Przeprowadzka do Australii || Jak przeprowadzić się do Australii?

Przeprowadzka do Australii marzy się wielu Polakom. Jak jednak przystąpić do jej realizacji i czy jest to skomplikowane? Wysoki standard życia i klimat sprawiają, że coraz więcej osób chce na stałe przenieść się do tego kraju, a jego różnorodność kulturowa pokazuje, że jest to możliwe. Nie unikniesz jednak kilku formalności.

Sprawdź koszt przeprowadzki do Australii!

Przeprowadzka do Australii 2022 dla obywatela Polski

przeprowadzka do australii
Photo by Photoholgic on Unsplash

Ta informacja prawdopodobnie Cię nie zdziwi: wiza do Australii jest obowiązkowa dla Polaków. Bez tego dokumentu nie przekroczysz granicy, niezależnie od tego, czy lecisz na wakacje, na studia czy na stałe. Mimo że wpuściliśmy już Australię do Eurowizji, to niestety nie zalicza się ona do Unii Europejskiej, więc przeprowadzka do tego dalekiego kraju wymaga spełnienia naprawdę sporo formalności.

W zależności od celu Twojego wyjazdu, musisz wybrać dokument, który pozwoli Ci na wjazd. Czasowa wiza do Australii (np. turystyczna, typu Work and Travel, studencka czy pracownicza), przyznawana jest tylko na pewien okres. Po tym czasie musisz opuścić to państwo lub starać się o przedłużenie pozwolenia. Wiza stała nie ma takiego ograniczenia. Z oczywistych względów osoby chętne na długoterminową przeprowadzkę najchętniej uzyskałyby ten drugi rodzaj dokumentu.

Przeprowadzka do Australii krok po kroku

Jak przeprowadzić się do Australii bez zbędnych problemów? Przede wszystkim zadbaj o zdobycie stałej wizy. Gdy to Ci się uda, rozważ warunki życia i rynek pracy w poszczególnych regionach kraju, a dalej nie pozostanie już nic innego jak tylko znalezienie sposobu na przetransportowanie wszystkich rzeczy na drugi koniec świata.

Jak przeprowadzić się do Australii – skąd wziąć wizę?

Stała wiza do Australii jest przyznawana przez Departament Imigracji i Obywatelstwa Australii w Berlinie, o czym informuje Ambasada Australii w Polsce. Możesz tam złożyć swój wniosek do rozpatrzenia osobiście lub online, bezpłatnie. Możliwe jest również skorzystanie z elektronicznego systemu “e–Visa”, dzięki któremu dokumenty możesz wysłać do odpowiedniego australijskiego oddziału Departamentu Imigracji i Obywatelstwa.

Praca w Australii – wiza pozwalająca na normalne życie

Stała wiza do Australii? Wymagania dotyczące tego dokumentu zmieniają się dość często, zależnie od sytuacji gospodarczej. Obecnie, czyli w 2022 roku, wyróżnia się trzy podstawowe drogi do zdobycia tego pozwolenia:

  • migrację rodzinną – np. dla rodziców osoby już mieszkającej w Australii. Nie trzeba znać języka, ale konieczny jest tzw. sponsor, czyli Australijczyk będący członkiem rodziny;
  • migracja na podstawie kwalifikacji zawodowych – niezbędne są posiadanie odpowiedniego wykształcenia pozwalającego na pracę w zawodach poszukiwanych w Australii i znajomość języka angielskiego;
  • migracja uchodźcza.

Jak trudna do zdobycia jest wiza do Australii? Wymagania dotyczące stałego pobytu są dość rygorystyczne. Musisz udowodnić, że Twoja przeprowadzka do Australii pozytywnie wpłynie na gospodarkę tego kraju dzięki Twoim kwalifikacjom, doświadczeniu zawodowemu, umiejętnościom itp. Dodatkowo nie możesz mieć problemów z dostosowaniem się do lokalnej kultury, o czym świadczy np. znajomość języka angielskiego. Niespełnienie tych wymagań zdecydowanie utrudnia otrzymanie pozwolenia. Jeśli masz więc problemy z językiem angielskim, to lepiej postaraj się go podszkolić, zanim zaczniesz ubiegać się o możliwość przeprowadzki do Australii.

Dostępna jest również wiza pracownicza. Australia dopuszcza tymczasowy pobyt na swoim terenie osoby z innego kraju, o ile australijski pracodawca zgodzi się zostać tzw. sponsorem i wykaże, że na lokalnym rynku nie znalazł równie wykwalifikowanego pracownika. Najczęściej po 2 latach pracy w jednym miejscu ulegają zmianie zasady, na jakich działa wiza pracownicza. Australia może wtedy stanąć przed Tobą otworem, bo będziesz miał szansę na zdobycie stałego pozwolenia.

Praca w Australii na wizie turystycznej?

