Przeprowadzka a koronawirus: zasady bezpieczeństwa i prawo

Artykuł zaktualizowany w grudniu 2021

Sytuacja epidemiologiczna związana z chorobą COVID-19 jest już niestety poważna praktycznie na całym świecie, w tym także w Polsce. Rząd naszego kraju wprowadził liczne obostrzenia, które mają ograniczyć negatywny wpływ, jaki wywrze na polskie społeczeństwo koronawirus. Zasady bezpieczeństwa służą ochronie obywateli, ale niejednokrotnie wpływają też destrukcyjnie na nasze plany i pasje, ponieważ ograniczają wolność osobistą. 

Jeśli myślisz nad przeprowadzką, ale obawiasz się, jak COVID-19 może odbić się na Twoich planach, czytaj dalej! Krótko i zwięźle tłumaczymy panujące obecnie prawo w kontekście tego, jak się przeprowadzić. Sprawdź nasze odpowiedzi na najczęstsze pytania, a jeśli masz jeszcze jakąś wątpliwość, to koniecznie napisz nam o tym w komentarzach! Artykuł powstał w marcu, ale został zaktualizowany i przedstawia stan rzeczy aktualny na maj 2020 roku.

przeprowadzka koronawirus

Branimir Balogović/Unsplash


Przeprowadzka a koronawirus: czy wolno się przeprowadzić?

Wiele osób zastanawia się, czy wprowadzone zasady bezpieczeństwa zabraniają przeprowadzek. Nie, przeprowadzki nie są zabronione. Obecnie wychodzenie z domu jest już dozwolone niezależnie od celu. Należy jednak trzymać się zasad bezpieczeństwa, które znajdziesz w dalszej części artykułu.

Obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych

Pamiętaj, że na terenie Polski do odwołania obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa we wnętrzach publicznych. To oznacza, że powinieneś mieć na sobie maskę podczas przebywania w sklepie, w autobusie czy w urzędzie.

Zanim podejmiesz decyzję, żeby przeprowadzić się w trakcie pandemii, koniecznie sprawdź aktualne wytyczne rządowe na temat obostrzeń.

Przeprowadzka a koronawirus: czy mogę się przeprowadzić w trzy osoby lub więcej?

Tak, obecnie prawo nie zabrania przemieszczania się w grupach. Należy jednak we wnętrzach publicznych dopełniać obowiązku zasłaniania nosa i ust.

Przeprowadzka a koronawirus: czy mogę się przeprowadzić z dziewczyną lub chłopakiem?

Tak, możesz się przeprowadzić z partnerem, z którym nie jesteś w związku małżeńskim.

Koronawirus: zasady bezpieczeństwa a wynajem firmy przeprowadzkowej

W jaki sposób obecne obostrzenia wpływają na wynajem pomocników do przeprowadzki? W trakcie przeprowadzki mogą Ci pomagać pracownicy firmy przeprowadzkowej. Przebywając na terenie publicznym we wnętrzach, wszyscy musicie jednak zasłaniać nos i usta. Rekomendujemy także zachowanie środków ostrożności na terenie prywatnym.

Koronawirus a wynajem: czy wolno wynająć mieszkanie?

Obecnie nie obowiązują obostrzenia dotyczące wynajmu krótko- i długoterminowego.

Czy mogę wynająć komuś moje mieszkanie?

Tak, możesz wynająć komuś mieszkanie.

Czy mogę wynająć od kogoś mieszkanie?

Tak, możesz wynająć mieszkanie od właściciela.

Koronawirus a wyprowadzka za granicę: czy to możliwe?

Teoretycznie przeprowadzka za granicę jest obecnie możliwa, w praktyce wszystko zależy jednak od obecnej polityki kraju, do którego chcesz się przenieść. Niektóre państwa wciąż utrzymują restrykcyjną politykę wjazdową, zgodnie z którą granicę może przekroczyć wyłącznie obywatel lub rezydent. Do innych krajów można z kolei wjechać relatywnie bezproblemowo, ale trzeba okazać paszport covidowy lub wykonany na własny koszt test na koronawirusa z negatywnym wynikiem. Istnieją także państwa, w których po wjeździe trzeba odbyć na własny koszt kwarantannę wyznaczonej długości. Jak się zapewne domyślasz, istniejących kombinacji obostrzeń i porządków prawnych jest naprawdę dużo.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o przeprowadzce, przeprowadź dokładne poszukiwania aktualnych informacji na temat polityki prowadzonej przez kraj, do którego planowałeś wyjechać. Jeżeli zamierzałeś podjąć na miejscu studia, pamiętaj, że w wielu państwach zajęcia na uczelniach wyższych są obecnie zawieszone do odwołania. Możliwe więc, że będziesz w stanie uczestniczyć w zajęciach online bez opuszczania terenu Polski.

