Przeprowadzka do Nowej Zelandii. Jak przeprowadzić się do Nowej Zelandii?
Przeprowadzka do Nowej Zelandii na stałe to kusząca wizja, której trudno się oprzeć. Jest to kraj o bardzo dobrej reputacji, który uważany jest za wyjątkowo dobre miejsce do życia. Czy jednak przeniesienie się tam z Polski również jest tak przyjemne? Niestety dzieli nas od tego państwa wiele kilometrów, co jest znaczną przeszkodą, podobnie jak zaostrzające się bezustannie przepisy emigracyjne.
Jeśli jednak bardzo Ci zależy i jesteś zdeterminowany, to bez wątpienia znajdziesz sposób na to, jak przeprowadzić się do Nowej Zelandii. Skupić się musisz przede wszystkim na znalezieniu taniego sposobu na transport rzeczy i zdobycie pozwolenia na pracę.
Sprawdź koszt przeprowadzki do Nowej Zelandii!Przeprowadzka do Nowej Zelandii 2022 dla obywatela Polski
Przeprowadzka do Nowej Zelandii dla Polaka niestety jest dość skomplikowana, o ile pobyt ma trwać dłużej niż 3 miesiące. Sprawę komplikuje też chęć wykonywania pracy zawodowej na miejscu. Jeśli planujesz krótki urlop do 90 dni, to nie musisz się o nic martwić, obowiązują Cię bowiem przepisy ruchu bezwizowego. W jego ramach możesz odwiedzić to państwo np. w celach turystycznych czy w ramach wizyty u rodziny lub znajomych. Konieczne jest jedynie uiszczenie z góry określonej opłaty.
Jak przeprowadzić się do Nowej Zelandii na stałe, by móc na miejscu pracować, mieszkać i normalnie żyć? W tym przypadku konieczne będzie już zdobycie odpowiedniej wizy. Dostępnych jest kilka ich rodzajów, masz więc kilka różnych opcji do wyboru. Co więcej, Nowa Zelandia regularnie publikuje szereg szczególnie pożądanych zawodów, która może Ci wiele ułatwić. Jeśli Twoje doświadczenie zawodowe lub wykształcenie znajdzie się na liście, przeprowadzka do Nowej Zelandii stanie się dla Ciebie scenariuszem naprawdę możliwym do zrealizowania.
Nowa Zelandia – wiza
Nowa Zelandia bardzo restrykcyjnie podchodzi do kwestii migracji. Tamtejszy rząd uważnie sprawdza, kogo wpuszcza na swoje terytorium i dba o to, by były to wyłącznie osoby, które w realny sposób przysłużą się społeczeństwu czy lokalnej gospodarce. Chcesz, aby Twoim nowym miejsce zamieszkania na stałe została Nowa Zelandia? Wiza pracownicza będzie na początku niezbędna. Z czasem natomiast starać się będziesz mógł o coraz wygodniejsze formy pobytu w tym państwie.
Czy do Nowej Zelandii trzeba mieć wizę?
Znamy już odpowiedź na pytanie, czy do Nowej Zelandii trzeba mieć wizę – tak, jeśli zamierza tam pracować. Teraz jednak uporać się musimy z kolejnym wyzwaniem, czyli wyborem rodzaju dokumentu, o który będziesz musiał się starać. Istnieje kilka sposobów na rozpoczęcie życia w tym państwie, a każdy oczywiście opiera się na pozwoleniu na legalną pracę.
Wyjazd do Nowej Zelandii – wiza i lista Long Term Skill Shortage
Jak wspomnieliśmy wyżej, Nowa Zelandia bardzo uważnie dobiera pracowników z zagranicy. Pomóc ma w tym lista Long Term Skill Shortage, która jest regularnie aktualizowana. Znajdziesz na niej najbardziej pożądane zawody – jeśli wśród nich jest ten, który wykonujesz, powinieneś otrzymać Long Term Skill Shortage List Work Visa. Ta zgoda na pracę obowiązywać może do 30 miesięcy, aby jednak ją zdobyć, trzeba mieć już ofertę pracy z nowozelandzkiej firmy.
