Przeprowadzka do Finlandii. Jak przeprowadzić się do Finlandii?
Przeprowadzka do Finlandii dla wielu osób jest szansą na znalezienie dobrej pracy i godnego wynagrodzenia. Nawet pracownicy niewykwalifikowani mogą liczyć tam na spokojne życie, choć konkurencja na rynku pracy jest dość duża. Sprawę ewentualnego wyjazdu ułatwia natomiast fakt, że Polska znajduje się w Unii Europejskiej, dzięki czemu życie i zatrudnienie w Finlandii stoi przed obywatelami naszego kraju otworem. Czy jednak jest to dobry pomysł dla każdego?
Sprawdź koszt przeprowadzki do Finlandii!Przeprowadzka do Finlandii 2022 dla obywatela Polski
Jak przeprowadzić się do Finlandii i czy jest to skomplikowane? Kaj ten należy do Unii Europejskiej, więc Polacy, którzy wjeżdżają na jego teren, muszą mieć ze sobą jedynie dowód osobisty lub paszport. Podczas pobytu krótszego niż 3 miesiące nie jest konieczne wypełnianie żadnych wniosków i dokumentów. W przypadku dłuższego zamieszkania w tym kraju należy zarejestrować się w swoim miejscu zamieszkania.
Przeprowadzka na stałe do Finlandii wiąże się też z wyrobieniem karty pobytu obywatela Unii Europejskiej. Jest ona ważna przez pięć lat, a po tym czasie ubiegać się można o przyznanie prawa do stałego pobytu. Szanse na jego zdobycie zwiększa nieprzerwany charakter przebywania na terenie tego państwa w ostatnim czasie, a także znalezienie stabilnego zatrudnienia.
Przeprowadzka do Finlandii: formalności
Osoby, które nie są obywatelami Finlandii, powinny zarejestrować swój pobyt w tym kraju po 3 miesiącach stałego pobytu. Formalności załatwić można w Maahanmuuttovirasto (biurze służby migracyjnej), odpowiednim dla konkretnego miejsca zamieszkania.
Aby przejść rejestrację, trzeba zabrać ze sobą dowód tożsamości, a także dokument potwierdzający powód przebywania w Finlandii. W przypadku osób pracujących może to być np. zaświadczenie od pracodawcy, a studenci złożyć mogą potwierdzenie z uczelni. Po otrzymaniu zgody wystąpić można o wpis do rejestru ewidencji ludności oraz otrzymanie tamtejszego numeru identyfikacji ludności, czyli odpowiednika naszego nr PESEL. Umożliwia on np. założenie konta w banku czy rejestrację w systemie publicznej opieki zdrowotnej.
Przeprowadzka do Finlandii: koszt
Jak przeprowadzić się do Finlandii, aby było to szybkie, a jednocześnie niezbyt drogie? Kraj ten leży stosunkowo blisko Polski, dzięki czemu można przetransportować tam rzeczy na kilka sposobów. Zdecydowanie najdroższe będzie wynajęcie firmy przeprowadzkowej, która zajmie się wszystkim od początku do końca. Może to być dobra opcja dla osób, które nie posiadają swojego samochodu, a mają do przewiezienia np. meble. Wiele zależy również od tego, jaka odległość dzieli dwie miejscowości, między którymi pojazd będzie musiał jechać. Często wynajem kierowcy wraz z samochodem to koszt rzędu 15–20 tys. zł, choć wiele zależy od wyboru odpowiedniej firmy.
Sprawdź koszt przeprowadzki do Finlandii!Zdecydowanie tańszą alternatywą jest wysłanie swoich rzeczy kurierem międzynarodowym. Pakunek ważący ok. 50 kg – zależnie od przewoźnika – kosztuje ok. 1000 zł. Najwięcej zaoszczędzić można, jeśli nie wiezie się ze sobą masywniejszych rzeczy, a jedynie ubrania i inne przedmioty podręczne. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest wykupienie dodatkowego bagażu rejestrowanego i wybranie się w podróż samolotem. Nie jest to najwygodniejsza opcja, ale za to na miejsce dotrzesz bardzo szybko. Koszt biletów lotniczych – wraz z kompletem bagaży – zwykle nie przekracza kilkuset złotych.
Przeprowadzka do Finlandii na studia
Życie w Finlandii co prawda nie należy do najtańszych, ale za to studia w tym kraju są darmowe dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej. Aby rozpocząć swoją przygodę z tamtejszymi uczelniami, często trzeba najpierw zdać egzaminy wstępne, zależne od wybranego kierunku. Konieczne jest też wysłanie wszystkich dokumentów podczas okresu rekrutacyjnego.
