Koszty życia singla: ile kosztuje życie samemu?

Ile kosztuje życie samemu? Jeśli planujesz wyprowadzkę na swoje, to koniecznie musisz poznać odpowiedź na to pytanie. W tym artykule wytłumaczymy Ci różne możliwe opcje, na jakie możesz się zdecydować w celu zamieszkania na swoim. Podamy również spodziewane kwoty, które chcąc nie chcą będziesz musiał wkomponować w swój budżet. Myślenie o finansach to nic miłego, ale dużo lepiej zaplanować sobie wszystko z góry, a nie znaleźć się w sytuacji, w której nie starcza Ci na pokrycie koniecznych kosztów!

Ile kosztuje życie samemu?
Kinga Cichewicz/Unsplash

Jak pokryć koszty życia singla?

Na dobry początek mamy dla Ciebie kilka informacji na temat polskich pensji oraz stypendium i pomocy rządowych, o które potencjalnie możesz się ubiegać. Te dane z pewnością pomogą Ci oszacować, na jaki budżet możesz liczyć, kiedy zaczniesz samodzielnie się utrzymywać.

 • Od 1 stycznia 2020 roku pensja minimalna za pracę na pełen etat to 2600 zł brutto, natomiast za godzinę pracy jest to 17 zł brutto. Na rękę te kwoty przekładają się na 1878 zł miesięcznie oraz 11 zł za godzinę. Pamiętaj, że jeśli podejmiesz pracę w charakterze kelnera lub barmana, będziesz mógł liczyć także na napiwki.
 • Mediana płac w Polsce – czyli kwota, poniżej której zarabia połowa Polaków – wynosi obecnie 4094,98 zł brutto, co oznacza 2919,54 zł na rękę.
 • Każdy student, którego dochód na osobę w rodzinie jest mniejszy niż 686,40 zł ma ustawowe prawo do stypendium socjalnego. Każdy uniwersytet wyznacza granicę samodzielnie i może zdecydować się na wyższy próg do maksymalnie 1051,70 zł dochodu na osobę. Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat tej pomocy oraz pozostałych opcji (stypendium rektora, dla niepełnosprawnych oraz zapomogi).
 • Jeśli masz pod swoją opieką dziecko do 18 roku życia, bez względu na osiągany dochód przysługuje Ci zasiłek 500+ w wysokości 500 zł miesięcznie na każde dziecko.

Ile kosztuje życie samemu? Koszt mieszkania

Twoja najbardziej podstawowa potrzeba to będzie oczywiście dach nad głową, ale możesz go sobie przecież załatwić na wiele różnych sposobów. Będą się one różnić pod wieloma względami: dostępnością, kosztem, elastycznością, ale też oczywiście standardem i prywatnością. 

Poniżej przedstawiamy kilka dostępnych opcji, na jakie możesz się zdecydować. Wybrany rodzaj miejsca zamieszkania ma ogromny wpływ na koszty życia singla, ponieważ pomiędzy najmniej a najbardziej prywatnymi i wygodnymi opcjami istnieje bardzo duża rozpiętość cenowa.

Akademik: dom studencki

Możesz rozważyć tę opcję, jeśli wyprowadzasz się z domu i podejmujesz jednocześnie studia na uniwersytecie. Twoja uczelnia prawdopodobnie dysponuje podległymi sobie akademikami. Miejsc na pewno nie starczy jej jednak dla wszystkich studentów, więc w celu uzyskania alokacji miejsca w pokoju będziesz musiał złożyć stosowne podanie. Dokładny proces może się różnić w zależności od uczelni. Szczegóły na pewno znajdziesz na jej stronie internetowej.

A jakich kosztów możesz się spodziewać, jeśli postanowisz ubiegać się o zakwaterowanie w domu studenckim? Ceny różnią się głównie ze względu na liczbę osób w pokoju. Uniwersytety oferują zwykle możliwość tańszego wynajmu własnym studentom. Od osób spoza uczelni wymagają natomiast pokrycia wyższej opłaty. Najtańsze są miejsca w pokojach trzyosobowych, a najdroższe pokoje prywatne:

 • miejsce w pokoju 3-osobowym: 250-400 zł,
 • miejsce w pokoju 2-osobowym: 350-500 zł,
 • pokój jednoosobowy: 450-650 zł.

