Przeprowadzka do Gdańska || Przeprowadzka do Trójmiasta

W ostatnim czasie coraz więcej osób interesuje przeprowadzka do Trójmiasta. Nic dziwnego – ocieplenie klimatu sprawia, że posiadanie dostępu do morza wydaje się być bardzo atrakcyjną możliwością. Jeśli szukasz kompleksowych informacji odnośnie do przeprowadzki do aglomeracji trójmiejskiej, bardzo dobrze trafiłeś! 

Chciałbyś szybko sprawdzić, ile kosztuje przeprowadzka do Gdańska? Kliknij przycisk poniżej i krótko odpowiedz na pytania odnośnie swoich potrzeb, a natychmiast przygotujemy dla Ciebie wycenę!

Sprawdź cenę przeprowadzki!

Ile kosztuje wynajem mieszkania w Gdańsku?

Koszt samych przenosin to jedno, ale jeśli zastanawia Cię przeprowadzka do Gdańska czy ogólnie do Trójmiasta, musisz niestety przeliczyć, mówiąc wprost, czy będzie Cię stać na życie tam. Dokładnie przeanalizuj wszelkie czynniki. Jeśli dotychczas mieszkałeś w małym miasteczku, to miej na uwadze, że życie w Trójmieście prawdopodobnie będzie droższe. Nie możemy niestety zapewnić, że proporcjonalnie zarobki będą wyższe, choć oczywiście mogą się takie okazać. Analogicznie, w przypadku przeprowadzki Warszawa – Gdańsk, koszty raczej nie powinny Cię przerosnąć. Ale po kolei. 

Po pierwsze, powinieneś rozejrzeć się za mieszkaniem. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na kredyt, nie mówiąc o kupnie za gotówkę, sprawdź, ile kosztuje wynajem mieszkania w Gdańsku. Jest to miasto turystyczne, oblegane także przez studentów. Dzięki temu ofert mieszkań na wynajem jest sporo, ale te najlepsze rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Ceny zależne są od wielu czynników takich jak lokalizacja, wielkość mieszkania, ale też termin najmu. Według portalu Bankier.pl ceny wynajmu mieszkań (Gdańsk) prezentują się następująco (dane na marzec 2021 r.):

metraż (m²)średnia cena (w zł/m-c)
0 – 381697
38 – 602189
60 – 903049

Prezentowane ceny wynajmu mieszkań są dość wysokie. Gdańsk jest pod tym względem jednym z najdroższych miast w Polsce. Warto mieć na uwadze, że ceny są wyższe w okresie wakacyjnym, a także zaraz po nim – na przełomie września i października. Wtedy też trudniej z dostępnością. Oczywiście nie twierdzimy, że nie uda Ci się znaleźć nic tańszego. Uważaj jednak na ceny poniżej 1 000 zł. Bardzo często są to oferty apartamentów na doby lub na przykład ceny za tydzień. 

Ceny mieszkań w Gdańsku: zakup mieszkania

Jeśli ceny wynajmu mieszkań w Gdańsku Cię odrobinę zniechęciły, ale masz zdolność kredytową lub dysponujesz gotówką, interesujący może być zakup własnych czterech ścian. Niestety nie mamy dobrych wieści – kupno mieszkania tam również nie należy do najtańszych. Wręcz przeciwnie, koszt zakupu lokum także plasuje się na bardzo wysokim miejscu w rankingu cenowym w Polsce. Przeprowadzka do Gdańska wydaje się jednak na tyle interesująca, że warto rozważyć różne możliwości. Ceny mieszkań zależą oczywiście od wielu czynników. Wbrew pozorom nie ma aż tak dużej różnicy w cenie, jeśli zastanawiasz się między kupnem na rynku pierwotnym a wtórnym. Według portalu Bankier.pl średnia cena za 1 m² mieszkania w Gdańsku w kwietniu 2021 r. wynosi 10 355 zł. Zgodnie z tym samym rankingiem, w zależności od metrażu musisz liczyć się mniej więcej z następującymi kosztami:

metraż (m²)średnia cena (w zł/m²)
0 – 3811 879
38 – 6010 273
60 – 9010 729

Nieważne czy zastanawiasz się nad wynajmem, czy myślisz o własnych czterech kątach, swoje możliwości musisz dostosować do prawdopodobnych zarobków. Ale o tym za chwilę. 