Na tle innych krajów nie jest też żadnym wyjątkiem Australia: wyjazd do pracy na podstawie wizy turystycznej jest zabroniony. Upoważnia ona do swobodnego podróżowania po kraju, nie jest przeznaczona jednak dla osób poszukujących zatrudnienia lub planujących naukę w tym kraju. Istnieją dwa rodzaje pozwolenia turystycznego:

  • umożliwiające pobyt w Australii do 3 miesięcy;
  • umożliwiające pobyt od 3 do 12 miesięcy.

Nawet nie myśl o nielegalnej pracy w Australii na wizie turystycznej! To przestępstwo, a jeśli zostaniesz przyłapany, możesz mieć potem problem z legalną przeprowadzką do tego kraju.

Przeprowadzka do Australii: koszt

Przeprowadzka do Australii jest dość kosztowną sprawą ze względu na odległość dzielącą ten kontynent od Polski. Utrudni to transport Twoich rzeczy, które możesz wysłać w podróż drogą powietrzną lub morską.

Koszt przeprowadzki do Australii w różnych konfiguracjach

Jeśli interesuje Cię, jak przeprowadzić się do Australii, to na pewno doskonale wiesz, że najszybciej jest dostać się tam samolotem. Bilety są dość drogie, ale zdarzają się promocje. Zależnie od linii lotniczych, zwykle osoby podróżujące na długich dystansach mają w cenie biletu jeden bagaż ok. 20 kg. Dodatkowo wykupić można również miejsce na dodatkowe walizki, ich cena zależy jednak od przewoźnika, trasy czy klasy biletu. 

Często kupno wyższej klasa automatycznie uprawnia do przewozu większej liczby toreb. Zawsze warto przeliczyć jednak, co się bardziej opłaca: kupno dodatkowego bagażu osobno czy dostanie go w ramach droższego biletu.

Alternatywą może być nadanie paczki, palety lub skrzyni z Polski do Australii. Takie towary – zależnie od przewoźnika i wielkości – są wysyłane drogą lotniczą lub morską. To drugie rozwiązanie najczęściej zajmuje więcej czasu, warto więc je wcześniej zaplanować. Przykładowy koszt wysyłki kwadratowej skrzyni o boku 2 m i wadze 50 kg to ponad 5000 zł. 50-kilogramowa, kwadratowa paczka o boku 50 cm kosztować może ok. 1200 zł.

Sprawdź koszt przeprowadzki do Australii!

Studia w Australii – jak przeprowadzić się do Australii na studia?

Jak działa wiza studencka? Australia ma jedne z najlepszych uczelni na świecie, nic więc dziwnego, że o naukę w tym kraju zabiegają młodzi ludzie z różnych krajów. Dostanie się lub rozpoczęcie studiów w Polsce nie gwarantuje przyjęcia na australijską uczelnię, nawet na kierunek o takiej samej nazwie. 

Przyszli studenci muszą zdać egzamin IELTS i osiągnąć wynik punktowy co najmniej 6/9 (kierunki medyczne i inżynierskie – 7/9). Konieczne jest także dostarczenie świadectwa maturalnego, koniecznie przetłumaczonego na język angielski. 

Wiza studencka uprawnia też do zapisania się na kursy, które akredytuje Urząd Imigracji do nauczania ludzi z innych krajów. Co, jeśli Twój angielski jednak nie jest na wystarczająco dobrym poziomie? Jak w takim przypadku pomaga wiza studencka? Australia umożliwia rozpoczęcie kursu językowego, a dopiero potem kursu niższego poziomu, po którym będziesz mógł pójść na studia. Pozwolenia na edukację zwykle nie trzeba odnawiać, bo obejmuje wszystkie te etapy, muszą być one realizowane jednak w jednej szkole lub współpracujących jednostkach.

Jak znaleźć pracę w Australii na podstawie wizy studenckiej? Jest to możliwe, ale możesz zatrudnić się tylko na pół etatu. To dobra wiadomość, bo studia w tym kraju są dość drogie – czesne zależy od wybranej uczelni, a wynosić może nawet 40-50 tys. AUD za licencjat. Tańsze kursy zawodowe, dające wiedzę lub kwalifikacje, mogą kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy dolarów australijskich.

Przeprowadzka do Australii z dzieckiem

Jak przeprowadzić się do Australii z dzieckiem? Przede wszystkim małoletni poniżej 18. roku życia musi mieć ważny paszport, niezbędny do uzyskania wizy. Rodzice mogą go dołączyć do swojej aplikacji wizowej. Jeśli jednak prawną opiekę nad podopiecznym ma osoba trzecia, konieczne jest okazanie pozwolenia na emigrację dziecka.

Work and Travel Australia – przeprowadzka do Australii na wakacje

przeprowadzka do australii mapa
Photo by Joey Csunyo on Unsplash

Jak działa wiza Work and Travel? Australia umożliwia przebywanie na jej podstawie w kraju przez 12 miesięcy. W tym czasie możesz na pełen etat pracować nie dłużej niż 6 miesięcy u jednego pracodawcy, podjąć naukę na 4 miesiące i wielokrotnie przekraczać granice. Skorzystać z tej wizy mogą osoby między 18 a 31 rokiem życia. Work and Travel to doskonały pomysł dla osób, które nie są pewne, czy przeprowadzka do Australii będzie właściwym wyborem życiowym. Taki program pozwoli przekonać się na własnej skórze, jak wygląda życie w tak odległym kraju i czy to rzeczywiście coś dla Ciebie.

