Przeprowadzka do Tajlandii. Praca zdalna z Tajlandii

Przeprowadzka do Tajlandii kusi wiele osób, które mogą pracować zdalnie. To przepiękny kraj, który ma wiele do zaoferowania. Koszty życia są tam dość niskie, a mnogość okolicznych atrakcji przyciąga. Cyfrowych nomadów fascynuje zdalna praca w Tajlandii również ze względu na klimat i pogodę. Któż by w końcu nie chciał jechać do kraju, w którym temperatury przez cały rok wynoszą ok. 30 st.? Przyjrzyjmy się jednak dokładniej wszystkim kwestiom, z którymi wiąże się przeprowadzka do Tajlandii. 

przeprowadzka do tajlandii-plaza
Photo by Evan Krause on Unsplash

Przeprowadzka do Tajlandii – co powinieneś wiedzieć o tym kraju? 

Na początek garść informacji, o których powinieneś wiedzieć, jeśli interesuje Cię przeprowadzka do Tajlandii oraz zdalna praca w Tajlandii. Państwo to znajduje się w południowo-wschodniej Azji, a jedną z jego cech charakterystycznych jest 2600 km linii brzegowej. Graniczy z Kambodżą, Laosem, Malezją oraz Mjanmą. Należą do niego także setki wysp, rozsiane zarówno po Zatoce Tajlandzkiej, jak i Morzu Andamańskim. Stolicą i największym miastem Tajlandii jest Bangkok, a waluta to bat tajlandzki (THB), który wart jest obecnie 0,13 zł. Szczyt sezonu tam to pora sucha, która trwa od listopada do lutego. Przez pozostałe miesiące przeprowadzka do Tajlandii wiąże się z zagrożeniem częstymi opadami deszczu o różnej intensywności i wilgotnością powietrza.

Przeprowadzka do Tajlandii – przepisy

Przeprowadzka do Tajlandii nie jest specjalnie skomplikowana. Przy wjeździe do tego kraju na mniej niż 30 dni, nie ma obowiązku wizowego, a od obywatela Polski wymagane jest tylko okazanie paszportu. Przeprowadzka do Tajlandii wiąże się również z obowiązkiem meldunkowym. Każdy podróżny musi wypełnić kartę wjazdu, a jego pobyt powinien zostać zgłoszony do odpowiednich organów przez wynajmującego mieszkanie czy pokój. 

W praktyce często przepis ten jest zaniedbywany zarówno przez władze, jak i miejscowych. Warto jednak dopilnować meldunku, bo dzięki niemu łatwiejsze jest np. ubieganie się o przedłużenie wizy. Co mają zrobić natomiast digital nomads, których interesuje praca zdalna w Tajlandii, trwająca dłużej niż 30 dni? 

Wiza do Tajlandii

Wiza do Tajlandii jest wymagana w przypadku pobytów powyżej 30 dni i podróży w celu innym niż turystyczny. O dokument wystąpić trzeba do dyplomatycznego przedstawicielstwa tego państwa. Za zbyt długi pobyt bez zgody otrzymać można grzywnę, nakaz deportacji, a nawet zakaz wjazdu do kraju. 

Istnieją dwa rodzaje wiz turystycznych, dzięki którym przeprowadzka do Tajlandii na dłuższy czas jest możliwa. Mowa o wizie jednokrotnego wjazdu (ważna 3 miesiące) i wizie wielokrotnego wjazdu (ważna 6 miesięcy). Obie umożliwiają pobyt w kraju przez 60 dni, ale w drugim przypadku każde przekroczenie granicy Tajlandii przedłuża możliwość pobytu o kolejnych 60 dni w ramach okresu ważności wizy. Dodatkowo ubiegać się też można o przedłużenie wiz w placówce imigracyjnej.

Cena wizy do Tajlandii

Cena wizy do Tajlandii – w przypadku dokumentu jednorazowego wjazdu na 3 miesiące – to wydatek rzędu 180 zł. Droższa jest wiza turystyczna wielokrotna – kosztuje 750 zł. 

Przeprowadzka do Tajlandii z dziećmi

Przeprowadzka do Tajlandii z dziećmi wymaga okazania ich ważnego paszportu oraz wizy, jeśli jest konieczna. Jeśli dziecko podróżuje z osobą trzecią, musi ona posiadać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych. Wymagany dokument powinien być w języku angielskim. 

W Tajlandii znaleźć można też dość dużo międzynarodowych szkół, zarówno dla mniejszych dzieci, jak i młodzieży czy studentów. Dostępne są w każdym większym mieście, polecane jednak są przede wszystkim placówki prywatne. Oznacza to, że za uczęszczanie do nich obowiązują opłaty. Ich wysokości się różnią, są więc placówki oferujące miejsce za 130, 200, ale i ponad 500 tys. THB.