Koszt przeprowadzki do Gdańska

Jednym z pierwszych, podstawowych wydatków, z jakim musisz się liczyć, jeśli w głowie Ci przeprowadzka do Gdańska to koszt takiej usługi. Oczywiście sprawa jest finansowo prostsza, jeśli dysponujesz samochodem, którym będziesz w stanie przewieźć cały swój dobytek i odpowiednią liczbą rąk, które dadzą radę wszystko przenieść. 

Koszt usługi przeprowadzkowej jest bardzo zróżnicowany. Zależy od tego, jak dużo i jakiego typu rzeczy masz do przewiezienia oraz oczywiście skąd. Usługa przeprowadzki może obejmować samo przewiezienie przedmiotów z punktu A do B, ale nie tylko. Większość firm ma w ofercie także wyniesienie oraz wniesienie przenoszonych rzeczy. Takie luksusy są oczywiście dodatkowo płatne w zależności od piętra oraz tego, czy jest w budynku winda. Jak możesz się spodziewać, dużo tańsza będzie przeprowadzka kilku kartonów z parteru na parter, niż jeśli będziesz chciał zabrać ze sobą oldschoolową szafę na 11 piętro budynku, w którym nie ma windy bądź jest ona w tym celu za mała. 

Poniżej przedstawiamy średnie ceny przeprowadzki z różnych miast Polski do Gdańska według portalu ClickTrans. 

skądśrednia cena
Warszawa386 zł
Kraków637 zł
Wrocław700 zł
Olsztyn229 zł

Przeprowadzki Warszawa – Gdańsk należą do jednych z najpopularniejszych i, jak widzisz, są dość przystępne cenowo. Pamiętaj jednak, że prezentowane koszty podajemy jedynie orientacyjnie. Są to średnie ceny wyliczone na podstawie usług zrealizowanych przez jedną z firm. Nie powinieneś brać ich do obliczeń finansów, które Ty będziesz potrzebował. Chcesz wiedzieć, ile będzie kosztowała faktycznie Twoja przeprowadzka – Gdańsk? Cennik sprawdzisz dopiero po podaniu szczegółowych informacji odnośnie zawartości do przewiezienia.

Sprawdź koszt przeprowadzki!

Przeprowadzka do Trójmiasta: Gdańsk czy Gdynia? Gdańsk czy Sopot?

To pytanie najprawdopodobniej zadaje sobie każdy, komu marzy się przeprowadzka do Trójmiasta. W tym artykule bazujemy na informacjach, jak wygląda życie w Gdańsku. Jako że jest to największe miasto tej aglomeracji, najwięcej osób decyduje się właśnie na nie. No ale może jednak Gdynia? Albo Sopot? Tutaj musisz już wybrać według własnych potrzeb i preferencji. Stereotypy sugerują, że Gdańsk jest miastem turystycznym, Gdynia wypoczynkowym (mówimy tu o wypoczynku biernym), a Sopot… imprezowym. Dla każdego coś dobrego. Naszym zdaniem jednak nie powinieneś kierować się tymi opiniami przy wyborze swojego miejsca do życia. Zachęcamy do sprawdzenia ich osobiście. Choć oczywiście stereotypy mogą być jakąś wskazówką, bo w końcu w każdej plotce jest odrobina prawdy. 

My jesteśmy gotowi zgodzić się co do turystycznej natury Gdańska, aczkolwiek nie sugerujemy, że nie jest to dobre miejsce do życia. Pomijając bardzo cenny dostęp do Morza Bałtyckiego, Gdańsk jest jednym z najbardziej zabytkowych miast w Polsce. Nie skłamiemy, jeśli porównamy go do Krakowa. Mimo że brak tam typowego rynku, większość najważniejszych zabytków znajduje się na Głównym oraz Starym Mieście. Znajdziesz tam między innymi budowle gotyckie, renesansowe, manierystyczne oraz barokowe. Ale nie możemy pominąć wspomnianego wcześniej dostępu do morza, gdyż dzięki niemu Gdańsk to polski ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym. A dlaczego jest to takie ważne? Dla Ciebie najprawdopodobniej dlatego, że generuje miejsca pracy. 

