Przeprowadzka do Czech. Jak przeprowadzić się do Czech?

Jak przeprowadzić się do Czech na stałe i czy przeniesienie się do naszych południowych sąsiadów ma w ogóle sens? W ostatnim czasie na taki ruch decyduje się coraz więcej Polaków. Zachęca do tego podobna kultura oraz niewielka odległość od polskich granic. Jeśli interesuje Cię przeprowadzka do Czech, znalezienie tam pracy i pozostanie na długie lata, ten artykuł pomoże Ci podjąć ostateczną decyzję. Zawarte w nim zostały najważniejsze kwestie, takie jak praca w Czechach, koszty życia w Czechach, wynagrodzenia czy aspekt prowadzenia własnej firmy w tym państwie.

Sprawdź koszt przeprowadzki do Czech!

Przeprowadzka do Czech 2022 dla obywatela Polski

przeprowadzka do czech
Photo by William Zhang on Unsplash

Przeprowadzka do Czech nie jest szczególnie skomplikowana dla obywatela Polski z kilku względów. Przede wszystkim graniczymy z tym krajem, dzięki czemu transport rzeczy nie powinien być skomplikowany i czasochłonny. Drugą kwestią jest to, że zarówno Polska, jak i Czechy, należą do Unii Europejskiej. Dzięki temu wszelkie procedury związane ze zmianą miejsca zamieszkania nie są wymagające i na pewno szybko się z nimi uporasz. Obywatele Polski, zastanawiający się nad tym, jak przeprowadzić się do Czech, mogą liczyć na jeszcze jedną zaletę – kulturę dość zbliżoną do naszej, a także podobny język, co ułatwia zarówno aklimatyzację, jak i znalezienie pracy.

Przeprowadzka do Czech – formalności

Przeprowadzka do Czech dla obywateli UE nie stanowi żadnego problemu, a wystarczy mieć jedynie ważny dowód osobisty bądź paszport. Jeśli zależy Ci na wyjeździe na dłuższy czas niż 30 dni, musisz jednak zgłosić swój pobyt na najbliższym posterunku ds. cudzoziemców (Služba cizinecké policie). Nie jest wymagane mimo to od Ciebie ubieganie się o żadne pozwolenie czy wizę. Dodatkowo z obowiązku zgłoszenia swojego pobytu zwolnione są osoby, których przyjazd rejestruje np. hotel, w którym się zatrzymały. 

W przypadku pobytu dłuższego niż 3 miesiące, oprócz opisanego wyżej pozwolenia, ubiegać się możesz także o wydanie karty czasowego pobytu. Wniosek składać można we wszystkich oddziałach czeskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Obywatele Unii Europejskiej, którzy chcą przekonać się, jak się żyje w Czechach na stałe, mogą wystąpić też o zezwolenie na pobyt stały. Warunkiem jest jednak to, że przez 5 ostatnich lat nieprzerwanie mieszkali na terenie tego państwa. 

Czy warto ubiegać się o certyfikat potwierdzający stały adres w Czechach? Dokument ten jest przydatny w wielu sytuacjach. Z jego pomocą da się np. zarejestrować samochód na tamtejszych tablicach, otrzymać czeski odpowiednik naszego nr PESEL (rodné číslo) czy udowodnić swoją wiarygodność w przypadku podpisywania różnego typu umów, np. z bankami czy ubezpieczalniami. Ponadto czasem zaświadczenie to ułatwia znalezienie dobrej pracy, szczególnie gdy pracodawcy zależy na pracownikach mieszkających na terenie ich kraju na stałe.

Ile kosztuje przeprowadzka do Czech?

Jak w przypadku każdego transportu towarów, przeprowadzka do Czech kosztować może zarówno bardzo niewiele, jak i horrendalnie dużo pieniędzy. Wszystko zależy od tego, ile rzeczy masz do przewiezienia, z którego miasta wyjeżdżasz oraz gdzie zamierzasz osiąść. Nie bez znaczenia jest również środek transportu, który wybierzesz. 

Najwięcej zapłacisz, jeśli Twoja przeprowadzka do Czech wiąże się z przewozem całego mieszkania. Transport masywnych mebli, łóżek i innego rodzaju sprzętu i elementów wyposażenia słono kosztuje. Wynajęcie busa przeprowadzkowego do Pragi – zależnie od miasta wyjazdu – kosztować może od około 1500 zł do nawet 2500 zł. Jeszcze więcej zapłacisz w przypadku wyjazdu na samo południe terytorium naszych sąsiadów, szczególnie jadąc np. z Gdańska. 

