Lista zadań

Otrzymuj na skrzynkę e-mail wszystkie listy zadań dla Twojej przeprowadzki – za darmo

Dowiedz się, ile będzie kosztować Twoja przeprowadzka.
29-05-2020 - przez Agnieszka

Przeprowadzka: gdzie zgłosić zmianę adresu?

Zastanawiasz się, gdzie zgłosić zmianę adresu po przeprowadzce? Jest całkiem sporo miejsc, które będą zainteresowane tą informacją, w tym również rząd, jako że w naszym kraju wciąż istnieje obowiązek meldunkowy. Czytaj dalej i kliknij przycisk „Pobierz”, a wyślemy Ci na adres mailowy listę w formacie PDF – dzięki niej po kolei poinformujesz wszystkie konieczne instytucje!

liste zmianę adresu
Mathyas Kurmann/Unsplash

Zmiana adresu: kogo powiadomić? Lista PDF

W dokumencie, który Ci prześlemy, znajdziesz przydatną listę wszystkich instytucji, które powinieneś powiadomić o zmianie adresu. Podzieliliśmy je na kilka kategorii: instytucje rządowe, osobiste relacje, usługi finansowe, usługi medyczne, usługi dostawy energii, transport i inne kontakty. Przy każdej instytucji znajdziesz kwadracik, dzięki któremu będziesz mógł wygodnie odznaczyć miejsca, z którymi już się skontaktowałeś.

Czy trzeba zmieniać adres zameldowania?

W Polsce istnieje obowiązek meldunkowy. Zgodnie z prawem należy w ciągu 30 dni od przybycia pod dany adres zgłosić nowe miejsce zamieszkania do Urzędu Gminy. Można to zrobić także przy pomocy platformy ePUAP. W praktyce obowiązek meldunkowy jest przez wiele osób uznawany za martwy przepis, jako że adres zameldowania nie widnieje już na dowodzie osobistym i raczej nie jest przez nikogo weryfikowany. Warto mieć jednak świadomość porządku prawnego i dla bezpieczeństwa dopełnić nakładanych przez prawo powinności.

Przeprowadzka a Urząd Skarbowy

Nie ma obowiązku informowania Urzędu Skarbowego o zmianie miejsca zamieszkania. Wystarczy, że podasz nowy adres w pierwszej składanej po przeprowadzce deklaracji podatkowej, a dane zostaną automatycznie zaktualizowane.

Zmiana adresu: kogo poinformować?

Pobierz naszą listę i upewnij się, że nie zapomnisz o żadnej instytucji. Pamiętaj, że na stronie znajdziesz także wiele innych przydatnych list, dzięki którym Twoja przeprowadzka przebiegnie bezproblemowo!

Czy planujesz przeprowadzkę?

Sprawdź, ile kosztowałaby pomoc firmy przeprowadzkowej

Poproś o wycenę przeprowadzki teraz!