Przeprowadzka do Chorwacji. Praca zdalna z Chorwacji

Przeprowadzka do Chorwacji może odmienić Twoje życie. Ten kraj ma wiele do zaoferowania, szczególnie pod względem pogody, wspaniałych widoków i przepysznej kuchni. Życie w Chorwacji wielu osobom może wydawać się niekończącymi się wczasami w pięknym miejscu. Jak jednak naprawdę wygląda praca zdalna z Chorwacji oraz zmiana miejsca zamieszkania od strony formalnej i praktycznej?

Sprawdź koszt przeprowadzki do Chorwacji!

Przeprowadzka do Chorwacji – co powinieneś wiedzieć o tym kraju? 

przeprowadzka do chorwacji
Photo by Sergii Gulenok on Unsplash

Jeśli interesuje Cię przeprowadzka do Chorwacji na kilka tygodni lub miesięcy, poznaj kilka najważniejszych faktów dotyczących tego kraju. Leży nad Morzem Adriatyckim, a sąsiaduje z Czarnogórą, Serbią, Słowenią, Węgrami oraz Bośnią i Hercegowiną. Jest na pograniczu Europy Południowej i Środkowej, a od 2013 roku należy do Unii Europejskiej. Jego stolicą jest Zagrzeb, a językiem urzędowym – chorwacki. Słynie z fascynującej historii, przepięknych plaż oraz kuchni śródziemnomorskiej, pełnej sezonowych warzyw i owoców morza. 

Chorwacja – waluta

Jakie pieniądze musisz kupić, jeśli Twoim celem jest Chorwacja? Waluta, która obowiązuje w tym kraju, to kuna chorwacka. Obecnie 1 HRK kosztuje 0,62 zł. Niewykluczone jednak, że do 2023 roku zostanie tam wprowadzone euro, o czym poinformował premier Andrej Plenković. 

Przeprowadzka do Chorwacji – przepisy

Przeprowadzka do Chorwacji nie jest skomplikowana, gdyż kraj ten nie wymaga od Polaków posiadania wiz. Należy też do Unii Europejskiej, więc całe przedsięwzięcie nie powinno sprawić Ci większych problemów. 

Wjazd do Chorwacji

Wjazd do Chorwacji jest możliwy po okazaniu: 

 • dowodu osobistego; 
 • paszportu; 
 • paszportu tymczasowego. 

Chorwacja – Schengen

Choć wjazd na terytorium kraju i pracowanie tam nie wymaga ubiegania się o wizę, podróżni muszą przejść kontrolę graniczną. Dlaczego właśnie tak wygląda rozwiązanie, które stosuje Chorwacja? Schengen wszystko tłumaczy – państwo to nie dołączyło do specjalnego obszaru Unii Europejskiej, wewnątrz którego można podróżować w pełni swobodnie między państwami. Już w 2023 roku sytuacja ma się jednak zmienić.

Prawo pobytu w Chorwacji

Interesuje Cię przeprowadzka do Chorwacji na dłuższy czas? Zgodnie z przepisami, Polacy mogą przebywać w tym kraju maksymalnie do 3 miesięcy bez obowiązku meldunkowego. 

Po tym czasie prawo pobytu w Chorwacji ulega zmianie i należy ubiegać się o pozwolenie na dłuższy pobyt. Dotyczy to osób, które: 

 • są zatrudnione lub samozatrudnione w Chorwacji; 
 • posiadają pieniądze pozwalające na utrzymanie się i ubezpieczenie zdrowotne; 
 • studiują lub szkolą się zawodowo, a jednocześnie spełniają wytyczne z punktu powyżej; 
 • są członkami rodziny obywatela EOG i spełniają wytyczne z punktów powyżej. 

Przeprowadzka do Chorwacji z dziećmi 

Przeprowadzka do Chorwacji z dziećmi wymaga spełnienia tych samych wymogów, co w przypadku osoby dorosłej. Małoletni musi więc posiadać tylko dowód osobisty lub paszport. W przypadku podróży dziecka z osobą trzecią, niezbędne jest okazanie pisemnej zgody jego opiekunów prawnych. Dokument może być po angielsku lub chorwacku. 

Praca zdalna z Chorwacji – przepisy

praca zdalna z chorwacji
Photo by Spencer Davis on Unsplash

Praca zdalna z Chorwacji może być wykonywana dla tamtejszych podmiotów lub też firm z zagranicy. Wielu Polaków przenosi się do tego słonecznego kraju „wraz ze swoimi klientami” z Polski. Jak więc wygląda w takiej sytuacji kwestia rozliczania podatków i opłacania składek? 

