Przeprowadzka na Maltę. Praca zdalna z Malty

Przeprowadzka na Maltę nie należy do skomplikowanych przedsięwzięć. Tymczasowa praca zdalna z tego kraju jest na wyciągnięcie ręki. Wszystko dzięki temu, że państwo to należy do Unii Europejskiej. „Malta home office” może być Twoim hasłem tego sezonu. Aby jednak to się udało, powinieneś dowiedzieć się jak najwięcej o tej części świata.

przeprowadzka na malte
Photo by CALIN STAN on Unsplash

Przeprowadzka na Maltę – co powinieneś wiedzieć o tym kraju? 

Praca zdalna z Malty wiąże się z zamieszkaniem w południowej części Europy, na Morzu Śródziemnym. Państwo to obejmuje archipelag Wysp Maltańskich, choć większość osób mieszka na największej wyspie, która jest też najpopularniejsza wśród turystów. Malta należy do UE oraz stref euro i Schengen. To kraj rozwinięty o dobrej jakości życia i wysokim wskaźniku rozwoju społecznego. 

Malta – jaki język?

Jeśli kusi Cię przeprowadzka na Maltę, to przygotuj się na codzienne korzystanie z języka obcego. W tym kraju urzędowe są dwa: 

 • maltański, 
 • angielski.

Pierwszy z wymienionych jest językiem narodowym. Drugi to pozostałość po czasach panowania brytyjskiego. W większości miejsc natomiast swobodnie uda Ci się porozumieć w obu z wymienionych. 

Przeprowadzka na Maltę – przepisy

Przeprowadzka na Maltę nie wymaga od Ciebie okazywania żadnych specjalnych dokumentów. Nie musisz starać się o pozwolenia czy odwiedzać urzędów. Wystarczy tylko, że przestrzegasz aktualnych przepisów Unii Europejskiej. 

Przekroczenie granicy i wiza na Maltę

Jeśli chcesz przebywać na Malcie nie dłużej niż 90 dni, wiza na Maltę ani żadne inne dokumenty nie są potrzebne. Do przekroczenia granicy wystarczy: 

 • dowód osobisty, 
 • tymczasowy dowód osobisty, 
 • paszport. 

Wyjazd na dłużej niż 90 dni wymaga złożenia wniosku o pozwolenie na pobyt dla obywatela UE. 

Malta Wiza Digital Nomad

Przeprowadzka na Maltę możliwa jest na podstawie tzw. Malta Wiza Digital Nomad. To ukłon w stronę pracowników zdalnych. Pozwala na pobyt dłuższy niż 90 dni i przynosi dodatkowe korzyści. Aby ją otrzymać, musisz jednak spełniać kilka warunków: 

 • mieć dochód miesięczny powyżej 2700 euro brutto; 
 • okazać umowę o pracę zawartą z firmą poza Maltą, 
 • być wspólnikiem akcjonariuszem spółki lub freelancerem obsługującym klientów z innych krajów niż Malta; 
 • posiadać ubezpieczenie zdrowotne obejmujące Maltę; 
 • mieć umowę najmu/kupna nieruchomości na Malcie. 

Dodatkowo jesteś zobowiązany uiścić opłatę rządową w wysokości 328 euro. W przypadku wniosku do 180 dni możesz otrzymać wizę krajową, a do 365 dni i więcej – zezwolenie na pobyt. 

Praca zdalna z Malty – przepisy

Praca zdalna na Malcie przebiega tak samo, jak w innych krajach UE. Oznacza to, że możesz ją wykonywać, o ile prawidłowo i zgodnie z prawem odprowadzasz podatki. 

Praca zdalna na Malcie – podatki

Czy praca zdalna z Malty wiąże się z płaceniem tam podatków? Wszystko zależy od Twojej rezydencji podatkowej. Jeśli jest w Polsce, to jesteś zobowiązany do regulacji składek na zasadach polskich. To najczęstsze rozwiązanie w przypadku osób, które wyjeżdżają na mniej niż pół roku. 

Praca zdalna z Malty może być korzystna ze względu na przepisy podatkowe tego kraju. Aby jednak móc z nich skorzystać, musisz wykazać, że masz w tym kraju centrum interesów osobistych i gospodarczych. Ponadto mieszkać tam powinieneś dłużej niż 183 dni w roku. Dotyczy to więc zwykle osób, dla których przeprowadzka na Maltę nie jest tylko czasowym etapem w życiu.   