Zdalna praca w Tajlandii a wiza turystyczna

Jeśli chcesz pracować legalnie zdalnie w Tajlandii, to powinieneś zorientować się w kwestiach podatkowych i rozliczeniowych w tym kraju. Wiele zależy od czasu Twojego pobytu, a także od opłacania lokalnych składek na ubezpieczenie. Większość cyfrowych nomadów jednak się tym nie przejmuje i pracuje w Tajlandii przez internet nielegalnie, nigdzie tego faktu nie zgłaszając.

Oczywiście nie zachęcamy do podejmowania nielegalnej pracy i łamania przepisów, a jeśli to robisz, to na własną odpowiedzialność. Digital Nomads najczęściej nie chwalą się miejscowym, co robią i czym się zajmują na co dzień. Jednocześnie rozliczają się z krajem, z którego pochodzą, nikt bowiem nie sprawdza, skąd wykonują swoje obowiązki. 

Praca zdalna w Tajlandii – ubezpieczenie i opieka zdrowotna

Praca zdalna i życie w Tajlandii cieszą się popularnością wśród cyfrowych nomadów. Decydując się na przeprowadzkę, nie można jednak zapomnieć o swoim bezpieczeństwie. Co w przypadku życia w innym kraju, gdzie opłacanie polskiej służby zdrowia czy ubezpieczenia nie przynosi żadnych korzyści? 

Przeprowadzka do Tajlandii wiąże się z brakiem ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Do wyboru w tej sytuacji są 2 opcje – dobrowolne opłacanie lokalnej składki lub wykup polisy prywatnej. Na pierwsze rozwiązanie decyduje się niewielu cyfrowych nomadów, bo w Tajlandii dominuje prywatna służba zdrowia. Prywatne usługi ubezpieczeniowe świadczy też wiele firm polskich i międzynarodowych. Decydując się na skorzystanie z nich, zwracaj jednak zawsze uwagę na warunki umowy. Wiele ubezpieczalni nie świadczy swoich usług w części krajów lub np. nie wypłaca odszkodowania w przypadku braku wykupionego biletu powrotnego przez klienta.

Tajlandia – opieka zdrowotna

Czym jeszcze zaskakuje Tajlandia? Opieka zdrowotna w tym kraju jest na bardzo wysokim poziomie. Co prawda większość przychodni i gabinetów jest prywatna, ale z dobrym ubezpieczeniem nie będzie to dla Ciebie problemem. Specjaliści mówią tam najczęściej po angielsku (co w znacznej części kraju wcale nie jest oczywiste), a placówki są nowoczesne, czyste i dobrze wyposażone. Co szczególnie kuszące – nie ma tam monstrualnych kolejek i odległych terminów. Na wizytę u specjalisty zwykle czeka się od kilku godzin do paru dni. 

Życie w Tajlandii. Informacje praktyczne

przeprowadzka do tajlandii
Photo by Florian Wehde on Unsplash

Jak wygląda codzienne życie i praca w Tajlandii dla cyfrowego nomady? Największą zaletą jest pogoda i niskie ceny. Przebywanie tam jest też wygodne, bo łatwo można sporo zaoszczędzić, a wizyty w restauracjach nie są większym wydatkiem. Nawet przy przeciętnym wynagrodzeniu za pracę zdalną w złotówkach, w Tajlandii można żyć na wysokim poziomie. 

Dodatkowym plusem jest też to, że Tajlandia jest Mekką digital nomads. Dzięki temu wiele tamtejszych lokali jest dostosowanych do pracy zdalnej. Nie brak też ludzi pracujących w ten sposób, można więc łatwo nawiązań nowe kontakty. Minusem są za to częste problemy z internetem. Łącza bywają niestabilne i w przypadku osób, które muszą być wiele godzin online, konieczne być może wykupienie stabilnego połączenia w domu. Wi-Fi w kawiarniach często zanika i jest powolne. 

Tajlandia – jak wynająć mieszkanie?

Interesuje Cię Tajlandia? Jak wynająć mieszkanie w tym kraju, żeby zaoszczędzić? Nie jest to trudne, bo ceny lokali są o wiele niższe niż w Polsce. Nawet w Bangkoku, stolicy, są one niższe niż w Warszawie, Poznaniu czy Gdańsku. Przeciętne mieszkanie 2-pokojowe w większym mieście w Tajlandii to koszt 10-12 tys. THB, czyli 1250-1550 zł. W przypadku nieco mniej popularnych miejsc za tę cenę można znaleźć lokal w bloku z siłownią czy basenem.

