka albo wsi, to najprawdopodobniej znajdziesz tam dużo więcej szans na dobrą pracę i rozwój.

My sugerujemy zastanowić się na priorytetami i nad tym, czego oczekujesz i potrzebujesz w miejscu zamieszkania oraz czy podoła tym wymaganiom przeprowadzka do Łodzi. Opinie o wszystkich rejonach, a nawet poszczególnych osiedlach są łatwo dostępne w internecie, więc na pewno warto zapoznać się z tym, co myślą mieszkańcy na temat okolicy, do której chcesz się przenieść.

Przeprowadzka do Łodzi: samemu czy z firmą przeprowadzkową?

Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko tak naprawdę zależy od Ciebie – Twoich potrzeb i możliwości. Nie bez znaczenia jest też kwestia finansowa. Jeśli dysponujesz własnym samochodem, którym jesteś w stanie przewieźć sam wszystkie swoje rzeczy i dasz radę wszystko zapakować i wnieść sam – z pewnością firma przeprowadzkowa nie będzie niezbędna. Choć zawsze warto nieco się odciążyć i skorzystać z takich usług. Na pewno przydadzą się one, jeśli potrzebujesz przewieźć większe sprzęty czy meble lub zwyczajnie nie dysponujesz samochodem do przetransportowania kartonów.

Wsparcie firmy przeprowadzkowej może też być potrzebne w znoszeniu/wnoszeniu Twoich rzeczy. Większość dostawców oferuje szeroki zakres usług, począwszy od pomocy w pakowaniu i wynoszeniu rzeczy z mieszkania przez przewóz ich, aż po wniesienie – niezależnie czy do parterowego domu, czy na najwyższe piętro wieżowca. W zależności jednak od odległości transportu, ilości przedmiotów do przetransportowania, liczby potrzebnych osób i wysiłku, jaki muszą w to włożyć, ceny mogą się różnić. Kliknij przycisk poniżej i odpowiedz na kilka pytań odnośnie Twoich wymogów, aby wyliczyć cenę Twojej przeprowadzki! 

Sprawdź koszt przeprowadzki do Łodzi!
przez  Agnieszka | 06-10-2021 |
Komentarze (0)

Skomentuj