Przeprowadzka do Belgii. Jak przeprowadzić się do Belgii?

Przeprowadzka do Belgii nie należy do wyjątkowo skomplikowanych, kraj ten bowiem jest członkiem Unii Europejskiej. Podobnie jak w całej Wspólnocie, nie obowiązują tam restrykcyjne przepisy dotyczące wynajęcia mieszkania czy znalezienia pracy. Trzeba jednak wiedzieć, jakie obowiązki i formalności muszą zostać spełnione w odpowiednim czasie, aby móc legalnie pracować, zarabiać i spokojnie żyć.

Jak przeprowadzić się do Belgii w praktyce, by nie kosztowało to fortuny? Z pomocą Polakom przychodzi położenie tego kraju na mapie. Znajduje się on dość blisko Polski, dzięki czemu koszty przeprowadzki do Belgii nie są aż tak wysokie. Z tego artykułu dowiesz się, jak wyglądają poszczególne aspekty całego przedsięwzięcia i na co musisz zwrócić uwagę, planując wyjazd.

Sprawdź koszt przeprowadzki do Belgii!

Przeprowadzka do Belgii 2022 dla obywatela Polski

przeprowadzka-do-belgii
Photo by Bibhash on Unsplash

Obywatele Polski mogą wjechać na teren Belgii, posiadając jedynie ważny dowód osobisty lub paszport. Przez 3 miesiące możliwe jest swobodne życie w Belgii, ale w ciągu 10 dni należy zgłosić swój przyjazd w odpowiednim urzędzie (zależnie od regionu będzie to urząd miasta lub lokalny komisariat). Życie w Belgii dłużej niż 90 dni wiąże się już ze spełnieniem ściśle określonych warunków. Ubiegając się o pobyt czasowy lub stały, podróżny występuje z prośbą o meldunek w swoim miejscu zamieszkania.

Co istotne, osoby przebywające w Belgii objęte są obowiązkiem noszenia przy sobie cały czas dokumentu tożsamości, o czym obcokrajowcom zdarza się zapominać. Niedopatrzenie może skończyć się nawet tymczasowym zatrzymaniem. 

Formalności w przypadku przeprowadzki do Belgii

Przeprowadzka do Belgii na stałe wiąże się ze zgłoszeniem swojego pobytu na terenie tego kraju odpowiednim władzom. Zignorowanie tego przepisu wiązać się może z nałożeniem kary grzywny w wysokości nawet do 200 euro. Otrzymanie potwierdzenia znacznie ułatwia znalezienie pracy i umożliwia podpisanie umowy, dzięki której możliwe jest następnie wynajęcie mieszkania.

Jak przeprowadzić się do Belgii na dłużej niż 90 dni, by było to zgodne z prawem? Oprócz zgłoszenia przyjazdu, niezbędne jest spełnienie jednej ze ściśle określonych przesłanek. Przepisy określają, że pobyt powyżej 3 miesięcy możliwy jest dla:

  • pracowników zatrudnionych na umowę o pracę;
  • osób, które aktywnie szukają pracy;
  • studentów studiujących w Belgii, którzy mają ubezpieczenie zdrowotne;
  • ludzi, którzy mają ubezpieczenie zdrowotne i odpowiednie środki pieniężne, pozwalające im na utrzymanie się w tym kraju.

Przeprowadzka do Belgii jest możliwa dla każdego obywatela Unii Europejskiej na zasadzie pobytu czasowego lub stałego. Pierwszy zakłada, że osoba taka może w ciągu pierwszych 5 lat zostać wydalona z kraju, jeśli nie spełniła wyżej wymienionych warunków lub stanowi zbyt duże obciążenie dla pomocy socjalnej. Zgodę na stały pobyt otrzymać można po 5 latach nieprzerwanego mieszkania w Belgii, jednak szansę tę traci się, gdy wyjedzie się z kraju na dwa lata.

Ile kosztuje przeprowadzka do Belgii?

Przeprowadzka do Belgii w głównej mierze jest sumą dwóch kosztów – wynajmu mieszkania oraz transportu rzeczy z Polski. W przypadku pierwszej z wymienionych kwestii warto wiedzieć, że wielu wynajmujących w Belgii życzy sobie zapłaty trzykrotności miesięcznego czynszu w ramach kaucji. Jest to zgodne z obowiązującym prawem, stanowić może jednak dość wysoką sumę dla osoby, która dopiero zamierza rozpocząć poszukiwania pracy. Prawie zawsze wymagane jest też zaświadczenie o zatrudnieniu i stałych dochodach, dlatego tak ważne jest zarejestrowanie swojego przyjazdu do kraju, następnie poszukiwanie pracy, a dopiero na końcu wynajęcie własnego lokum. 

