Przeprowadzka do Francji. Jak przeprowadzić się do Francji?

Jak przeprowadzić się do Francji, aby tego później nie żałować? Dla wielu osób przeprowadzka do Francji jest spełnieniem marzeń – nie tylko tych o wysokich zarobkach i godnym życiu, ale również rozwijaniu swoich pasji w romantycznej, europejskiej stolicy. Kraj ten postrzegany jest jako wyjątkowo przyjazny dla emigrantów, pełen wspaniałych miejsc, przepięknych widoków oraz klimatycznych miast. 

Czy jednak rzeczywiście przeprowadzka do Francji to dobry pomysł dla każdego i zawsze wiąże się wyłącznie z pozytywnymi przeżyciami? Jak organizacja całego przedsięwzięcia wygląda od strony technicznej i formalnej? Czy jest kosztowna i co Cię czeka na miejscu? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. 

Sprawdź koszt przeprowadzki do Francji!

Przeprowadzka do Francji 2022 dla obywatela Polski

przeprowadzka do francji
Photo by Rodrigo Kugnharski on Unsplash

Polska należy do Unii Europejskiej, dzięki czemu przeprowadzka do Francji nie jest szczególnie skomplikowana pod względem formalnym dla obywateli naszego kraju. Zgodnie z prawem wjazd na terytorium tego państwa możliwy jest po okazaniu ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Przez pierwsze trzy miesiące nie jest wymagana żadna rejestracja czy spełnianie dodatkowych warunków i formalności. 

Jak przeprowadzić się do Francji na stałe, a nie tylko na trzy miesiące? W tym przypadku istotne jest złożenie wniosku o wydanie karty pobytu, co można zrobić w odpowiedniej prefekturze, merostwie lub na komisariacie policji – zależnie od regionu. Jeśli do tego czasu znalazłeś też już zatrudnienie, powinieneś dołączyć do dokumentów poświadczenie pracy od pracodawcy. To pozwoli Ci na uzyskanie tzw. karty pracy, czyli zezwolenia na stałe zatrudnienie. 

Jak przeprowadzić się do Francji: formalności

Przeprowadzka do Francji wiąże się oczywiście również ze znalezieniem mieszkania. W większości przypadków za wynajem odpowiadają pośrednicy i agencje nieruchomości. Znalezienie lokum na dłuższy czas najczęściej wymaga przedstawienia pisma gwarantującego zatrudnienie – zwykle wraz z deklarowanym wynagrodzeniem. Oferty dzielą się na:

  • wynajem krótkoterminowy – najczęściej do roku, a mieszkanie jest umeblowane i gotowe do zamieszkania;
  • wynajem długoterminowy – zwykle powyżej 2 lat, a lokal może być pusty i gotowy do umeblowania. 

Ile kosztuje przeprowadzka do Francji?

To, ile kosztuje przeprowadzka do Francji, w głównej mierze zależy od dwóch czynników: stawki za transport rzeczy i ceny wynajmu nowego mieszkania. Pierwsza kwestia związana może być z ilością bagaży, które zamierzasz przetransportować. W przypadku zabrania ze sobą jedynie niewielkiego bagażu czy lekkich przedmiotów doskonale sprawdzi się podróż samolotem. Bilety lotnicze na terenie Unii Europejskiej są bardzo tanie, a wykupienie dodatkowych walizek to koszt maksymalnie kilkuset złotych. 

Życie we Francji może jednak wymagać zabrania ze sobą również mebli z mieszkania w Polsce, a to znacznie komplikuje sprawę i podnosi koszt całego przedsięwzięcia. Wynajęcie meblowozu na trasie o długości ok. 2400 km to cena ok. 4–5 tys. zł. Tańsza od tego może być wysyłka palety lub półpalety, na którą zapakujesz najpotrzebniejsze rzeczy. Przy wadze do 100 kg może udać Ci się ją nadać międzynarodowym kurierem za nieco ponad 1 tys. zł. 

Przeprowadzka do Francji: koszt

Przeprowadzka do Francji to także koszt wynajmu mieszkania, domu lub pokoju. Jeśli masz już załatwioną pracę i wiesz, ile będzie wynosiła Twoja pensja, wstępnie oblicz, na jaką stawkę jesteś gotowy. Lokale niedaleko centrów większych miast kosztują ok. 1000 euro. Jeśli poszukasz czegoś na uboczu lub w mniej zaludnionym terenie, masz szansę znaleźć coś taniej nawet o połowę. 

