Przeprowadzka do Portugalii. Jak przeprowadzić się do Portugalii?

Czy przeprowadzka do Portugalii to dobry pomysł, dzięki któremu będziesz miał szansę na dostatnie, spokojne życie? Sama zmiana miejsca zamieszkania nie jest szczególnie skomplikowana i nie powinna sprawić Ci większych trudności. Pytanie tylko, czy życie w Portugalii, praca i tamtejsze zarobki będą dla Ciebie satysfakcjonujące? W tym artykule postaramy się przybliżyć Ci kwestie, z jakimi wiąże się przeprowadzka do Portugalii na stałe. Powinno Ci to ułatwić podjęcie ostatecznej decyzji.

Sprawdź koszt przeprowadzki do Portugalii!

Przeprowadza do Portugalii dla obywatela Polski

przeprowadzka do portugalii
Photo by Nick Karvounis on Unsplash

Zarówno Portugalia, jak i Polska, należą do Unii Europejskiej, dzięki czemu przemieszczanie się między tymi dwoma krajami nie przysparza większych problemów. Do 3 miesięcy możesz przebywać na zachodnim wybrzeżu Starego Kontynentu bez przeszkód, a jedyne, co będzie Ci potrzebne, to ważny dowód osobisty. Po upływie 90 dni przeprowadzka do Portugalii wymaga już od Ciebie wystąpienia z wnioskiem o wydanie zaświadczenia pobytu. Dokument złożyć musisz w lokalnym Urzędzie Miasta (Câmara Municipal). Alternatywą jest otrzymanie karty pobytu w odpowiednim Urzędzie ds. Cudzoziemców i Granic. 

Przeprowadzka do Portugalii – formalności

Jak przeprowadzić się do Portugalii, aby wszystko odbyło się zgodnie z przepisami? Wyżej opisywany wniosek powinieneś otrzymać bez problemu, o ile przedstawisz wymagane dokumenty. Niezbędny będzie dowód tożsamości oraz coś, co potwierdzi cel Twojego przyjazdu. Może to być np. umowa o pracę, potwierdzenie przyjęcia na studia czy dowód na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Udokumentować będziesz musiał również to, że masz wystarczające środki na utrzymanie się w tym kraju oraz zostałeś objęty ubezpieczeniem zdrowotnym. 

Kolejnym krokiem jest potwierdzenie zameldowania, dokonywane w tzw. Junta de freguesia, odpowiedniej dla regionu, w którym mieszkasz. Potrzebny Ci tu będzie dokument poświadczający miejsce zamieszkania, np. umowa wynajmu czy kupna lokalu. Gdy to już masz za sobą, powinieneś postarać się o numer identyfikacji podatkowej (NIF) i numer ubezpieczenia społecznego (NISS). Pierwszy pozwoli Ci na płacenie podatków, a ubiegać się o niego możesz w punktach obsługi Lojas do Cidadão lub Autoridade Tributária e Aduaneira. Drugi to natomiast rejestracja w państwowym zakładzie ubezpieczeń (osoby zatrudnione zgłasza tam pracodawca). 

Przeprowadzka do Portugalii – koszt

Jak przeprowadzić się do Portugalii, by nie wydać na to fortuny? Kraj ten leży dość daleko od Polski, ale na tym samym kontynencie, dzięki czemu masz kilka opcji do wyboru. Twoja przeprowadzka do Portugalii opierać się może np. na wynajęciu ekipy przeprowadzkowej, która pomoże Ci przewieźć wszystkie rzeczy. To rozwiązanie wybierane najczęściej przez osoby zabierające ze sobą „całe mieszkanie”, czyli wyjeżdżają wraz z meblami. Czy opłacalna jest taka przeprowadzka do Portugalii? Koszt zatrudnienia ekipy jest dość wysoki, bo – zależnie od lokalizacji i liczby kilometrów do pokonania – wynosi nawet 10-12 tys. zł. Tańsze w tym przypadku może być np. wynajęcie busa i przewiezienie wszystkiego samemu.

Tańszą alternatywą jest nadanie dużej przesyłki międzynarodowej, choć to dotyczyło będzie raczej osób, które nie mają aż tak wielu rzeczy do przewiezienia. Ewentualnie wysłać w podróż można kilka dużych paczek, półpalet lub palet. Nadanie tych ostatnich, o wadze do 100 kg i wymiarach ok. 120 x 80 x 100 cm, kosztować może ok. 2000 zł.

Sprawdź koszt przeprowadzki do Portugalii!