Najemca jest również najczęściej zobowiązany do płacenia czynszu oraz wszelkiego rodzaju rachunków stałych, np. za wodę, gaz, prąd czy śmieci. Podpisując umowę, warto więc zwrócić uwagę na to, ile wyniesie łączny koszt wynajmu, a nie skupiać się jedynie na stawce przekazywanej właścicielowi. 

Ceny mieszkań są w głównej mierze zależne od miasta i odległości od centrum. Przeprowadzka do Belgii, do ok. 50-60-metrowego mieszkania położonego nieco na uboczu stolicy, to miesięczny wydatek około 700-900 euro. Do tego doliczyć można ok. 150 euro za rachunki i ok. 50 euro za ubezpieczenie, jeśli wynajmujący tego wymaga.

Sprawdź koszt przeprowadzki do Belgii!

Jak przeprowadzić się do Belgii najtaniej?

Druga kwestia to wspomniany wyżej transport rzeczy. Jak przeprowadzić się do Belgii, by nie wydać fortuny? Odpowiedzią na to pytanie są tanie linie lotnicze. Bilety na loty w Unii Europejskiej są bardzo tanie, więc dokupienie do nich dodatkowego bagażu i zabranie najważniejszych rzeczy to koszt maksymalnie kilkuset złotych. Jest to oszczędna opcja, choć niezbyt wygodna i dotyczy tylko osób, które nie zabierają ze sobą większych przedmiotów czy mebli. 

Alternatywą może być wynajęcie samochodu przeprowadzkowego albo nadanie kurierem międzynarodowym paczki czy palety. Pierwsza opcja zależy w głównej mierze od miejscowości, w której interesuje Cię życie i praca w Belgii. Transport na krótszych trasach kosztować może 3500-4500 zł, na długich natomiast nawet ponad 5000 zł. Nadanie palety ważącej nawet do 100 kg to z kolei konieczność zapłaty około 800–900 zł.

Przeprowadzka do Belgii na studia

Jak się żyje w Belgii, będąc studentem? Już na wstępie warto zaznaczyć, że studia w tym kraju są płatne, a wysokość czesnego jest zależna od kierunku, poziomu edukacji czy prestiżu uczelni i miasta, w którym się ona znajduje. Zwykle za rok nauki jest to opłata w wysokości 700-100 euro. Do tego doliczyć jeszcze trzeba jednak dość wysokie koszty życia – miesięcznie około 700-900 euro. Samo wynajęcie pokoju w akademiku kosztować może ponad 200 zł. 

Studenci mogą ubiegać się o potwierdzenie prawa pobytu, przedstawiając zaświadczenie, że studiują i są ubezpieczeni. Osoby pochodzące z uboższych rodzin starać się też mogą o zniesienie opłat za studia lub ich znaczne obniżenie. Możliwe jest także otrzymanie stypendium za dobre wyniki w nauce.

Życie i praca w Belgii

zycie w belgii
Photo by Robby McCullough on Unsplash

Jak wygląda życie w Belgii? Ceny w tym kraju są dość wysokie – przynajmniej wtedy, gdy przelicza się je na złotówki. W stosunku do średniego wynagrodzenia, którego wysokość szacuje się na poziomie 3200-3300 euro miesięczne, są jednak akceptowalne. Co ważne, zarobki w Belgii, nawet na niższych stanowiskach, pozwalają na spokojne i godne życie, bez zagrożenia nagłą niewypłacalnością czy brakiem pieniędzy do końca miesiąca. 

Jaki język w Belgii ułatwia znalezienie pracy?

W Belgii obowiązują trzy języki urzędowe: 

  • niderlandzki (flamandzki);
  • francuski;
  • niemiecki.

Zdecydowana większość mieszkańców porozumiewa się przy użyciu pierwszego z wymienionych, więc także dzięki znajomości jego najłatwiej znaleźć pracę. Komunikatywny francuski jednak również stanowi świetną podstawę do dobrze płatnego etatu. W dobie masowego przemieszczania się ludności nie brak w tym kraju również dużych firm o międzynarodowym zasięgu, warto więc chwalić się podczas rozmów kwalifikacyjnych również biegłym językiem angielskim. 