Sprawdź koszt przeprowadzki do Francji!

Przeprowadzka do Francji na studia

Francuski system edukacji podzielić można na tradycyjną ścieżkę uniwersytecką i prestiżowe Grande écoles, które najczęściej zajmują się określonymi specjalnościami. Obie ścieżki rozwoju oferują wysoki poziom edukacji, ale trzeba liczyć się z koniecznością komunikowania się w języku francuskim przynajmniej na podstawowym poziomie. Często jest tak nawet na kierunkach, które gwarantują zajęcia np. w języku angielskim. 

Studenckie życie we Francji pełne jest wyzwań i przygotowywania się do podjęcia pracy zawodowej. Szczególnie na uczelniach profilowanych oraz kierunkach praktycznych siatka zajęć pełna jest zadań projektowych, działań w terenie czy pracy w grupach. Warto podkreślić, że za studia trzeba płacić, ale w przypadku uczelni publicznych nie są to zbyt wysokie stawki (ok. 170 euro za rok studiów licencjackich, ok. 250 euro za studia magisterskie). Około dwukrotnie wyższe ceny dotyczą szkół technicznych, a nawet kilkunastokrotnie wyższe obowiązują na prywatnych uczelniach.

Praca we Francji bez znajomości języka – zarobki

jak przeprowadzic sie do francji
Photo by Mike Benna on Unsplash

Jak przeprowadzić się do Francji i znaleźć pracę z wysokim wynagrodzeniem? Najlepiej dobrze znać język francuski lub posługiwać się nim chociaż w stopniu komunikatywnym. To pozytywnie wpływa na pracodawcę i stawia Cię w dobrym świetle. Jeśli jednak nie znasz w ogóle tego języka, w większości dużych firm bez problemu dogadasz się z przełożonymi i współpracownikami w języku angielskim. Jest to rozwiązanie umożliwiające nawet zajmowanie wyższych stanowisk, szczególnie w przedsiębiorstwach o charakterze międzynarodowym. 

Praca we Francji bez znajomości języka francuskiego oraz angielskiego może nie być najlepiej płatna. Zwykle w takiej sytuacji do Twojej dyspozycji pozostaną prace sezonowe, fizyczne, magazynowe i produkcyjne. Nawet w ich przypadku wynagrodzenie pozwala na swobodne życie i odkładanie pewnych oszczędności. Trudno jednak w takim przypadku liczyć na szybkie awanse czy objęcie stanowiska kierowniczego. Jeśli jednak sprawdzisz się jako dobry pracownik, niektórzy właściciele firm sami organizują dla swoich zagranicznych pracowników kursy i szkolenia z języka francuskiego. Często kosztują one niewiele lub są zupełnie darmowe, a w przyszłości zaowocować mogą wyższą pensją. 

Minimalne wynagrodzenie we Francji wynosi 1603,12 euro brutto, czyli 10,57 euro na godzinę. Średnia pensja była równa w 2019 roku 2238 euro. Stawki oczywiście zależą od miejsca zatrudnienia, stanowiska, doświadczenia czy kwalifikacji. 

Francja – ile godzin pracy w tygodniu?

Jeśli przeprowadzka z Francji do Polski Cię nie kusi i chcesz pozostać w tym kraju na stałe, powinieneś dobrze zaznajomić się z obowiązującym tam prawem pracy. Zgodnie z nim możesz być zatrudniony na umowie o pracę na czas określony lub nieokreślony – odpowiedni zapis powinien widnieć w umowie. 

Dniem bez pracy jest tam niedziela, a w harmonogramach uwzględniane są także święta państwowe. Podobnie jak w Polsce, dodatkowym dniem wolnym jest we Francji najczęściej sobota, choć może być to także wybrany przez pracodawcę inny dzień, np. przy pracy zmianowej. Pracując na etacie, należy Ci się też więcej dni wolnych niż w Polsce – dokładnie 30 w roku.

Francja: ile godzin pracy w tygodniu będziesz zobowiązany przepracować? Zgodnie z prawem jest to tylko 35 h (w Polsce to 40 godzin). W wielu zawodach inny jest też rozkład pracy, bo od 12 do 13:30 lub 14 obowiązuje przerwa na posiłek, niewliczająca się do czasu pracy.

