Przeprowadzka do Szwajcarii. Jak przeprowadzić się do Szwajcarii?

Jak przeprowadzić się do Szwajcarii i czy to na pewno dobry pomysł? Taką decyzję podjęło już wielu Polaków, a cała procedura nie jest aż tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Najważniejsze, to podjąć ostateczną decyzję i rozpocząć przygotowania do zmiany miejsca pobytu. Z tego poradnika dowiesz się, jak dokładnie wygląda życie w Szwajcarii i w jaki sposób się do niego przygotować.

Sprawdź koszt przeprowadzki do Szwajcarii!

Przeprowadzka do Szwajcarii 2022 dla obywatela Polski

przeprowadzka do szwajcarii
Photo by Henrique Ferreira on Unsplash

Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej, ale podpisała porozumienie dotyczące swobodnego przepływu osób z krajami Wspólnoty. Dzięki temu pozwolenie na pracę w Szwajcarii nie jest trudne do zdobycia, a samo zamieszkanie tam na stałe nie jest aż tak skomplikowane.

Praca i życie w Szwajcarii dłużej niż 3 miesiące wymaga uzyskania zezwolenia na pobyt z uwzględnieniem konkretnego celu. Może chodzić o zatrudnienie, łączenie rodzin, studia czy otwieranie własnej działalności gospodarczej. Polaków obowiązuje uproszczona procedura, bo należymy do UE. Dokument wydają szwajcarskie kantony, a ubiegać się o niego trzeba we właściwym urzędzie gminy w ciągu 2 tygodniu od daty przyjazdu. 

Przeprowadzka do Szwajcarii: formalności

Jak zacząć życie w Szwajcarii po przeprowadzce? Polacy muszą się ubiegać o jedno z kilku pozwoleń na pobyt. Obejmują one różne scenariusze, m.in. studia, umowę o pracę od 3 do 12 miesięcy, UoP powyżej roku, otwarcie własnej firmy, pracę na terenie kraju i zamieszkanie przy granicy czy zatrudnienie w ambasadzie innego kraju, która swoją siedzibę ma w Szwajcarii. 

Otrzymanie zgody jest możliwe tylko po przedstawieniu odpowiednich dokumentów. Do urzędu zabrać ze sobą należy dowód tożsamości, formularz przybycia, zdjęcie paszportowe, umowę potwierdzającą zatrudnienie i potwierdzenie zamieszkania w Szwecji. Po otrzymaniu zezwolenia, czas przystąpić do załatwiania kolejnych formalności. Warto m.in. otworzyć konto bankowe, załatwić ubezpieczenie zdrowotne (trzeba wykupić je w ciągu 3 miesięcy od dnia przylotu) i zarejestrować samochód, jeśli się go ma.

Przeprowadzka do Szwajcarii: koszt

Jeśli zastanawiasz się, jak przeprowadzić się do Szwajcarii i ile będzie Cię to kosztowało, to weź pod uwagę już na samym początku cenę przewozu swoich rzeczy. Kraj ten nie znajduje się daleko od Polski, więc opcji jest kilka. Możesz np. swój bagaż przewieźć w walizkach w samolocie, nadać kurierem międzynarodowym lub wynająć firmę specjalizującą się w realizacji przeprowadzek zagranicznych drogą lądową. Wszystko zależy od tego, jak dużo jest rzeczy, które chcesz zabrać ze sobą. 

Atrakcyjne cenowo może być nadanie paczki lub spakowanie rzeczy osobistych do walizek i nadanie ich jako bagaż dodatkowy. Koszty takiego zabiegu mogą być różne, zależnie od linii lotniczych lub przewoźnika, a także wagi bagażu. Najczęściej transport 20–kilogramowego pakunku nie będzie kosztował Cię więcej niż kilkaset złotych. Zdecydowanie droższy jest natomiast wynajem busa i przewiezienie np. mebli czy większego dobytku. W tej sytuacji cena wahać się może od 4 do nawet 7 tys. zł w zależności od odległości, którą będzie musiał pokonać kierowca.

Sprawdź koszt przeprowadzki do Szwajcarii!

Przeprowadzka do Szwajcarii na studia

Przeprowadzka do Szwajcarii na studia jest możliwa dla Polaków. W takim przypadku należy jednak najpierw skontaktować się z wybraną uczelnią w czasie jej okresu rekrutacyjnego. Po pozytywnej decyzji uczelni należy złożyć wniosek o zgodę na pobyt w szwajcarskim kantonie, a także wystąpić z wnioskiem o wizę studencką. 

Koszty życia w Szwajcarii są wysokie, studenci zagraniczni mogą jednak korzystać z dwóch rodzajów stypendiów. Pierwszy to stypendia uniwersyteckie, obowiązujące na uniwersytetach i w Federalnym Instytucie Technologicznym. Drugi typ stanowią stypendia artystyczne.

