Porady przeprowadzkowe

Dowiedz się, ile będzie kosztować Twoja przeprowadzka.
19-05-2020 - przez Agnieszka

Przeprowadzka a koronawirus: zasady bezpieczeństwa i prawo

Sytuacja epidemiologiczna związana z chorobą COVID-19 jest już niestety poważna praktycznie na całym świecie, w tym także w Polsce. Rząd naszego kraju wprowadził liczne obostrzenia, które mają ograniczyć negatywny wpływ, jaki wywrze na polskie społeczeństwo koronawirus. Zasady bezpieczeństwa służą ochronie obywateli, ale niejednokrotnie wpływają też destrukcyjnie na nasze plany i pasje, ponieważ ograniczają wolność osobistą. 

Jeśli myślisz nad przeprowadzką, ale obawiasz się, jak COVID-19 może odbić się na Twoich planach, czytaj dalej! Krótko i zwięźle tłumaczymy panujące obecnie prawo w kontekście tego, jak się przeprowadzić. Sprawdź nasze odpowiedzi na najczęstsze pytania, a jeśli masz jeszcze jakąś wątpliwość, to koniecznie napisz nam o tym w komentarzach! Artykuł powstał w marcu, ale został zaktualizowany i przedstawia stan rzeczy aktualny na maj 2020 roku.

przeprowadzka koronawirus

Branimir Balogović/Unsplash

Przeprowadzka a koronawirus: czy wolno się przeprowadzić?

Wiele osób zastanawia się, czy wprowadzone zasady bezpieczeństwa zabraniają przeprowadzek. Nie, przeprowadzki nie są zabronione. Obecnie wychodzenie z domu jest już dozwolone niezależnie od celu. Należy jednak trzymać się zasad bezpieczeństwa, które znajdziesz w dalszej części artykułu.

Jeśli masz możliwość przełożenia przeprowadzki na inną datę, to sugerowalibyśmy się na to zdecydować. Wiadomo jednak, że w większości przypadków zmiana terminu jest niemożliwa lub przysporzyłaby zbyt wielu dodatkowych kosztów. Tak naprawdę nie wiadomo, kiedy powstanie szczepionka, trudno więc zatrzymać życiowe plany.

Obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych

Pamiętaj, że na terenie Polski do odwołania obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. To oznacza, że powinieneś mieć na sobie maskę podczas przebywania na ulicy, w sklepie czy w urzędzie, a także w samochodzie, jeżeli jedziesz nim wraz z osobami, z którymi na co dzień nie mieszkasz.

Od 10 października 2020 roku cała Polska znajduje się w strefie żółtej – z wyjątkiem powiatów, które zakwalifikowano do strefy czerwonej, gdzie panują jeszcze poważniejsze obostrzenia. Stanowi to częściowy powrót do ostrych restrykcji, z których wycofano się w trakcie ciepłych miesięcy. Zanim podejmiesz decyzję, żeby przeprowadzić się w trakcie pandemii, koniecznie sprawdź aktualne wytyczne rządowe na temat obostrzeń.

Zauważ, że aby nie nosić maski, obecnie nie wystarczy już oświadczenie, że z jakiegoś względu jest to groźne dla naszego zdrowia. Obecnie potrzebne jest zaświadczenie wydane przez lekarza.

Przeprowadzka a koronawirus: czy mogę się przeprowadzić w trzy osoby lub więcej?

Tak, obecnie prawo nie zabrania przemieszczania się w grupach. Należy jednak w trakcie ruchu pieszego dopełniać obowiazku zasłaniania nosa i ust.

Przeprowadzka a koronawirus: czy mogę się przeprowadzić z dziewczyną lub chłopakiem?

Tak, możesz się przeprowadzić z partnerem, z którym nie jesteś w związku małżeńskim.

Koronawirus: zasady bezpieczeństwa a wynajem firmy przeprowadzkowej

W jaki sposób obecne obostrzenia wpływają na wynajem pomocników do przeprowadzki? W trakcie przeprowadzki mogą Ci pomagać pracownicy firmy przeprowadzkowej. Przebywając na terenie publicznym, wszyscy musicie jednak zasłaniać nos i usta. Rekomendujemy także zachowanie środków ostrożności na terenie prywatnym.

Koronawirus a wynajem: czy wolno wynająć mieszkanie?

Obecnie nie obowiązują obostrzenia dotyczące wynajmu krótko- i długoterminowego.

Czy mogę wynająć komuś moje mieszkanie?

Tak, możesz wynająć komuś mieszkanie.

Czy mogę wynająć od kogoś mieszkanie?

Tak, możesz wynająć mieszkanie od właściciela. Niestety ze względu na napiętą sytuację niektórzy posiadacze lokali na wynajem powstrzymują się obecnie od udzielania mieszkań obcym ludziom ze względu na strach przed infekcją. Jednocześnie rynek wynajmu długoterminowego został jednak zasilony przez lokale, które uprzednio były wynajmowane turystom na doby. Raczej nie powinieneś mieć więc problemu ze znalezieniem odpowiedniego miejsca do życia.

Koronawirus a wyprowadzka za granicę: czy to możliwe?

