Porady przeprowadzkowe

Dowiedz się, ile będzie kosztować Twoja przeprowadzka.
19-05-2020 - przez Agnieszka

Przeprowadzka a koronawirus: zasady bezpieczeństwa i prawo

Sytuacja epidemiologiczna związana z chorobą COVID-19 jest już niestety poważna praktycznie na całym świecie, w tym także w Polsce. Rząd naszego kraju wprowadził liczne obostrzenia, które mają ograniczyć negatywny wpływ, jaki wywrze na polskie społeczeństwo koronawirus. Zasady bezpieczeństwa służą ochronie obywateli, ale niejednokrotnie wpływają też destrukcyjnie na nasze plany i pasje, ponieważ ograniczają wolność osobistą. 

Jeśli myślisz nad przeprowadzką, ale obawiasz się, jak COVID-19 może odbić się na Twoich planach, czytaj dalej! Krótko i zwięźle tłumaczymy panujące obecnie prawo w kontekście tego, jak się przeprowadzić. Sprawdź nasze odpowiedzi na najczęstsze pytania, a jeśli masz jeszcze jakąś wątpliwość, to koniecznie napisz nam o tym w komentarzach! Artykuł powstał w marcu, ale został zaktualizowany i przedstawia stan rzeczy aktualny na maj 2020 roku.

przeprowadzka koronawirus

Branimir Balogović/Unsplash


Przeprowadzka a koronawirus: czy wolno się przeprowadzić?

Wiele osób zastanawia się, czy wprowadzone zasady bezpieczeństwa zabraniają przeprowadzek. Nie, przeprowadzki nie są zabronione. Obecnie wychodzenie z domu jest już dozwolone niezależnie od celu. Należy jednak trzymać się zasad bezpieczeństwa, które znajdziesz w dalszej części artykułu.

Jeśli masz możliwość przełożenia przeprowadzki na inną datę, to sugerowalibyśmy się na to zdecydować. Wiadomo jednak, że w większości przypadków zmiana terminu jest niemożliwa lub przysporzyłaby zbyt wielu dodatkowych kosztów. Tak naprawdę nie wiadomo, kiedy powstanie szczepionka, trudno więc zatrzymać życiowe plany.

Obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych

Pamiętaj, że na terenie Polski do odwołania obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. To oznacza, że powinieneś mieć na sobie maskę podczas przebywania na ulicy, w sklepie czy w urzędzie, a także w samochodzie, jeżeli jedziesz nim wraz z osobami, z którymi na co dzień nie mieszkasz. Pełną listę wyjątków od nakazu znajdziesz tutaj.

Przeprowadzka a koronawirus: czy mogę się przeprowadzić w trzy osoby lub więcej?

Tak, obecnie prawo nie zabrania przemieszczania się w grupach. Należy jednak w trakcie ruchu pieszego utrzymywać między sobą dystans co najmniej 2 metrów. Wyłączeni z tego obowiązku są rodzice z dziećmi do 13 roku życia, osoby wspólnie mieszkające i opiekunowie z osobami niepełnosprawnymi. Jeśli więc dotychczas mieszkałeś już z towarzyszami przeprowadzki, możesz przebywać w ich towarzystwie w miejscach publicznych.

Przeprowadzka a koronawirus: czy mogę się przeprowadzić z dziewczyną lub chłopakiem?

Tak, możesz się przeprowadzić z partnerem, z którym nie jesteś w związku małżeńskim. Jeżeli mieszkacie razem, możecie przebywać razem na odległość mniejszą niż 2 metry.

Koronawirus: zasady bezpieczeństwa a wynajem firmy przeprowadzkowej

W jaki sposób obecne obostrzenia wpływają na wynajem pomocników do przeprowadzki? W trakcie przeprowadzki mogą Ci pomagać pracownicy firmy przeprowadzkowej.

Koronawirus a wynajem: czy wolno wynająć mieszkanie?

W Polsce do odwołania zabroniony jest wynajem krótkoterminowy, czyli na przykład na doby. Ustawa nie ma jednak żadnego wpływu na możliwość wynajęcia mieszkania na dłuższy okres, na przykład na umowę roczną lub na czas nieokreślony.

Czy mogę wynająć komuś moje mieszkanie?

Tak, możesz wynająć komuś mieszkanie. Jeżeli wyprowadzasz się z lokalu, do którego masz tytuł własności, to możliwe, że będziesz chciał udostępnić komuś to mieszkanie na zasadzie wynajmu. Nie jest to zabronione, o ile powstrzymasz się od wynajmu krótkoterminowego.

Czy mogę wynająć od kogoś mieszkanie?

Tak, możesz wynająć mieszkanie od właściciela. Niestety ze względu na napiętą sytuację niektórzy posiadacze lokali na wynajem powstrzymują się obecnie od udzielania mieszkań obcym ludziom ze względu na strach przed infekcją. Jednocześnie rynek wynajmu długoterminowego został jednak zasilony przez lokale, które uprzednio były wynajmowane na doby. Raczej nie powinieneś mieć więc problemu ze znalezieniem odpowiedniego miejsca do życia.

