Przeprowadzka do Grecji. Praca zdalna z Grecji

Marzy Ci się praca zdalna z Grecji? Wbrew pozorom realizacja tego planu nie jest wcale tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Przeprowadzka do Grecji nie kosztuje fortuny, a formalności są łatwe do zrozumienia. Jeśli Ci na tym zależy, już wkrótce możesz pracować z Hellady bez większego problemu. Praca zdalna z obcego kraju to naprawdę ciekawy pomysł.

przeprowadzka do grecji
Photo by Constantinos Kollias on Unsplash

Przeprowadzka do Grecji – co powinieneś wiedzieć o tym kraju?

Życie w Grecji może być bardzo przyjemne m.in. ze względu na klimat. Państwo to znajduje się na południu Europy i przez większość roku pogoda w nim dopisuje. Zimy nie są mroźne, a wokół czeka na Ciebie tysiące atrakcji i miejsc do odwiedzenia. Oficjalną walutą Grecji jest euro i należy ona do Unii Europejskiej. Ułatwia to wiele spraw związanych z przeprowadzką i pracą zdalną na miejscu.  

Przeprowadzka do Grecji – przepisy

Przepisy unijne jasno tłumaczą kwestię przemieszczania się między państwami członkowskimi. Jeśli interesuje Cię przeprowadzka do Grecji, to nie musisz obawiać się skomplikowanych procedur i systemowych zawiłości. 

Wjazd do Grecji

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wjazd do Grecji jest możliwy na podstawie: 

 • paszportu; 
 • paszportu tymczasowego; 
 • dowodu osobistego. 

Polacy nie muszą ubiegać się o wizę. Przeprowadzka do Grecji na mniej niż 90 dni nie wymaga żadnych pozwoleń. 

Przeprowadzka do Grecji z dziećmi

Przeprowadzka do Grecji z dziećmi nie wymaga posiadania zgód obojga rodziców. Dziecko musi mieć jeden z dokumentów uprawniających do przebywania na terenie tego państwa. 

Przeprowadzka do Grecji a prawo pobytu

Jeśli Twoja przeprowadzka do Grecji trwa dłużej niż 90 dni, musisz uzyskać pozwolenie na pobyt. W Salonikach i Atenach wydaje je Wydział Policji ds. Cudzoziemców. W pozostałych regionach odpowiadają za to lokalne komisariaty. Uzyskanie takiego dokumentu należy uargumentować, np.: 

 • otrzymaniem pracy na miejscu (zaświadczenie od pracodawcy); 
 • założeniem firmy (zaświadczenie o prowadzeniu działalności).

Praca zdalna z Grecji – przepisy

Praca zdalna z Grecji do 90 dni pobytu nie wymaga uzyskiwania specjalnych zgód. Po tym czasie jednak musisz opuścić ten kraj. Po czasie możesz do niego znów wrócić i kolejny raz skorzystać z 90-dniowego pozwolenia. Alternatywą jest rejestracja działalności na miejscu i korzystanie z tamtejszego systemu podatkowego. 

Grecja – praca zdalna – podatki 

Przeprowadzka do Grecji wiąże się z rozważeniem rezydencji podatkowej. To od niej zależy, w którym kraju będziesz się rozliczać. Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. Co do zasady natomiast w Polsce odprowadzać podatki i składki powinny osoby, które: 

Wynika z tego, że temat „Grecja – praca zdalna – podatki” nie musi Cię martwić, jeśli nie spędzisz w tym państwie dłużej niż pół roku. Rozważyć możesz ewentualnie dobrowolne opłacanie tamtejszych składek zdrowotnych, dający dostęp do publicznej służby zdrowia. Jeśli jednak jesteś ubezpieczony w Polsce, możesz skorzystać z karty EKUZ. 

Grecja – opieka zdrowotna i ubezpieczenie

Twoim domem na najbliższy czas ma zostać Grecja? Opieka zdrowotna za darmo przysługuje w tym kraju wszystkim osobom, które wnoszą opłaty do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (IKA). W placówkach należących do IKA respektowana jest też karta EKUZ. 

Służba zdrowia stoi tam na poziomie zbliżonym do Polski. Szpitale są dobrze wyposażone, a z lekarzami często da się porozumieć po angielsku. Problemem może być pomoc medyczna na wyspach, na których nie ma ośrodków IKA. Często są tam szpitale i przychodnie prywatne, pobierające wysokie opłaty. W takich sytuacjach możesz zwrócić się do IKA z prośbą o zwrot poniesionych kosztów. 

