Przeprowadzka do Wietnamu. Praca zdalna w Wietnamie

Marzy Ci się przeprowadzka do Wietnamu, by pracować stamtąd zdalnie? Takie rozwiązanie w ostatnich latach wybrało wielu cyfrowych nomadów. Powszechny dostęp do szybkiego internetu sprawił, że wykonywanie obowiązków zawodowych z odległych miejsc nie jest wcale trudne. Jak jednak wygląda w praktyce życie w Wietnamie i w jaki sposób zorganizować taki wyjazd? 

Przeprowadzka do Wietnamu – co powinieneś wiedzieć o tym kraju?

przeprowadzka do wietnamu
Photo by Ruslan Bardash on Unsplash

Przeprowadzka do Wietnamu i będzie dla Ciebie o wiele łatwiejsza, jeśli dowiesz się jak najwięcej o tym kraju jeszcze przed wyjazdem. Zacznijmy od lokalizacji: państwo to znajduje się w Południowo-Wschodniej Azji, a graniczy z Chinami, Laosem oraz Kambodżą. Mieszka w nim ponad 100 mln ludzi, a językiem urzędowym jest wietnamski. 

Lokalną walutą jest Đồng (VND), który jest wart 0,00019 zł. Praca zdalna w Wietnamie może być przyjemna przede wszystkim ze względu na stosunkowo niskie koszty życia, przepiękne widoki oraz unikatowy klimat.

Przeprowadzka do Wietnamu – przepisy

Niestety przeprowadzka do Wietnamu z Polski jest nieco skomplikowana. Wynika to z faktu, że Polska nie ma podpisanej z tym krajem umowy o ruchu bezwizowym. Oznacza to w praktyce, że potrzebna Ci będzie wiza do Wietnamu, którą możesz wyrobić online lub w urzędzie konsularnym. 

Przeprowadzka do Wietnamu na 3 miesiące nie jest objęta żadnymi dodatkowymi ograniczeniami. Po tym czasie jednak będziesz zobowiązany do wykonania meldunku na lokalnym komisariacie. Zazwyczaj załatwia to osoba czy instytucja dbająca o Twoje zakwaterowanie, pamiętaj jednak, by upewnić się, że formalności zostały dopełnione. 

Wiza do Wietnamu 

O wizę do Wietnamu można starać się:

 • online;
 • w urzędach konsularnych;
 • na przejściach granicznych (tzw. visa on arrival). 

Online możliwe jest wyrobienie wyłącznie wizy 30-dniowej, jednokrotnej. W przypadku ubiegania się o tradycyjną wizę, np. w konsulacie, możliwe jest wyrobienie dokumentu zezwalającego na dłuższy pobyt, np. do 3 miesięcy. Po upływie tego czasu konieczne jest otrzymanie kolejnego zezwolenia na pobyt. Visa on „arrival” wydawana jest z kolei tylko na niektórych przejściach granicznych. Aby ją otrzymać, musisz posiadać również promesę wizową – to  dokument, którego organizacją zajmują się np. biura podróży. W dwóch pierwszych przypadkach procedura ubiegania się o wizę nie jest skomplikowana, a wyrabianie dokumentu trwa około 6 dni, choć można je znacznie przyśpieszyć.

Wszystkie opisane wyżej przypadki dotyczą zarówno wizy turystycznej, jak i biznesowej. Ta druga obejmuje m.in. wizyty w celach handlowych, targi, rozmowy biznesowe i inne aktywności związane z działalnością zawodową. Problemem jest jednak to, że praca zdalna w Wietnamie, wykonywana przez obcokrajowców dla zagranicznych firm, nie została w niej jasno zdefiniowana. W wielu przypadkach cyfrowi nomadzi obawiają się więc ubiegania o nią, bo może wzbudzać przesadną ciekawość urzędników celnych.

Cena wizy do Wietnamu 

Cena wizy do Wietnamu zależy w głównej mierze od rodzaju dokumentu. Koszty w Ambasadzie Wietnamu kształtują się następująco: 

WizaCena
E-wiza jednokrotna na miesiąc25 USD
Wiza tradycyjna, wielokrotna na 3 miesiące50 USD
Wiza tradycyjna, wielokrotna na więcej niż 3 i mniej niż 6 miesięcy95 USD
Wiza tradycyjna, wielokrotna na więcej niż 6 i mniej niż 12 miesięcy135 USD

Przeprowadzka do Wietnamu z dziećmi

Jeśli interesuje Cię przeprowadzka do Wietnamu z dziećmi, to nie musisz się martwić. Procedura w tym przypadku wygląda identycznie. Osoba niepełnoletnia również musi okazać na granicy paszport i mieć wyrobioną odpowiednią wizę. Warto podkreślić natomiast, że w przypadku podróży dziecka z osobą trzecią, wymagane jest okazanie pisemnej zgody obojga rodziców. 