Koronawirus a wyprowadzka za granicę: czy to możliwe?

Jeżeli nie posiadasz jeszcze statusu rezydenta lub obywatelstwa kraju, do którego planujesz się przeprowadzić, to możliwe, że będziesz musiał przełożyć przeprowadzkę na późniejszy termin. Podróże zagraniczne są obecnie bardzo utrudnione, ponieważ nie ma możliwości wylotu z polskich lotnisk. Wyjazd z kraju jest teoretycznie możliwy, ale wiele krajów Europy i całego świata nie zezwala obecnie na wjazd osobom, które nie posiadają udokumentowanych powiązań z tym państwem. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o przeprowadzce, przeprowadź dokładne poszukiwania aktualnych informacji na temat polityki prowadzonej przez kraj, do którego planowałeś wyjechać. Jeżeli planowałeś podjąć na miejscu studia, pamiętaj, że w wielu państwach zajęcia na uczelniach wyższych są obecnie zawieszone do odwołania.

Jak bezpiecznie się przeprowadzić w trakcie stanu zagrożenia epidemiologicznego?

Jeżeli tylko jest taka możliwość, rekomendujemy przełożenie przeprowadzki na późniejszy termin. Jeśli mimo zagrożenia nie jesteś jednak w stanie tego zrobić, postaraj się zachować wszelkie potrzebne środki ostrożności. Możliwe, że w trakcie przejazdu do nowego mieszkania będziesz mieć kontakt z nieznajomymi ludźmi oraz pojazdami i sprzętami używanymi przez wiele innych osób. Polecamy zadbać o wykonywanie następujących czynności:

 • Przed przeprowadzką wyposaż się w płyn do dezynfekcji.
 • Kiedy istnieje taka możliwość, myj ręce ciepłą wodą i mydłem. W pozostałych okresach regularnie dezynfekuj dłonie przy pomocy płynu.
 • Nie dotykaj twarzy, a w szczególności ust, nosa i oczu. Jeśli przeprowadzasz się z dziećmi, poucz je na temat dotykania twarzy i zwracaj szczególną uwagę na to, czy trzymają się zakazu.
 • Zanim z nich skorzystasz, zdezynfekuj klamki do nowego mieszkania oraz do samochodu dostawczego.
 • Pracodawcy powinni obecnie zapewniać wystawionym na ryzyko pracownikom takie sprzęty jak płyn do dezynfekcji, jednorazowe rękawiczki i maseczki. Spytaj firmę przeprowadzkową, czy jej pracownicy będą odpowiednio wyposażeni.
 • Regularnie dezynfekuj telefon komórkowy.
 • W miarę możliwości utrzymuj stosowny dystans (około 150 cm) od osób, z którymi będziesz musiał wejść w kontakt w trakcie przeprowadzki.
 • Po przeprowadzce porządnie przewietrz nowe mieszkanie i dokładnie wyczyść wszystkie powierzchnie płaskie.

Przeprowadzka a koronawirus: objawy, które powinieneś uznać za niepokojące

Rozumiemy, że przeprowadzka to w wielu przypadkach kosztowne wydarzenie planowane na wiele miesięcy do przodu. To normalne, że chcesz za wszelką cenę zrealizować swoje pierwotne plany, ale pamiętaj, że najważniejsze jest zdrowie – Twoje i osób z Twojego otoczenia!

Koronawirus objawy

Następujące objawy chorobowe powinny wzbudzić Twój niepokój:

 • wysoka gorączka,
 • kaszel,
 • problemy z oddychaniem,
 • duszności.

Jeżeli zauważysz u siebie lub u któregoś z domowników powyższe objawy, powstrzymaj się od przeprowadzki i postępuj zgodnie z rządowym poradnikiem dla osób, które podejrzewają u siebie koronawirusa.

Komentarze (5)

Komentarze

 • Ewelina

  Trzeba jak najszybciej wynająć firmę transportową i ustalić z nimi szczegóły, Specjaliści z Wiki Transport dużo nam pomogli podczas przeprowadzki – powiedzili od a do z co trzeba zrobić.

  • Agnieszka

   Dziękujemy za rekomendację. Mamy nadzieję, że każdemu uda się znaleźć odpowiednią firmę dopasowaną do osobistych potrzeb i preferencji. Pozdrawiamy! Ekipa Moverii

 • Paweł

  Też polecam firmę. Nie ma co się męczyć samemu z transportem skoro ktoś nam może w tym pomóc. 😉

  • Agnieszka

   Jeśli ktoś jest gotowy na wydatek, to wynajęcie porządnej firmy przeprowadzkowej zdecydowanie oszczędzi czas i nerwy.

Skomentuj