Gdańsk: jaka dzielnica?

Aktualny podział administracyjny Gdańska to aż 35 bardzo zróżnicowanych wielkością dzielnic. Każda z jednostek rzecz jasna ma swoje wady i zalety i musisz wybrać adekwatnie do swoich potrzeb i preferencji. Oczywiście zdania odnośnie do poszczególnych dzielnic są bardzo zróżnicowane, prawdopodobnie właśnie dlatego, że są subiektywne. Mimo wszystko, jeśli w głowie Ci przeprowadzka do Gdańska – opinie dotyczące poszczególnych rejonów miasta na pewno zawsze warto sprawdzić. 

Według portalu Otodom.pl najgorsze miejsca w rankingu, analizując dzielnice w wielu różnych kategoriach, zajmują Młyniska, Letnica i Rudniki. Według statystyk z tego samego źródła osoby, które zainteresowane są zakupem lub wynajmem mieszkania, najczęściej szukają go na Przymorzu, Wrzeszczu, Morenie, Śródmieściu i Oliwie. W rankingu tego portalu jednak pierwsze miejsca zajmuje Brzeźno. Dzielnica ta, mimo dość sporej odległości od centrum, została uznana za najlepszą pod kątem ekologii, komunikacji i przyjazności zwierzętom. Może dlatego, że posiada  dostęp do morza? Według badania ogólnego wskaźnika jakości życia w Gdańsku zrealizowanego w 2016 r. przez Pracownię Realizacji Badań Socjologicznych Uniwersytetu Gdańskiego na pierwszym miejscu uplasowały się Wrzeszcz Dolny oraz Górny, a także Strzyża. 

Gdynia: jaka dzielnica?

Zadajesz sobie pytanie: Gdańsk czy Gdynia? Nie odpowiemy na nie za Ciebie, bo musi to być indywidualna decyzja, dostosowana do potrzeb. Jeśli jednak Twój wybór padł na tę drugą, bardziej wypoczynkową miejscowość, podpowiadamy, jakie dzielnice są warte uwagi. Tych w Gdyni masz do wyboru 21.

Okolica, w której zamieszkasz, powinna być wyborem odpowiadającym osobistym preferencjom. Duże znaczenie ma to, czy jesteś singlem, czy masz dzieci, czy poruszasz się samochodem, czy jednak zależy Ci na dobrej komunikacji miejskiej oraz jakie udogodnienia chcesz mieć w pobliżu. Według rankingu portalu obido.pl, który powstał na podstawie preferencji osób szukających mieszkania w Gdyni, pierwsze miejsce zajmuje Redłowo. Dzielnica ta jest dobrze zlokalizowana i łatwo możesz się dostać z niej niemal w każdy zakątek miasta. Nie brakuje tam placówek edukacyjnych, a także punktów usługowych. Co ciekawe, według tego rankingu na drugim miejscu znajduje się Orłowo, które z kolei w jednej z klasyfikacji portalu Otodom.pl zajmuje ostatnie miejsce. Dlaczego? Drugi ze wspomnianych rankingów uwzględniał także koszty życia. A te w Orłowie do najniższych nie należą. Lokalizacja ta została uznana za dzielnicę premium, która jest bardzo atrakcyjnie zlokalizowana, a dominują tam domy jednorodzinne i apartamenty. Na pierwszym miejscu tego rankingu, głównie dzięki niższym w porównaniu do innych rejonów Gdyni kosztom życia, uplasowało się Obłuże. Pod względem bezpieczeństwa, relacji sąsiedzkich, dostępu do służby zdrowia oraz ekologii wygrywa najmłodsza część przedwojennej Gdyni – Działki Leśne.

