Przeprowadzka do Meksyku. Praca zdalna z Meksyku

Przeprowadzka do Meksyku to odważny krok. Trafiasz na inny kontynent, tysiące kilometrów od Polski. Na miejscu jednak czeka na Ciebie wiele niespodzianek. Praca zdalna w Meksyku może być prawdziwą przyjemnością. Zyskujesz szansę na poznanie lokalnej kultury i zobaczenie przepięknych miejsc. Przyjrzyjmy się bliżej pomysłowi pracy zdalnej z obcego kraju i dotyczącym go szczegółom.

przeprowadzka do meksyku
Photo by fer gomez on Unsplash

Przeprowadzka do Meksyku – co powinieneś wiedzieć o tym kraju?

Jeśli interesuje Cię przeprowadzka do Meksyku, powinieneś poznać najważniejsze fakty na temat tego kraju. Znajduje się w Ameryce Północnej i graniczy z USA, Gwatemalą oraz Belize. Ma dostęp do Oceanu Spokojnego, Zatoki Meksykańskiej i Morza Karaibskiego. Znany jest z przepięknych plaż, raf koralowych i zabytków. Około 80% populacji Meksyku wyznaje katolicyzm, co jest zauważalne w lokalnej sztuce i kulturze. 

Meksyk – jaki język i waluta?

Życie w Meksyku jest łatwiejsze, gdy znasz język hiszpański. Posługuje się nim większość mieszkańców. Co istotne, brzmi on nieco inaczej niż ten, który mogłeś słyszeć w Hiszpanii. Meksyk – jaki język można usłyszeć w górach czy odległych wsiach? Są tereny, gdzie porozumieć się można wyłącznie po indiańsku. 

Koszty życia w Meksyku będziesz liczyć w peso meksykańskim. 1 MXN w przeliczeniu wart jest 0,23 zł. W turystycznych miejscowościach i większych miastach często można płacić również dolarami. 

Przeprowadzka do Meksyku – przepisy

Praca zdalna z Meksyku w ostatnim czasie zyskała na popularności. Kraj ten otworzył się na cyfrowych nomadów. Jak jednak przeprowadzka do Meksyku w takim celu wygląda od strony prawnej? 

Wjazd do Meksyku

Aby przekroczyć granicę Meksyku, musisz mieć ważny paszport lub paszport tymczasowy. Obywatele Polski nie potrzebują wizy w przypadku wyjazdów służbowych, prywatnych i turystycznych krótszych niż 180 dni.  Po tym czasie wystarczy na pewien czas wyjechać z kraju i ponownie wrócić, by otrzymać kolejną zgodę na pobyt. 

Przeprowadzka do Meksyku na maksymalnie 180 dni nie wiąże się z obowiązkiem meldunkowym. Co istotne, 6 miesięcy to maksymalny czas pobytu w Meksyku bez wizy. O tym, jak długo potrwa Twoja przeprowadzka do Meksyku, decyduje urzędnik na granicy. Wielu cyfrowych nomadów zaleca wykupienie biletów powrotnych na termin odległy maksymalnie o 180 dni od chwili przylotu. Wtedy prawdopodobnie otrzymasz zgodę na pobyt w Meksyku przez cały ten okres. 

Przy przekraczaniu granicy musisz wypełnić meksykański formularz migracyjny (Formulario Migratorio). Dokument powinien zostać opieczętowany przez urzędnika na lotnisku po Twoim przylocie do kraju. 

Przeprowadzka do Meksyku z dziećmi 

Przeprowadzka do Meksyku z dziećmi wymaga jedynie okazania ich polskiego paszportu. Nie są wymagane zgody rodziców czy opiekunów prawnych na podróż. 

Wiza do Meksyku

Wiza do Meksyku konieczna jest w przypadku chęci podjęcia tam pracy, działalności gospodarczej, handlowej itp. oraz pozostania w tym kraju dłużej niż 180 dni. W takiej sytuacji ubiegać się musisz o wizę na pobyt czasowy. Uprawnia ona do pobytu od pół roku do 4 lat. 

Cena wizy do Meksyku

Jeśli masz zaproszenie od meksykańskiej firmy lub wysyła Cię tam polskie przedsiębiorstwo, możesz ubiegać się o wizę pracowniczą w Konsulacie Meksyku. Ten dokument wbijany jest do paszportu. Po przylocie na miejsce masz 30 dni na wymianę go na Kartę Tymczasowego Pobytu. Cena wizy do Meksyku o charakterze pracowniczym wynosi 35 USD. Dodatkowo opłacić musisz na miejscu wydanie Karty Tymczasowego Pobytu. 