Studia w Szwajcarii są płatne, a wysokość czesnego zależy od wybranej uczelni. Przeciętnie rok nauki kosztuje od 1000 do 4000 tys. euro, do tego doliczyć jednak należy koszt utrzymania i zakwaterowania. Pokój w akademiku kosztuje ok. 400 franków/miesiąc, a wyżywienie to wydatek rzędu 500–600 franków. Studenci będący obywatelami Unii Europejskiej mogą w czasie studiów pracować przez 15 godzin tygodniowo, muszą jednak o tym poinformować urząd imigracyjny. 

Przeprowadzka do Szwajcarii z dzieckiem

Photo by Tim Trad on Unsplash

Jak przeprowadzić się do Szwajcarii z dzieckiem? Takie rozwiązanie nie różni się niczym od migracji samej osoby dorosłej – musisz jedynie posiadać ważny dokument tożsamości swojej pociechy. Jeśli obawiasz się tego, jak się żyje w Szwajcarii, będąc rodzicem, to czeka Cię miła niespodzianka. Kraj ten dba zarówno o dobro rodziców, jak również ich pociech. Twoje dzieci zostaną automatycznie przydzielone do szkoły, która znajduje się najbliżej Waszego domu. Poziom placówek jest bardzo wysoki, a uczniowie zachęcani są do rozwijania swoich pasji i uczestniczenia w zajęciach pozalekcyjnych. Zwykle lekcje trwają od 8:00 do 12:00, a następnie od 14:00 do 16:00. 

Praca w Szwajcarii – zarobki

Jeśli otrzymasz pozwolenie na pracę w Szwajcarii, czas rozejrzeć się za odpowiednim zatrudnieniem, o ile nie znalazłeś go jeszcze przed złożeniem wniosku. Konkurencja na tym rynku jest duża, czasem więc poszukiwania mogą zająć nieco więcej czasu, nie warto jednak się poddawać. Często opłaca przypominać o swojej kandydaturze w firmach, na których szczególnie Ci zależy, bo proces rekrutacji może trwać nawet kilka tygodni. 

Szwajcaria ma jedną z najniższych stop bezrobocia na świecie. Nie ma tam ujednoliconej płacy minimalnej, kantony mogą natomiast wprowadzić taką kwotę autonomicznie. Dobra praca w Szwajcarii pozwala na spokojne, wygodne życie. Średnie stawki zależne są przede wszystkim od branży, wynosić mogą natomiast od ok. 3500 CHF (branża rolnicza) do nawet 7000 CHF (ponad 33 tys. zł) w sektorze IT. 

Pozwolenie na pracę w Szwajcarii 2022

Nic nie wskazuje na to, aby pozwolenie na pracę w Szwajcarii 2022 miało ulec zmianie względem obecnych przepisów. Polska należy do UE, dzięki czemu wystawianie zgody przebiega dość sprawnie, o ile kandydat dostarczy do urzędu od razu wszystkie wymagane dokumenty. 

Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć życie w Szwajcarii, to rozważ poszukiwanie pracy jeszcze przed przyjazdem do tego kraju. Wielu szwajcarskim pracodawców szuka pracowników przez internet, np. na portalach ogłoszeniowych. Zawarcie umowy przed rozpoczęciem procesu ubiegania się o zezwolenie na pobyt będzie działało na Twoją korzyść.

Praca w Szwajcarii z językiem angielskim i bez języka

Satysfakcjonująca praca w Szwajcarii bez języka jest dość trudna do znalezienia, ze względu na różnorodność językową, która panuje w tym kraju. Przyjmowani tam są pracownicy mówiący po niemiecku, francusku, włosku czy angielsku, przez co osobom niedysponującym żadnych z tych języków poszukiwania mogą nie iść aż tak sprawnie. Zwykle też tacy kandydaci znajdują mniej płatną pracę fizyczną w niewymagających branżach i sektorach gospodarki. Nawet tamtejsze pensje jednak pozwalają na wygodne i spokojne życie.

Praca w Szwajcarii z językiem angielskim jest stosunkowo łatwa do znalezienia, bo w tym kraju otwiera się coraz więcej międzynarodowych przedsiębiorstw i korporacji. Szukają one nowych pracowników i chętnie zatrudniają osoby, które mogą im pomóc w promowaniu produktów na nowych, europejskich rynkach.

Opodatkowanie dochodów z pracy w Szwajcarii

Umowa o pracę w Szwajcarii wiąże się z koniecznością odprowadzania podatków. Koszty życia w Szwajcarii są stosunkowo wysokie, za to daniny oddawane państwu niższe niż w wielu innych krajach europejskich. Ich ostateczny kształt formują stawki miejskie, kantonalne i federalne. Na dwa różne sposoby rozliczani są również single i małżonkowie wychowujący dziecko. Mieszkańcy mieszkający samotnie, zarabiający ok. 40–50 tys. CHF rocznie, liczyć się muszą z podatkiem na poziomie ok. 2,64 proc. W przypadku dwójki rodziców danina wyniesie 1 proc. od wspólnych dochodów na takim poziomie. Obcokrajowcy są automatycznie rozliczani na koniec każdego miesiąca, dzięki czemu nie musisz się przejmować wypełnianiem dokumentów i deklaracji. 

