Transport pralki: jak przenieść pralkę? Sprawdź nasze porady

Zanim zabierzesz się za transport pralki, dobrze, żebyś poznał najważniejsze informacje, które pozwolą Ci bezpiecznie przenieść sprzęt do nowego mieszkania.

Jak przenieść pralkę? Instrukcja w pigułce

  1. Odłącz pralkę od prądu na dzień przed jej przewozem.
  2. Zabezpiecz bęben.
  3. Zapakuj pralkę.
  4. Zorganizuj narzędzia ułatwiające przenoszenie ciężkich przedmiotów.
  5. Czas na transport pralki. Przewieź ją do nowego mieszkania.

Jeśli chcesz poznać szczegóły co do tego, w jaki sposób wypełnić każdy z powyższych punktów, czytaj dalej!

transport pralki
Théo Dorp/Unsplash

Odpowiedź na pytanie „jak przenieść pralkę” jest niestety nieco bardziej skomplikowana niż ma to miejsce w kwestii transportu szafki czy stołu. Sprzęt, którego dotyczy ten artykuł, jest nie tylko ponadprzeciętnie ciężki i niewygodny do przenoszenia, ale także może łatwo ulec uszkodzeniu. Dobrze więc odpowiednio się przygotować. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że transport pralki do nowego mieszkania przebiegnie bezpiecznie i bezproblemowo.

Przewóz pralki: przygotowania

Pralki podłącza się do prądu oraz wody. Oba przewody należy odłączyć w przeddzień przeprowadzki. W szczególności ważne jest odłączenie wody, jako że całkowite wysuszenie urządzenia może zająć sporo czasu. Wyjmij więc wąż dopływowy i pozwól całej wodzie wycieknąć.

W dzień przeprowadzki przyklej wąż do pralki taśmą klejącą, upewniwszy się, że jest on skierowany odpływem do góry. Dzięki temu unikniesz rozchlapania pozostałej w środku wody podczas transportu.

Wąż dopływowy to jednak nie jedyne miejsce, w którym wciąż może znajdować się niepotrzebna woda. Aby pozbyć się jej ze środka pralki, ustaw ją pod kątem, opierając ją na przykład o schodek, próg lub inne wzniesienie. Następnie zlokalizuj filtr. Zazwyczaj znajduje się on w dolnej części urządzenia. Ustaw pod nim wiaderko lub inny pojemnik i otwórz filtr. Prawdpodobnie wyleje się z niego jeszcze trochę wody! Kiedy z filtra przestanie cieknąć, możesz z powrotem go zamknąć.

Transport pralki: zabezpieczenie

Aby upewnić się, że pralce podczas transportu nic się nie stanie, możesz owinąć ją w folię bąbelkową lub ochronną. To pozwoli Ci także uchronić ściany przed ukruszeniem się lub zarysowaniem, co mogłoby się wydarzyć, gdyby podczas przenoszenia urządzenie o nie uderzyło.

Możesz także kupić specjalny pokrowiec ochronny dostosowany do transportowania pralek. Nie tylko zabezpieczy on urządzenie, ale także ułatwi jego podniesienie z ziemi. 

Pralki są zazwyczaj wyposażone w specjalne blokady transportowe, na przykład w formie śrub. Ich zamontowanie sprawi, że bęben nie będzie trząsł się w trakcie transportu. Jeśli z jakiegoś powodu nie masz dostępu do fabrycznych zabezpieczeń, możesz odkręcić górny panel urządzenia i wypełnić pustą przestrzeń starymi ręcznikami lub prześcieradłami. W ten sposób przynajmniej częściowo ograniczysz zakres ruchów bębna.

Transport pralki: uważaj na kręgosłup!

Pralka waży średnio od 65 do 80 kilogramów. Jeśli nie jesteś więc prawdziwym kulturystą, to lepiej podnosić urządzenie w dwie osoby. Podczas jego przenoszenia staraj się zachować wyprostowany kręgosłup, także w trakcie wchodzenia po schodach.