Praca zdalna z Meksyku – przepisy

Praca zdalna z Meksyku została w odpowiedni sposób opisana w przepisach. Zgodnie z nimi rozliczać się musisz w kraju swojej rezydencji podatkowej. Przez większość roku przebywasz w Polsce i tu masz tzw. centrum interesów osobistych i gospodarczych? Oznacza to, że podatki opłacisz w swojej ojczyźnie. 

Jeśli masz firmę zarejestrowaną w Polsce i polskich klientów, a jedynie obowiązki wykonujesz tymczasowo z Meksyku, to rozliczenie przebiega na standardowych zasadach. Sprawa się komplikuje, gdy praca zdalna z Meksyku zakłada też świadczenie usług dla tamtejszych firm. Wtedy powinieneś starać się o wizę pracowniczą. Możesz też zgłosić się do płacenia lokalnych składek na ubezpieczenie społeczne. 

Praca zdalna w Meksyku w praktyce

Przeprowadzka do Meksyku w celu wykonywania pracy zdalnej nie wiąże się z żadnymi zawiłościami prawnymi. Cyfrowi nomadzi z Polski przekraczają granicę bez wizy i opuszczają kraj przed upłynięciem dozwolonego terminu 180 dni. W tym czasie podatki i składki rozliczają zdalnie z polskimi urzędami. Niewiele osób decyduje się na zgłoszenie do lokalnego ubezpieczenia społecznego. Dominuje w tej kwestii raczej korzystanie z prywatnych ubezpieczalni. 

Meksyk – opieka zdrowotna

Czym może zaskoczyć Cię Meksyk? Opieka zdrowotna w tym kraju bywa nieprzewidywalna. W największych miastach trafisz do doskonale wyposażonych przychodni i szpitali. Obsługa często mówi po angielsku – szczególnie w prywatnych placówkach.

W mniejszych miejscowościach, na wsiach i w górach, niestety wygląda to inaczej. Ośrodki zdrowia są często dość skąpo wyposażone i brakuje personelu. Możesz trafić też na długie kolejki do specjalistów. Sama służba zdrowia jest bardzo droga, co zachęca do kupna dobrej polisy. 

Praca zdalna z Meksyku – ubezpieczenie

Praca zdalna z Meksyku powinna wiązać się z troską o względy bezpieczeństwa. Nieprzewidziane sytuacje spotkać Cię mogą wszędzie, zadbaj więc o odpowiednią polisę. Obcokrajowcy raczej nie opłacają lokalnych składek ubezpieczeniowych i nie korzystają z opieki na koszt państwa. 

Najpopularniejszą opcją jest kupno prywatnego ubezpieczenia na jak największą kwotę. Co istotne, powinno ono obejmować wizyty u wszystkich lekarzy, transport i wszelkie nieprzewidywalne zdarzenia. Upewnij się też, że dany ubezpieczyciel nie stawia przed Tobą dodatkowych warunków. Niektóre firmy np. mają wewnętrzne przepisy związane z cyfrowymi nomadami. 

Meksyk – bezpieczeństwo

Czy masz się czego obawiać, odwiedzając Meksyk? Bezpieczeństwo w tym kraju w znacznym stopniu zależy od Twoich zachowań. Staraj się unikać podejrzanych i odludnych miejsc. Jest wiele regionów i stanów, które powszechnie uważane są za niebezpieczne. Mowa tu np. o Durango czy Tamaulipas. Przed podróżą sprawdź na stronie polskiego MSZ, których terenów lepiej unikać. 

W turystycznych miejscowościach uważaj na złodziei i oszustów. Obcokrajowcy często są naciągani podczas rezerwacji hoteli czy obiadów w restauracjach. Jeśli nie będziesz na to zwracał uwagi, Twoje koszty życia w Meksyku będą o wiele wyższe niż przeciętnego mieszkańca. 

Nigdy nie noś przy sobie większej ilości gotówki czy drogich przedmiotów. Szczególnie po zmroku zdarzają się w Meksyku napady na obcokrajowców. Trzymaj się raczej głównych ulic i nie wędruj podejrzanymi zakamarkami samotnie. 

Życie w Meksyku. Informacje praktyczne

praca zdalna z meksyku
Photo by Oscar Reygo on Unsplash

Jeśli przeprowadzka do Meksyku jest spełnieniem Twoich marzeń, czas przyjrzeć się realnym kosztom tej decyzji. Weźmy pod uwagę wynajem mieszkania, ceny jedzenia i lotu. 

Meksyk – jak wynająć mieszkanie?