Ile kosztuje życie w Szwajcarii? 

Twoja przeprowadzka do Szwajcarii prawdopodobnie zakończy się w domu lub mieszkaniu wynajmowanym przez dewelopera. To najczęstsza opcja w tym kraju, bo znaczna część najlepiej położonych lokali należy właśnie do biur nieruchomości. Dzięki temu masz pewność, że zamieszkasz tam legalnie i w razie problemów pomogą Ci specjaliści. Z drugiej strony, oznacza to nieco wyższe stawki.

To, ile kosztuje życie w Szwajcarii, zależy w głównej mierze od miejsca zamieszkania, na które się zdecydujesz. Podobnie jak w Polsce, ceny w dużych miastach są zdecydowanie wyższe, oszczędza się za to na transporcie publicznym czy kupnie auta. W Genewie za wynajem kawalerki średnio zapłacić trzeba w przeliczeniu ok. 5000 zł, a produkty spożywcze są 2 lub 3 razy droższe niż w Polsce. Z drugiej strony, wyższe są również zarobki. Średnio wynajęcie niewielkiego lokalu to ok. 30 proc. minimalnego wynagrodzenia, możliwego do zarobienia na pełnym etacie. 

Jak przeprowadzić się do Szwajcarii, to tylko po to, żeby móc tam spokojnie oraz godnie pracować, żyć i mieszkać. Przeliczanie cen produktów i usług kupowanych na miejscu może przytłaczać. Zarobki są jednak zdecydowanie wyższe niż w Polsce i nawet osoby bez wykształcenia, wykonujące proste prace fizyczne, mają tam szansę żyć na satysfakcjonującym poziomie. Problemem może być jedynie praca w Szwajcarii bez języka, choć odpowiedzią na to mogą być kursy językowe i wykazanie chęci do nauki, co może przekonać przyszłego pracodawcę. 

Jak się żyje w Szwajcarii?

Nie bez powodu Szwajcaria nazywana jest europejskim rajem. Niewielkie bezrobocie i wysokie zarobki sprawiają, że można tam spokojnie żyć i oszczędzać pieniądze na kolejne lata. Sami Szwajcarzy uważani są za osoby stonowane, spokojne i świadome swoich możliwości. Dzięki temu są dobrymi i wydajnymi pracownikami, ale wykonują swoje obowiązki z niezwykłą dokładnością i bez zbędnego pośpiechu. 

Mieszkańcy Szwajcarii kochają również naturę, świeże powietrze i są zwolennikami ekologii. Przebywając w tym kraju, przyzwyczaj się do skrupulatnej segregacji śmieci oraz dbania o porządek w miejscach publicznych. Niedziela jest dniem, gdy duże miasta w Szwajcarii zamierają. Często ludzie wtedy wybierają się na rodzinne wycieczki za miasto czy w góry, które cieszą się tam ogromną popularnością. Nie funkcjonuje w ten dzień też większość sklepów, firm i urzędów.

Co Szwajcarzy myślą o Polakach?

Szwajcarzy uważają Polaków za bardzo przyjazny i otwarty naród. Choć sami bywają powściągliwi, często sami chętnie słuchają o polskich tradycjach i kulturze. Wielu z nich miało również okazję odwiedzać najbardziej znane miejsca w Polsce, takie jak Warszawa, Kraków czy Wieliczka, mają więc ogólne pojęcie na temat sytuacji i wyglądu naszego kraju. Podobnie jak w większości krajów Europy, Polacy w Szwajcarii uważani są za bardzo dobrych i solidnych pracowników. Dzięki temu przeprowadzka do Szwajcarii zwykle jest dla Polaków przyjemnym przeżyciem, a mieszkanie tam nie wiąże się z poczuciem wyobcowania.

Przeprowadzka do Szwajcarii: czy warto?

Wiesz już, jak przeprowadzić się do Szwajcarii od strony praktycznej i formalnej, pora zatem odpowiedzieć sobie na najtrudniejsze pytanie: czy stała umowa o pracę w Szwajcarii ma sens? W tym kraju uda Ci się zarobić zdecydowanie więcej niż w Polsce, wyższe są jednak również koszty wynajmu mieszkania, jedzenia czy życia codziennego. Z drugiej strony opodatkowanie dochodów z pracy w Szwajcarii jest stosunkowo niskie, możesz więc sporo zaoszczędzić lub przeznaczyć środki na to, na co będziesz miał ochotę.

Jeśli uda Ci się w tym kraju znaleźć pracę, która sprawi Ci radość, będziesz mógł liczyć na satysfakcjonujące, wygodne życie. Na pewno nie będziesz musiał liczyć każdego grosza i zastanawiać się, czy starczy Ci pieniędzy do następnego miesiąca. Ostateczna decyzja jednak nigdy nie jest prosta i należy wyłącznie do Ciebie. Rozważ wszystkie wady i zalety takiego wyjazdu, a następnie podejmij ostateczną decyzję.

przez  Agnieszka | 01-02-2022 |
Komentarze (0)

Skomentuj