Tańsze może być w tym przypadku wybranie się w trasę prywatnym samochodem, jednak nie każdy ma taką możliwość i posiada wystarczająco duży pojazd. Alternatywnym rozwiązaniem, dzięki któremu przeprowadzka do Czech będzie nieco tańsza, jest nadanie paczki, półpalety lub palety u przewoźnika międzynarodowego. Zależnie od firmy, przesyłka do 100 kg, o wymiarach 120 x 80 x 100 cm, kosztować będzie około 1000 zł. 

Sprawdź koszt przeprowadzki do Czech!

Jak przeprowadzić się do Czech najtaniej?

Jak przeprowadzić się do Czech, aby nie wydać na to ogromnych pieniędzy? Skorzystaj z niezwykle popularnych, tanich lotów po Europie. Obecnie z Polski lata wiele samolotów lądujących na najpopularniejszych lotniskach naszych sąsiadów. Bilety kosztują czasem zaledwie kilkadziesiąt złotych, a dokupienie dodatkowych bagaży pozwoli na transport najważniejszych rzeczy czy ubrań. 

Oczywiście rozwiązanie to dotyczy osób, które nie chcą przewozić ze sobą dużych i ciężkich przedmiotów. W wielu przypadkach jednak może być to najlepsze wyjście „na początek”, które pozwoli na tani przelot, znalezienie taniego mieszkania i pracy, a dopiero w dalszej perspektywie ściągnięcia do Czech wszystkich rzeczy z Polski. 

Praca w Czechach – co trzeba wiedzieć?

jak przeprowadzic sie do czech
Photo by Marek Bukovan on Unsplash

Przeprowadzka do Czech kusi wielu Polaków, bo warunki tam panujące rzeczywiście są całkiem sprzyjające zarówno dla pracowników, jak i przedsiębiorców. Bezrobocie w ostatnim czasie przekracza zaledwie 2,5%, co jest najlepszym wynikiem w Europie. Zaletą jest także to, że Czesi bardzo dobrze rozumieją Polaków, gdy mówimy w swoim języku – dzięki temu przeszkody nie stanowi bariera językowa.

Sporo czeskich firm umożliwia pracę nawet osobom mieszkającym w Polsce. Specjalne autobusy każdego ranka zbierają pracowników z południa Polski i przewożą ich na zmianę do czeskich fabryk czy magazynów. Osoby o wyższym wykształceniu także mogą znaleźć pracę w Czechach, ale raczej będą jej musiały szukać w większych miastach.

A jak wyglądają inne aspekty czeskiego rynku pracy?

Prawo pracy w Czechach

Prawo pracy w Czechach nie wymaga od obcokrajowców ubiegania się o żadne pozwolenie na rozpoczęcie kariery zawodowej na terenie tego kraju. Pracodawca musi jedynie – najpóźniej w dniu rozpoczęcia Twojej pracy – zgłosić ten fakt do właściwego Urzędu Pracy. Powinieneś także być zarejestrowany w zakładzie ubezpieczeń zdrowotnych i socjalnych. 

Najniższa miesięczna pensja w Czechach wynosi po przeliczeniu 652 euro, czyli zaledwie 3 euro mniej niż w Polsce. Średnie wynagrodzenie w tym kraju w 2021 roku wynosiło 35441 czeskich koron brutto, czyli około 6240 zł, sytuacja ta jednak dynamicznie się zmienia. Coraz więcej dużych firm decyduje się na inwestycje u naszych sąsiadów, co często przekłada się na bardzo atrakcyjne zarobki.

Rodzaje umów o pracę w Czechach

Funkcjonują cztery rodzaje umów o pracę w Czechach: 

 • umowa o pracę na czas określony;
 • umowa o prace na czas nieokreślony;
 • umowa o pracę w pełnym wymiarze godzin;
 • umowa o pracę w niepełnym wymiarze godzin.

Zawarcie którejkolwiek z tych umów powinno wiązać się z podpisaniem przez obie strony dokumentu, na którym wyróżnione zostaną takie informacje, jak:

 • określenie rodzaju umowy;
 • data podpisania umowy;
 • miejsce wykonywania obowiązków pracowniczych;
 • data przystąpienia do pracy. 

Dni wolne od pracy w Czechach

W Czechach obowiązuje standardowy, 5-dniowy tydzień pracy. Zgodnie z prawem urlop wypoczynkowy może trwać od 4 do 8 tygodni rocznie, zależnie od zawodu. Pedagodzy i osoby pracujące na uniwersytetach mają do wykorzystania 40 dni wolnych, natomiast inni pracownicy, urzędnicy czy osoby zatrudnione w samorządach i przedsiębiorstwach państwowych cieszyć się mogą 25 dniami urlopowymi. Do tego doliczyć można jeszcze dodatkowe dni wolne od pracy w Czechach takie jak: 

 • Nowy Rok,
 • Wielkanoc,
 • Święto Pracy (1.05),
 • Dzień Zwycięstwa (8.05),
 • Dzień Apostołów Słowiańskich (5.07),
 • dzień upamiętniający śmierć Jana Husa na stosie w Konstancji (6.07),
 • Dzień patrona Czech, s. Wacława (28.09),
 • Dzień Republiki (28.10),
 • Dzień Walki o Wolność i Demokrację (17.11),
 • Wigilia i Boże Narodzenie.