Praca w Australii: zarobki

Jak znaleźć pracę w Australii, aby żyć na godnym poziomie? W tym kraju nawet osoby bez specjalistycznego wykształcenia, wykonujące niewymagające prace fizyczne, zarabiają wystarczająco dużo, by być w stanie się utrzymać. 

Osoby zajmujące się np. sprzątaniem mogą zarobić ok. 15–40 dolarów australijskich na godzinę, a specjaliści w swojej dziedzinie: 30–80. Oczywiście są to przykładowe stawki, wiele zależy bowiem od firmy, umiejętności, szczęścia czy miasta i regionu. Płaca minimalna wynosi tam natomiast 772,60 AUD brutto tygodniowo.

Ile kosztuje życie w Australii?

Przeprowadzka do Australii i znalezienie pracy to jedno, ale jak drogie jest życie w Australii? Nie należy ono do najtańszych, ale ceny odpowiadają średnim zarobkom. Nawet niewykwalifikowani pracownicy mogą liczyć na zaspokojenie wszystkich potrzeb, a nawet zgromadzenie niewielkich oszczędności na wakacje. 

Zależnie od miasta, koszt wynajęcia mieszkania waha się od ok. 200 do 1000 AUD. Do tego trzeba doliczyć jedzenie (ok. 200–300 AUD) i rachunki (ok. 200 AUD). Czy na opłacenie tego wszystkiego pozwoli praca w Australii? Opinie są jednoznaczne – tak, choć w przypadku najniższych pensji może braknąć tu miejsca na szaleństwa.

Życie w Australii – czego się spodziewać?

Australijczycy lubią się bawić, relaksować i korzystać z klimatu, który u nich panuje. Po godzinach pracy niewiele osób przejmuje się dniem kolejnym, tłumy natomiast lubią spotykać się, przesiadywać i prowadzić długie rozmowy w restauracjach czy barach.

W kwestiach zawodowych Australijczycy są bardzo uważni i ostrożni. Trudno jest zdobyć ich zaufanie w tym zakresie i trzeba się wykazać. Doświadczenie zdobyte w innych krajach może nie wystarczyć, bo pracodawca i tak będzie chciał zobaczyć, czy poradzisz sobie konkretnie w jego firmie. Gdy już jednak pokażesz, na co Cię stać, możesz liczyć na dobrą współpracę i relacje na uprzejmej, przyjaznej stopie.

Gdzie zamieszkać w Australii?

Choć Australia zajmuje cały kontynent, emigranci najchętniej zamieszkują większe miasta, gdzie łatwiej jest znaleźć pracę. Mowa tu głównie o terenach wzdłuż wybrzeży i największych ośrodkach miejskich, takich jak Sydney czy Melbourne. 

Interesuje Cię Australia? Wyjazd do pracy zorganizuj tak, aby trafić do miejsca, w którym jest zapotrzebowanie na Twoje umiejętności. Sprawdź rynki pracy w różnych regionach, a także weź pod uwagę klimat, pogodę czy dostęp do komunikacji miejskiej. Pamiętaj też, że kłopotliwe bywają połączenia do i z Polski, być może więc warto osiedlić się w miejscu nie aż tak odległym od lotniska.

Polonia w Australii

Dla wielu osób zastanawiających się, jak przeprowadzić się do Australii, istotna jest obecność Polonii. Nasi rodacy w tym kraju są dobrze zorganizowani i często wspólnie rozwijają różne inicjatywy, szczególnie związane z kultywowaniem polskich tradycji. Najwięcej Polaków spotkać można w Melbourne, Sydney, Adelaide oraz Perth.

Co myślą o Polakach w Australii?

Australijczycy są bardzo pogodni i pozytywnie nastawieni do świata. Lubią żartować i cieszyć się życiem, a Polaków często uważają za poważnych i stonowanych. Dzięki licznej Polonii dość dobrze znają nasze zwyczaje i je szanują. Odznaczają się tolerancją, a emigrantów zarobkowych traktują na równi z obywatelami. 

Przeprowadzka do Australii: czy warto jechać?

Czy opłacalna jest praca w Australii? Opinie na ten temat są dość jednoznaczne i podkreślają wysoki poziom życia w tym kraju. Na biedę nie narzekają tam nawet niewykwalifikowani pracownicy, ale jeśli znasz dobrze język angielski i jesteś osobą wykształconą, możesz liczyć na dostatnie, wygodne życie. 

Jeśli jeszcze nie jesteś pewien i wciąż nie podjąłeś decyzji o przeprowadzce, być może wiza Work and Travel Australia jest dla Ciebie. Pojedź tam na kilka miesięcy, znajdź pracę, zwiedzaj, poznaj ludzi i kulturę, a dopiero potem podejmij ostateczną decyzję.

Sprawdź koszt przeprowadzki do Australii!