Zwykle na przyznanie tego rodzaju wizy czeka się około 2-3 miesiące, a przy składaniu o nią wniosku trzeba udokumentować swoje wykształcenie i znajomość języka. Niezbędne jest też udowodnienie kwalifikacji (lub doświadczenia) w zawodzie, który znajduje się na Long Term Skill Shortage. Przeprowadzka do Nowej Zelandii w ramach tej wizy często organizowana może być we współpracy z biurami pośrednictwa pracy, które zajmują się poszukiwaniem pracowników z całego świata. Musisz jednak pamiętać, że w ramach tej zgody zatrudniony możesz być wyłącznie w jednej firmie – tej, której dane znalazły się w złożonym wniosku. Na Twoją prośbę wiza może zostać przepisana na innego pracodawcę, wciąż jednak określając zawód, na który jest zapotrzebowanie.
Nowa Zelandia: praca, wizy, zarobki
Lista Long Term Skill Shortage to jednak niejedyna szansa, jaką daje Nowa Zelandia. Praca w tym kraju możliwa jest także na podstawie wizy typu Work and Travel oraz po otrzymaniu wizy rezydenckiej – stałej lub tymczasowej.
Wiza Work and Travel – Nowa Zelandia
Wśród osób, które zastanawiają się nad tym, jak przeprowadzić się do Nowej Zelandii, ogromną popularnością cieszy się wiza typu Work and Travel, nazywana też Working Holiday. Skierowana jest ona do młodych osób, które:
- nie ukończyły jeszcze 30. roku życia w momencie składania wniosku;
- poddały się rentgenowi klatki piersiowej, by upewnić się, że nie są nosicielami gruźlicy.
Wiza Work and Travel Nowa Zelandia pozwoli Ci na legalną pracę w tym kraju do 12 miesięcy od chwili przekroczenia granicy. Warunkiem w tym przypadku jednak jest fakt, że nie ma tu mowy o pracy stałej, bo sam program skierowany jest do osób, które podróżują i zwiedzają ten kraj, a praca służy im do podreperowania budżetu. Z tego powodu u jednego pracodawcy można być zatrudnionym maksymalnie 3 miesiące. Często jednak jest to doskonały punkt wyjścia do ubiegania się np. o Long Term Skill Shortage List Work Visa.
Wyjazd do Nowej Zelandii. Wizy rezydenckie, pozwalające na pobyt stały
Zdobycie zgody na tymczasową rezydenturę lub zgodę na pobyt stały nie jest w Nowej Zelandii łatwe. O pierwszy z wymienionych dokumentów starać się można po upływie dwóch lat pracy na wizie pracowniczej. Po kolejnych 2 latach możliwe jest natomiast staranie się o rezydencję stałą. W obu przypadkach wykazać trzeba, że jest się ważnym elementem nowozelandzkiego społeczeństwa, co potwierdza się m.in. poprzez świadectwa pracy, odprowadzanie podatków, stałe mieszkanie na terenie kraju itp. Podkreślić w tym miejscu warto, że rezydencja (zarówno tymczasowa, jak i stała), nie jest niezbędna do otrzymania ubezpieczenia państwowego. Uprawnia do tego już otrzymanie wizy pracowniczej.
Przeprowadzka do Nowej Zelandii: zarobki
Jak przeprowadzić się do Nowej Zelandii, to tylko po to, żeby dostatnio i spokojnie żyć. Jeśli wykonujesz zawód pożądany na miejscu, to raczej o wysokość zarobków nie będziesz musiał się martwić. Średnie wynagrodzenie w tym kraju wynosi ok. 6,5 tys. NZD, czyli ponad 18 tys. zł. Nawet na najgorzej opłacanych stanowiskach zarobić można natomiast ok. 3000 NZD miesięcznie.
Ile kosztuje życie w Nowej Zelandii?
Oczywiście adekwatnie wyższe są tam też koszty życia, zwykle jednak nawet praca na przeciętnym stanowisku pozwala na swobodę. Pracownik biurowy niższego szczebla czy sprzedawca nie mają tam problemu z opłaceniem wynajmowanego mieszkania, uregulowaniem rachunków i comiesięcznym odkładaniem przynajmniej drobnej kwoty na wakacje.
