Przeprowadzka w deszczu: jak bezpiecznie się przeprowadzić?

Czyżby czekała Cię przeprowadzka w deszczu? Wiadomo, że wygodniej byłoby przeprowadzić się w idealnej pogodzie, ale czasami nie ma takiej możliwości, bo termin jest Ci z jakiegoś względu narzucony zewnętrznie. W takich sytuacjach trzeba po prostu zacisnąć zęby i przenieść się do nowego miejsca zamieszkania na mokro.

Nie martw się, z naszymi poradami pójdzie Ci to szybko, sprawnie i najbardziej bezpiecznie jak to możliwe! Jeśli podejrzewasz, że w dzień przeprowadzki pogoda może nie dopisać, to koniecznie się z nimi zapoznaj.

Przeprowadzka w deszczu: jak zabezpieczyć swoje rzeczy

przeprowadzka w deszczu
Photo by reza shayestehpour on Unsplash

Na początek mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – karton jest dużo mocniejszy, niż może Ci się wydawać. Głównym testem wytrzymałości kartonowych pudeł będzie oczywiście ich zachowanie podczas przenoszenia przez deszcz. Możesz się jednak spodziewać raczej dobrych rezultatów. O ile porządnie zakleisz pudła, nie pozostawiając żadnych widocznych szczelin, a do tego powstrzymasz się przed wielogodzinnym trzymaniem ich na zewnątrz – Twoje przedmioty przechowywane w środku powinny pozostać suche.

Jeśli jednak ponadprzeciętnie zależy Ci na bezpieczeństwie i chcesz, żeby Twoja przeprowadzka w deszczu udała się na 100% – możesz wykorzystać w tym celu specjalne plastikowe pojemniki zamykane na zatrzask. Kupisz je w większości sklepów gospodarstwa domowego czy chociażby na Allegro. Ich plus jest taki, że w przeciwieństwie do kartonów mogą się przydać do schludnego przechowywania przedmiotów także po przeprowadzce. Jeżeli nie chcesz kupować za wielu pojemników, zawsze możesz wymieszać obie metody i użyć plastikowych pudeł na najcenniejsze rzeczy, a resztę przewieźć w zwykłych kartonach. 

Warto wiedzieć, że na rynku istnieją firmy zajmujące się wynajmem specjalnych pojemników przewozowych. Jeśli bardzo zależy Ci na bezpieczeństwie Twoich rzeczy, a nie chcesz specjalnie kupować odpowiednich pudeł – możesz spróbować je wynająć na dzień przeprowadzki w deszczu.

Przeprowadzka a deszcz – przewóz specjalnych przedmiotów

Ubrania czy zabawki to przedmioty o dość niskim poziomie trudności, jeśli chodzi o przewóz, ale schody pojawiają się w przypadku dzieł sztuki, mebli czy materaców. Tutaj Twoim najlepszym przyjacielem będzie plastik, na przykład w formie specjalnej folii. Jeśli nie jesteś w stanie umieścić pewnych przedmiotów w pojemnikach, to szczelnie owiń je plastikową folią albo pokrowce. Z ekologicznego punktu widzenia lepsza jest oczywiście ta druga opcja, ponieważ pokrowce są wielokrotnego użytku.

Zauważ, że zarówno folia stretch, jak i pokrowce mają więcej zastosowań niż tylko chronienie przez wilgocią. Oprócz tego dadzą Ci także pewność, że na Twoich meblach czy innych przedmiotach nie pojawią się wgięcia czy zarysowania. To oznacza, że nawet jeżeli nie jesteś pewny, czy czeka Cię akurat przeprowadzka w deszczu – i tak warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenie w postaci owinięcia delikatnych rzeczy w odpowiedni materiał. Potrzebujesz szybszego sposobu? W takim wypadku możesz po prostu od góry przykryć meble plandeką.

Nie zapominaj, że w przypadku deszczu mokre będzie także podłoże – pewnie nie chcesz kłaść na nim swoich rzeczy. Tutaj pomoże wózek transportowy. Dzięki niemu nie będzie potrzeby umieszczenia kartonów na wilgotnym chodniku czy zachlapanej podłodze na klatce schodowej.

Przeprowadzka a deszcz – przygotuj dobry plan

Zanim rozpoczniesz przeprowadzkę, zaplanuj, gdzie dokładnie zatrzymasz samochód dostawczy, kiedy już będziesz na miejscu. Oczywiście najlepiej, żeby odbyło się to jak najbliżej drzwi wejściowych do nowego budynku. Jeśli masz taką możliwość, możesz spróbować zaklepać sobie to miejsce na przykład swoim prywatnym samochodem.