Jeśli korzystasz z Malta wiza Digital Nomad, jesteś zwolniony z płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych na Malcie. Powinieneś zatem płacić daninę w Polsce na standardowych zasadach. Na Malcie musisz natomiast regulować podatek VAT – zgodnie z obowiązującym prawem. 

Przeprowadzka na Maltę – opieka zdrowotna i ubezpieczenie

Czym jeszcze może Cię do siebie przekonać Malta? Opieka zdrowotna jest tam na bardzo wysokim poziomie. Lekarze zwykle mówią po angielsku, a cały system jest dobrze zorganizowany. Ze służby publicznej możesz korzystać za darmo, np. na podstawie karty EKUZ. Dzięki niej obowiązują Cię te same zasady, co obywateli. 

Oczywiście zadbać też możesz o prywatną opiekę zdrowotną. Przeprowadzka na Maltę może być połączona z wykupieniem ubezpieczenia w prywatnej firmie. Na rynku znajdziesz ich wiele, a dostępne oferty są bardzo zróżnicowane. Zawsze pamiętaj jednak, by dokładnie sprawdzać warunki konkretnych polis. Im więcej nieprzewidywalnych zdarzeń i sytuacji obejmują, tym lepiej.

praca zdalna z malty
Photo by Magdalena Smolnicka on Unsplash

Życie na Malcie. Informacje praktyczne

Wiesz coraz więcej o tym, co skrywa Malta – jaki język tam obowiązuje, jak przekroczyć granicę i uporać się z kwestiami prawno-podatkowymi. Czas więc na część praktyczną. Dowiesz się z niej, jak wygląda codzienne życie na Malcie i ile może Cię kosztować decyzja o przeprowadzce. 

Malta – jak wynająć mieszkanie?

Koszty życia na Malcie w znacznej części generuje konieczność wynajęcia mieszkania. Ceny są wysokie, bo wyspa nie należy do największych i jest popularna wśród turystów. Przy odrobinie szczęścia kawalerkę lub małe mieszkanie 2-pokojowe znajdziesz za 600-700 euro (2800-3300 zł). Raczej będzie ono jednak znajdowało się na obrzeżach większego miasta lub w niewielkiej miejscowości. Większe lokale w stolicy (Valletcie) czy regionach turystycznych kosztować mogą nawet dwa razy więcej. 

Warto wypytywać o wolne lokale miejscowych. Popularne portale rezerwacyjne najczęściej narzucają dość duże prowizje i nie są opłacalne. Wiele ofert jest też na grupach w mediach społecznościowych. 

Pod względem mieszkaniowym jest dość droga Malta. Jak wynająć mieszkanie, aby było taniej? Szukaj lokali do urządzenia, wyposażonych tylko w podstawowym stopniu. Warto też rozejrzeć się za mieszkaniami w mniejszych miejscowościach i z daleka od atrakcji turystycznych. Dobrze, jeśli w mieszkaniu od razu jest internet – to zwykle wygodniejsza opcja niż podpisywanie umowy samemu. 

Pamiętaj, że Twoim hasłem jest „Malta – home office”. Oszczędzasz więc na dojazdach do pracy. Nie musisz też mieć mieszkania blisko biura. Wykorzystaj ten atut, np. wynajmując nieruchomość z daleka od centrum. Za zaoszczędzone środki zawsze możesz np. kupić czy wynająć skuter, którym będziesz mógł wygodnie poruszać się po wyspie.

zycie-na-malcie
Photo by Jakub Kapusnak on Unsplash

Życie na Malcie – ceny w sklepach i restauracjach

Jak wyglądają koszty życia na Malcie? Jest to kraj turystyczny, stawki więc są dość wysokie. Najpierw przyjrzyjmy się cenom standardowych produktów w sklepach: 

 • 1 kg ziemniaków – ok. 1-1,50 euro (ok.5-7 zł);
 • chleb – 1,75 euro (ok. 8-9 zł);
 • mleko – 1 euro (4-5 zł);
 • woda mineralna 2 l – 0,50-0,75 euro (2,50-3 zł);
 • piwo w butelce – 1,50 euro (7-8 zł).

Ile kosztuje życie na Malcie? Może być ono nieco droższe, jeśli regularnie będziesz odwiedzać lokalne restauracje. Ceny bywają w nich dość wysokie, da się jednak znaleźć klimatyczne miejsca serwujące przepyszne potrawy za rozsądne pieniądze. 