Szacuje się, że miesięczny koszt utrzymania dwóch osób, mieszkających wspólnie na obrzeżach większego miasta, to około 2000-3000 dolarów. Oczywiście wiele zależy od lokalizacji, miejscowości, wielkości mieszkania, liczby pokoi czy preferencji żywieniowych. Pokazuje to jednak, że nawet osoby zarabiająca znacznie poniżej średniej krajowej nie muszą martwić się o to, że zabraknie im środków do życia.
Przeprowadzka do Nowej Zelandii – koszt
Przeprowadzka do Nowej Zelandii zdecydowanie nie należy do najtańszych, głównie ze względu na znaczną odległość tego kraju od Polski. Konieczne w tym przypadku będzie wysłanie wszystkich rzeczy kurierem międzynarodowym lub zabranie ze sobą do samolotu. Oba sposoby są dość kosztowne i mogą nie pozwolić na przetransportowanie wszystkiego za jednym razem. Może to być problem szczególnie dla osób, które chcą się przeprowadzić na stałe wraz z całym wyposażeniem mieszkania i meblami.
Częściowym rozwiązaniem tego problemu może być nadanie paczki. Taka o wymiarach 100 cm x 100 cm x 50 cm i wadze do 70 kg kosztować będzie ponad 3000 zł. Nie jest to niska cena, może natomiast być to jedyny sposób na przetransportowanie szczególnie nieporęcznych przedmiotów, których np. nie będzie się dało nadać w formie bagażu rejestrowanego. Wziąć tu jednak trzeba pod uwagę również czas transportu paczki, który zająć może od kilkunastu dni do kilku tygodni.
Sprawdź koszt przeprowadzki do Nowej Zelandii!Jak przeprowadzić się do Nowej Zelandii najtaniej?
Najtańszą opcją jest przeprowadzka do Nowej Zelandii wyłącznie z najpotrzebniejszymi rzeczami i zabranie ich ze sobą do samolotu. Świetnie sprawdzić się tu może wykupienie kilku sztuk bagażu rejestrowanego, który na tak dalekich trasach zwykle nie jest specjalnie drogi. Zależnie od miejsca wylotu oraz linii lotniczej, podróżni zabrać mogą ze sobą nawet kilka walizek, które łącznie ważyć mogą kilkadziesiąt kilogramów. To doskonały sposób na przetransportowanie wszystkich ubrań, akcesoriów domowych i nie tylko. Co więcej, w wielu przypadkach trafić można też na różnorodne promocje dotyczące biletów do Nowej Zelandii. Dzięki temu ta forma przeprowadzki może okazać się o wiele tańsza niż np. nadawanie bardzo ciężkich i kosztownych paczek.
Jak się żyje w Nowej Zelandii?
Życie w Nowej Zelandii nie należy do stresujących. Mieszkańcy tego kraju są spokojni i stonowani, ale uwielbiają aktywność na świeżym powietrzu. Musisz liczyć się z tym, że przeprowadzka do Nowej Zelandii skończyć się może zaszczepieniem w Tobie pasji do wycieczek w teren, wspinaczki, sportów wodnych, wypadów rowerowych czy pod namiot. Nowozelandczycy są bardzo otwarci i przyjacielscy. Często spędzają wspólnie ze znajomymi weekendy nad jeziorami czy w swoich domkach letniskowych.
Czy przeprowadzka do Nowej Zelandii na stałe ma sens?
Wiesz już, jak wygląda przeprowadzka do Nowej Zelandii od strony technicznej oraz formalnej. Musisz zadbać o wizę, reprezentować zawód, na który jest tam szczególne zapotrzebowanie i mieć realny, pozytywny wpływ na tamtejsze społeczeństwo i gospodarkę.
Jeśli spełniasz wszystkie te wymagania, to z pewnością nie zawiedziesz się po dotarciu na miejsce tym, jak się żyje w Nowej Zelandii. Czekają na Ciebie przepiękne krajobrazy, aktywne weekendy oraz satysfakcjonująca praca zawodowa, o ile popiszesz się swoimi umiejętnościami i wykształceniem. Wykorzystaj listę Long Term Skill Shortage lub skorzystaj z możliwości, jakie daje wiza Work and Travel Nowa Zelandia, aby odkryć piękno tego kraju. Z czasem być może przerodzi się to w prawdziwą miłość, która zaowocuje wnioskiem o rezydenturę.