Różnice mogą się pojawić również ze względu na wielkość miasta, liczbę akademików, jakimi dysponuje dana uczelnia, a także lokalizację konkretnego domu studenckiego w obrębie miasta i to, kiedy ostatnio został on wyremontowany. Niektóre uniwersytety oferują także możliwość wynajęcia pokoju w podwyższonym standardzie lub o większym niż przeciętny metrażu. Koszty życia singla będą zdecydowanie najniższe w akademiku.

Oto przykładowe cenniki:

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie:

StandardCena dla studentówCena dla osób spoza uczelni
Dwuosobowe pokoje z indywidualną łazienką i niewielkim aneksem kuchennym.425 zł475 zł
Dwuosobowe pokoje połączone w dwupokojowe studia. Wspólna łazienka i aneks kuchenny na studio.425 zł475 zł
Pokoje dwu- i trzyosobowe z łóżkami piętrowymi połączone w czteropokojowe składy. Węzeł sanitarny współdzielony przez cztery pokoje.365 zł410 zł

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu:

StandardCena
Pokój jednoosobowy z łazienką550 zł
Pokój jednoosobowy w zależności od lokalizacji domu studenckiego400-450 zł
Miejsce w pokoju dwuosobowym z łazienką400 zł
Miejsce w pokoju dwuosobowym w zależności od lokalizacji domu studenckiego300-330 zł
Miejsce w pokoju trzyosobowym w zależności od lokalizacji domu studenckiego270-290 zł

Wynajem miejsca w pokoju

Akademiki często mają swoje zasady co do przyjmowania gości albo godziny policyjnej. Do tego w Polsce nie ma po prostu wystarczająco domów studenckich, żeby zapewnić miejsce wszystkim uczącym się, a co dopiero osobom spoza uczelni. Istnieje więc sporo powodów, aby zdecydować się na poszukiwanie budżetowego zakwaterowania na rynku prywatnym.

Pokoje w domach i mieszkaniach prywatnych są najczęściej wynajmowane jednej osobie naraz, ale zdarza się także możliwość wynajęcia pokoju we dwoje albo zaklepanie dla siebie jednego łóżka. Najlepiej byłoby oczywiście znaleźć pokój dwuosobowy wspólnie ze znajomym, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamieszkać z nieznanym dotychczas współlokatorem. Koszt, jakiego możesz się spodziewać to w zależności od miasta i lokalizacji 400-700 zł. 

Podpisując umowę najmu, koniecznie sprawdź, czy miesięczna kwota, na jaką się umawiasz, jest płaska i zawiera wszystkie koszty. Może się też zdarzyć, że właściciel będzie wymagał dodatkowych opłat na poczet prądu i gazu. Bywa także, że współlokatorzy na własną rękę podpisali umowę z dostawcą Internetu i dzielą się kosztami. Sprawdź więc wszystko dokładnie, aby upewnić się, ile będziesz musiał płacić w rzeczywistości.

Wynajem prywatnego pokoju

Ta sekcja jest bardzo podobna do poprzedniej. Po prostu zamiast współdzielić pokój z inną osobą, masz szansę mieszkać samemu! Wspólnie użytkować będziesz natomiast z pewnością kuchnię, prawdopodobnie również łazienkę, a w co bardziej przestrzennych mieszkaniach także przestrzeń typu salon bądź jadalnia. Podpisując umowę o wynajem pokoju, również powinieneś się upewnić, jakie dodatkowe koszty będziesz musiał ponieść, jeśli w ogóle.

Cena najmu będzie zależała od kilku ważnych czynników:

 • rozmiar miasta,
 • lokalizacja w obrębie miasta,
 • rozmiar pokoju,
 • standard umeblowania oraz wygląd reszty mieszkania,
 • istnienie dodatkowych przestrzeni wspólnych lub ich brak,
 • liczba mieszkańców, im więcej osób w mieszkaniu, tym zwykle taniej.

W zależności od wypisanych powyżej kwestii, prywatny pokój może Cię wynieść od 600 zł za skromny pokój w małym mieście po nawet 1500 zł za duży, nowocześnie umeblowany pokój w centrum Warszawy czy Krakowa.

Wynajem mieszkania

Chcesz mieszkać zupełnie samemu? Cóż, przygotuj się na spore wydatki. Ile kosztuje wynajem mieszkania? Niestety ceny mieszkań rosną w Polsce w astronomicznym tempie, a to przekłada się na rosnące z miesiąca na miesiąc opłaty za najem. Wynajmując mieszkanie, musisz pokryć z własnej kieszeni wszystkie koszty. Są to zazwyczaj czynsz administracyjny, opłata dla właściciela za umożliwienia korzystania z lokalu, a także wydatki wynikłe z eksploatacji mieszkania takie jak opłata za dostawę prądu, gazu i internetu.