Jak przeprowadzić się do Portugalii najtaniej?

Przeprowadzka do Portugalii będzie oczywiście najtańsza, jeśli nie zabierasz ze sobą żadnych większych przedmiotów, a jedynie takie, które zmieszczą się do walizek. W tym przypadku skorzystać możesz z usług licznych tanich linii, które latają po Europie, a bilety oferują w bardzo atrakcyjnych cenach. Pytanie tylko, jak przeprowadzić się do Portugalii, wykupując jedynie jedno miejsce w samolocie? 

Skorzystaj z możliwości dokupienia większej ilości bagaży. Wiele linii oferuje zabranie nawet 3 walizek rejestrowanych do 20 kg. Często też bilety promocyjne z Polski do Portugalii są tak tanie, że bardziej opłaca się pokonać tę trasę dwa razy samolotem, niż nadawać dużą przesyłkę międzynarodową. Jest to też szybsze, bo cały ekwipunek od razu wieziesz do domu i nie musisz kilka dni czekać na kuriera.

Praca w Portugalii – zarobki i inne istotne kwestie

jak przeprowadzic sie do portugalii
Photo by Aayush Gupta on Unsplash

Jeśli interesuje Cię przeprowadzka do Portugalii na stałe, to z pewnością chcesz jak najwięcej dowiedzieć się o tamtejszym rynku pracy. Trzeba przyznać, że jest on całkiem zbliżony do polskiego – przynajmniej pod względem wysokości wynagrodzeń. Jego ogromnym atutem są natomiast liczne dodatki, które otrzymuje wielu pracowników. Portugalskie firmy często wypłacają wysokie premie świąteczne, bonusy czy 13. i 14. wypłaty, znacząco podnoszące roczne dochody. Warto tu też dodać, że rozpoczęcie pracy zawodowej w Portugalii nie wymaga ubiegania się o żadne specjalne zgody czy zaświadczenia.

Przeprowadzka do Portugalii na stałe. Jaka jest tam najniższa krajowa?

Zarobki w Portugalii nie są imponująco wysokie, a najniższa krajowa jest niewiele wyższa niż w Polsce. W 2022 roku płaca minimalna w tym kraju wynosi 704 euro. Dla porównania – po przeliczeniu – polskie władze ustaliły ją na poziomie 664 euro. Przeprowadzka do Portugalii nie wiąże się więc zwykle z nagłym, imponującym wzrostem zarobków, ale za to znalezienie pracy oferującej zarobki nieco wyższe niż płaca minimalna – szczególnie w turystycznych regionach – jest stosunkowo łatwe.

Warto kilka słów powiedzieć również o portugalskiej emeryturze. Zgłosić się po nią mogą również obcokrajowcy, którzy spełnią odpowiednie wymagania. Przede wszystkim trzeba osiągnąć wiek emerytalny, wynoszący 66 lat. Ponadto konieczne jest przepracowanie przynajmniej 40 lat w tym kraju. Portugalia wyznaczyła również stawkę minimalnej emerytury, która zależna jest od liczby lat, w których pracownik opłacał ubezpieczenie. Zgodnie z tym, jej wysokość wyliczana jest między 60,58% a 90,41% tzw. IAS, czyli wskaźnika pomocy społecznej. W 2021 roku wynosił on 438,81 euro.

Jak przeprowadzić się do Portugalii, to dla dobrze płatnej pracy?

Średnie wynagrodzenie w Portugalii w ostatnich latach wynosi około 1200 euro miesięcznie, czyli po przeliczeniu ok. 5700 zł, choć to zależy oczywiście od obowiązującego akurat kursu. Jest to nieco niższy wynik niż w Polsce, warto jednak podkreślić, że w Portugalii znaczna część społeczeństwa zarabia jedynie najniższą krajową, co znacząco zaniża wynik generowany przez osoby na wyższych stanowiskach. Migranci z wykształceniem i znajomością języka portugalskiego lub angielskiego mają szansę na znalezienie dobrze płatnej pracy z pensją powyżej średniej. 

Jak przeprowadzić się do Portugalii dla pensji, to tylko do Lizbony. Jest to stolica i największe miasto tego kraju, a wypłaty w nim są zdecydowanie wyższe niż w pozostałych regionach. Jakich pracowników szczególnie się tam poszukuje? Portugalski rynek chętnie przyjmuje specjalistów z branży IT, jak również ekspertów od nowych technologii czy związanych z sektorem turystycznym. Zaskakująco często można tam także znaleźć oferty pracy dla osób posługujących się językiem polskim, jako że w kraju funkcjonuje sporo call center i centrów obsługi klienta. Firmy oferujące takie pozycje często opłacają pracownikom pakiety relokacyjne, co kusi młodych Polaków marzących o przygodzie w cieplejszym regionie Europy i zdobyciu doświadczenia zawodowego.