Tymczasowa przeprowadzka do Chorwacji nic nie zmienia, gdy nie dochodzi do zmiany rezydencji podatkowej. Jeśli przynajmniej 183 dni w roku podatkowym mieszkasz w Polsce, to nadal tu odprowadzasz swoje podatki od całości dochodów. Idealnie wpisuje się to zatem w przepisy pozwalające na zamieszkanie w Chorwacji do 3 miesięcy. 

Jeśli interesuje Cię praca zdalna z Chorwacji przez dłuższy okres, powinieneś skontaktować się z ZUS oraz US, które ustalą odpowiednią dla Ciebie metodę płacenia danin. Rezydencja podatkowa może w takiej sytuacji ulec zmianie, a wraz z nią konieczne może być zgłoszenie się do opłacania ubezpieczenia oraz składek w obcym państwie.

Praca zdalna z Chorwacji – ubezpieczenie i opieka zdrowotna

Jeśli zamierzasz prowadzić tymczasową działalność za granicą do 24 miesięcy, możesz ubiegać się w ZUS o wniosek A1. Pozwala on na płacenie ubezpieczenia społecznego na polskich zasadach. Jeśli taki wniosek nie zostanie Ci wydany, musisz zgłosić się sam o ubezpieczenie społeczne do chorwackiego odpowiednika ZUS. 

Nie brak osób, które opłacają składki i ubezpieczenia w Polsce, korzystając z karty EKUZ. Na jej podstawie możliwe jest otrzymanie pomocy np. w szpitalach, działających w ramach Chorwackiego Funduszu Ubezpieczenia Zdrowotnego. Są też pracownicy zdalni, którzy nie korzystają z publicznej służby zdrowia i nie zgłaszają wykonywania pracy zawodowej w innym kraju, nawet jeśli sytuacja trwa wiele miesięcy. Jest to działanie na granicy prawa, którego nie rekomendujemy. 

Takie rozwiązanie opiera się na wykupieniu usług prywatnej firmy ubezpieczeniowej, oferującej kompleksowe pakiety dla podróżnych. Wybierając tę opcję, zawsze upewnij się jednak, że spełniasz kryteria, a Twoja polisa obejmuje wszelkie zdarzenia. Często do jej prawidłowego funkcjonowania niezbędne jest np. wykupienie od razu biletów powrotnych czy określenie konkretnego miejsca i długości pobytu za granicą, 

Chorwacja – opieka zdrowotna

Marzy Ci się Chorwacja? Opieka zdrowotna w tym kraju jest podobna do naszej. Szpitale są odpowiednio wyposażone i spełniają standardy europejskie. Niczym nie odbiegają od norm znanych z polskich placówek, ale problemem tam jest stosunkowo mała ilość lekarzy, przez co czas oczekiwania na wizytę może być nieco dłuższy. Wielu ze specjalistów nie zna też żadnego języka poza chorwackim. Zdaniem wielu osób pracujących tam tymczasowo zdalnie, warto zadbać zarówno o prawo do świadczeń publicznych, jak i dodatkowe ubezpieczenie prywatne, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

Życie w Chorwacji. Informacje praktyczne

zycie w chorwacji
Photo by Patricia Jekki on Unsplash

Wiesz już, jak wygląda przeprowadzka do Chorwacji od strony formalnej, a także znasz zawiłości przepisów związanych z pracą zdalną wykonywaną z tego kraju. Czas więc przyjrzeć się praktycznym aspektom życia tam.

Chorwacja – jak wynająć mieszkanie?

Mieszkanie w Chorwacji możesz wynająć z pomocą pośrednika nieruchomości, portali internetowych lub prosto od właściciela. Pierwsza opcja zwykle jest najdroższa, a o ostatnią najtrudniej w przypadku poszukiwań lokalu, nie przebywając na miejscu. 

Najłatwiejsze jest szukanie mieszkania za pośrednictwem portali internetowych. Mowa tu np. o serwisach typu Booking.com i Airbnb, na których nie brak atrakcyjnych ofert, szczególnie poza sezonem wakacyjnym. Wiele osób szuka też tam ogłoszeń, a następnie kontaktuje się z danym właścicielem osobiście, negocjując ofertę indywidualną. Zwykle dłuższy pobyt wiąże się z niższą ceną, a przecież obliczając koszty życia w Chorwacji, kwestia zakwaterowania jest kluczowa.

Ile kosztuje życie w Chorwacji? 

Praca zdalna w Chorwacji to nie tylko przepiękne widoki i pyszne jedzenie, ale również koszty codziennego życia. Jego najdroższym aspektem jest wynajem mieszkania. Pod tym względem Chorwacja jest dość podobna do Polski. Kawalerka w centrum miasta to wydatek rzędu 1500-2500 zł. Około 2000-3000 kosztować może mieszkanie z 2 lub 3 sypialniami, zależnie od standardu i lokalizacji. Pamiętaj jednak, że w stolicy i turystycznych lokalizacjach zawsze stawki są wyższe niż w mniej popularnych miastach.   