Fińskie uczelnie mają wysoki poziom, ale nie każda oferuje zajęcia w języku angielskim – w niektórych obowiązuje wyłącznie język fiński i szwedzki. W przypadku kierunków akceptujących język angielski może być konieczne też przedstawienie odpowiedniego certyfikatu: TOEFL, IELTS, Cambridge English czy PTE. Studenci nie muszą mieć żadnych specjalnych zgód i dokumentów zezwalających na pobyt, choć po upływie 90 dni powinni przejść proces rejestracji w biurze meldunkowym.
Przeprowadzka do Finlandii na studia nie jest skomplikowana, podobnie jak znalezienie pracy dodatkowej na miejscu. Studenci z UE mogą w trakcie nauki pracować do 25 godzin tygodniowo. Jeśli natomiast znajdą zatrudnienie związane ze swoim kierunkiem, ograniczenie ich nie obowiązuje. Pracę studentom pomagają znaleźć uczelniane biura karier, a pracodawcy dość chętnie zatrudniają osoby rozwijające swoją wiedzę i umiejętności. Warto skorzystać również z szansy otrzymania wsparcia finansowego w formie stypendium.
Studenci w Finlandii traktowani są bardzo poważnie i daje się im wiele swobody oraz możliwości rozwoju w interesujących ich branżach. Udostępniana jest im np. nowoczesna infrastruktura ułatwiająca prowadzenie własnych badań. Często jest to szansa na rozwój dalszej kariery naukowej, a także zawodowej.
Przeprowadzka do Finlandii z dzieckiem
Jak przeprowadzić się do Finlandii z dzieckiem? Procedura ta wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku osoby dorosłej. Niepełnoletni muszą posiadać swój dokument tożsamości, a po 3 miesiącach przejść proces rejestracji – dotyczy to również dzieci, które urodziły się na terenie tego kraju.
Obowiązek szkolny w Finlandii realizowany jest od 7. roku życia dziecka i trwa 9 kolejnych lat. Edukacja jest w pełni darmowa, a zdecydowana większość dzieci uczęszcza do szkół publicznych, cechujących się wysokim poziomem nauczania. Istnieją również płatne placówki prywatne, ich koszt jest jednak dość wysoki, a liczba ograniczona.
Praca w Finlandii – opinie
Jak dochodowa i opłacalna jest praca w Holandii? Opinie na ten temat zwykle są bardzo pozytywne, choć dotyczą raczej osób biegle posługujących się językiem angielskim, fińskim lub szwedzkim. Choć w kraju tym stopa bezrobocia oscyluje wokół 3 proc., to pensje są na satysfakcjonującym poziomie i pozwalają na spokojne życie. Nawet osoby bez wykształcenia mają szansę znaleźć tam dobrze płatną pracę, która umożliwi im regularne odkładanie pieniędzy.
W przypadku zawodów niewykwalifikowanych i braku znajomości języków konkurencja jest jednak dość duża i liczyć się trzeba z dłuższym poszukiwaniem stałego etatu. Z tego powodu często przeprowadzka do Finlandii polecana jest dopiero po znalezieniu zatrudnienia zdalnie, np. przez internet.
Praca w Finlandii bez języka
Fiński rynek jest stosunkowo niewielki, przez co pracodawcy mają dość wysokie wymagania wobec kandydatów. Sprawia to, że praca w Finlandii bez języka angielskiego, fińskiego czy szwedzkiego jest trudna do znalezienia. Często przedsiębiorcy oczekują choćby stopnia komunikatywnego, nawet w przypadku pracowników fizycznych.
Zawody umysłowe najczęściej obarczone są jeszcze wyższymi wymaganiami, ale za to wiążą się ze znacznie bardziej satysfakcjonującymi pensjami. Od kandydatów wymaga się angielskiego na bardzo dobrym poziomie, a dodatkowo znajomości fińskiego lub szwedzkiego przynajmniej w stopniu komunikatywnym.
Często osoby zatrudnione na podstawie swojej znajomości języka angielskiego, proszone są z czasem o rozpoczęcie nauki jednego z tamtejszych języków urzędowych. Niektóre firmy organizują nawet darmowe zajęcia o takim charakterze dla pracowników, którzy współpracują z nimi przez dłuższy czas i ich praca nie budzi żadnych zastrzeżeń.
Pozwolenie na pracę w Finlandii 2022
Pozwolenie na pracę w Finlandii nie jest wymagane. Po znalezieniu zatrudnienia oraz podjęciu pracy konieczne jest natomiast zarejestrowanie się nie tylko w biurze służby migracyjnej, ale także w urzędzie podatkowym odpowiednim do miejsca zamieszkania. W każdym pełnym roku rozliczeniowym pracownikowi przysługuje 2,5 dnia urlopu wypoczynkowego.