Twoim nowym, tymczasowym domem będzie Meksyk. Jak wynająć mieszkanie na miejscu, by nie przepłacić? Przede wszystkim zorientuj się w średnich stawkach w danej miejscowości. Właściciele mieszkań często chcą naciągać obcokrajowców, licząc na zasobność ich portfeli. Negocjuj i pytaj o zniżki za długoterminowy wynajem. Warto też nawiązać znajomości z „lokalsami” i wśród nich szukać kontaktów do uczciwych wynajmujących. 

Dobrym rozwiązaniem jest rezerwacja pierwszego lokalu, np. z Airbnb i poszukiwanie samodzielnie lokalu po dotarciu na miejsce. Alternatywą są grupy na portalach społecznościowych. Praktycznie każde większe miasto w Meksyku ma taką, która dotyczy wynajmu mieszkań. Dzięki nim możesz znaleźć miejsce dla siebie jeszcze przed wylotem z Polski.

To, ile kosztuje życie w Meksyku, w znacznej mierze zależy od opłat za mieszkanie. Nie są one niskie, wiele jednak zależy od miejscowości i lokalizacji. Najdroższe są lokale w największych miastach i blisko centrum. Tam za 2-pokojowe mieszkanie na wynajem zapłacisz często nawet równowartość 3-4 tys. zł miesięcznie. Wystarczy jedynak poszukać ofert nieco na uboczu, a z dobrym dojazdem do miasta, by cena spadła nawet o połowę. 

Życie w Meksyku – ceny w sklepach i restauracjach

Jak od strony finansowej wygląda życie w Meksyku? Ceny wielu produktów są tam nieco wyższe niż w Polsce. Przeciętnie zapłacisz za: 

 • 1 kg pomidorów – 25 peso (ok. 5-6 zł); 
 • 1 kg ryżu – 27 peso (ok. 6-6,50 zł);
 • 1 kg pomarańczy – 21 peso (ok. 5 zł);
 • lokalne piwo – 24 peso (ok. 5,50 zł). 

Ceny w lokalnych restauracjach są bardzo zbliżone do polskich:

 • kawa w kawiarni – 47 peso (ok. 11 zł); 
 • obiad w przeciętnej restauracji – 150 peso (ok. 35 zł);
 • obiad w street foodzie – 100-130 peso (ok. 25-30 zł); 
 • tacos w przydrożnym barze – 20 peso (ok. 5 zł); 
 • owoce morza – 300 peso (ok. 70 zł). 

Ile kosztuje życie w Meksyku?

Wszystko zależy od Ciebie. Jeśli część posiłków będziesz przygotowywał sam i jadał w tańszych barach, to sporo zaoszczędzisz. Wydając pieniądze niczym miejscowy, a nie jak turysta, miesiąc pobytu w Meksyku kosztować Cię może około 3,5-4,5 tys. zł. 

Przeprowadzka do Meksyku? Dolicz koszt podróży z Polski

Przeprowadzka do Meksyku jest dość skomplikowana, bo musisz wziąć pod uwagę dotarcie do tego kraju z Polski. Bilety kosztują przeciętnie około 3500-4500 zł w dwie strony. Upewnij się jednak, jaki bagaż jest wliczony w cenę. Każdy przewoźnik ma własne przepisy w tym zakresie. Zwykle jednak jest możliwość dokupienia dodatkowych walizek za ok. 200-500 zł od sztuki. 

Przeprowadzka do Meksyku. Co zobaczyć na miejscu?

Przeprowadzka do Meksyku to nie tylko praca, ale i przyjemności. Skoro już zamieszkasz w tym kraju, to poświęć nieco czasu na zwiedzanie i odkrywanie najpiękniejszych miejsc. Koniecznie odwiedź m.in.: 

 • Playa del Carmen – jedna z najsłynniejszych plaż w Meksyku. Znana nie tylko ze swojego piękna, ale też wyjątkowo rozwiniętej sceny kulinarnej w jej najbliższej okolicy. 
 • Cozumel – wyspa słynąca z przepięknych raf koralowych. Lazurowa woda o imponującej przejrzystości zagwarantuje niesamowite wrażenia, np. podczas rejsu statkiem wycieczkowym czy nurkowania. 
 • Oaxaca – miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przeplata się w nim historia rdzennych Indian oraz hiszpańskiej kultury. 
 • Chichen Itza – jedno z najsłynniejszych stanowisk archeologicznych świata. Znajdziesz tam zabytki z czasów Majów, które zapierają dech w piersiach. 
przez  Agnieszka | 01-09-2022 |
Komentarze (0)

Skomentuj