Alternatywnym rozwiązaniem jest prywatne ubezpieczenie międzynarodowe. Polisy często nie są zbyt drogie, a kompleksowo pomagają w niespodziewanych sytuacjach. Podpisując umowę, zawsze upewnij się jednak, że obejmuje ona wszelkie nieprzewidywalne zdarzenia, wypadki czy transport różnymi pojazdami ratowniczymi. Ubezpieczyciele mogą mieć też specjalne wymagania wobec osób opuszczających swój kraj na dłuższy czas. 

Życie w Grecji. Informacje praktyczne

praca zdalna z grecji
Photo by Loes Klinker on Unsplash

Praca zdalna z Grecji może być dla Ciebie wspaniałym doświadczeniem, ale musisz się do niej odpowiednio przygotować. Dokładnie przelicz koszt takiej tymczasowej przeprowadzki. Weź pod uwagę cenę wynajmu mieszkania, jedzenia, wizyt w restauracjach czy innych wydatków. Sprawdźmy, jakie są koszty życia w Grecji i od czego zależą.   

Grecja – jak wynająć mieszkanie?

To, ile kosztuje życie w Grecji, w znacznej mierze zależy od ceny Twojego mieszkania. Im będzie ono tańsze, tym mniej wyniosą Cię koszty przeprowadzki i przebywanie w innym kraju. Na szczęście ceny lokali w Grecji są bardzo atrakcyjne. Z łatwością znajdziesz oferty cenowo podobne lub nawet niższe od tych w Polsce. 

Grecja – jak wynająć mieszkanie w dobrej cenie? Unikaj miejsc turystycznych i popularnych wysp. Jeśli wybierzesz przeciętnej wielkości miasto, to za niewielkie mieszkanie zapłacisz równowartość około 1500-2000 zł. Dotyczy to lokalizacji znajdujących się w centrum lub doskonale z nim skomunikowanych. Nawet w Atenach jest wiele ofert tańszych niż w Warszawie czy innych dużych, polskich miastach. 

Dodatkowo zaoszczędzić możesz, wybierając mniejsze miejscowości lub dzielnice znajdujące się na uboczu. Przeprowadzka do Grecji w takim wypadku może być dla Ciebie nawet finansową ulgą – przynajmniej pod względem kosztów wynajmu lokalu. W takiej lokalizacji bowiem mieszkania da się znaleźć czasem nawet za mniej niż 1500 zł. 

Życie w Grecji – ceny w sklepach i restauracjach

Koszty życia w Grecji są zróżnicowane. Trafisz tam bez wątpienia zarówno na wiele produktów droższych niż w Polsce, jak i znacząco tańszych. Wszystko zależy więc od Ciebie i decyzji, które będziesz podejmował. Przeciętne ceny produktów w sklepach prezentują się następująco: 

 • jajka – 3,10 euro (ok. 14,50 zł);
 • 1 kg sera żółtego – 8 euro (ok. 38 zł); 
 • 1 kg pomarańczy – 1 euro (ok. 5 zł);
 • butelka wina – 5-6 euro (ok.20-30 zł).

Są to ceny przykładowe. Praca zdalna w Grecji gwarantuje Ci dużą mobilność i daje szansę na zmienianie miejsc zamieszkania. Zawsze więc możesz odwiedzić kilka różnych miast, porównując ceny i koszty życia w nich. Pamiętaj, że zawsze w większych metropoliach jest drożej niż na prowincji. Z drugiej strony turystyczne wyspy również windują ceny, szczególnie w sezonie letnim.

Praca zdalna z Grecji to szansa na poznanie lokalnych przysmaków. Sprawdźmy więc, jakie są średnie ceny jedzenia „na mieście”. Są dość zbliżone lub nieco wyższe do tych w Polsce. Więcej wydasz natomiast na alkohol. Przykładowe ceny:

 • obiad w taniej, lokalnej restauracji – ok. 10 euro (50 zł);
 • trzydaniowy posiłek w restauracji lepszej klasy – ok. 15-20 euro (70-90 euro); 
 • kawa w kawiarni – 3 euro (ok. 15 zł); 
 • tradycyjne souvlaki (street food) – 3-3,50 euro (ok. 15 zł);
 • moussaka – 6-8 euro (25-35 zł);
 • piwo lokalne – 5-6 euro (ok. 23-28 zł).