Przeprowadzka do Tajlandii nie jest też trudna pod względem poszukiwań lokalu. Możesz użyć do tego portali internetowych takich jak Airbnb czy Booking.com. Często jednak bardziej opłaca się wynająć na kilka dni hostel, a potem szukać ogłoszeń online i oglądać je osobiście. W ten sposób łatwo sporo zaoszczędzić, zwłaszcza przy deklaracji wynajmu na kilka miesięcy. 

Ile kosztuje życie w Tajlandii? 

Koszt wynajmu mieszkania i opłacenia rachunków oraz internetu to równowartość ok. 2000-2500 zł. Do tego doliczyć trzeba wyżywienie, który zależne jest od Twojego menu. Jeśli zamierzasz jeść 3 posiłki dziennie „na mieście”, to do powyższych kwot dolicz ok. 1500 zł. Samodzielne przygotowywanie posiłków nie zawsze oznacza oszczędność, bo produkty w sklepach nie należą do najtańszych. Gdy na ulicy można spożyć pyszny, świeży posiłek z lokalnych składników za 5-15 zł, odechciewa się wycieczek do sklepów.

Przykładowe ceny lokalnych dań i specjałów wyglądają następująco: 

 • pad Thai – około 50 THB (6 zł); 
 • thai Curry – około 100 THB (13 zł);
 • tajskie lody w większym mieście lub na wyspach – około 80-100 THB (11 zł);
 • małe piwo w barze – około 120 THB (15 zł);
 • mango lassi (popularny napój) – około 90 THB (11 zł); 
 • kurczak z ryżem – około 150 THB (19 zł);
 • świeży kokos – około 30 THB (3-4 zł);
 • roti z bananem (naleśnik) – około 65 THB (8 zł);
 • skorpion/miks robaków – około 120 THB (ok. 15 zł).

Zwróć uwagę na wyposażenie kuchni w mieszkaniu, zdarza się bowiem, że brak w nich podstawowych sprzętów, takich jak sztućce czy szklanki. Na szczęście bardzo tanio można je kupić w lokalnych sklepach. 

Życie w Tajlandii – ceny w sklepach

Jak drogie jest życie w Tajlandii? Ceny w sklepach nie należą do tak tanich, jak jedzenie w street foodach. Często cyfrowi nomadzi od razu decydują się tylko na jedzenie na mieście, bo inwestycja w garnki czy patelnie zwyczajnie się nie opłaca. Wiele jednak zależy od produktów, które lubisz i chcesz kupować. Ile kosztuje życie w Tajlandii, jeśli chciałbyś żywić się w europejskim stylu? Przybliżą Ci to ceny produktów śniadaniowych: 

 • chleb – 32 THB (ok. 4 zł); 
 • masło – 81 THB (ok. 10 zł);
 • ser żółty – 170 THB (ok. 21 zł);
 • jajka – 70 THB (ok. 9 zł); 
 • szynka – 550 THB (ok. 70 zł); 
 • pomidory – 39 THB (ok. 5 zł);
 • mleko – 44 THB (ok. 5 zł). 

Oczywiście wiele zależy od miasta czy sklepu, w którym będziesz robił zakupy. Często bardziej opłaca się jeść poza domem, bo drobny street food idealny na kolacje czy śniadanie jest bardzo tani.

Przeprowadzka do Tajlandii? Dolicz koszt biletów z Polski

Kilkumiesięczna przeprowadzka do Tajlandii nie wymaga zabierania ze sobą wielu rzeczy. Za bilet z jedną walizką zapłacisz około 2000-3500 zł – zależnie od terminu. Dodatkowy bagaż kosztować Cię będzie około 300 zł. Przez te kwoty życie w Tajlandii w ogólnym rozrachunku wyniesie nieco więcej, ale wspaniałe widoki i klimat na pewno Ci to wynagrodzą.

Przeprowadzka do Tajlandii. Co warto zobaczyć na miejscu?

Koszty życia w Tajlandii nie mają większego znaczenia w obliczu wspaniałych miejsc, które czekają na Ciebie na miejscu. Większość nomadów cyfrowych zatrzymuje się w Bangkoku lub Chiang Mai, które stanowią doskonałą bazę wypadową. Koniecznie zobaczyć musisz m.in.:

 • Ko Phi Phi – niesamowity archipelag, słynący z klifów i krajobrazów rodem z widokówek. 
 • Prowincja Krabi – jedna z najpiękniejszych, egzotycznych części wyspy o tropikalnym klimacie. Doskonałe miejsce na relaks i wypoczynek. 
 • Phuket – najbardziej znana wyspa Tajlandii. Znajdziesz tam wiele restauracji i barów, a także dyskotek i pubów. To świetne miejsce do zabawy i odstresowania się po tygodniu pracy. 
 • Chiang Mai – miasto słynące z zabytków i starożytnych świątyń. Doskonałe miejsce dla pasjonatów historii. 
przez  Agnieszka | 14-06-2022 |
Komentarze (0)

Skomentuj