Przeprowadzka do Brazylii. Praca zdalna z Brazylii

Praca zdalna z Brazylii kusi wielu cyfrowych nomadów. Życie w egzotycznym kraju jawi się jako wyjątkowo ekscytujące doświadczenie. Jak jednak przeprowadzka do Brazylii wygląda w praktyce? Sprawdźmy warunki takiego rozwiązania, obowiązujące przepisy i podatki, a także koszty pobytu w tym kraju Ameryki Południowej.

Przeprowadzka do Brazylii
Photo by Raphael Nogueira on Unsplash

Przeprowadzka do Brazylii – co powinieneś wiedzieć o tym kraju?

Jeśli kusi Cię praca zdalna z Brazylii, powinieneś poznać kilka najważniejszych informacji na jego temat. To największy kraj na swoim kontynencie, charakteryzujący się też jednym z najwyższych wskaźników zaludnienia na całym globie. Oficjalną walutą jest tam real brazylijski (R$), którego wartość zbliżona jest do złotówki (0,94 zł). Przeprowadzka do Brazylii wiąże się też z nauką życia w klimacie odmiennym od polskiego. Większość terytorium państwa znajduje się w strefie klimatów tropikalnych, a jego południowe regiony są w umiarkowanym ciepłym. 

Brazylia – jaki język? 

Ameryka Południowa kojarzy się wielu osobom z powszechnością języka hiszpańskiego. Życie w Brazylii jednak wygląda nieco inaczej. To jedyny kraj w tamtym rejonie, gdzie językiem urzędowym – i powszechnie używanym – jest portugalski. Co istotne, niewiele jest miejsc, w których porozumiesz się tam po angielsku (z wyjątkiem regionów turystycznych i największych miast). 

Brazylia – bezpieczeństwo

Czym może zaskoczyć Cię Brazylia? Bezpieczeństwo w tym kraju niestety pozostawia wiele do życzenia. MSZ zaleca szczególną ostrożność w wielkich miastach. Często dochodzi tam do rabunków, kradzieży i oszustw. Niewskazane jest też odwiedzanie tzw. faveli, czyli dzielnic biedy. 

Szczególną uwagę zachowuj w okolicach hoteli, bankomatów, klubów nocnych czy przystanków. Pod tym względem życie w Brazylii jest dość ryzykowne. Wskazane jest przemieszczanie się tylko zaufanymi środkami transportu. Lepiej też kosztowności trzymać w bezpiecznym miejscu, a przy sobie zawsze nosić kopię paszportu zamiast oryginału. 

Przeprowadzka do Brazylii – przepisy

Przeprowadzka do Brazylii i przekroczenie granicy możliwe jest z:

 • paszportem; 
 • paszportem tymczasowym. 

Dowód osobisty nie uprawnia do wjazdu na teren tego kraju

Wiza do Brazylii

Wiza do Brazylii nie jest potrzebna Polakom i innym obywatelom Unii Europejskiej. Przez 90 dni pobyt w tym kraju możliwy jest bez żadnych specjalnych zezwoleń. Po tym czasie większość mieszkańców UE musi opuścić terytorium państwa, lecz nie Polacy. 

Obywatele Polski mogą w ciągu roku przebywać maksymalnie 180 dni w Brazylii. Po 3 miesiącach konieczne jest jednak zgłoszenie się do DPMAF – Policji Federalnej.  Wydaje ona zezwolenia na przedłużenie pobytu, z czym zwykle nie ma większego problemu. 

Brazylia – wiza Digital Nomad. Cena wizy do Brazylii

Do pozostania w tym kraju przez rok uprawnia Brazylia wiza Digital Nomad. To dokument ustanowiony w styczniu 2022 roku. Na jego podstawie możesz wjechać do kraju i w ciągu 90 dni zarejestrować swój pobyt za pośrednictwem Policji Federalnej. Otrzymasz wtedy zagraniczny dowód osobisty, który musisz mieć zawsze przy sobie. 

Istotna jest cena wizy do Brazylii w tym wydaniu oraz warunki jej otrzymania. Musisz bowiem: 

 • przedstawić dowód na zatrudnienie (lub samozatrudnienie) w zagranicznej firmie poza Brazylią; 
 • udowodnić miesięczny dochód powyżej 1400 euro; 
 • złożyć oświadczenie, że w chwili ubiegania się o wizę dysponujesz środkami w minimalnej wysokości 17 tys. euro. 
Praca zdalna z Brazylii
Photo by Renan on Unsplash

Praca zdalna z Brazylii – przepisy

Przeprowadzka do Brazylii na kilka miesięcy to jedno, ale legalne zatrudnienie to zupełnie inna kwestia. Co zrobić, aby żyć w zgodzie z polskimi i lokalnymi urzędami, mieszkając w tym egzotycznym państwie?  