Edukacja w Wietnamie stoi na dość przeciętnym poziomie, dlatego obcokrajowcy najczęściej zapisują swoje dzieci do szkół międzynarodowych. Największe znajdują się w Hanoi i Ho Chi Minh. Znaleźć tam można zarówno szkoły dzienne, jak i z internatem. W większości są prywatne, uczęszczanie do nich jest zatem płatne. Stawki jednak są bardzo zróżnicowane, od 100 mln VND (ok. 20 tys. zł) za cały rok, aż po ponad 12 tys. dolarów (ponad 55 tys. zł). 

Praca zdalna w Wietnamie a wiza turystyczna

Praca zdalna w Wietnamie nie jest sprawą oczywistą. Wiza biznesowa jasno nie reguluje tej kwestii, wiza turystyczna z kolei nie pozwala na podejmowanie pracy na lokalnym rynku. Takie zamieszanie sprawia, że wielu cyfrowych nomadów mieszka i pracuje czasowo w Wietnamie, rozliczając się natomiast w swoim kraj, nie mówiąc głośno, czym się zajmują. Nie jest to działanie w pełni zgodne z prawem i nie zachęcamy do takiego rozwiązania, natomiast jest ono dość powszechnie stosowane. 

Od strony prawnej przeprowadzka do Wietnamu na okres poniżej 183 dni w roku nie sprawia, że pracownik zmienia rezydencję podatkową. Może więc nadal rozliczać się w swoim kraju, obowiązuje go natomiast tzw. ograniczony obowiązek podatkowy. Oznacza to konieczność opłacenia w Wietnamie podatków od dochodów, które zostały na jego terenie osiągnięte. 

Praca zdalna w Wietnamie – ubezpieczenie i opieka zdrowotna

praca zdalna w wietnamie
Photo by Tron Le on Unsplash

Co niestety charakteryzuje Wietnam? Opieka zdrowotna będąca na poziomie znacznie odbiegającym od europejskiego. Publiczne ośrodki są słabo wyposażone, przez co obcokrajowcy zwykle rezygnują z opłacania dobrowolnej składki i korzystają z placówek prywatnych. Jeśli interesuje Cię praca zdalna w Wietnamie, rozważ wykupienie prywatnego ubezpieczenia podróżnego.

Rozważając różne oferty, zwróć uwagę przede wszystkim na zakres zabiegów, które objęte są ubezpieczeniem. Im jest ich więcej, tym lepiej. Skup się na pakietach kompleksowych, które pokrywają wszelkie wizyty u lekarzy w Wietnamie. Niektóre firmy uzależniają swoje oferty też od długości pobytu w obcym kraju czy aktywności turysty. Uważaj, by nie stracić prawa do świadczeń np. przez brak wykupienia w odpowiednim czasie biletu powrotnego. 

Wietnam – opieka zdrowotna

W Wietnamie dobra opieka zdrowotna dostępna jest głównie w dużych miastach. Na prowincji trudno jest znaleźć lekarza, nie mówiąc o prywatnych gabinetach. Wykupienie ubezpieczenia jest niemalże  koniecznością, biorąc też pod uwagę ryzyko problemów w tym kraju. 

Mowa tu przede wszystkim o specyficznej kuchni i chorobach tropikalnych, ale nie tylko. Wietnam znany jest też z kierowców, którzy poruszają się w sposób niemożliwy do przewidzenia. Przemieszczanie się często wiąże ze stłuczkami, potrąceniami i występowaniem innych, potencjalnie ryzykownych sytuacji. Biorąc to pod uwagę, lepiej zatroszczyć się o ochronę swojego zdrowia.

Życie w Wietnamie. Informacje praktyczne

Przeprowadzka do Wietnamu nie jest szczególnie wymagająca pod względem finansowym, choć wiele oczywiście zależy od miasta, w którym się zatrzymasz. Wynajem domu zwykle jest tańszy niż w największych polskich ośrodkach, podobnie jak wyżywienie. Nie są to ogromne różnice, ale za zaoszczędzone środki możesz zwiedzić wspaniały kraj i udać się do jego największych atrakcji. 

Wietnam – jak wynająć mieszkanie?

Koszty życia w Wietnamie zależą od ceny wynajmu mieszkania, bo to będzie Twój główny wydatek. W przypadku poszukiwania pokoju w centrum Hanoi, czy innego dużego miasta, liczyć się musisz z opłatą rzędu ok. 700-800 zł za pokój. Stawki w najpopularniejszych dzielnicach są dość wysokie, ale jest na to sposób. 