Jak widzisz, rankingi są bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, dlatego też zalecamy, abyś wybierając okolicę, w której zamieszkasz, dobrze przemyślał, na jakich udogodnieniach w okolicy najbardziej Ci zależy, a później poczytał opinie. Choć oczywiście najlepiej zweryfikować stan faktyczny samemu bądź zasięgnąć informacji na przykład w Urzędzie Miasta.

Życie w Trójmieście: transport

Trójmiasto możemy przemierzać na wiele sposobów. Naszym zdaniem, na transport nie można tam narzekać. Komunikacja miejska jest w Trójmieście naprawdę świetna, nie tylko w obrębie jednego miasta, ale także między nimi, a przecież bardzo wygodnie możemy przemieszczać się tam także rowerem czy hulajnogą. 

Transport publiczny

Mimo braku metra naszym zdaniem Trójmiasto plasuje się w czołówce pod względem komunikacji miejskiej. Najpopularniejsze są oczywiście autobusy. Funkcjonują one na terenie całej aglomeracji. W Gdańsku i Sopocie możemy spotkać także tramwaje. Są nieco mniej wygodną, ale szybszą alternatywą dla mogących utknąć w korku autobusów. Czymś, co poza Trójmiastem spotkamy w Polsce jedynie w Lublinie i Tychach są trolejbusy. W Gdyni występuje największa w kraju sieć transportu tego typu. Stanowi ona około 30% transportu publicznego. Trolejbusy jeżdżą normalnie po ulicach i traktowane są jak autobusy, jednak wymagają sieci trakcyjnej, co czyni je znacznie bardziej ekologicznymi. Ich zasięg obejmuje nie tylko samą Gdynię, ale także Sopot aż do Ergo Areny (granica z Gdańskiem). 

Po aglomeracji trójmiejskiej możesz przemieszczać się także Szybką Koleją Miejską (SKM). To znane także w innych województwach pociągi regionalne, jednak ze znacznie większą liczbą przystanków i o dużo większej częstotliwości kursowania. SKMką możesz jeździć w obrębie miasta. W Trójmieście funkcjonuje również kilkanaście sieci taksówkarskich, a także zyskujące na popularności Uber oraz Bolt. Z lotniska im. Lecha Wałęsy w Gdańsku możesz udać się w niemal każdy zakątek świata. 

Własny samochód

Samo poruszanie się po Trójmieście własnym samochodem dla żadnego czynnego kierowcy nie powinno stanowić problemu. Mało tam jest wąskich dróżek czy niebezpiecznych, skomplikowanych skrzyżowań. Nawet jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której nie będziesz pewny i zwolnisz, ze względu na spokojniejszy tryb życia i wysoką kulturę mieszkańców północy Polski, na pewno nie zostaniesz od razu strąbiony. W śródmieściu i bliskiej odległości od morza sprawa jednak się komplikuje. W niewielu miejscach dojedziesz samochodem blisko morza, a nawet jeśli Ci się to uda musisz się liczyć z obowiązującą całotygodniowo strefą płatnego parkowania. O ile w ogóle uda Ci się znaleźć miejsce, bo samo to to już nie lada wyzwanie.

Rower? Piechota?

Jeśli nie przepadasz za tłokiem w komunikacji miejskiej a perspektywa poruszania się samochodem i bardzo prawdopodobne problemy z parkowaniem Cię nie zachęcają, zawsze możesz postawić na rower, hulajnogę czy spacery. Niestety wypożyczalnia rowerów miejskich aktualnie nie działa, a jej powrót się przedłuża. Przemieszczanie się po Trójmieście na dwóch kółkach wydaje się być świetnym pomysłem. Jeśli nie masz szosówki – poszukaj ofert prywatnych wypożyczalni. Gdańsk pretenduje do rowerowej stolicy Polski. W całym Trójmieście masz do dyspozycji aktualnie ponad 750 km tras,  ta liczba stale się zwiększa! W aglomeracji działa także aż 6 firm udostępniających wypożyczanie hulajnóg na minuty. Przejście pieszo z Gdyni do Gdańska to raczej spore wyzwanie, ale w granicach Sopotu przemieszczanie się w ten sposób jest realne. A spacer bulwarem nadmorskim? Naszym zdaniem zawsze spoko! 