Praca we Francji a emerytura w Polsce

Przeprowadzka do Francji na stałe to jedno, ale prawo do tamtejszej emerytury to zupełnie inna sprawa. W tym kraju emerytura przysługuje osobom, które odprowadzały składki na ogólny fundusz emerytalny Sécurité Sociale. Przy ustalaniu stawki branych jest pod uwagę 10–24 lata z najwyższymi pensjami. Do pobierania pełnej emerytury uprawnione są osoby w wieku 65–57 lat, a wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn wynosi 62 lat. Na wcześniejszą emeryturę przejść mogą osoby, które odprowadzały składki przez 162–172 kwartały składkowe. 

Praca we Francji, a emerytura w Polsce – niezależnie od tego, czy po zakończeniu kariery zawodowej zostaniesz w tym kraju, czy wrócisz do ojczyzny, otrzymasz wypracowane świadczenie. Zgodnie z przepisami nie wyklucza ono również otrzymywania emerytury polskiej, jeśli ona również jest Ci należna. Pieniądze z Francji możesz otrzymać, gdy złożysz o nie odpowiedni wniosek do urzędu odpowiadającego Twojemu miejscu zamieszkania.

Życie we Francji – opinie

Jak wygląda życie we Francji? Opinie Polaków na ten temat są z reguły pozytywne. Choć nie jest to państwo o najwyższych zarobkach, Francuzi dobrze dogadują się z Polakami i szybko nawiązują przyjacielskie relacje. Naród ten lubi się bawić i jest otwarty, co często skutkuje tym, że zaraz po przeprowadzce poznasz wszystkich swoich sąsiadów i nawiążesz nowe znajomości. 

Przeprowadzka do Francji na pewno nie zawiedzie też osób, które w Polsce nie mogły liczyć na zbyt wysokie zarobki. Nawet zarabiając minimalną wypłatę we Francji, można liczyć na wygodne życie. Czasem wiąże się to z wynajmem mieszkania nieco dalej od centrum, ale rzadko obarczone jest wyliczaniem każdego euro i oszczędzaniem wypłaty, by starczyła do następnego miesiąca.

Polonia we Francji

Jak przeprowadzić się do Francji, by mieć wokół siebie wielu znajomych? Wystarczy zorientować się, gdzie w tym kraju mieszkają Polacy. Najwięcej ich jest oczywiście w paryskim okręgu konsularnym, choć nie brak ich też w mniejszych miejscowościach. Polonia we Francji często skupiona jest wokół kościołów i zaangażowana w organizację inicjatyw społecznych. 

Przeprowadzka z Francji do Polski

Zaletą przeprowadzki do Francji jest to, że kraj ten znajduje się w UE i jest blisko Polski. Dzięki temu, w każdej chwili, stosunkowo niewielkim kosztem, będziesz miał szansę wrócić do ojczyzny, jeśli nie wszystko pójdzie po Twojej myśli. Dobrym rozwiązaniem może być np. najpierw wynajęcie mieszkania na krótki okres i przekonania się, czy zmiana miejsca pobytu jest na pewno dobrym pomysłem. W razie kryzysu nie będziesz musiał organizować przewozu swoich mebli i kosztownych przeprowadzek: jedynie spakujesz walizki i kupisz tani bilet na samolot.

Przeprowadzka do Francji – czy warto?

Czy dobrym pomysłem jest przeprowadzka do Francji na stałe? Koszt przelotu, transportu rzeczy i wynajęcia mieszkania jest dość przystępny i zachęca do podjęcia tej życiowej decyzji. Oczywiście zawsze obarczone jest to pewnym ryzykiem, w tym przypadku jednak łatwo możesz zrezygnować i wrócić do kraju, jeśli nie wszystkie Twoje oczekiwania zostaną spełnione na miejscu. 

Jak przeprowadzić się do Francji, to tylko po to, aby żyć lepiej niż w Polsce. Jeśli nie jesteś pewien, czy to dobry pomysł, spróbuj wybrać się tam na krótki czas i sprawdzić, czy Ci to odpowiada. Po kilku miesiącach podejmiesz decyzję, czy przedłużysz umowę na mieszkanie, czy wrócisz do ojczyzny.

przez  Agnieszka | 01-03-2022 |
Komentarze (0)

Skomentuj