Wynajem niewielkiej kawalerki w małym mieście to wydatek rzędu 1000-1200 złotych. Im większe miasto, im bliżej centrum i im lepszy standard, tym wyższych kosztów możesz się spodziewać. W Warszawie, Krakowie czy Gdańsku trudno obecnie o kawalerkę, której koszt zamknie się w kwocie mniejszej niż 1700 zł. 

Jeśli marzy Ci się większe mieszkanie, na przykład takie z osobną sypialnią, możesz dodać do powyższych wycen po około 500 zł. Pamiętaj jednak, aby zawsze przeanalizować konkretną, biorąc pod uwagę wszelkie cechy mieszkania typu metraż, balkon, piwnica, a może nawet bezpłatna siłownia dla mieszkańców bloku. Może się okazać, że za określone mieszkanie warto dopłacić albo że mimo przeciętnej ceny stanowi ono świetną okazję, ponieważ niesie za sobą ponadprzeciętną wartość.

Wynajem mieszkania
Yasmine Boheas/Unsplash

Ile kosztuje życie samemu? Pozostałe wydatki

Dach nad głową do jeden z największych wydatków singla, ale na tym się niestety nie kończy. No chyba że posiadłeś cenioną umiejętność podtrzymywania życia dzięki słonecznym promieniom, ale pozwolimy sobie założyć, że jeszcze nie! Na jakie koszty musisz się przygotować oprócz mieszkania?

Zakupy spożywcze

Wyżywienie to coś, do czego można podejść na wiele różnych sposobów. Będziesz polować na promocje w Biedronce i w Lidlu, gotować w domu, żywić się głównie lokalnymi produktami, może jesteś wegetarianinem, rzadko pijesz alkohol i słodkie napoje? Cóż, może się okazać, że wydasz na jedzenie naprawdę niedużo. Jeśli jednak wolisz jeść dania kupowane w gotowej formie albo zamawiać jedzenie do domu, preferujesz droższe mięsa i egzotyczne owoce, może lubisz gotować dania z odległych krajów, dla wygody robisz zakupy w osiedlowych sklepach… 

Wydatki mogą wzrosnąć nawet kilkukrotnie. Różnice wynikają też oczywiście z Twojej osobistej charakterystyki i aktywności, z naturalnych przyczyn drobna, pracująca biurowo kobieta będzie przeciętnie miała ochotę na mniejsze porcje niż dwumetrowego wzrostu pracownik fizyczny płci męskiej.

Przejdźmy więc do konkretów, ile kosztuje mieszkanie samemu pod względem spożywczym? Jeśli będziesz żyć skromnie i samodzielnie gotować zdrowe posiłki, dobierając raczej niedrogie produkty, dolna granica wydatków na jedną osobę na miesiąc to około 250-400 zł. Jeśli będziesz dobierać bardziej egzotyczne posiłki albo masz specjalne potrzeby typu dieta bezglutenowa, koszty mogą wzrosnąć nawet dwu- lub trzykrotnie, do nawet 1000 zł. Wśród zapracowanych młodych ludzi w modzie są obecnie usługi cateringowe, które najczęściej od poniedziałku do piątku dowożą pod drzwi albo do biura wszystkie posiłki, zwalniając tym samym z konieczności gotowania. Wykupienie tego typu usługi i jedzenie w domu tylko sporadycznie wiąże się z kosztami około 1500 zł miesięcznie.

Radzimy zbierać wszystkie paragony przez pierwszy miesiąc samodzielnego mieszkania i w ten sposób w najbardziej realistyczny i zindywidualizowany sposób sprawdzić, ile naprawdę wydajesz na jedzenie. Dzięki temu będziesz wiedział, na jakie wydatki się przygotować, a także zobaczysz, czy możesz sobie pozwolić na więcej, czy może powinieneś zacząć się żywić trochę oszczędniej.

Pozostałe zakupy

Oprócz jedzenia i napojów z pewnością będziesz potrzebował odnawiać zapasy kosmetyków, środków czystości i artykułów higienicznych takich jak papier toaletowy czy chusteczki. Okazjonalnie może się również okazać, że potrzebujesz dokupić albo zastąpić jakiś przedmiot potrzebny do codziennego życia, na przykład ręcznik, wieszak albo żarówkę. Z tego typu zakupów zwolnieni będą w większości studenci mieszkający w akademikach, jako że podstawowe produkty są tam zwykle na wyposażeniu.