Ile kosztuje życie w Trójmieście?

Jeśli zastanawia Cię przeprowadzka do Gdańska, poza kosztem mieszkania musisz przeliczyć też pozostałe wydatki. Mimo że mieszkania w Trójmieście należą do jednych z najdroższych w Polsce, za inne rzeczy nie zapłacisz aż tak dużo. Według portalu Numbeo koszt życia w Gdańsku (wyłączając opłaty za nieruchomości) należą do niższych w porównaniu do innych dużych miast w kraju. Poruszając się po Trójmieście własnym samochodem, zaoszczędzisz w porównaniu do mieszkańców na przykład Warszawy czy Krakowa, bo nie ma tam aż tak dużych korków. Przy okazji zachowasz też czas i nerwy. Jeśli zdecydujesz się na korzystanie z komunikacji miejskiej – niezależnie, czy wybierzesz bilety jednoprzejazdowe, czy okresowe – również będziesz mógł się cieszyć jednymi z najniższych cen w Polsce. Za posiłek w trójmiejskiej restauracji zapłacisz średnio 20% mniej niż w Warszawie. Jeśli chodzi o zakupy spożywcze – tego typu produkty są nawet 8% tańsze w porównaniu do stolicy. Wszystko wskazuje na to, że odliczając dość wysokie ceny nieruchomości, sam koszt życia w Gdańsku jest na naprawdę przyzwoitym poziomie.

Gdańsk: zarobki

Wiesz już, ile będzie kosztowała Cię przeprowadzka do Gdańska i życie tam. Na ten moment możesz sobie pozwolić na przeniesienie się tam, ale co dalej? Pewnie zastanawiasz się, czy dasz radę się tam utrzymać. Jeśli chodzi o Gdańsk, zarobki prezentują się całkiem nieźle. Według rankingu portalu Pracuj.pl przeciętna pensja w województwie pomorskim w roku 2018 wynosiła 4 900 zł brutto, natomiast w samej stolicy tego regionu była o około 200 zł wyższa. Dziennik Bałtycki informuje, że w czerwcu 2020 roku średnie zarobki w Gdańsku wyniosły 5 300 zł. Według Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne, miesięczne wynagrodzenie brutto w marcu 2021 roku to 6 064 zł. Widać więc oczywistą tendencję wzrostową podobnie jak w całej Polsce. W praktyce wszystko zależy oczywiście od branży, stażu pracy czy wykształcenia. Według portalu Pracuj.pl najbardziej opłacalna w województwie pomorskim jest praca w IT, a najmniej zarabiają pracownicy fizyczni (ochrony) oraz biur obsługi klienta. Oczywiście statystyki statystykami, więc jeśli interesuje Cię przeprowadzka do Gdańska, opinie na temat potencjalnych pracodawców z Twojej branży na pewno warto wcześniej sprawdzić. 

Jacy są mieszkańcy Trójmiasta?

Według badania z 2018 roku opublikowanego w trójmiejskiej Gazecie Wyborczej życie w Gdańsku jest satysfakcjonujące. Na łamach gazety mogliśmy przeczytać, że około 90% mieszkańców jest zadowolonych, że tam mieszka. Naszym zdaniem, według obserwacji, to się nie zmieniło. Nie bez powodu o mieszkańcach Trójmiasta nie ma tak wielu stereotypów, a przynajmniej nie są tak popularne, jak o krakowiakach czy warszawiakach. Na pierwszy rzut oka widać, że ludzie na Pomorzu są niemal zawsze uśmiechnięci, sympatyczni, pomocni i bije od nich pozytywne podejście do życia. Niewątpliwie olbrzymi wpływ na to ma fakt, że są zadowoleni z jakości swojego życia. Oczywiście, nie mówimy, że nie może zdarzyć się inaczej, ale przecież wyjątek potwierdza regułę. Poza tym każdy może mieć gorszy dzień. 

Jak przeprowadzić się do Gdańska z dziećmi?