Wietnam – jak wynająć mieszkanie w dobrej cenie? Wystarczy tylko, że wyjdziesz nieco poza centrum, a ceny znacząco spadną. Opłacalne jest też wynajęcie domu dla kilku osób, dzieląc się kosztami. To świetna metoda np. dla grupy przyjaciół. Dom na obrzeżach Hanoi, który ma 3 sypialnie i 2 salony, wynająć da się już za ok. 2000 zł miesięcznie, czyli po ok. 660 zł od osoby plus opłaty.

Mieszkania i domy można wynajmować w Wietnamie zarówno od prywatnych właścicieli, jak i pośredników nieruchomości. Do tych drugich obcokrajowcy trafiają najczęściej, korzystanie z ich usług jest bowiem gwarancją jasnej umowy. Alternatywą są serwisy online, takie jak np. Airbnb. Tam najczęściej jednak ceny są nieco wyższe. 

Ile kosztuje życie w Wietnamie?

zycie w wietnamie
Photo by Sharon Chen on Unsplash

Koszty życia w Wietnamie w głównej mierze zależą od Twoich preferencji, zwykle natomiast są nieco niższe niż w dużym mieście w Polsce. Mieszkanie, wraz z rachunkami, regularnym jedzeniem na mieście, transportem i rozrywką, kosztować Cię miesięcznie będzie około 3-3,5 tys. zł. 

To, ile kosztuje życie w Wietnamie, zależy też od kwestii wyżywienia. Zwykle obiady w tym kraju jada się na mieście, bo są tanie i smaczne:

 • smażony makaron z kurczakiem – 50-70 VND (ok. 10-14 zł);
 • smażony ryż z dodatkami – 60-80 VND (ok. 11-16 zł);
 • zupa Pho Bo – 30-40 tys. VND (ok. 6-7 zł); 
 • butelka piwa kupowana na ulicy – 10-15 tys. VND (2-3 zł). 

Życie w Wietnamie – ceny w sklepach

Dla porównania, ceny podstawowych europejskich produktów w sklepach: 

 • żółty ser – 289 tys. VND/1 kg (ok. 56 zł); 
 • karton mleka – 34 tys. VND (ok. 6,50 zł);
 • wędlina – 357 tys. VND/1 kg (ok. 69 zł);
 • chleb – 20 tys. VND (ok. 4 zł).  

Jedzenie na mieście jest bardzo opłacalne w Wietnamie, a szczególnie w mniejszych miejscowościach. Musisz jednak przygotować się na to, że tamtejsze restauracje różnią się od europejskich, podobnie jak street food. Mniejszą wagę przykłada się do kwestii czystości czy dbania o wygląd obiektów, co dla niektórych może być zniechęcające.

Przeprowadzka do Wietnamu? Dolicz koszt biletów z Polski

Przez najbliższych kilka miesięcy planujesz życie w Wietnamie? Ceny wynajmu pokoju czy jedzenia i zakupów na miejscu to tylko część listy wydatków. Nie zapominaj, że państwo to znajduje się daleko od Polski, musisz więc jakoś się do niego dostać. Z pomocą przychodzą samoloty. Bilety do Wietnamu zwykle kosztują od 3 do 4 tysięcy złotych w dwie strony. 

Oczywiście wiele zależy od ilości bagażu, który planujesz zabrać. W przypadku lotów długodystansowych większość linii w cenie ma jedną walizkę i plecak. Na 3 miesiące tyle może wystarczyć, wymaga to jednak rozważnego pakowania. Możesz też dokupić kolejne sztuki bagażu. Zwykle wiąże się to z dopłatą, która wynosić może nawet kilkaset złotych. 

Przeprowadzka do Wietnamu. Co warto zobaczyć na miejscu?

Jeśli zdecydowałeś się na pracę zdalną w Wietnamie, wykorzystaj wolny czas na zwiedzanie i podziwianie tego przepięknego kraju. Odwiedź tam m.in.:

 • Mu Cang Chai – górski region słynący z przepięknych tarasów ryżowych. Nie jest aż tak popularny, jak Sapa, dzięki czemu mniej tam turystów, a otoczenie jest bardziej autentyczne. 
 • Lan Ha – jedna z najpiękniejszych zatok w całej Azji. Znajduje się w niej około 2000 wysp i wysepek, co jest gwarancją niezapomnianych widoków. 
 • Hoi An – znajdziesz tam legendarne Stare Miasto, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W tym miejscu przekonasz się, jak w czasach starożytnych wyglądał Wietnam.
 • Ho Chi Ming – miasto znane jeszcze do niedawna jako Sajgon. Jest w nim wiele atrakcji, a sam obszar to biznesowa stolica kraju. To nowoczesność połączona z tradycją. Będąc tam, warto zdecydować się na wycieczkę do Delty Mekongu. 
przez  Agnieszka | 10-08-2022 |
Komentarze (0)

Skomentuj