Praca w Finlandii – zarobki
Koszty życia w Finlandii są wysokie, porównując je do cen w Polsce, znacznie lepsze są jednak także zarobki. Choć w tym kraju nie ma odgórnie ustalonej, minimalnej pensji, regulują ją układy zbiorowe działające w poszczególnych branżach. W praktyce średnie wynagrodzenie miesięczne w tym kraju wynosi około 3500–5000 euro brutto. Bliżej górnej granicy są np. takie zawody specjalistyczne jak spawacz czy elektryk.
Na niższe kwoty liczyć mogą np. kelnerzy, opiekunki, pomoce kuchenne czy osoby sprzątające. Wiele firm oferuje nieco wyższe pensje osobom, które wykażą się znajomością języka angielskiego, fińskiego lub szwedzkiego na poziomie komunikatywnym. Zdecydowanie powyżej średniej zarabiają przedstawiciele branży IT czy specjaliści od nowych technologii.
Życie i praca w Finlandii. Jak się żyje w Finlandii?
Życie w Finlandii opiera się na oddzielaniu sfery prywatnej od zawodowej. Dla Finów work–life balance jest wyjątkowo istotny i starają się angażować w pracę jedynie w godzinach jej wykonywania, a pozostały czas poświęcać na samorozwój oraz spędzanie czasu z bliskimi. Szczególnie popularne są tam wspólne wyjazdy weekendowe do domków letniskowych, które rozsiane są po całym kraju. Często znajdują się w lasach i nad jeziorami, gdzie mieszkańcy cieszą się świeżym powietrzem i bliskością natury.
Koszty życia w Finlandii. Ile kosztuje życie w Finlandii?
Zastanawiasz się, ile kosztuje życie w Finlandii? Rzeczywiście, nie należy ono do najtańszych, ale jest to dostosowane do dość wysokich pensji. Ne jest to też raczej najlepszy kraj do odkładania pieniędzy na przyszłość przez niewykwalifikowanych pracowników zarobkowych niedysponujących językiem angielskim, szwedzkim czy fińskim. Osoby mieszkające tam na stałe mogą jednak cieszyć się spokojnym życiem i raczej nie będą musiały z niepokojem liczyć każdego euro w oczekiwaniu na wypłatę.
Jak przeprowadzić się do Finlandii, aby zaoszczędzić na kosztach wynajmu mieszkania? Ceny w znacznej mierze zależą od lokalizacji. W centrach dużych miast stawki są nawet o kilkaset euro wyższe, ale 2- lub nawet 3-pokojowe lokum na obrzeżach da się znaleźć za około 1000 euro. Do tego doliczyć można rachunki wynoszące ok. 150 euro oraz jedzenie (200-300 euro). Miesięczny bilet na komunikację miejską to koszt ok. 60 euro, a cena benzyny to 1,80 euro.
Co Finowie myślą o Polakach?
Finowie są bardzo stonowanym i spokojnym narodem, który ceni kulturę i tolerancję. Odnoszą się do wszystkich migrantów z szacunkiem i sympatią, choć na przyjaźń i bliższą relację potrzeba o wiele więcej czasu. Rzadko spoufalają się z nowymi sąsiadami, choć możesz liczyć na życzliwe skinienia głowami czy kurtuazyjne pozdrowienia. W codziennych kontaktach zawodowych nie jest odczuwalne ich odmienne nastawienie do pracowników z zagranicy, choć często wyraźnie zaznaczają, jak ważna jest znajomość języka, w którym można się z nimi sprawnie komunikować.
Przeprowadzka do Finlandii: czy warto?
Już wiesz, jak przeprowadzić się do Finlandii i jak organizacja wyjazdu wygląda od strony formalnej. Czy jednak takie rozwiązanie na stałe jest dla Ciebie odpowiednie i na pewno chcesz się na nie zdecydować? To Ty podejmujesz ostateczną decyzję, ale musisz mieć świadomość, że w kraju tym nie ma zbyt wielu Polaków.
Jest on stosunkowo niewielki, przez co konkurencja na rynku pracy jest duża. Przeprowadzka do Finlandii sama w sobie nie należy do najtańszych, a codzienne życie również jest tam drogie, na początek więc polecane jest odłożenie większej sumy pieniędzy. Wielu pracodawców oczekuje również komunikatywnego poziomu językowego od swoich pracowników. Nie sprzyja również klimat i warunki pogodowe, choć nie brak też osób doceniających ten kraj ze względu na wspaniałe widoki i bliskość natury.
Jeśli nie jesteś pewny, zawsze pozostaje Ci krótki wyjazd do 3 miesięcy, bez konieczności rejestracji. Tyle wystarczy, abyś przekonał się, jak się żyje w Finlandii i czy jest to państwo dla Ciebie. Po tym czasie na spokojnie rozważysz jego wady i zalety, a także realną szansę na odnalezienie tam swojego miejsca na ziemi.