Żeby uniknąć nanoszenia wody i błota do nowego mieszkania, umieść wycieraczkę zarówno przed wejściem do mieszkania, jak i przed wejściem na klatkę (chyba że w tym drugim miejscu ustawiła już ją na przykład spółdzielnia). Dbałość o takie szczegóły sprawi, że będziesz mieć dużo mniej sprzątania, kiedy już skończysz wnosić kartony do nowego domu.

Jak przeprowadzić się w deszczu? Zadbaj o siebie!

Sporo już mówiliśmy o tym, jak uważać na przenoszone przedmioty, ale warto, żebyś zadbał także sam o siebie. Dzięki temu przeprowadzka w deszczu przebiegnie w przyjemniejszej atmosferze! Zacznijmy od ubioru – najlepiej założyć lekką kurtkę przeciwdeszczową, która nie będzie ograniczała Twoich ruchów. Dobrze byłoby, żebyś się nie przemoczył, bo cały dzień chodzenia z kartonami w wilgotnych ubraniach to doskonały przepis na przeziębienie. A choroba na pewno nie pomoże Ci w cieszeniu się pierwszymi dniami na nowym mieszkaniu!

Pamiętaj także o odpowiednim dobraniu obuwia. Optymalne byłyby nieprzemakalne buty z jak najbardziej przyczepną powierzchnią. W deszczu łatwo się poślizgnąć, szczególnie podczas przenoszenia kartonów czy mebli po schodach. Jeśli się wywrócisz, krzywda może stać się albo Tobie, albo jakiemuś cennemu przedmiotowi – lepiej tego uniknąć!

Nie zapomnij o ciepełku

przeprowadzka herbata
Photo by TeaCora Rooibos on Unsplash

Jeśli przewidujesz, że czeka Cię przeprowadzka w deszczu, to bardzo możliwe, że spodziewasz się również chłodnej, nieprzyjemnej pogody. Już nie wspominając o zimnym wietrze, brr! A to wszystko oznacza, że prawdopodobnie Ty i Twoi pomocnicy nieraz będziecie potrzebować rozgrzewającej przerwy. Zanim wyruszycie, napełnijcie termosy gorącą herbatą i kawą. Ewentualnie możesz przynajmniej upewnić się, że spakowałeś czajnik i gorące napoje tak, żeby móc łatwo je wyjąć zaraz po dotarciu do nowego mieszkania.

Jeżeli wątpisz w nieprzemakalność swojej kurtki, to możesz przygotować sobie zestaw ubrań na przebranie zaraz po wniesieniu wszystkich pudeł do budynku – tak żebyś nie musiał ich szukać cały przemoczony. Jeśli chcesz, żeby Twoi pomocnicy byli zadowoleni, to zawsze możesz z góry zamówić pizzę czy inne gorące posiłki na godzinę, kiedy powinniście już być w nowym mieszkaniu. Warto utrzymać dobrą relację, bo co, jeśli znowu będziesz potrzebował się przeprowadzić? 🙂

Przeprowadzka w deszczu a ryzyko na drodze

Na pewno to wiesz, ale nie zaszkodzi przypomnieć, że ulewny deszcz czy opad śniegu to gorsza widoczność i mniejsza przyczepność na drogach. Prawdopodobnie będziesz się przeprowadzać przy pomocy większego auta niż zwykła osobówka, a taki samochód – szczególnie wypakowany po brzegi – jest cięższy i trudniejszy do opanowania.

Przygotuj się na prowadzenie w innych warunkach niż te, do których możesz być przyzwyczajony. Furgonetką steruje się trochę trudniej, a do tego na mokrej ulicy droga hamowania jest dłuższa niż zazwyczaj. Weź to wszystko pod uwagę i prowadź samochód ze szczególną ostrożnością. Przeprowadzka w deszczu nie musi być nieprzyjemna, ale najważniejsze jest to, żeby zadbać o bezpieczeństwo!

Ile kosztuje wsparcie firmy przeprowadzkowej?

Jeśli wolisz mieć jak najmniej wspólnego z przeprowadzką w deszczu, to możesz zechcieć się wyręczyć usługami profesjonalistów. Kliknij przycisk poniżej, żeby dowiedzieć się, ile kosztowałaby Cię taka opcja!

Sprawdź cenę przeprowadzki!

Jak Ci się podobają nasze wskazówki? Nasze doświadczenie podpowiada, że jeżeli się do nich zastosujesz, to przeprowadzka w deszczu nie sprawi Ci problemów. A może znasz jeszcze inne podpowiedzi, które mogą się przydać naszym czytelnikom? Koniecznie daj znać w komentarzach!

przez  Agnieszka | 22-08-2021 |
Komentarze (0)

Skomentuj