Teoretycznie przeprowadzka za granicę jest obecnie możliwa, w praktyce wszystko zależy jednak od obecnej polityki kraju, do którego chcesz się przenieść. Niektóre państwa wciąż utrzymują restrykcyjną politykę wjazdową, zgodnie z którą granicę może przekroczyć wyłącznie obywatel lub rezydent. Do innych krajów można z kolei wjechać relatywnie bezproblemowo, ale trzeba okazać wykonany na własny koszt test na koronawirusa z negatywnym wynikiem. Istnieją także państwa, w których po wjeździe trzeba odbyć na własny koszt kwarantannę wyznaczonej długości. Jak się zapewne domyślasz, istniejących kombinacji obostrzeń i porządków prawnych jest naprawdę dużo.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o przeprowadzce, przeprowadź dokładne poszukiwania aktualnych informacji na temat polityki prowadzonej przez kraj, do którego planowałeś wyjechać. Jeżeli zamierzałeś podjąć na miejscu studia, pamiętaj, że w wielu państwach zajęcia na uczelniach wyższych są obecnie zawieszone do odwołania. Możliwe więc, że będziesz w stanie uczestniczyć w zajęciach online bez opuszczania terenu Polski.

Jak bezpiecznie się przeprowadzić w trakcie stanu zagrożenia epidemiologicznego?

Jeżeli tylko jest taka możliwość, rekomendujemy przełożenie przeprowadzki na późniejszy termin. Jeśli mimo zagrożenia nie jesteś jednak w stanie tego zrobić, postaraj się zachować wszelkie potrzebne środki ostrożności. Możliwe, że w trakcie przejazdu do nowego mieszkania będziesz mieć kontakt z nieznajomymi ludźmi oraz pojazdami i sprzętami używanymi przez wiele innych osób. Polecamy zadbać o wykonywanie następujących czynności:

 • Przed przeprowadzką wyposaż się w płyn do dezynfekcji.
 • Kiedy istnieje taka możliwość, myj ręce ciepłą wodą i mydłem. W pozostałych okresach regularnie dezynfekuj dłonie przy pomocy płynu.
 • Nie dotykaj twarzy, a w szczególności ust, nosa i oczu. Jeśli przeprowadzasz się z dziećmi, poucz je na temat dotykania twarzy i zwracaj szczególną uwagę na to, czy trzymają się zakazu.
 • Zanim z nich skorzystasz, zdezynfekuj klamki do nowego mieszkania oraz do samochodu dostawczego.
 • Pracodawcy powinni obecnie zapewniać wystawionym na ryzyko pracownikom takie sprzęty jak płyn do dezynfekcji, jednorazowe rękawiczki i maseczki. Spytaj firmę przeprowadzkową, czy jej pracownicy będą odpowiednio wyposażeni.
 • Regularnie dezynfekuj telefon komórkowy.
 • W miarę możliwości utrzymuj stosowny dystans (około 150 cm) od osób, z którymi będziesz musiał wejść w kontakt w trakcie przeprowadzki.
 • Po przeprowadzce porządnie przewietrz nowe mieszkanie i dokładnie wyczyść wszystkie powierzchnie płaskie.

Przeprowadzka a koronawirus: objawy, które powinieneś uznać za niepokojące

Rozumiemy, że przeprowadzka to w wielu przypadkach kosztowne wydarzenie planowane na wiele miesięcy do przodu. To normalne, że chcesz za wszelką cenę zrealizować swoje pierwotne plany, ale pamiętaj, że najważniejsze jest zdrowie – Twoje i osób z Twojego otoczenia!

Koronawirus objawy

Następujące objawy chorobowe powinny wzbudzić Twój niepokój:

 • wysoka gorączka,
 • kaszel,
 • problemy z oddychaniem,
 • duszności,
 • zaburzenia zmysłu smaku i węchu.

Jeżeli zauważysz u siebie lub u któregoś z domowników powyższe objawy, powstrzymaj się od przeprowadzki i postępuj zgodnie z rządowym poradnikiem dla osób, które podejrzewają u siebie koronawirusa.

Komentarze (6)

Komentarze

 • Ewelina

  Trzeba jak najszybciej wynająć firmę transportową i ustalić z nimi szczegóły, Specjaliści z Wiki Transport dużo nam pomogli podczas przeprowadzki – powiedzili od a do z co trzeba zrobić.

  • Agnieszka

   Dziękujemy za rekomendację. Mamy nadzieję, że każdemu uda się znaleźć odpowiednią firmę dopasowaną do osobistych potrzeb i preferencji. Pozdrawiamy! Ekipa Moverii

 • Paweł

  Też polecam firmę. Nie ma co się męczyć samemu z transportem skoro ktoś nam może w tym pomóc. 😉

  • Agnieszka

   Jeśli ktoś jest gotowy na wydatek, to wynajęcie porządnej firmy przeprowadzkowej zdecydowanie oszczędzi czas i nerwy.

 • Michał Królczyk

  Od 1 grudnia planuję przeprowadzkę z narzeczoną do Krakowa. Jednak obawiam się o kwarantanne narodową. Aktualnie mieszkamy oddzielnie ze swoimi rodzicami. A od 1 grudnia zwalnia mi się mieszkanie w Krakowie i chcieliśmy się tam przeprowadzić. Czy będziemy mogli się przeprowadzić jeśli ogłosiliby kwarantanne narodową?

Skomentuj

Czy planujesz przeprowadzkę?

Sprawdź, ile kosztowałaby pomoc firmy przeprowadzkowej

Poproś o wycenę przeprowadzki teraz!