Tania przeprowadzka do Londynu. Jak wygląda życie w Londynie?

Przeprowadzka do Londynu na stałe to poważny krok, który może zmienić całe Twoje życie. Aby podjąć go odpowiedzialnie, powinieneś rozważyć wszystkie jego zalety i wady. W tym artykule znajdziesz informacje, które Ci w tym pomogą. Dowiesz się, czy życie w Londynie jest dla Ciebie, ile trzeba zapłacić za przeprowadzkę oraz w jakich dzielnicach warto zamieszkać. Zwrócimy uwagę również na średnie zarobki w Londynie, aspekt poszukiwania pracy bez języka i ogólne koszty życia. 

Przeprowadzka do Londynu – formalności

przeprowadzka do londynu
Photo by Benjamin Davies on Unsplash

Przeprowadzka do Londynu jest dość skomplikowana, ponieważ miasto to znajduje się w Wielkiej Brytanii, która już nie należy do Unii Europejskiej. To sprawia, że swobodne życie w Londynie i znalezienie pracy możliwe jest np. po otrzymaniu wizy pracowniczej. Zarówno Polacy, jak i obywatele innych krajów Wspólnoty, nie przekroczą nawet granicy UK bez paszportu, choć jeszcze niedawno wystarczył do tego jedynie dowód osobisty. Sprawdź też szczegółowe informacje dotyczące przepisów, formalności i zasad stałego pobytu w Zjednoczonym Królewskie

Przeprowadzki Londyn – koszt

Przeprowadzka do Londynu wiąże się ze znacznymi wydatkami. Musisz przygotować się przede wszystkim na dość wysoką cenę mieszkania, którego najlepiej zacznij szukać jeszcze w Polsce. Samo życie w Londynie również nie należy do najtańszych – podobnie jak w Polsce, stolica UK to najdroższe miasto w całym kraju. Czy da się jednak zaoszczędzić przynajmniej na samej przeprowadzce i przewozie rzeczy? Tu na szczęście masz kilka opcji do wyboru.

Sprawdź koszt Twojej przeprowadzki do Londynu

Ile kosztuje przeprowadzka Polska – Londyn?

Przeprowadzka Londyn – Polska może odbywać się różnymi środkami transportu. Stolica UK nie jest daleko od naszego kraju, łatwo więc dostać się tam zarówno samolotem, jak i samochodem. Wszystko zależy od tego, ile pieniędzy planujesz wydać i jak wiele rzeczy chcesz przewieźć. Przeprowadzka do Londynu wraz z całym mieszkaniem i meblami bez wątpienia będzie droższa niż zabranie ze sobą tylko najpotrzebniejszych ubrań do samolotu tanich linii lotniczych. 

Najtańsza opcja, czyli przeprowadzka do Londynu tylko z najpotrzebniejszymi rzeczami, jest stosunkowo tania. Bilety na samolot kosztują około 200 zł, choć często kupić je można nawet poniżej 100 zł. Do tego doliczyć trzeba jedynie koszt bagażu rejestrowanego, który – zależnie od przepisów linii lotniczej – ważyć może od 10 do 32 kg. W zależności od lotniska, terminu lotu oraz ewentualnych promocji, jego koszt waha się od kilkudziesięciu do kilkuset zł. Przeprowadzka do Londynu w ten sposób ostatecznie nie powinna kosztować Cię więcej niż 800 zł, a najczęściej da się zorganizować ją za około 500 zł lub nawet mniej. 

Drugim rozwiązaniem sprawiającym, że przeprowadzka do Londynu nie będzie aż tak kosztowna, jest wysłanie paczki z rzeczami. To oczywiście głównie rozwiązanie dla osób, które nie chcą przewozić mebli. Pozwala ono natomiast na bezpieczny transport wielu ciężkich sprzętów, które mogą być nieporęczne podczas podróży samolotem. Paczka o wadze nawet do 50 kg i wymiarach 100 × 100 × 50 cm może kosztować 500-1000 zł, zależnie od przewoźnika. Jej zaletą jest to, że trafia prosto pod drzwi i może ważyć o wiele więcej niż walizka zabierana do samolotu. 