Cenieni tam są też polscy budowlańcy, a w miejscowościach typowo turystycznych bez problemu znajdzie w sezonie pracę praktycznie każda osoba, która zna język angielski choćby na poziomie komunikatywnym. Za pracę fizyczną sezonową zwykle dostać można pensję nieco wyższą od minimalnej krajowej, ale inne niewymagające formy zarobkowe mogą już wiązać się z niską wypłatą.

Zarobki w Portugalii a koszty życia w Portugalii

Czy w ogólnym rozrachunku opłacalna jest praca w Portugalii? Zarobki nie są na zbyt wysokim poziomie, szczególnie w przypadku pracowników niewykwalifikowanych. Najwyższe wypłaty natomiast są w dużych miastach, tam jednak znacznie droższe jest też życie, bilans więc wychodzi niemalże na zero. 

Stwierdzić można, że w Portugalii wygodnie i spokojnie żyje się osobom, którym uda się zarabiać przynajmniej trochę powyżej średniej krajowej. Wtedy nie mają one problemu z płaceniem rachunków, spełnianiem codziennych zachcianek czy jeżdżeniem na wakacje. Jeśli jednak nie masz doświadczenia zawodowego, języka i specjalizacji w konkretnej dziedzinie, to może Ci być w tym kraju dość trudno. Bardziej w takiej sytuacji opłacać się będzie np. przyjazd na sezonowy zarobek, oszczędzenie w tym czasie jak najwięcej euro i przywiezienie ich do Polski.

Ile kosztuje życie w Portugalii?

Koszty życia w Portugalii są bardzo zbliżone do Polski. Mieszkanie w centrum stolicy wynajmiesz za około 800-1000 euro, a na obrzeżach znaleźć coś możesz nawet o połowę taniej. Porównywalne do naszych są również ceny w sklepach i restauracjach, choć dość droga jest komunikacja miejska. Zarabiając najniższą krajową, samodzielne utrzymanie się może nie być łatwym zadaniem.

Jak wygląda życie w Portugalii?

Jak wygląda życie w Portugalii? Opinie na ten temat są jednoznaczne: jest bardzo przyjemne, choć wymagające. Mieszkańcy tego kraju słyną z uśmiechu i opanowania, rzadko się irytują i mają swobodne podejście do wykonywania obowiązków. Ponadto są otwarci i tolerancyjni, bez problemu więc szybko znajdziesz tam znajomych i przyjaciół. 

Problemem są jednak niezbyt wysokie pensje. Kraj ten jest przepiękny i świetny na urlop, ale codzienne mieszkanie w nim, jeśli nie zarabia się powyżej średniej, to wyzwanie wiążące się z licznymi wyrzeczeniami. Jeśli siedzi Ci w głowie przeprowadzka do Portugalii, to dobrze się zastanów, czy jesteś gotowy na takie ryzyko.

Przeprowadzka do Portugalii – czy warto?

Wiesz już, jak wyglądają kwestie najniższej i średniej krajowej, ile kosztuje życie w Portugalii, opinie na temat tego kraju nie są Ci obce i znasz lokalny rynek pracy. Czy biorąc te wszystkie kwestie pod uwagę, można powiedzieć, że kraj ten jest idealny do migracji zarobkowej? Raczej nie. Osoby, które nie znają portugalskiego lub chociaż angielskiego, mogą mieć poważny problem ze znalezieniem pracy, która pozwoli na życie na odpowiednim poziomie. 

Z drugiej strony, jakże przyjemne jest życie w Portugalii! Koszt mieszkania i utrzymania jest zbliżony do Polski, więc np. osoby pracujące zdalnie mogą tam osiąść i cieszyć się wspaniałym klimatem, widokami oraz przemiłymi ludźmi wokół. 

Jeśli rozważasz przeprowadzkę do Portugalii, to dokładnie przemyśl swoją sytuację. Zastanów się, czy dasz radę znaleźć tam pracę, która zapewni Ci wygodniejsze życie, niż to, które masz w Polsce. Możesz też sprawdzić swoje szanse, jadąc tam np. na 3 miesiące lub szukając zatrudnienia przez internet.

przez  Agnieszka | 15-04-2022 |
Komentarze (0)

Skomentuj