Z pewnością będziesz także potrzebował niekiedy rozszerzyć swoją szafę albo kupić nowe buty. W zależności od jakości produktów, z jakich lubisz korzystać, dla osoby o przeciętnych potrzebach sugerujemy wyznaczyć tutaj budżet miesięczny w okolicy 50-250 zł.

Transport

Koszt poruszania się po mieście możesz zredukować poprzez poruszanie się na rowerze. Nie każde miasto posiada jednak wystarczającą infrastrukturę. Jeśli mieszkasz daleko od centrum, dojazdy mogą się okazać męczące. Zimą na drodze staje także pogoda. Dlatego warto wykupić kartę komunikacji miejskiej. Najbardziej opłacalne jest zazwyczaj opłacenie abonamentu miesięcznego lub kwartalnego. W zależności od miasta miesiąc swobodnego poruszania się przy pomocy transportu publicznego to koszt około 70-100 zł. Studenci mogą jednak w większości miast liczyć na zniżkę 50%, zapłacą więc około 35-50 zł.

Rozrywka

Kolejna kategoria, w której asceci mogą ograniczyć wydatki w zasadzie do zera. W końcu istnieją biblioteki publiczne, można iść na przebieżkę do parku, można patrzeć w gwiazdy albo brzdąkać na gitarze! Ale cóż, większość śmiertelników lubi jednak wybrać się do kina, do baru, do restauracji, może wykupić karnet na siłownię albo kupić od czasu do czasu grę komputerową. W zależności od tego, jak dużo masz wolnych środków, możesz wydawać na rozrywkę w zasadzie nieskończone kwoty. My opisujemy jednak raczej skromny budżet, swoiste minimum, z którym trzeba się liczyć, wyprowadzając się na swoje. Dlatego sugerujemy tutaj wyznaczyć sobie przynajmniej około 100 zł na drobne przyjemności, dzięki którym będzie się żyło przyjemniej.

Ile kosztuje życie samemu? Podsumowanie

Pewnie zauważyłeś, że artykuł był pełen widełek kosztowych. To nie tak, że jesteśmy złośliwi. Po prostu mamy świadomość, że ludzie potrafią mieć skrajnie różne potrzeby, więc zależnie od osoby może się różnić także koszt życia singla. To, co dla jednego będzie całkiem wygodnym układem, u kogoś innego może powodować depresję. W razie problemów finansowych da się także naprawdę mocno ograniczyć koszty związane z poszczególnymi kategoriami, chociażby korzystając z jadłodzielni czy kupując w sklepach z używaną odzieżą. 

Dlatego pod spodem w ramach podsumowania podajemy kilka osobnych podliczeń kosztów dla kilku przykładowych stylów życia. Ile kosztuje życie samemu? Cóż, może Cię ono wynieść jedną z poniższych kwot:

Opis stylu życiaIle kosztuje życie samemu
Student mieszkający w dwuosobowym pokoju w akademiku, poruszający się głównie na rowerze i wiodący możliwie najbardziej oszczędny styl życia, rozrywka po studenckich cenach.850 zł
Student zaoczny pracujący na pełen etat, mieszkający w prywatnym pokoju o podwyższonym standardzie, poruszający się komunikacją zbiorową ze zniżką studencką, żywność i rozrywki o średnim koszcie.1900 zł
Pracownik korporacji pracujący na pełen etat, mieszkający w kawalerce, poruszający się komunikacją zbiorową bez zniżki studenckiej, żywiący się przy pomocy usługi cateringowej, prowadzący dość rozrywkowy tryb życia.3700 zł

Mamy nadzieję, że artykuł pomógł Ci oszacować koszty wiążące się z wyprowadzką i mieszkaniem na własną rękę. Pamiętaj, że Twoje osobiste potrzeby z pewnością różnią się pod pewnymi względami od opisanych tutaj dla przykładu sytuacji. Radzimy przyjrzeć się wydatkom ponoszonym przez pierwszy miesiąc samodzielnego życia. Dzięki temu najlepiej zorientujesz się, ile pieniędzy rzeczywiście wydajesz. To pozwoli Ci mądrze zaplanować budżet dopasowany do Twoich własnych potrzeb. Teraz już wiesz, ile kosztuje życie samemu, baw się dobrze!

przez  Agnieszka | 06-02-2020 |
Komentarze (0)

Skomentuj