Praca zdalna w Brazylii – podatki

Praca zdalna w Brazylii powinna być rozliczana z jednostką rządową na takich samych zasadach jak z każdego innego państwa. Oznacza to, że podatki opłacasz w kraju swojej rezydencji podatkowej. W przypadku krótszych pobytów lub przy zastosowaniu specjalnej wizy cyfrowego nomady prawdopodobnie będzie to Polska. Zawsze jednak warto w tej kwestii skonsultować się z odpowiednim urzędem skarbowym. 

Praca dla przedsiębiorców brazylijskich wymaga wizy pracowniczej. W przypadku wykonywania zdalnie obowiązków np. dla firm z innych krajów, większość freelancerów zajmuje się nimi w zaciszu swojego domu. Jest to działanie na granicy prawa, bo w takiej sytuacji wykorzystywana jest często wiza turystyczna. Nie zachęcamy do takiej pracy i polecamy wykorzystanie w pełni legalnego rozwiązania, jakim jest wiza cyfrowego nomady. 

Brazylia – opieka zdrowotna i ubezpieczenie

Praca zdalna z Brazylii jest nieco problematyczna pod względem ubezpieczenia i opieki zdrowotnej. Kraj ten nie leży w Unii Europejskiej, nie działa w nim zatem bezpłatna karta EKUZ.

Mimo tego bardzo łaskawa okazuje się jednak Brazylia. Opieka zdrowotna jest tam bowiem uważana za prawo człowieka i jest dostępna za darmo dla wszystkich osób przebywających na terenie kraju, w tym także dla turystów. Możesz jednak rozważyć wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby zapewnić sobie szybszy dostęp do lepszych usług.

Publiczna służba zdrowia w tym kraju nie stoi na bardzo wysokim poziomie. W dużych miastach dostanie się do szpitala nie jest trudne. W mniejszych miejscowościach możesz mieć jednak z tym poważny problem. Publiczne placówki często są też niedofinansowane i cierpią na braki kadrowe. Pod tym względem wielu cyfrowych nomadów poleca korzystanie z usług prywatnych w ramach polis wykupionych w zewnętrznych firmach. 

Życie w Brazylii. Informacje praktyczne

Wiesz już, gdzie leży Brazylia, jaki język i waluta tam obowiązują i znasz metody na rozliczanie podatków podczas wyjazdu. Czas więc przyjrzeć się informacjom praktycznym. Dzięki nim ocenisz, czy przeprowadzka do Brazylii jest opłacalna. 

Brazylia – jak wynająć mieszkanie?

Koszty życia w Brazylii są zbliżone lub nieco niższe niż w Polsce. Za apartament z 1 lub 2 sypialniami w centrum dużego miasta zapłacisz około 1600-2000 R$ (1500-1900 zł). W przypadku tego kraju stawki jednak nie zależą wyłącznie od standardu czy lokalizacji, ale też bezpieczeństwa. W podejrzanych dzielnicach ceny potrafią być nawet 2-krotnie niższe. Nie polecamy jednak takiego sposobu na oszczędzanie.

Widzisz, jak zróżnicowana potrafi być Brazylia. Jak wynająć mieszkanie w tym kraju, by nie przepłacić, ale czuć się bezpiecznie i komfortowo? Raczej szukaj lokali w większych miastach i stosunkowo blisko centrum. Unikaj bocznych uliczek i podejrzanych dzielnic. Po pierwsze może być w nich niebezpiecznie, a po drugie zdarzają się tam problemy z komunikacją. Na wsiach i obszarach oddalonych od centrów częste są też kłopoty z internetem.

zycie w brazylii
Photo by Nathalia Segato on Unsplash

Życie w Brazylii – ceny w sklepach i restauracjach

Jak wygląda życie w Brazylii? Ceny są tam stosunkowo niskie, szczególnie w porównaniu do dużych, polskich miast. Dzięki temu cyfrowi nomadzi często pozwalają sobie na jedzenie w restauracjach czy wizyty w kawiarniach. Przykładowe stawki: 

 • 3-daniowy obiad dla 2 osób w przeciętnej restauracji – 90-120 R$ (80-120 zł);
 • krajowe piwo – 6-8 R$ (5-8 zł);
 • cappuccino – 5-6 R$ (4-6 zł);
 • stek – 90-120 R$ (80-120 zł). 