Znacznie drożej wypada przeprowadzka do Londynu wraz z meblami i większymi rzeczami. W tym przypadku niezbędne jest wynajęcie busa lub ekipy przeprowadzkowej. Cały proces trwa też dłużej, bo czasochłonne jest zarówno zabezpieczanie przedmiotów, jak i ich pakowanie do samochodu i dojazd pod wskazany adres drogą lądową i promem. Takie przeprowadzki kosztować mogą od ok. 2500 zł do nawet ponad 6000 zł, a ceny te w ostatnich czasach dość gwałtownie rosną, bo coraz droższe staje się paliwo. Wiele zależy też od standardów firmy, liczby kilometrów oraz ciężaru czy wymiarów transportowanego bagażu. 

Przeprowadzki Kraków – Londyn, przeprowadzki Warszawa – Londyn

Przeprowadzka Polska – Londyn w znacznej mierze zależy od miasta, z którego ekipa przeprowadzkowa musi odebrać Twoje rzeczy. Im dłuższa trasa jest do pokonania, tym wyższa ostatecznie będzie cena. 

Jedna z polskich firm świadczących tego typu usługi szczegółowo wyceniła koszt przeprowadzki Warszawa – Londyn. Trasa ma długość około 1700 km. W przypadku wynajmu meblowozu o powierzchni 16m3 koszt transportu wyniesie średnio 5600 zł, do czego doliczyć trzeba jeszcze bilet na prom. Dwukrotnie więcej zapłacisz natomiast za duży pojazd, który ma do dyspozycji 50m3. Koszt przeprowadzki Kraków – Londyn będzie w tym przypadku niemalże identyczny lub niewiele tańszy, te dwie trasy bowiem są niemalże identyczne pod względem liczby kilometrów do pokonania. 

Przeprowadzka do Londynu. Które dzielnice Londynu wybrać?

Londyn jest podzielony na część wewnętrzną (Inner London) i zewnętrzną (Outer London). Pierwszą tworzy City wraz z 12 dzielnicami zlokalizowanymi najbliżej centrum, a drugą pozostałych 20. Różnią się one od siebie zarówno cenami mieszkań, jak i skomunikowaniem z resztą miasta, warunkami życia, średnią zarobków mieszkańców czy bezpieczeństwem. 

Im dzielnice Londynu są bliżej centrum, tym droższy będzie wynajem noclegu, wynajem miejsca parkingowego czy różnego typu usługi. Z drugiej strony zyskujesz wygodę i brak problemów z dojazdem do pracy. Z drugiej strony dzielnice pełne zieleni są ciche, spokojne i często stosunkowo tanie. Dużo pieniędzy wydasz za to na dojazdy, które kosztować Cię będą też cenny czas. Pamiętaj, że Londyn jest podzielony na tzw. zones (strefy), które mają wpływ na ceny transportu publicznego.

Polska dzielnica w Londynie

Najsłynniejsza polska dzielnica w Londynie to Ealing, gdzie w szczycie emigracyjnym mieszkało kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Na drugim miejscu jest Hounslow. Oba te regiony nie należą do najdroższych, choć oczywiście nie ma co liczyć na ogromne oszczędności. Cena wynajęcia pokoju w tym miejscu to ok. 600 miesięcznie, choć wiele zależy od standardu. Dla porównania wynajęcie kawalerki to wydatek rzędu nawet ponad 900-1000 funtów.      

Przeprowadzka do Londynu do polskiej dzielnicy jest przyjemna, bo nawet bez znajomości języka nie będziesz miał kłopotów z komunikacją. Bardzo prawdopodobne, że Twoi sąsiedzi również będą Polakami, a w okolicy zapewne znajdziesz polski sklep. Region ten jest też stosunkowo bezpieczny i dobrze skomunikowany z centrum Londynu.

Londyn – dzielnice niebezpieczne. Najgorsze dzielnice Londynu

Życie w Londynie nie zawsze jest usłane różami. Jak w każdym większym mieście, również tam są osiedla, które lepiej omijać, szczególnie po zmroku.

Więc jeśli chodzi o Londyn – dzielnice niebezpieczne bez wątpienia otwiera Westminster, czyli dzielnica, w której w 2019 roku na 1000 osób średnio przypadało ponad 25 przestępstw. Tylko w jednym miesiącu odnotowano ich blisko 6400, a ponad 3400 z nich to kradzieże. To ścisłe centrum miasta, a więc ceny wynajmu też nie należą do zachęcających i lepiej zrezygnować z mieszkania w tym regionie.