Jak bezpiecznie się przeprowadzić w trakcie stanu zagrożenia epidemiologicznego?

Jeżeli tylko jest taka możliwość, rekomendujemy przełożenie przeprowadzki na późniejszy termin. Jeśli mimo zagrożenia nie jesteś jednak w stanie tego zrobić, postaraj się zachować wszelkie potrzebne środki ostrożności. Możliwe, że w trakcie przejazdu do nowego mieszkania będziesz mieć kontakt z nieznajomymi ludźmi oraz pojazdami i sprzętami używanymi przez wiele innych osób. Polecamy zadbać o wykonywanie następujących czynności:

 • Przed przeprowadzką wyposaż się w płyn do dezynfekcji.
 • Kiedy istnieje taka możliwość, myj ręce ciepłą wodą i mydłem. W pozostałych okresach regularnie dezynfekuj dłonie przy pomocy płynu.
 • Nie dotykaj twarzy, a w szczególności ust, nosa i oczu. Jeśli przeprowadzasz się z dziećmi, poucz je na temat dotykania twarzy i zwracaj szczególną uwagę na to, czy trzymają się zakazu.
 • Zanim z nich skorzystasz, zdezynfekuj klamki do nowego mieszkania oraz do samochodu dostawczego.
 • Pracodawcy powinni obecnie zapewniać wystawionym na ryzyko pracownikom takie sprzęty jak płyn do dezynfekcji, jednorazowe rękawiczki i maseczki. Spytaj firmę przeprowadzkową, czy jej pracownicy będą odpowiednio wyposażeni.
 • Regularnie dezynfekuj telefon komórkowy.
 • W miarę możliwości utrzymuj stosowny dystans (około 150 cm) od osób, z którymi będziesz musiał wejść w kontakt w trakcie przeprowadzki.
 • Po przeprowadzce porządnie przewietrz nowe mieszkanie i dokładnie wyczyść wszystkie powierzchnie płaskie.

Przeprowadzka a koronawirus: objawy, które powinieneś uznać za niepokojące

Rozumiemy, że przeprowadzka to w wielu przypadkach kosztowne wydarzenie planowane na wiele miesięcy do przodu. To normalne, że chcesz za wszelką cenę zrealizować swoje pierwotne plany, ale pamiętaj, że najważniejsze jest zdrowie – Twoje i osób z Twojego otoczenia!

Koronawirus objawy

Następujące objawy chorobowe powinny wzbudzić Twój niepokój:

 • wysoka gorączka,
 • kaszel,
 • problemy z oddychaniem,
 • duszności,
 • zaburzenia zmysłu smaku i węchu.

Jeżeli zauważysz u siebie lub u któregoś z domowników powyższe objawy, powstrzymaj się od przeprowadzki i postępuj zgodnie z rządowym poradnikiem dla osób, które podejrzewają u siebie koronawirusa.

przez  Agnieszka | 19-05-2020 |
Komentarze (5)

Komentarze

 • Ewelina

  Trzeba jak najszybciej wynająć firmę transportową i ustalić z nimi szczegóły, Specjaliści z Wiki Transport dużo nam pomogli podczas przeprowadzki – powiedzili od a do z co trzeba zrobić.

  • Agnieszka

   Dziękujemy za rekomendację. Mamy nadzieję, że każdemu uda się znaleźć odpowiednią firmę dopasowaną do osobistych potrzeb i preferencji. Pozdrawiamy! Ekipa Moverii

 • Paweł

  Też polecam firmę. Nie ma co się męczyć samemu z transportem skoro ktoś nam może w tym pomóc. 😉

  • Agnieszka

   Jeśli ktoś jest gotowy na wydatek, to wynajęcie porządnej firmy przeprowadzkowej zdecydowanie oszczędzi czas i nerwy.

 • Michał Królczyk

  Od 1 grudnia planuję przeprowadzkę z narzeczoną do Krakowa. Jednak obawiam się o kwarantanne narodową. Aktualnie mieszkamy oddzielnie ze swoimi rodzicami. A od 1 grudnia zwalnia mi się mieszkanie w Krakowie i chcieliśmy się tam przeprowadzić. Czy będziemy mogli się przeprowadzić jeśli ogłosiliby kwarantanne narodową?

Skomentuj