Chcesz, by Twoim nowym domem tymczasowym była Chorwacja. Jak wynająć mieszkanie, by jak najwięcej zaoszczędzić? Sposobem jest szukanie lokalu na obrzeżach i z daleka od wybrzeża. Ceny bywają tam nawet o 30% niższe, co pozwala na wydanie o wiele niższej kwoty niż w przeciętnym, dużym mieście w Polsce. 

Życie w Chorwacji – ceny w sklepach i restauracjach

Koszty życia w Chorwacji generowane są również przez ceny produktów i usług. Zastanów się nad gotowaniem samodzielnie lub choć przygotowywaniem części posiłków w domu. Pozwoli Ci to na oszczędności, choć stawki, np. w restauracjach, są tam często niższe lub porównywalne do tych w Polsce. Kilka przykładów: 

 • obiad dla 2 osób w średniej jakości restauracji – 260-300 HRK (ok. 160-190 zł); 
 • piwo krajowe 0,5 l w barze – 15 HRK (ok. 10 zł); 
 • jajka – 14 HRK (ok. 8-9 zł); 
 • mleko – 7 HRK (ok. 4,30 zł);
 • naleśniki w barze szybkiej obsługi – 20-30 HRK (ok. 12-19 zł);
 • kebab – ok. 50 HRK (ok. 30 zł).

Pamiętaj, że podajemy ceny uśrednione. To, ile kosztuje życie w Chorwacji, w głównej mierze zależy od miejscowości, w której się zatrzymasz. Ceny w Zagrzebiu, Zadarze czy miasteczkach na wybrzeżu mogą być kilkukrotnie wyższe niż w pozostałych regionach. Często też sprowadzane z zagranicy produkty kosztują więcej niż ich lokalne odpowiedniki.  

Przeprowadzka do Chorwacji? Dolicz koszt podróży z Polski

Obliczamy, ile kosztuje życie w Chorwacji. Ceny mieszkań i produktów czy usług nie są zbyt wygórowane, nie zapomnij jednak doliczyć do nich jeszcze pieniędzy, które wydasz na podróże. To państwo nie leży daleko od Polski, najtaniej jednak dostać się do niego samolotem.

Finansowo najbardziej opłacalne jest korzystanie z tanich linii lotniczych. Jeśli uda Ci się spakować do 10-kilogamowej walizki, to bilet w dwie strony masz szansę kupić za mniej niż 400 zł poza sezonem wakacyjnym. W przypadku konieczności zabrania większego bagażu, koszty też nie są zbyt wygórowane. Rejestrowana walizka to wydatek rzędu 100-200 zł za dodatkowe 20 kg. 

Alternatywą jest wynajęcie busa lub wyjazd własnym samochodem, o ile masz dostatecznie duży pojazd. Pierwszy przypadek to wydatek rzędu nawet 4000-8000 zł za transport z Krakowa do Zadaru. Przy drugim rozwiązaniu natomiast musisz wziąć pod uwagę np. ceny paliwa czy winiet. 

Sprawdź koszt przeprowadzki do Chorwacji!

Przeprowadzka do Chorwacji. Co warto zobaczyć na miejscu?

Jeśli chcesz zamieszkać w Chorwacji i pracować zdalnie, to wolne popołudnia spędź na odkrywaniu niesamowitości tego kraju. Nie brak tam miejsc, których piękno bez wątpienia Cię zachwyci. 

Koniecznie odwiedź np.: 

 • Park Narodowy Jezior Plitwickich – jedno z najpiękniejszych miejsc. Składa się z 16 jezior krasowych, połączonych wodospadami. Całość robi niesamowite wrażenie. 
 • Pałac Dioklecjana w Splicie – rezydował w nim cesarz Dioklecjan. Miał być obronną willą, w której mógłby mieszkać po abdykacji. Zajmuje powierzchnię ok. 30 tys. m2, a stworzony jest z okazałych form monumentalnych. 
 • Park Narodowy Krka – znajduje się w Dalmacji, niedaleko Szybenika. Jego ikoną jest jezioro Visovac, na którego środku – na wyspie – położony jest klasztor franciszkanów. 
 • Fort Lovrijenac – element umocnień Dubrownika. Położony od zewnętrznej strony murów miejskich, na wyjątkowo malowniczym oraz skalistym półwyspie Lovrijenac. 
przez  Agnieszka | 18-07-2022 |
Komentarze (0)

Skomentuj