 • lokalna zupa dnia – 10-15 euro (40-70 zł);
 • bruschetta z dodatkami – 6,50-7,50 euro (30-35 zł);
 • ośmiornica smażona – ok. 25-30 euro (115-140 zł);
 • sałatka z tuńczykiem – ok. 15 euro (70 zł);
 • piwo 0,5 l – 3,50-5 euro (16-24 zł);

W tym przypadku życie na Malcie, ceny i wydawane „na mieście” pieniądze mogą zależeć od wielu czynników. Obiad zjedzony w niewielkim lokalu w niezbyt popularnej miejscowości czasem potrafi być nawet dwukrotnie tańszy niż te same dania zamawiane w stolicy. Wiele zależy też od kursu euro, jeśli zarabiasz w innej walucie, np. PLN. 

Ile kosztuje życie na Malcie? 

Praca zdalna z Malty niestety nie należy do najtańszych. Jeśli planujesz życie w większym mieście lub na wybrzeżu, zapewne zapłacisz więcej niż w dużych miastach Polski. Szacuje się, że miesięczny pobyt na wyspie w wynajętym mieszkaniu wynieść Cię może około 5000-6000 zł. 

Jest to jednak kwota orientacyjna. Wiele zależy bowiem od Twoich wydatków, standardów, trybu życia czy chęci do wydawania pieniędzy. Suma ta może się zmniejszyć, jeśli np. będziesz sam gotował albo mieszkał na uboczu. Wyjazd z drugą osobą może też znacznie obniżyć koszta wynajmu nieruchomości czy kupna niezbędnego wyposażenia domu. 

Przeprowadzka na Maltę – jak najtaniej? 

Przeprowadzka na Maltę nie jest specjalnie skomplikowana pod względem logistycznym. Z Polski lata tam wiele linii lotniczych – również tych tanich. Bilety możesz kupić nawet za około 100-200 zł lub jeszcze mniej, jeśli trafisz na promocję. 

Do podanych wyżej kwot dolicz jednak koszt dodatkowego bagażu. Jeśli planujesz wyjazd na kilka miesięcy, 10-kilogramowa walizka, oferowana przez budżetowych przewoźników, może Ci nie starczyć. Dodatkowa torba do 20 kg kosztować Cię może od kilkudziesięciu do nieco ponad 400 zł, a 32 kg – maksymalnie niecałe 600. Wszystko jednak zależy od terminu. Poza sezonem stawki te są zdecydowanie niższe. 

Praca zdalna z Malty – co zobaczyć na miejscu?

Praca zdalna z Malty to okazja do odkrycia fascynujących miejsc i podziwiania przepięknych krajobrazów. Nie marnuj czasu, przebywając w tym niesamowitym kraju. Cywilizacja zaczęła rozwijać się tam ok. 7000 lat temu, masz więc okazję poczuć niezwykły powiew przeszłości. Kolejną zaletą są naturalne atrakcje i przepiękne pejzaże, w których na pewno się zakochasz. Zwiedzając Maltę, musisz odwiedzić choć raz: 

 • Miasto Ciszy (Mdinę) – uważane za jedno z najpiękniejszych miasteczek na całej wyspie. Jej nazwa wiąże się z zakazem ruchu kołowego, który tam obowiązuje. Znajduje się na wzgórzu i oferuje odkrywanie historii w najpiękniejszym wydaniu.
 • Coral Lagoon – jedno z ikonicznych miejsc Malty. Choć jest popularne wśród turystów, warto je odwiedzić. To skalista grota pełna przepięknej, turkusowej wody. 
 • Wioskę rybacką Marsaxlokk – klimatyczne, kolorowe miejsce, które warto odwiedzić w niedzielę. Właśnie wtedy organizowany jest tam targ rybny. Nie tylko kupisz na nim świeże i przepyszne ryby i owoce morza, ale i zjesz w okolicy przepyszny obiad. 
 • Klify Dingli – najwyższe klify znajdujące się na południu Europy. Roztacza się z nich niesamowity widok. Okolica nie jest zbyt turystyczna, możesz więc liczyć na ciszę, spokój i podziwianie zachodu słońca w całkowitym spokoju. 
 • Vallettę – jeśli nie mieszkasz w stolicy, to koniecznie wybierz się do niej na wycieczkę. Miasto to ma 320 zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto delektować się nim poza sezonem urlopowym, kiedy oczarowuje spacerowiczów spokojem. 
przez  Agnieszka | 01-12-2022 |
Komentarze (0)

Skomentuj