Jeśli planujesz przeprowadzkę samodzielnie, z dzieckiem, które ze względu na swój wiek jeszcze niestety Ci nie pomoże, sprawa będzie utrudniona. Nie tylko ze względu na zapewne znacznie większą liczbę rzeczy, ale też fakt, że musisz cały czas zajmować się maluchem. W takiej sytuacji zdecydowanie zalecamy skorzystanie z pomocy firmy przeprowadzkowej. Pamiętaj, że przeprowadzka to olbrzymi stres, nie tylko dla Ciebie, ale i dla Twojego dziecka. Nawet jeśli jest jeszcze bardzo małe. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem: „Przeprowadzka z dziećmi: jak przeprowadzić się z dzieckiem?”, gdzie zamieściliśmy istotne informacje o tym, jak przygotować malucha na zmianę miejsca zamieszkania.

Jednym z bardzo ważnych czynników w przypadku przeprowadzki z dziećmi jest wybór placówki edukacyjnej. Na portalu Numbeo zostały przedstawione także koszty przedszkola. W Gdańsku prywatna edukacja przedszkolna jest średnio prawie połowę tańsza niż w Warszawie. Warto pamiętać, że uczelnie w Trójmieście są też często wybierane przez studentów. Dlatego też jeśli myślisz o przyszłości swojego dziecka – jest to dobre miejsce do rozwoju i edukacji. 

Przeprowadzka do Trójmiasta: za i przeciw

Plusy i minusy tak naprawdę powinieneś przeanalizować sam. Lista za i przeciw jest świetną metodą podejmowania decyzji. Pamiętaj jednak, że więcej za wcale nie oznacza, że właśnie to powinieneś wybrać. Tego typu kwestie są sprawą indywidualną – istotne jest, jak ważne są dla Ciebie poszczególne plusy i minusy.

My, patrząc subiektywnie, niewiele widzimy argumentów przeciwko przeprowadzce do Trójmiasta. Odstraszające wydają się być jedynie koszty nieruchomości i nawet jeśli na tym Twoja lista „przeciw” by się kończyła, może to być decydujące. Na szczęście statystyki pokazują, że mimo to zarobki w Gdańsku są na tyle przyzwoite, że cena mieszkania nie musi stanowić bariery nie do przebicia. Inne koszty prezentują się naprawdę dobrze w porównaniu do innych polskich miast, a dostęp do morza jest niewątpliwą zaletą. Już nigdy więcej nie będziesz musiał podróżować, aby spędzić wakacje nad Bałtykiem. Chyba że autobusem. Musisz jednak pamiętać, że Trójmiasto, szczególnie w okresie wiosenno–letnim obfituje w turystów. Jeśli nie przepadasz za tłumami, a na plaży w wakacyjny dzień chcesz mieć na plaży kilka metrów kwadratowych tylko dla siebie – niestety, ale raczej nie będzie to możliwe. 

Przeprowadzka do Gdańska: samemu czy z firmą przeprowadzkową?

Niezależnie od tego, czy przeprowadzasz się z zagranicy, drugiego końca Polski czy małej miejscowości nieopodal, zawsze warto zastanowić się nad sposobem przeprowadzki. Mowa tu oczywiście o tym, czy próbować przewozić swój dobytek samodzielnie, czy skorzystać z firmy oferującej profesjonalne usługi w tym zakresie. Oczywiście, o ile dysponujesz odpowiednim samochodem i pomocą osób trzecich (chyba że masz jakieś supermoce, bo na przykład nieskładane meble trudno może być przenieść w pojedynkę) możesz zrobić to sam. Mając jednak na uwadze ilość stresu i różnego rodzaju formalności związanych z przeprowadzką, naszym zdaniem warto trochę się odciążyć i skorzystać ze wsparcia. Kliknij przycisk poniżej i sprawdź, ile będzie kosztować Cię przeprowadzka (Gdańsk). Cennik dostosowany do Twoich potrzeb zobaczysz po udzieleniu odpowiedzi na kilka pytań niezbędnych do wyceny.

Sprawdź koszt przeprowadzki do Gdańska!
przez  Agnieszka | 14-06-2021 |
Komentarze (0)

Skomentuj