Za najgorsze pod względem bezpieczeństwa dzielnice Londynu uważane są też Kensington and Chelsea oraz Camden. W obu liczba przestępstw na 1000 mieszkańców przekracza 12, znacznie odbiegając od statystyk z pozostałych regionów. 

Życie w Londynie – co trzeba wiedzieć?

jak przeprowadzic sie do londynu
Photo by Jack Finnigan on Unsplash

Znalezienie mieszkania oraz przewiezienie rzeczy to połowa sukcesu. Zamieszkanie na stałe w Londynie to jednak również codzienne zakupy, poszukiwania pracy i płacenie rachunków. Jak więc wyglądają zarobki w Londynie i czy koszty życia są bardzo wysokie?

Koszty życia w Londynie. Ile kosztuje życie w Londynie?

Koszty życia w Londynie są dość wysokie, co jest zresztą cechą charakterystyczną wszystkich stolic. Wiele jednak zależy od Twoich nawyków, upodobań czy oczekiwań. Przeciętnie koszt wyżywienia i codziennych zakupów wynosi około 250-300 funtów miesięcznie. Do tego doliczyć trzeba opłaty za mieszkanie, które wahać się mogą od 600 funtów za skromny pokój z daleka od centrum, po kawalerkę w wewnętrznych dzielnicach, której koszt przekraczać może 1000 funtów. Na koniec nie zapominajmy o rachunkach, opłatach za internet, kablówkę, paliwie do samochodu, biletach na komunikację miejską itp. Ostatecznie więc ile kosztuje życie w Londynie? Wszystko zależy od Twoich decyzji – może to być kwota od 800 do nawet ponad 1500 funtów.

Zarobki w Londynie

Średnie zarobki w Londynie to około 42000 funtów rocznie, czyli 3500 funtów miesięcznie, ale minimalne wynagrodzenie dla osób, które ukończyły 23 lata, wynosi 9,50 funta za godzinę. Zależnie od miesiąca może dać to ok. 1500–1750 funtów miesięcznie. Pokazuje to, że nawet osoby zarabiające najmniej raczej nie powinny mieć problemu z samodzielnym utrzymaniem się w Londynie, choć może to wymagać od nich mieszkania ze współlokatorami lub uważnego czytania cen podczas robienia zakupów. Przy dobrym gospodarowaniu środkami, nawet osoby zarabiające najniższą krajową, mają szansę na odkładanie przynajmniej drobnych sum co miesiąc, prowadząc jednocześnie komfortowe i spokojne życie. 

Praca w Londynie bez języka

Podobnie jak w większości stolic w Europie, praca w Londynie bez języka nie stanowi większego problemu, choć w tym przypadku nastawić się trzeba raczej na stanowisko fizyczne. Często osoby, które nie znają języka, zatrudnia się w fabrykach, zakładach przetwórstwa żywności czy do pomocy w restauracyjnych kuchniach. Nie są to zawody najlepiej opłacane, ale zwykle pracodawcy umożliwiają niemalże nieograniczone branie nadgodzin, co przekłada się na wyższe wypłaty.

Przeprowadzka do Londynu i życie w Londynie – czy warto?

Jak widzisz, przeprowadzka do Londynu ma zarówno swoje mocne, jak i nieco słabsze strony. Bez wątpienia jednak liczyć tam możesz na wynagrodzenie, które pozwoli Ci na spokojne wynajmowanie pokoju lub niewielkiego mieszkania, przy jednoczesnym zbieraniu oszczędności na przyszłość. Jeszcze łatwiejsze może to być, jeśli znasz język angielski i jesteś specjalistą w konkretnej dziedzinie.

Życie w Londynie jest podobne do codzienności w każdym większym mieście. Możesz zarówno integrować się z lokalną społecznością, jak również utrzymywać kontakt z liczną Polonią. Sama przeprowadzka też nie należy do specjalnie kosztownych, więc być może wyjazd do UK będzie dla Ciebie szansą na rozpoczęcie zupełnie nowego rozdziału w życiu.

Sprawdź koszt Twojej przeprowadzki do Londynu
przez  Agnieszka | 02-06-2022 |
Komentarze (0)

Skomentuj