Istnieją także technologiczne rozwiązania, które ułatwią Ci przeniesienie pralki mimo jej ciężaru. Możesz zdecydować się na wspomniany już pokrowiec albo specjalne pasy transportowe. Są one zaprojektowane tak, aby promować poprawne ustawienie ciała w trakcie przenoszenia urządzenia. Tego typu sprzęty możesz zamówić przez internet.

Jeśli wolisz popychanie od podnoszenia, zawsze możesz kupić lub wypożyczyć specjalny wózek przystosowany do transportu pralek. Istnieją nawet specjalne schodołazy, które potrafią wprowadzić urządzenie po schodach. Skontaktuj się ze swoją firmą przeprowadzkową i zapytaj, jakie rozwiązanie mogą Ci zaproponować.

Jeśli mimo wszystko uważasz, że przeniesienie pralki to ze względu na jej ciężar po prostu zbyt duże wyzwanie, zawsze możesz przetransportować ją na dwa razy. W każdej pralce znajduje się tak zwana przeciwwaga, czyli po prostu ciężki element służący do stabilizacji. Wyjmij ją ze środka, a rozdzielisz trudy przenoszenia sprzętu na dwa razy. W zależności od modelu pralki, aby znaleźć przeciwwagę, musisz otworzyć górną lub tylną stronę urządzenia.

Transport pralki: sprawdź wymiary

Pewnie zdążyłeś już to zauważyć, ale pozwolimy sobie powtórzyć: pralka jest wielka, ciężka i do tego bardzo twarda. To wszystko oznacza, że przenoszenie jej wąskimi korytarzami to żadna przyjemność, a czasem wręcz ryzyko. Radzimy Ci więc dokładnie zmierzyć przed transportem wymiary zarówno pralki, jak i przejść w Twoim starym i nowym mieszkaniu, w tym na klatce schodowej.

Jeśli w którymś punkcie korytarze lub drzwi są zbyt wąskie, aby przecisnąć przez nie urządzenie, możesz zaaranżować z firmą przeprowadzkową umieszczenie pralki w domu przez okno. Możliwe, że mają w tym celu na wyposażeniu specjalny podnośnik.

Transport pralki: przejazd

Jeśli zlecisz przewóz pralki firmie przeprowadzkowej, nie będziesz musiał się niczym przejmować. Zastanawiasz się, ile kosztuje tego rodzaju usługa? Sprawdź nasz artykuł na temat kosztów przeprowadzki i wynajęcia specjalnej firmy.

Sprawdź, ile kosztuje przeprowadzka

Jeżeli wolisz zająć się transportem pralki samodzielnie, możesz przewieźć ją przy użyciu własnego samochodu. Pamiętaj jednak, że ryzykujesz uszkodzeniem zarówno pralki, jak i auta. Musisz więc przez cały czas bardzo uważać.

Pralkę najlepiej transportować w pozycji pionowej. Ograniczy to szanse na zepsucie się bębna i rurek. Jeśli nie masz wystarczająco miejsca, możesz oczywiście przewieźć pralkę w pozycji poziomej, ale wystawisz ją przez to na większe ryzyko uszkodzeń. Postąpisz dużo bezpieczniej, jeżeli przynajmniej na parę godzin wynajmiesz większy samochód lub przyczepę.

Niezależnie od tego, jaką podejmiesz ostatecznie decyzję, lepiej porządnie zabezpiecz pralkę w środku pojazdu, którym będziesz ją transportować. Unikniesz dzięki temu tego typu problemów:

Mamy nadzieję, że dzięki naszym podpowiedziom proces przenoszenia pralki będzie dla Ciebie choć trochę lżejszy. A może znasz jakieś dobre rady, których nie zawarliśmy w tym artykule? Daj nam znać w komentarzach, a chętnie dodamy Twoje przemyślenia do tego tekstu!