Jak widzisz, ceny w restauracjach nie są zawrotnie wysokie. Niektóre posiłki jednak mogą być znacznie droższe niż w Polsce. Świeże owoce natomiast kosztują o wiele mniej, podobnie jak np. popularny tam street food. Jeśli jednak nie chcesz wydawać zbyt dużo pieniędzy „na mieście”, zawsze możesz połączyć to z żywieniem się samemu. Wielu cyfrowych nomadów śniadania i kolacje przyrządza samodzielnie, a obiady jada w restauracjach. To pozwala na spore oszczędności.

Ile kosztuje życie w Grecji?

Zastanawiasz się, ile kosztuje życie w Grecji? Ceny są bardzo różnorodne i wpływa na nie wiele kwestii. Wszystko zależy od opłat za mieszkanie, lokalizacji czy miasta, w którym zamieszkasz. Nie bez znaczenia jest też Twój styl życia, jedzenie na mieście czy chęć do wydawania pieniędzy na dodatkowe atrakcje. 

Przyjmuje się, że przeciętny koszt utrzymania dla dwóch osób na miesiąc w Grecji to ok. 1000-1500 euro (4700-7000 zł). To cena porównywalna do kosztów życia w większym mieście w Polsce. Przy odrobinie szczęścia, odpowiedzialnym robieniu zakupów i okazyjnym wynajmie, praca zdalna z Grecji może Ci się nawet opłacić. 

Grecja – przeprowadzka autem czy samolotem?

Fascynują Cię całe Bałkany, a nie tylko Grecja? Przeprowadzka autem może być prawdziwą przygodą. Po drodze będziesz miał okazję zwiedzić wiele interesujących państw i zobaczyć dziesiątki przepięknych miejsc. To jednak również najdroższe rozwiązanie. 

Wynajęcie dużego samochodu nie jest tanie. Firmy przeprowadzkowe każdą ofertę rozważają indywidualnie, najczęściej jednak koszt takiej usługi to kilka tysięcy złotych. Do tego musisz doliczyć ewentualnie koszt paliwa, winiet oraz rozmaitych opłat dodatkowych po drodze. 

Jeśli praca zdalna z Grecji jest Twoim marzeniem, możesz pojechać do tego kraju również własnym samochodem. Ta opcja pozwoli Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy na wynajmie. Wyzwaniem w tym przypadku jest jednak to, że musisz wszystkie swoje rzeczy zmieścić do auta. Pokonanie około 2000 km bywa też dość męczące.  

Najtańszym rozwiązaniem jest przeprowadzka do Grecji samolotem. Bilety w dwie strony kosztują zaledwie kilkaset złotych. Czasem nawet kupisz je za 300-500 zł – zależnie od miejscowości, do której chcesz się dostać. Oczywiście doliczy do tego koszt wykupienia dodatkowego bagażu. Tanie linie w podstawowej opcji umożliwiają wniesienie na pokład tylko niewielkiej walizki. Zapewne nie zmieścisz do niej rzeczy na 2-3 miesiące. Na szczęście dodanie 20 kg bagażu kosztuje najczęściej zaledwie 100-200 zł. 

Przeprowadzka do Grecji. Co warto zobaczyć na miejscu?

Praca zdalna w Grecji może być jeszcze przyjemniejsza, jeśli część wolnego czasu poświęcisz na zwiedzanie. Kraj ten ma fascynującą historię i wiele przepięknych miejsc, wartych zobaczenia. Musisz odwiedzić np.:

 • Meteory – klasztory położone na górskich szczytach. Tworzą niesamowity krajobraz, od którego trudno oderwać wzrok. 
 • Ateny – w stolicy znajdziesz dziesiątki zabytków, poświęć więc na to miasto przynajmniej kilka dni. Koniecznie spędź czas na Akropolu, czyli wzgórzu nad miastem. To właśnie tam znajdują się słynne na cały świat budowle, takie jak np. Partenon. 
 • Delfy – górskie miasto, które urzeka zarówno swoim pięknem, jak i historią. Znajdziesz tam starożytne ruiny, które niegdyś były miejscem czci i proszenia wyroczni o rady. 
 • Kefalonia – jedna z najpiękniejszych greckich wysp. To na niej znajduje się plaża Myrtos, często uwieczniana na widokówkach. 
przez  Agnieszka | 01-10-2022 |
Komentarze (0)

Skomentuj