Praca w Czechach a emerytura

Praca w Czechach a emerytura – jak kształtują się przyznawane przez rząd świadczenia? Czeska emerytura przyznawana jest osobom, które osiągnęły uprawniający je do tego wiek oraz udowodniły odpowiedni okres ubezpieczenia. Świadczenie, zgodnie z tymi zasadami, przyznawane jest osobom, które ukończyły 65 lat, a warunek ten nie jest zależny od płci. 

Konieczne jest też osiągnięcie minimalnego okresu opłacania składek, który wynosi obecnie 38 lat. Do tego ostatniego kryterium zaliczany jest zarówno czas zatrudnienia, jak i studiów, służby wojskowej czy okres zarejestrowania jako osoba bezrobotna. To szczególnie istotne, jeśli zastanawiasz się, jak przeprowadzić się do Czech, by jak najszybciej zacząć gromadzić lata składek, niezbędnych do zdobycia zagranicznego świadczenia. Czeską emeryturę mogą pobierać oczywiście również Polacy, jeśli spełnią powyższe warunki. 

Firma w Czechach

Firma w Czechach marzy się wielu Polakom, którzy nie mają cierpliwości do polskich przepisów. U naszych sąsiadów obowiązuje niższy podatek, co przekłada się na wyższe zyski. Obywatel Polski może otworzyć biznes w Czechach, potrzebny jest jednak do tego adres działalności, zlokalizowany na terytorium tego państwa. Nie musi jednak wiązać się to ze stałym zamieszkiwaniem w nim. 

Konieczne jest za to zarejestrowanie działalności w Urzędzie ds. Działalności Gospodarczej Czech lub w punkcie Czech Point. Warto także dokładnie zapoznać się z polskimi przepisami, które dokładnie określają, w jakich sytuacjach Polak może mieć zarejestrowaną firmę za granicą i nie płacić podatków w Polsce. Niestety jeśli chcesz płacić korzystne czeskie podatki i składki, nie ryzykując problemów z polskim fiskusem, to w praktyce nie możesz mieszkać w naszym kraju. Dlatego to rzeczywista przeprowadzka do Czech może być odpowiednim wyborem, który pozwoli Ci zaoszczędzić na prowadzeniu działalności gospodarczej.

Jak się żyje w Czechach?

Jak wygląda życie w Czechach? Opinie Polaków na ten temat są dość jednoznaczne – większość naszych rodaków jest z niego zadowolona. Mamy z sąsiadami dobre relacje, nie dzieli nas bariera językowa i wywodzimy się z podobnego kręgu kulturowego. Wszystko to sprawia, że życie codzienne w Czechach nie różni się znacznie od tego w Polsce. Osoby, które przeprowadziły się do naszego południowego sąsiada podkreślają, że w tamtejszym społeczeństwie dużo mniejszą rolę odgrywa religia.

Koszty życia w Czechach. Ile kosztuje życie w Czechach?

Życie codzienne w Czechach kosztuje niemalże tyle samo, co w Polsce. Produkty spożywcze mogą być nieco droższe (szczególnie w większych miastach), np. o ok. 10%, ale za to tańsze są często np. wizyty w restauracjach czy lokalach. Zbliżone są także stawki wynajmu mieszkań w większych miastach. Lokal 2-pokojowy kosztuje w przeliczeniu ok. 3000 zł, a kawalerka ok. 2000-2500 zł.

Przeprowadzka do Czech – czy warto?

Wiesz już, jak przeprowadzić się do Czech oraz ile kosztuje życie w Czechach. Opinie Polaków o tym kraju również są pozytywne, a standard życia zbliżony do tego, który znamy. Coraz popularniejsze u naszych sąsiadów euro oraz rozwój międzynarodowych firm sprawiają, że łatwiej jest też tam o znalezienie pracy lepiej płatnej niż w Polsce. Biorąc to pod uwagę, przeprowadzka do Czech może okazać się doskonałym pomysłem. 

Czechy nie są daleko i dostać się tam można w krótkim czasie. Nie ma problemów z wynajęciem tam mieszkania na krótszy okres, np. na 3 miesiące. Jeśli nadal się wahasz, zawsze możesz wynająć tani pokój i spróbować znaleźć satysfakcjonujący Cię etat. Jeśli się uda, rozważysz pozostanie tam na stałe. W innym przypadku za niewielką cenę wrócisz w kilka godzin do Polski.

przez  Agnieszka | 31-03-2022 |
Komentarze (0)

Skomentuj