Nie każdy ma jednak ochotę codziennie chodzić do restauracji. Wiele osób woli gotować samemu lub chociaż przygotowywać sobie śniadania i kolacje. Na szczęście produkty w brazylijskich sklepach również nie zniechęcają swoimi cenami:

 • jajka – 6,50-8 R$ (6-7 zł); 
 • chleb – 3,50-6 R$ (3-5 zł);
 • mleko 1 l – 2,50-4 R$ (2-3 zł);
 • ser 1 kg – 25-30 R$ (24-28 zł); 
 • woda 1,5 l – 2-3 R$ (ok. 2 zł);
 • butelka piwa 0,5 l – 3-5 R$ (3-4 zł).

Ile kosztuje życie w Brazylii?

Koszty życia w Brazylii są nieco niższe niż w największych polskich miastach. Średnio na utrzymanie tam wydasz około 3500-4000 R$ (ok. 3200-3800 zł). Jest to jednak kwota szacunkowa. Zależnie od Twoich przyzwyczajeń, nawyków i stylu życia, może być ona zarówno o wiele wyższa, jak i znacznie niższa.

Przeprowadzka do Brazylii – jak najtaniej?

Wiesz już, ile kosztuje życie w Brazylii. Pytanie więc, w jaki sposób można się tam tanio dostać? Tu pojawia się pewien problem, bo lot do tego kraju to spory wydatek. Zależnie od przewoźnika i terminu może on kosztować od 3000 zł do nawet 5000 zł. Poluj jednak na promocje i szukaj lotów z przesiadkami lub z lotnisk naszych sąsiadów, bliskoPolski. Poza sezonem powyższe ceny da się obniżyć nawet o kilkaset złotych. 

Do tego doliczyć musisz jeszcze ewentualnie bagaż dodatkowy. W przypadku lotów międzykontynentalnych koszt jednej walizki o wadze nieco ponad 20 kg to często 400-600 zł. Wiele linii w pakiecie międzykontynentalnym ma już jednak jedną dużą walizkę i mniejszą torbę. Może uda Ci się do nich zmieścić wszystkie potrzebne rzeczy.

Przeprowadzka do Brazylii – co zobaczyć na miejscu?

Praca w Brazylii przez kilka miesięcy to idealne rozwiązanie dla osób ciekawych świata. Zamieszkanie w tym kraju stwarza doskonałą okazję do odwiedzenia lokalnych atrakcji i zobaczenia przepięknych miejsc, a w tym kraju jest ich naprawdę wiele. Znajdź choć chwilę, by móc podziwiać: 

 • Pantanal – wyjątkowe miejsce dla pasjonatów dzikiej przyrody. To ogromna równina zamieszkiwana przez wiele gatunków zwierząt. Spotkać tam możesz wyjce, wydry, jaguary czy wspaniałe papugi. Miej oczy szeroko otwarte, a na pewno uda Ci się dostrzec okazy, które będziesz wspominał jeszcze bardzo długo. 
 • amazońską dżunglę – jedyne takie miejsce na świecie. Jednocześnie przeraża, zachwyca i fascynuje. Wykup trekking lub nocleg w sercu dzikiej dżungli, która znana Ci dotąd była jedynie z filmów i powieści przygodowych; 
 • Salvador – pierwsza stolica tego kraju. Pełen muzeów, barokowych kościołów i miejsc z niesamowitym klimatem. Ponadto stanowi doskonałą bazę wypadową na cały stan Bahia, słynący z krajoznawczych szlaków;
 • Rio de Janeiro – stolica samby, znana na całym świecie. To turystyczne zagłębie, które jednak warto odwiedzić choć raz w życiu. Góruje nad nim posąg Chrystusa Zbawiciela, na którego możesz wjechać kolejką;
 • Copacabana i nie tylko – Brazylia ma ponad 7000 km linii brzegowej. Są tam dziesiątki plaż, wśród których na pewno znajdziesz tę idealną dla siebie. Zależnie od Twojego gustu możesz odwiedzić Copacabanę, Ipanemę lub słynne plaże w stanie Bahia.
przez  Agnieszka | 01-11-2022 |
Komentarze (0)

Skomentuj