Jaki język w Belgii zapewni najlepszą pracę? Wiele zależy od szczęścia oraz branży, w której się szuka. Faktem jest natomiast, że bez znajomości żadnego z trzech języków urzędowych i angielskiego, szanse na znalezienie satysfakcjonującego etatu nie są zbyt duże. W takich przypadkach raczej pracownikowi pozostają zawody fizyczne, magazynowe czy przy produkcji. Są stosunkowo mało płatne, choć da się za nie spokojnie żyć. 

Zarobki w Belgii

Przeprowadzka do Belgii wiązać się może ze znaczną poprawą jakości życia dla osób, które zarabiały niewiele w Polsce. Najniższe wynagrodzenie tam wynosi 1626 euro miesięcznie i jest to jedna z najwyższych stawek wśród wszystkich państw europejskich. Płaca godzinowa pracowników fizycznych, takich jak osoby zatrudnione przy produkcji czy na roli, to około 14 euro. Nieco więcej zarobić mogą kierowcy, a trochę mniej pracownicy firm sprzątających.

Życie w Belgii – ceny

Jak przeprowadzić się do Belgii, to po to, by móc żyć swobodnie i nie zastanawiać się nawet nad najdrobniejszymi wydatkami. W wielu przypadkach rzeczywiście jest to możliwe (oczywiście bez szaleństw). Zależnie od lokalizacji, miesięczny koszt życia jednej osoby, wraz z wynajmem pokoju lub niewielkiej kawalerki, rachunkami i wyżywieniem, wynosi około 1100–1300 euro. 

Po porównaniu tego z najniższą oraz średnią pensją w Belgii, otrzymamy całkiem optymistyczny wynik, dający nawet szansę na zgromadzenie oszczędności. Z tego powodu niewielu Polaków, którzy emigrowali do tego kraju, decyduje się na przeprowadzki z Belgii do Polski, gdy uda im się znaleźć już tam stałe zatrudnienie.

Jak się żyje w Belgii Polakom? 

Przeprowadzki z Belgii do Polski nie są zbyt częste, co może wskazywać na to, że naszym rodakom życie w tym zachodnim kraju odpowiada. Faktem jest, że nawet zatrudnienie za najniższą krajową pozwala tam na utrzymanie się, wynajęcie mieszkania i zakup wszystkich niezbędnych do życia rzeczy. W Polsce niestety nie zawsze jest to możliwe. 

Przeprowadzka do Belgii mimo wszystko jednak nie w każdym przypadku jest gwarantem nowego, udanego startu. Na szczęście państwo to leży stosunkowo niedaleko, a od umowy najmu lokalu odstąpić można już po 3 miesiącach. Zawsze istnieje więc awaryjna droga powrotu do Polski w chwili, gdy życie w Belgii okaże się niezgodne z wyobrażeniami.

Polonia w Belgii

Polonia w Belgii jest liczna i bardzo dobrze zorganizowana. Funkcjonuje tam Rada Polonii Belgijskiej, reprezentująca wszystkich naszych rodaków przebywających w tym państwie. Najwięcej Polaków spotkać można w dużych miastach, w których nie brak też różnorodnych inicjatyw integrujących emigrantów z Polski.

Przeprowadzka do Belgii na stałe – czy warto?

Przeprowadzka do Belgii to bardzo poważna decyzja, która może zmienić całe życie. Na szczęście jednak kraj ten nie stawia przed emigrantami skomplikowanych procedur, a mieszkańcy UE łatwo mogą ubiegać się o pobyt. Choć koszty życia tam są dość wysokie, a wynajem mieszkania i opłacenie depozytu mogą początkowo nadszarpnąć budżet, sytuacja szybko się poprawi po kilku wypłatach. 

Skoro już wiesz, jak przeprowadzić się do Belgii w oszczędny sposób oraz dokąd najpierw skierować swoje kroki, rozważ, czy na pewno jest to rozwiązanie dla Ciebie. Przemyśl, czego oczekujesz od tego kraju, a następnie spróbuj wyjechać i popracować tam chociaż przez jakiś czas. Przekonasz się, czy życie w Belgii Ci odpowiada i spokojnie rozważysz, co dalej. 

przez  Agnieszka | 15-03-2022 |
Komentarze (0)

Skomentuj